اگه به فکر تحصیل در ترکیه تو رشته های تاپی مثل پزشکی هستی، این دوره نیمه فشرده، میتونه تو را به هدفت برسونه!

دانشگاه موغلا (Mugla Sıtkı Kocman University) + شهریه ۲۰۲۱

دانشگاه موغلا
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
نام دانشگاه Mugla Sıtkı Kocman University
آدرس دانشگاه Kötekli Mahallesi, 48000 Menteşe/Muğla, Turkey
شماره تماس دانشگاه ۰۰ ۱۰ ۲۱۱ ۲۵۲ ۹۰+
وب سایت دانشگاه http://www.mu.edu.tr
نوع دانشگاهدولتی
مورد تایید وزارت علومخیر
مورد تایید وزارت بهداشتخیر

دانشگاه موغلا یکی از دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه است و در شهر موغلا واقع شده‌است. در ادامه این مقاله با دانشگاه Mugla Sıtkı Kocman University، رشته‎‌ها و دانشکده‎‌های موجود در آن آشنا شده و شهریه دانشگاه موغلا و مدارک لازم برای ثبت نام در این دانشگاه بررسی خواهیم کرد. اگر به تازگی در دانشگاه موغلا قبول شده‎‌اید و یا خواهان کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این دانشگاه هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

Mugla Sıtkı Kocman University

آشنایی با دانشگاه موغلا

دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman  یا MU یکی از موسسات آموزش عالی دولتی کشور ترکیه است. دانشگاه MU به طور رسمی در سال ۱۹۹۲ تأسیس شد. این دانشگاه در شهری کوچک به نام موغلا واقع شده‌است. دانشگاه موغلا در بین موسسات آموزشی دولتی ترکیه رتبه ۶۱ و در بین دانشگاه‌های جهان رتبه ۱۹۹۹ را کسب کرده است.

دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman یکی از بزرگترین دانشگاه‎‌های ترکیه است که حدودا بیش از ۲۹ هزار دانشجوی داخلی و بین الملل در آن تحصیل می‎‌کنند. تعداد اساتید این دانشگاه تقریبا ۸۹۹ استاد متخصص و باتجربه است.

از جمله امکاناتی که این دانشگاه برای دانشجویان خود در نظر گرفته است می‎‌توان به برنامه‎‌های تبادل دانشجوی اراسموس و فارابی اشاره کرد. بد نیست بدانید دانشگاه موغلا به عنوان یکی از دانشگاه‌‎های ترکیه که عضو دانشگاه‎‌های اروپا (EUA) است، شناخته می‎‌شود.

علاوه بر این، وجود یک کتابخانه زیبا در محوطه دانشگاه MU امکان پژوهش و تحقیق را برای دانشجویان آسان‌تر کرده است. شما می‎‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موسسه آموزش عالی موغلا به وب سایت رسمی این دانشگاه مراجعه کنید.

دانشگاه موغلا

دانشکده‌های دانشگاه موغلا

این دانشگاه به منظور افزایش کیفیت آموزش و رضایت دانشجویان خود اقدام به تاسیس رشته‌‎ها و دانشکده‌‎های متنوع کرده است. به این ترتیب، دانشجویان داخلی و بین الملل می‎‌توانند به راحتی در این دانشگاه متناسب با علاقه خود، اقدام به تحصیل در رشته مدنظرشان کنند. از جمله دانشکده‌‎های دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman می‌‎توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی (Faculty of Letters and Humanities)
 • دانشکده علوم تربیتی (Faculty of Education)
 • دانشکده علوم (Faculty of Science)
 • دانشکده هنرهای زیبا (Faculty of Fine Arts)
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری (Faculty of Economics and Administrative Sciences)
 • دانشکده معماری (Faculty of Architecture)
 • دانشکده مهندسی (Faculty of Engineering)
 • دانشکده آموزش فنی (Faculty of Technical Education)
 • دانشکده فناوری (Faculty of Technology)
 • دانشکده پزشکی (Faculty of Medicine)

رشته‌های تحصیلی دانشگاه موغلا

همانطور که بالاتر با دانشکده‌‎های دانشگاه موغلا آشنا شده‌اید، باید گفت رشته‌های تحصیلی این دانشگاه نیز متفاوت و متنوع هستند. بدین صورت دانشجویان گزینه‌های بسیاری برای تحصیل دارند. از جمله رشته‌های تحصیلی متنوع این دانشگاه می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • داروسازی (Medicine)
 • رشته‌های مهندسی (Engineering)  
 • علوم محیط زیست (Environmental Science)
 • فیزیک (Physics)
 • روانشناسی (Psychology) 
 • ریاضیات (Mathematics)
 • کسب و کار و تجارت (Business)  
 • عمل جراحی (Surgery)   
 • علوم کامپیوتر (Computer Science)
 • قلب و عروق (Cardiology)
 • فیزیوتراپی (Physical Therapy)   
 • طراحی هنری (Art & Design)
 • هوش مصنوعی ((AI) Artificial Intelligence)
دانشگاه موغلا

امکانات رفاهی دانشگاه موغلا

موسسه آموزش عالی موغلا یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه است. شما به عنوان یک دانشجوی بین الملل می‌توانید در حین تحصیل در دانشگاه موغلا از امکانات و شرایط رفاهی فراوان آن استفاده کنید. از جمله امکانات رفاهی موجود در موسسه آموزش عالی موغلا می‌توان به وجود اساتید حرفه‌ای و با تجربه، پردیس‌ها و مدارس مختلف و رشته‌های تحصیلی متنوع اشاره کرد. همچنین، وجود کتابخانه‌ای سرشار از کتاب به همراه فضایی آرام برای مطالعه از مزایای دیگر تحصیل در این دانشگاه معتبر است.

علاوه بر این، خدمات دیگری نظیر سال‌های پذیرایی، مرکز فرهنگ و هنر، کافی نت، سالن‌های ورزشی و باشگاه، حیاطی بزرگ و زیبا و دفتر روابط بین الملل نیز به دانشجویان ارائه می‌شود. در ضمن، دانشگاه Mugla Sıtkı Kocman University شرایط و امکانات زیادی همچون امکان دریافت وام و بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان داخلی و بین الملل خود فراهم کرده است. به این ترتیب، دانشجویان با شرایط مالی متفاوت می‌توانند به تحصیل در این دانشگاه بپردازند.

شرایط دریافت پذیرش و تحصیل در دانشگاه موغلا

دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در این دانشگاه هستند، باید در آزمون دانشجویان بین‌المللی مانند YOS، SAT، AST و … شرکت کنند. برای آشنایی بیشتر با آزمون یوس و ست می‌توانید به مقاله دو راهی یوس یا ست مراجعه کنید. دانشجویان بین‌المللی برای اخذ پذیرش در دانشگاه موغلا باید نمره ۶۰۰ در آزمون ست یا نمره ۷۵ در آزمون یوس کسب کنند.

این دانشگاه با نمره یوس دانشگاه‌های استانبول و اِگه نیز دانشجویان بین‌المللی را می‌پذیرد. متقاضیان ایرانی دانشگاه موغلا برای اخذ پذیرش در این دانشگاه باید دیپلم دبیرستان داشته باشند و حداقل معدل آن‌ها ۱۲ از ۲۰ باشد.

تمامی آزمون‌های ورودی دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman به مدت ۲ سال اعتبار دارند.

مدارک لازم

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از این دانشگاه به شرح زیر می باشد:

 • دیپلم دبیرستان + ترجمه
 • ریز نمرات تحصیلی + ترجمه
 • گذرنامه معتبر
 • قبولی در آزمون ورودی
 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • بیمه نامه
 • رسید پرداخت هزینه درخواست
 • ارائه مدرک زبان معتبر

مدرک زبان خواسته شده توسط دانشگاه‌‎های ترکیه معمولا مدرک زبان آزمون تومر است. البته، گاهی نمرات آزمون‌های GRE و SAT نیز از دانشجویان خواسته می‌‎شود. به همین علت، توصیه می‌‎شود حتما قبل از آماده سازی مدارک به سایت دانشگاه مراجعه کرده و مدارک مورد نیازتان را براساس رشته و مقطع تحصیلی آماده کنید.

دانشگاه موغلا
نمونه‌ای از تجهیزات دانشگاه موغلا

شرایط تحصیل در دانشگاه موغلا

اگر بخواهیم نگاهی کوتاه به شرایط تحصیل در دانشگاه موغلا داشته باشیم، باید بگوییم معمولا یک سال تحصیلی در موسسه آموزش عالی موغلا به دو نیم سال ۱۴ هفته‌‎ای بدون در نظر داشتن دوره امتحانات تقسیم می‌شود. ترم پاییز از سپتامبر تا ژانویه و ترم بهار از فوریه تا ژوئن ادامه دارد. تعطیلات این دانشگاه شامل تعطیلات مذهبی و ملی است.

 حضور دانشجویان بین الملل و داخلی در سخنرانی‌ها، سمینارها، کارگاه‌های آزمایشی و آموزشی اجباری است. از جمله  برنامه‌های تحصیلی دوره کارشناسی دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman می‌‎توان به وجود ۹ دانشکده، ۴ مدرسه و ۹ مدرسه حرفه‌ای در آن اشاره کرد. مدرک کارشناسی این دانشگاه به دانشجویانی که هشت ترم تحصیلی خود را با موفقیت گذرانده باشند، تقدیم می‌‎شود. تحصیل در مدارس حرفه‌ای این دانشگاه چهار ترم به طول می‎‌کشد و پس از آن به دانشجویان مدرک کاردانی اعطا می‌‎شود.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه موغلا

دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman یکی از دانشگاه‌‎های دولتی ترکیه است. به همین علت، معمولا میزان شهریه دانشگاه موغلا توسط انجمن داخلی دانشگاه تعیین می‌شود.

دانشکده دندانپزشکی۵۳۷۰۰ لیر
دانشکده اقتصاد و علوم اداری۳۴۰۰۰ لیر
دانشکده دامپزشکی۴۲۰۰۰ لیر
دانشکده پزشکی (ترکی)۶۴۲۰۰ لیر
دانشکده پزشکی (انگلیسی)۹۶۳۰۰ لیر
شهریه دانشگاه موغلا ۲۰۲۱

سایر شهریه‌ی رشته‌های دانشگاه موغلا را می‌توانید از PDF زیر دانلود کنید.

شهریه دانشگاه موغلا را می‌توان از هر شعبه بانک تُرک اقتصاد، دستگاه‌های خودپرداز یا بانکداری اینترنتی با شماره دانشجویی بدون پرداخت هزینه تراکنش به حساب درآمدهای دانشگاه موغلا سیتکی کوچمان، واریز کنید.

دانشگاه موغلا بورسیه‌‎ها و وام‎‌هایی نیز برای دانشجویان بین‌الملل و داخلی کوشا و فعال در نظر گرفته‌است. این بورسیه‎‌ها برای افرادی که امکانات مالی محدودی دارند اما خواهان تحصیل در دانشگاه‌‎های ترکیه هستند، در نظر گرفته شده است.

بورسیه‌‎هایی همچون بورسیه Sıtkı Koçman جز این موارد هستند. بنیاد Sıtkı Koçman برای هر دو مقطع تحصیلی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی بورسیه تحصیلی ارائه می‎‌دهد. وام‎‌های ویژه برای دانش آموزان معلول، فرزندانی که والدین خود را از دست داده و یا دانشجویانی که از بلایای طبیعی یا انسانی مثل سیل، زلزله و جنگ رنج می‎برند، هم در نظر گرفته شده است.  

هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه‌های زندگی در ترکیه بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید و سبک زندگی شما متفاوت است. برخی از هزینه های زندگی در ترکیه به این صورت هستند:

هزینه برق، گاز، آب و …۵۳۲ لیر
هزینه یک دقیقه تماس با موبایل۰.۷۷ لیر
برنج سفید ( ۱ کیلوگرم)۱۲.۷ لیر
پرتقال (۱ کیلوگرم)۷.۸ لیر
یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت۳۵ لیر

سخن پایانی

در انتها، امیدواریم این مطلب اطلاعات ضروری و لازم را در رابطه با دانشگاه موغلا  با شما در میان گذاشته باشد. شما متناسب با اطلاعات و داده‌های ذکر شده در این مقاله می‌‎توانید نسبت به تحصیل یا عدم تحصیل در این دانشگاه ترک آگاهانه‌‎تر تصمیم گیری کنید. البته وب سایت یونی لند با آدرس الکترونیکی و شماره تلفن‌‎های ۰۲۱۲۲۸۱۲۵۱۹ و ۰۲۱۹۱۳۰۵۰۹۰۴  نیز در این حوزه می‌‎تواند به شما مشاوره‌‎های لازم را ارائه کند.

اشتراک در خبرنامه سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید