021-91305905

دانشگاه موغلا یکی از دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه است و در شهر موغلا واقع شده‌است. در ادامه این مقاله با دانشگاه (Mugla Sıtkı Kocman University)، رشته‎‌ها و دانشکده‎‌های موجود در آن آشنا شده و شهریه دانشگاه موغلا و مدارک لازم برای ثبت نام در این دانشگاه بررسی خواهیم کرد. اگر به تازگی در دانشگاه موغلا قبول شده‎‌اید و یا خواهان کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این دانشگاه هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با دانشگاه موغلا

دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman  یا MU یکی از موسسات آموزش عالی دولتی کشور ترکیه است. دانشگاه MU به طور رسمی در سال ۱۹۹۲ تأسیس شد. این دانشگاه در شهری کوچک به نام موغلا واقع شده‌است. دانشگاه موغلا در بین موسسات آموزشی دولتی ترکیه رتبه 61 و در بین دانشگاه‌های جهان رتبه 1999 را کسب کرده است.

دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman یکی از بزرگترین دانشگاه‎‌های ترکیه است که حدودا بیش از ۲۹ هزار دانشجوی داخلی و بین الملل در آن تحصیل می‎‌کنند. تعداد اساتید این دانشگاه تقریبا ۸۹۹ استاد متخصص و باتجربه است.

از جمله امکاناتی که این دانشگاه برای دانشجویان خود در نظر گرفته است می‎‌توان به برنامه‎‌های تبادل دانشجوی اراسموس و فارابی اشاره کرد. بد نیست بدانید دانشگاه موغلا به عنوان یکی از دانشگاه‌‎های ترکیه که عضو دانشگاه‎‌های اروپا (EUA) است، شناخته می‎‌شود.

علاوه بر این، وجود یک کتابخانه زیبا در محوطه دانشگاه MU امکان پژوهش و تحقیق را برای دانشجویان آسان‌تر کرده است. شما می‎‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موسسه آموزش عالی موغلا به وب سایت رسمی این دانشگاه مراجعه کنید.

دانشکده‌های دانشگاه موغلا

این دانشگاه به منظور افزایش کیفیت آموزش و رضایت دانشجویان خود اقدام به تاسیس رشته‌‎ها و دانشکده‌‎های متنوع کرده است. به این ترتیب، دانشجویان داخلی و بین الملل می‎‌توانند به راحتی در این دانشگاه متناسب با علاقه خود، اقدام به تحصیل در رشته مدنظرشان کنند. از جمله دانشکده‌‎های دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman می‌‎توان به موارد ذیل اشاره کرد:

رشته‌های تحصیلی دانشگاه موغلا

همانطور که بالاتر با دانشکده‌‎های دانشگاه موغلا آشنا شده‌اید، باید گفت رشته‌های تحصیلی این دانشگاه نیز متفاوت و متنوع هستند. بدین صورت دانشجویان گزینه‌های بسیاری برای تحصیل دارند. از جمله رشته‌های تحصیلی متنوع این دانشگاه می‌توان موارد زیر را نام برد:

امکانات رفاهی دانشگاه موغلا

موسسه آموزش عالی موغلا یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه است. شما به عنوان یک دانشجوی بین الملل می‌توانید در حین تحصیل در دانشگاه موغلا از امکانات و شرایط رفاهی فراوان آن استفاده کنید. از جمله امکانات رفاهی موجود در موسسه آموزش عالی موغلا می‌توان به وجود اساتید حرفه‌ای و با تجربه، پردیس‌ها و مدارس مختلف و رشته‌های تحصیلی متنوع اشاره کرد. همچنین، وجود کتابخانه‌ای سرشار از کتاب به همراه فضایی آرام برای مطالعه از مزایای دیگر تحصیل در این دانشگاه معتبر است.

علاوه بر این، خدمات دیگری نظیر سال‌های پذیرایی، مرکز فرهنگ و هنر، کافی نت، سالن‌های ورزشی و باشگاه، حیاطی بزرگ و زیبا و دفتر روابط بین الملل نیز به دانشجویان ارائه می‌شود. در ضمن، دانشگاه Mugla Sıtkı Kocman University شرایط و امکانات زیادی همچون امکان دریافت وام و بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان داخلی و بین الملل خود فراهم کرده است. به این ترتیب، دانشجویان با شرایط مالی متفاوت می‌توانند به تحصیل در این دانشگاه بپردازند.

شرایط دریافت پذیرش و تحصیل در دانشگاه موغلا

دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در این دانشگاه هستند، باید در آزمون دانشجویان بین‌المللی مانند YOS، SAT، AST و … شرکت کنند. برای آشنایی بیشتر با آزمون یوس و ست می‌توانید به مقاله دو راهی یوس یا ست مراجعه کنید. دانشجویان بین‌المللی برای اخذ پذیرش در دانشگاه موغلا باید نمره 600 در آزمون ست یا نمره 75 در آزمون یوس کسب کنند.

این دانشگاه با نمره یوس دانشگاه‌های استانبول و اِگه نیز دانشجویان بین‌المللی را می‌پذیرد. متقاضیان ایرانی دانشگاه موغلا برای اخذ پذیرش در این دانشگاه باید دیپلم دبیرستان داشته باشند و حداقل معدل آن‌ها 12 از 20 باشد.

تمامی آزمون‌های ورودی دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman به مدت 2 سال اعتبار دارند.

مدارک لازم

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از این دانشگاه به شرح زیر می باشد:

مدرک زبان خواسته شده توسط دانشگاه‌‎های ترکیه معمولا مدرک زبان آزمون تومر است. البته، گاهی نمرات آزمون‌های GRE و SAT نیز از دانشجویان خواسته می‌‎شود. به همین علت، توصیه می‌‎شود حتما قبل از آماده سازی مدارک به سایت دانشگاه مراجعه کرده و مدارک مورد نیازتان را براساس رشته و مقطع تحصیلی آماده کنید.

نمونه‌ای از تجهیزات دانشگاه موغلا

شرایط تحصیل در دانشگاه موغلا

اگر بخواهیم نگاهی کوتاه به شرایط تحصیل در دانشگاه موغلا داشته باشیم، باید بگوییم معمولا یک سال تحصیلی در موسسه آموزش عالی موغلا به دو نیم سال ۱۴ هفته‌‎ای بدون در نظر داشتن دوره امتحانات تقسیم می‌شود. ترم پاییز از سپتامبر تا ژانویه و ترم بهار از فوریه تا ژوئن ادامه دارد. تعطیلات این دانشگاه شامل تعطیلات مذهبی و ملی است.

 حضور دانشجویان بین الملل و داخلی در سخنرانی‌ها، سمینارها، کارگاه‌های آزمایشی و آموزشی اجباری است. از جمله  برنامه‌های تحصیلی دوره کارشناسی دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman می‌‎توان به وجود 9 دانشکده، 4 مدرسه و ۹ مدرسه حرفه‌ای در آن اشاره کرد. مدرک کارشناسی این دانشگاه به دانشجویانی که هشت ترم تحصیلی خود را با موفقیت گذرانده باشند، تقدیم می‌‎شود. تحصیل در مدارس حرفه‌ای این دانشگاه چهار ترم به طول می‎‌کشد و پس از آن به دانشجویان مدرک کاردانی اعطا می‌‎شود.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه موغلا

دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman یکی از دانشگاه‌‎های دولتی ترکیه است. به همین علت، معمولا میزان شهریه دانشگاه موغلا توسط انجمن داخلی دانشگاه تعیین می‌شود.

دانشکده دندانپزشکی53700 لیر
دانشکده اقتصاد و علوم اداری34000 لیر
دانشکده دامپزشکی42000 لیر
دانشکده پزشکی (ترکی)64200 لیر
دانشکده پزشکی (انگلیسی)96300 لیر
شهریه دانشگاه موغلا 2021

سایر شهریه‌ی رشته‌های دانشگاه موغلا را می‌توانید از PDF زیر دانلود کنید.

شهریه دانشگاه موغلا را می‌توان از هر شعبه بانک تُرک اقتصاد، دستگاه‌های خودپرداز یا بانکداری اینترنتی با شماره دانشجویی بدون پرداخت هزینه تراکنش به حساب درآمدهای دانشگاه موغلا سیتکی کوچمان، واریز کنید.

دانشگاه موغلا بورسیه‌‎ها و وام‎‌هایی نیز برای دانشجویان بین‌الملل و داخلی کوشا و فعال در نظر گرفته‌است. این بورسیه‎‌ها برای افرادی که امکانات مالی محدودی دارند اما خواهان تحصیل در دانشگاه‌‎های ترکیه هستند، در نظر گرفته شده است.

بورسیه‌‎هایی همچون بورسیه Sıtkı Koçman جز این موارد هستند. بنیاد Sıtkı Koçman برای هر دو مقطع تحصیلی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی بورسیه تحصیلی ارائه می‎‌دهد. وام‎‌های ویژه برای دانش آموزان معلول، فرزندانی که والدین خود را از دست داده و یا دانشجویانی که از بلایای طبیعی یا انسانی مثل سیل، زلزله و جنگ رنج می‎برند، هم در نظر گرفته شده است.  

هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه‌های زندگی در ترکیه بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید و سبک زندگی شما متفاوت است. برخی از هزینه های زندگی در ترکیه به این صورت هستند:

هزینه برق، گاز، آب و …532 لیر
هزینه یک دقیقه تماس با موبایل0.77 لیر
برنج سفید ( 1 کیلوگرم)12.7 لیر
پرتقال (1 کیلوگرم)7.8 لیر
یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت35 لیر

تحصیل در دانشگاه موغلا

در انتها، امیدواریم این مطلب اطلاعات ضروری و لازم را در رابطه با دانشگاه موغلا  با شما در میان گذاشته باشد. شما متناسب با اطلاعات و داده‌های ذکر شده در این مقاله می‌‎توانید نسبت به تحصیل در ترکیه آگاهانه‌‎تر تصمیم گیری کنید. البته وب سایت یونی لند با آدرس الکترونیکی و شماره تلفن‌‎های ۰۲۱۲۲۸۱۲۵۱۹ و ۰۲۱۹۱۳۰۵۰۹۰۴  نیز در این حوزه می‌‎تواند به شما مشاوره‌‎های لازم را ارائه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *