بوت کمپ زمستانی یونی لند آغاز شد!

021-91305905

آزمون یوس (YOS) چیست؟ (همه چیز درباره آزمون یوس)

فهرست مطالب

آزمون یوس، آزمون ورودی دانشگاه‌­های ترکیه است. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی در این آزمون شرکت می­‌کنند و سالانه در یک بازه زمانی مشخص برگزار می­‌شود. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌­های ترکیه می‌­توانند از طریق شرکت و کسب نمره قبولی در ازمون یوس مجوز ورود به دانشگاه‌های این کشور را کسب کنند.

آزمون یوس مرکزی (TR-YOS)

از سال 2010 آزمون ورودی دانشگاه‌­های ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی، آزمون YOS و SAT بوده ­است. وزارت آموزش ترکیه با انتشار اطلاعیه‌­ای در نوامبر 2021 اعلام کرد؛ علاوه بر آزمون یوس، پذیرش دانشجویان بین‌المللی در قالب آزمون یوس مرکزی یا آزمون TR-YOS نیز انجام می‌شود. در حال حاضر تعداد زیادی از دانشگاه­‌های ترکیه از طریق آزمون یوس متمرکز اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند.

آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟

قبولی در ازمون YOS امکان تحصیل در رشته­‌هایی نظیر پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و رشته‌های فنی مهندسی از جمله معماری، را در مقاطع کاردانی و کارشناسی فراهم می­‌کند. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه های هنر در ترکیه برای پذیرفتن دانشجویان از آنان آزمون استعداد نیز به عمل می آورند. همچنین اگر قصد تحصیل در رشته های نظامی در این کشور را دارید لازم است از سایت دانشگاه مربوطه بازدید کنید و از شرایط خاص آن ها برای پذیرش دانشجو مطلع شوید.

پذیرفته شدگان آزمون یوس می توانند در دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه تحصیل کنند.

مواد آزمون یوس (YӦS)

آزمون یوس غالبا شامل ۸۰ سوال است. حدودا ۴۵ سوال این آزمون به سوالات هوش شامل سوالات مهارت عمومی و سوالات هوش اختصاص دارند و ۳۵ سوال دیگر آزمون دانش ریاضی و هندسه افراد را می سنجند. تعداد سوال ها می تواند برای هر دانشگاه مقداری متفاوت باشد.

اما برای شرکت در آزمون یوس و تحصیل در دانشگاه های ترکیه به چه زبان هایی نیازمندیم؟!

دفترچه سوالات آزمون یوس عموما با زبان های انگلیسی و ترکی به چاپ می رسند و هر داوطلب به هنگام ثبت نام در آزمون˓ زبان مورد نظر خود را برای پاسخ دادن به سوالات انتخاب می کند. ممکن است برخی از دانشگاه ها دفاتر آزمون را به زبان های دیگری علاوه بر ترکی و انگلیسی به زبان‌های روسی، آلمانی، فرانسوی و عربی نیز چاپ کنند.

پس از پذیرفته شدن در آزمون در صورتی که قصد تحصیل به زبان ترکی دارید دانش زبان ترکی شما نیز حائز اهمیت خواهد بود و در صورتی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارید˓ دانش زبان انگلیسی شما تعیین کننده خواهد بود.

در برخی از دانشگاه های ترکیه نیز ممکن است مطالب به زبانی جز زبان ترکی و انگلیسی تدریس شوند. برای اطلاع دقیق از این مورد و همچنین برنامه دانشگاه ها برای تدریس آن زبان خاص به مبتدیان و دانشجویان ورودی جدید قبل از ثبت نام حتما از سایت دانشگاه انتخابی خود بازدید کنید.

ملزومات-شرکت-در-آزمون-یوس-(YӦS)

ملزومات شرکت در آزمون یوس (YӦS)

به منظور شرکت در آزمون یوس داوطلبان می بایست مدرک دیپلم داشته باشند و یا دانشجوی سال آخر دبیرستان باشند. معدل دیپلم افراد تاثیری در قبولی آنان در آزمون یوس نخواهد داشت و صرفا لازمه شرکت آنان در این آزمون است اما بدیهی است افرادی که در دوران تحصیل نمرات بالایی کسب کرده اند از دانش بالاتری نیز برخوردار هستند و احتمال موفقیت بیشتری دارند. این آزمون توسط دانشگاه های ترکیه برگزار و نتیجه آزمون توسط دانشگاه های منظور اعلام خواهد شد.   

ثبت نام آزمون یوس

به طور کلی ثبت نام در آزمون YOS در دو مرحله انجام می­شود.

1. رزرو آزمون یوس

 • ورود به سایت دانشگاه مورد نظر
 • تکمیل فرم پیش ثبت نام
 • بارگزاری تصویر پاسپورت
 • تایید ایمیل و ایجاد حساب کاربری

توجه داشته باشید که در صورتی که ثبت نام در ازمون یوس را دیرتر از تاریخ مقرر شده توسط دانشگاه و در بازه­ فرجه­ دوم ثبت نام انجام دهید مشمول افزایش هزینه خواهید شد.

2. ثبت نام قطعی در آزمون یوس

 • دریافت ایمیل ثبت نام از دانشگاه مورد نظر
 • مشخص شدن محل برگزاری آزمون
 • پرداخت هزینه آزمون YOS
 • تاییدیه ثبت نام

در نظر داشته باشید که شرکت در آزمون یوس چند دانشگاه بلامانع است.

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون یوس

مدارک لازم برای ثبت نام

 • اصل و ترجمه پاسپورت متقاضیپ
 • اصل و ترجمه دیپلم متقاضی در صورت پایان تحصیل
 • اصل و ترجمه مدرک پیش دانشگاهی برای فارغ التحصیلان نظام قدیم
 • اصل و ترجمه ریز نمرات دوره متوسطه
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان سال آخر

نمره قبولی آزمون یوس

آزمون TR-YOS از 500 نمره بارم بندی شده‌­است؛ داوطلبانی که نمره‌­ای کمتر از 100 در آزمون یوس متمرکز دریافت کنند، اجازه­‌ی انتخاب رشته نخواهند داشت.

آزمون YOS که در برخی دانشگاه­‌ها به صورت مجزا برگزار می­‌شود. از 100 نمره بارم‌ بندی شده­‌ است. که نمره قبولی به دانشگاه و رشته­ مورد نظر شما بستگی دارد.

تاریخ آزمون یوس

آزمون یوس مرکزی 2023 در 29 ژانویه برگزار شد. نزدیک­ترین حوزه­ امتحانی یوس مرکزی به ایران، شهر وان ترکیه بود. در جدول زیر تاریخ برگزاری آزمون یوس در برخی از دانشگاه­‌های ترکیه آورده شده ­است:

نام دانشگاهشهرهای محل برگزاریتاریخ آزمون
دانشگاه آتاتورکتهران، تبریز، استانبول، آنکارا، بورسا، آنتالیا، ازمیر، ارزروم، غازی عینتاب، هاتای، قونیه، کلیس، مرسین، سامسون، شانلی اورفه20 خرداد 1402
 دانشگاه استانبولاعلام نشده16 اردیبهشت 1402
دانشگاه اوندوکوز مایساعلام نشده31 اردیبهشت 1402
دانشگاه دوملوپیناراستانبول، آنکارا، کوتاهیا، بورسا، قاضی آنتپ27 اسفند 1401
دانشگاه قاضی آنتپاعلام نشده17 تیر 1402
دانشگاه اژهاعلام نشده13 خرداد 1402

در نظر داشته باشید که شرکت در آزمون یوس چند دانشگاه بلامانع است.

هزینه شرکت در آزمون یوس (YӦS) 

هزینه­ آزمون یوس مرکزی 2023 مبلغ 800 لیر اعلام شده­ است. دانشگاه‌­هایی که به صورت خصوصی و مجزا آزمون یوس را برگزار می­‌کنند؛ برای یوس 2023 حدودا هزینه‌­ای بین 200 تا 1500 لیر اعلام کرده‌­اند. جزئیات روند برگزاری و هزینه­‌ها را در سایت دانشگاه مورد نظر خود دنبال کنید.

دلایل-محبوبیت-آزمون-یوس-(YӦS)

دلایل محبوبیت آزمون یوس (YӦS)

بر اساس آمارهای اعلام شده توسط دانشگاه های ترکیه تعداد متقاضیان غیر بومی تحصیل در ترکیه در سال های اخیر دو برابر شده است و پیش بینی ها حاکی از آن است که در فواصل سال 2024 تعداد متقاضیان به بیش از 100000نفر رسید. برخی از مهمترین عوامل محبوبیت آزمون یوس برای متقاضیان عبارت اند از:

1. بسیاری از افراد˓ بویژه ساکنین کشورهای همجوار ترکیه˓ این کشور را به عنوان کشور محل تحصیل خود انتخاب می کنند زیرا هزینه تحصیل و زندگی در این کشور از کشور های اروپایی کمتر است.

2. مهم تر از هزینه مناسب تحصیل در ترکیه˓ اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های آن است. برای مثال مدارک چندین دانشگاه‌ها علاوه بر اعتبار بین المللی، مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند.

3. رونق اقتصادی ترکیه در سال های اخیر موجب افزایش تمایل افراد غیر بومی به تحصیل در این کشور شده است. همچنین ترکیه به عنوان کشوری باثبات و امن می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای افراد باشد.

4. ساختار شهری و فرهنگ مردم ترکیه در تمایل افراد غیربومی ترکیه بویژه ایرانیان برای تحصیل در این کشور تاثیر گذار بوده است. ترکیه به عنوان کشوری اورااسیایی از ساختار و نظم مطلوبی بهره مند است. همچنین شباهت های فرهنگی این کشور با کشور عزیزمان ایران موجب دلگرمی و علاقه ایرانیان برای تحصیل در این کشور شده است.

5. همچنین این کشور می تواند دروازه ای برای ورود به کشورهای اروپایی باشد و همین امر از مهمترین دلایل اقبال افراد برای تحصیل و کار در کشور ترکیه است.

6. پلی برای ورود به کشورهای اروپایی توسعه یافته

برخی از ویژگی های منحصر به فرد کلاس های آنلاین یوس (YӦS) یونی لند

ما در مجموعه یونی لند با دعوت از اساتید برجسته و دارای سابقه درخشان اقدام به برنامه ریزی و طراحی کلاس های آنلاین یوس متفاوتی برای آزمون سال 2021 کرده ایم. بیایید نگاه دقیق تری به یکی از مباحث طراحی شده در کلاس آنلاین یوس 2024 یونی لند بیندارزیم.

برخی از ویژگی های کلاس ریاضی آنلاین یوس (YӦS) 2024 یونی لند

در یونی لند برای شما که رویای تحصیل در ترکیه را در سر می‌­پرورانید مسیر رسیدن به موفقیت را برنامه‌ریزی کرده‌­ایم.

مبحث ریاضیات کلاس آنلاین یوس 2023 را میلاد مقدم تدریس می کند. مهندس میلاد مقدم دانش آموخته رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی امیر کبیر است.

مهندس مقدم سابقه ای بالغ بر 10 سال تدریس موفق در آزمون های بین المللی از جمله آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه نظیر YӦS و SAT را داراست. وی همچنین مدرس دروس ریاضیات محض 1˓ 2 و 3 برای دیپلم A-Level است. این آزمون زیر نظر دانشگاه کمبریج است و معتبرترین آزمون بین المللی از نظر دانشگاه های دنیا است. این آزمون معتبرترین آزمون بین‌المللی دانشگاهی است و زیر نظر دانشگاه کمبریج برگزار می‌شود.

مهندس مقدم همچنین مدرس آزمون IMAT˓ آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا است و تدریس ریاضیات در برترین مدارس تهران و آموزشگاه های کشور بخش دیگری از سابقه درخشان وی می باشد.

میلاد مقدم با آگاهی کامل از مشکلات داوطلبان آزمون یوس در مراحل مختلف اقدام به طرح برنامه ای برای آموزش مبحث ریاضی آزمون یوس 2024 به شیوه ای مفید و خلاقانه کرده است تا بدین ترتیب از هدر رفت زحمات دانش پذیران عزیز جلوگیری کند. او مبحث ریاضیات آزمون یوس را برای سه گروه طراحی و تدریس می کند:

دسته اول که آنها را گروه آلفا می خواند و پیشتازان برنامه مطالعاتی خود هستند.

دسته دوم گروه بتا نام دارند و مقداری دیرتر برنامه مطالعاتی شان را آغاز کرده اند.

دسته سوم یا گروه گاما که از برنامه مطالعاتی خود تا حد زیادی جامانده اند.

مهندس مقدم برای هر سه گروه برنامه ای ارائه می دهد تا به بهترین نحو از اتلاف وقت˓ جبران مافات و ناامیدی برهند و با امید و انرژی در هر نقطه ای که هستند مسیرشان را ادامه دهند.

سایر ویژگی های منحص به فرد کلاس های یوس 2024:

 • برگشت کامل هزینه پرداخت شده برای شرکت در کلاس ها در صورت نارضایتی داوطلبان عزیز
 • امکان شرکت آنلاین در کلاس ها و دسترسی آفلاین به کلاس های ضبط شده
 • امکان مشاوره تحصیلی پس از قبولی در آزمون یوس 2024 و به هنگام تحصیل در ترکیه

منابع آزمون یوس 2024

برای تحصیل در ترکیه و قبولی در آزمون یوس، بهترین منبع نمونه سوالات سال­های پیشین است. آن دسته از داوطلبانی که نیاز به درس‌نامه و مرور مطالب دارند باید منابعی را انتخاب کنند که دو مبحث ریاضی و هوش را به طور کامل تحت پوشش قرار دهد. کتاب­‌های متروپل و پوزا مهم‌­ترین و پرطرفدارترین منابع آزمون YOS هستند.

برخی-از-ویژگی-های-کلاس-ریاضی-آنلاین-یوس-(YӦS)-۲۰۲۱-یونی-لند

دانلود نمونه سوالات آزمون یوس

یونی لند همواره برای سربلندی دانشجویان در آزمون یوس تلاش می­‌کند و تمامی راهکارهای لازم را به دانشجویان ارائه می­‌دهد؛ علاوه بر شرکت در کلاس‌­های یوس یونی لند می‌­توانید با دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون یوس، چند قدم به هدف خود نزدیک­تر شوید.

حل نمونه سوالات آزمون یوس، تا حد زیادی شما را با سرفصل‌­ها و درجه سختی سوالات آشنا می­‌کند. همان­طور­که پیش­تر گفته شد مباحث آزمون یوس شامل ریاضی، هندسه، هوش است که به ­واسطه نمونه سوالاتی که در اختیار شما قرار می‌دهیم با تکرار و تمرین به ­طور کامل بر مباحث تسلط پیدا خواهید کرد.

ما در یونی لند برای تحقق رویای شما برنامه ریزی کرده ایم

اگر شما نیز رویای تحصیل در کشور ترکیه را در سر می پرورانید ما در مجموعه یونی لند برای موفقیت شما برنامه ریزی کرده ایم.

ما هر آن چه که شما برای موفقیت در آزمون یوس 2024 نیاز دارید را مهیا کرده ایم˓ تنها کاری که شما لازم است انجام دهید این است که به ما بپیوندید. برای این که جای تردیدی برایتان باقی نماند کافی است با مراجعه به صفحه اصلی سایت و مشاهده گوشه ای از موفقیت های افرادی که به مجموعه ما و یا اساتید دعوت شده برای برگزاری کلاس های حضوری و آنلاین 2024 اعتماد کرده اند تصمیم نهایی خود را بگیرید.

در کلاس های یوس ۲۰۲۳ تلاش می کنیم با بهره گیری از دانش اساتید متعهد و خلاق˓ ارائه شفاف و کامل مطالب˓ روش ها و تکنیک های منحصر به فرد تست زنی و پاسخگویی و پشتیبانی شما تا لحظه موفقیت و حتی پس از آن در کنارتان باشیم.

یوس آزمونی که مسیر زندگی شمارا تغییر می دهد

 تحصیل در کشور ترکیه تنها بخش کوتاهی از زندگی شما را به خود اختصاص دهد نیز، رویارویی با فرهنگ یک کشور اروپایی و زبان شیرین ترکی استانبولی ردپایی درخشان و باشکوه را بر شخصیت شما برجای می‌گذارد. در یونی لند با علم به این‌که شرکت در آزمون یوس می‌تواند شروع ‌فصل تازه‌ای در زندگی شما باشد، برنامه‌ریزی دقیقی را برای آمادگی هرچه‌ بیشتر شما در نظر داریم.  

در این مقاله تلاش کردیم آزمون یوس (YӦS) که آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه برای غیر بومیان این کشور است را معرفی کنیم. در ابتدا برخی از رشته هایی که با شرکت در این آزمون می توانید در آن ها تحصیل کنید نام برده شدند. سپس مواد آزمون و تعداد تقریبی سوالات و زبان های مورد نیاز برای پاسخگویی به آزمون و تحصیل در ترکیه ذکر شدند. در ادامه نیز ملزومات شرکت در آزمون یوس˓ نحوه اطلاع از زمان˓ مکان برگزای آزمون و هزینه شرکت در آن و دلایل محبوبیت آزمون یوس در میان متقاضیان بویژه متقاضیان ایرانی عنوان شدند.

توجه: یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
8:30 الی 22
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟

مقالات پیشنهادی

یونی لند مجموعه ایست که با هدف ارائه آموزش های تخصصی یوس برای همه علاقمندان در سراسر ایران، آموزش های خود را آغاز کرده است.