021-91305905

رشته هتلداری در ترکیه

رشته هتلداری در ترکیه

فهرست مطالب

تحصیل رشته هتلداری در ترکیه یکی از جذاب‌ترین مسیرهای تحصیلی در این کشور است. همانطور که می‌دانید ترکیه کشوری است که هرساله تعداد زیادی گردشگر را از سرتاسر جهان به خود جذب می‌کند. به‌طور حتم این خیل عظیم گردشگرانی که پایه‌های اصلی اقتصاد ترکیه را تشکیل می‌دهند نیاز به استقبالی گرم از طرف کشور میزبان دارند. هتل‌داران و مهمانداران در یک کشور وظیفه انجام این پذیرایی را عهده‌دار هستند. بنابراین طبیعی است که رشته هتلداری در ترکیه محبوبیت زیادی داشته باشد.

به‌طورکلی بهترین رشته‌ها برای تحصیل در یک کشور خارجی، رشته‌هایی هستند که نیاز به آنها در آن کشور به طور مبرم حس ‌می‌شود و تأمین این نیاز از عهده داوطلبان بومی آن کشور خارج است. این‌گونه امکان درخشیدن هرچه بیشتر در آن رشته‌ها و حتی اخذ بورسیه بسیار آسان‌ می‌شود. با اخذ مدرک هتل‌داری در ترکیه می‌توانید وارد صنعت پر سود گردشگری این کشور شوید و آینده‌ای درخشان را برای خود رقم بزنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با تمام ابعاد تحصیل رشته هتلداری در ترکیه آشنا شوید.

سیاست‌ های دولت ترکیه نسبت به هتل‌داران

همان‌طور که اشاره شد، صنعت گردشگری برای دولت ترکیه بسیار حائز اهمیت است و بخش قابل‌توجهی از تولید ناخالص داخلی این کشور وابسته به این صنعت است. به طور حتم یکی از دلایلی که این کشور را در این حد محبوب گردشگران کرده مهمان‌نوازی مردم ترکیه بوده است. امروزه این مهمان‌نوازی تا حد زیادی بر عهده هتلداران و مهماندارانی است که در سراهای اقامتی و تفریحی مسافران در این کشور به کار مشغول هستند؛ بنابراین دولت ترکیه علاوه بر توجه و علاقه‌ای که به داوطلبان تحصیل در این رشته نشان می‌دهد، امتیازات زیادی را نیز برای هتل‌ها و هتل‌داران قائل شده است.

از جمله این امتیازات می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • تخفیف در محاسبه قبوض آب، برق و گاز برای هتل‌ها
  • اخذ مالیات نسبتاً کم از هتلداران
  • ارائه وام‌های کم‌بهره و بلندمدت به هتل‌داران و سرمایه‌گذاران خارجی که در عرصه گردشگری فعالیت می‌کنند

بنا بر امتیازاتی که دولت ترکیه به سرمایه‌گذاران و هتلداران در عرصه گردشگری می‌دهد، می‌توانید تا حد زیادی بر روی این رشته برای کسب سودهای کلان حساب کنید. اگرچه خود رشته هتلداری به‌تنهایی می‌تواند درآمد ماهیانه نسبتاً خوبی برایتان به ارمغان آورد. به طور حدودی در سال ۲۰۲۳، درآمد ماهانه یک هتلدار در ترکیه در بازه ۷ تا ۲۰ هزار لیر قرار می‌گیرد.

تحصیل رشته هتلداری در ترکیه چه شرایطی دارد؟

ازآنجایی‌که رشته هتلداری از رشته‌های پرطرفدار در کشور توریستی ترکیه است، رقابت برای قبولی در آن نیز به نسبت بالا است. برای پذیرش در دانشگاه‌های غیردولتی ترکیه صرفاً ارائه سوابق تحصیلی کفایت می‌کند. اما برای قبولی در دانشگاه‌های دولتی باید در آزمون YOS متمرکز یا غیرمتمرکز شرکت کنید. برای اطلاع از چگونگی شرکت در آزمون یوس ۲۰۲۳ می‌توانید از مطالبی که در همین سایت منتشر شده‌اند استفاده کنید. البته، آزمون ست (SAT) نیز می‌تواند جایگزین مناسبی برای آزمون یوس باشد.

شرایط تحصیل هتلداری در ترکیه

یکی دیگر از عوامل مهمی که برای تحصیل در یک کشور خارجی موردنیاز است تسلط به زبان این کشور و یا زبان انگلیسی است. خوشبختانه رشته هتلداری در ترکیه علاوه به زبان ترکی به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شود. برای اثبات این که شما به یک‌زبان خارجی تسلط کافی دارید ارائه مدرک معتبر زبان ضرورت دارد؛ بنابراین باتوجه‌به زبانی که بیشتر می‌پسندید، برای اخذ مدرک معتبر اقدام کنید. در ادامه به لیستی از مهم‌ترین مدارک و شرایط لازم برای تحصیل رشته هتلداری در ترکیه اشاره می‌کنیم.

  • مدرک دیپلم و ترجمه رسمی آن
  • کسب نمره مقبول در آزمون‌های یوس (YOS) یا ست (SAT) درصورتی‌که قصد تحصیل در دانشگاه دولتی داشته باشید.
  • ریزنمرات
  • کسب حداقل نمره مورد انتظار دانشگاه در آزمون آیلتس درصورتی‌که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارید.
  • کسب حداقل نمره مورد انتظار دانشگاه در آزمون تومر (TOMER) درصورتی‌که قصد تحصیل به زبان ترکی دارید.
  • تکمیل فرم درخواست تحصیل

هزینه تحصیل رشته هتلداری در ترکیه

در صورت تحصیل در اکثر کشورهای خارجی باید انتظار هزینه‌های نسبتاً بالا را داشته باشید. تحصیل در ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. در رشته هتلداری، حتی اگر قصد تحصیل در یک دانشگاه دولتی ترکیه را داشته باشید نیز باید مقداری هزینه پرداخت کنید.

به‌طورکلی رشته هتلداری از رشته‌های تحصیلی پر هزینه در ترکیه به‌حساب می‌آید اگرچه پرداخت هزینه‌‌ برای کسب این مدرک، یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه به‌حساب می‌آید. یکی از نکات مثبتی که وجود دارد این است که برخی دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بورسیه تحصیلی نیز ارائه می‌کنند که تا حد زیادی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. در ادامه به شهریه سالانه برخی از دانشگاه‌های ترکیه در رشته هتلداری اشاره خواهیم کرد. دقت داشته باشید که هزینه‌های زیر سالیانه هستند.

تحصیل در دوره کارشناسی رشته هتلداری در ترکیه

اخذ مدرک کارشناسی رشته هتلداری در ترکیه به طور استاندارد دوره‌ای چهار‌ساله دارد. در این چهار سال دانشجو موظف است ۱۲۰ واحد درسی عمومی و تخصصی را بگذراند. در ترم‌های ابتدایی علاوه بر مطالعه دروسی مانند مبانی مدیریت، بازرگانی و رشته‌هایی ازاین‌دست باید دروسی مانند زبان ترکی نیز گذرانده شود. البته، توصیه می‌شود که به واحدهای محدود آموزش زبان ترکی دانشگاه بسنده نکنید و در کلاس‌های زبان افزون بر واحدهای درسی شرکت کنید.

در سال دوم تحصیل در این رشته بر خلاف سال اول، ملزم به گذراندن دوره‌های عملی نیز خواهید بود. به‌طوری که باید در ترم چهارم ۶۰ روز را به کارآموزی بپردازید. این بعد از آموزش در رشته هتلداری بسیار بااهمیت و ضروری است. زیرا هتلداری رشته‌ای عملی است و آموزش آن باتجربه کردن به کمال می‌رسد.

در ترم‌های بعدی دانشجویان باید دروس جذاب و کاربردی مدیریت امور مالی در فرایند هتلداری را نیز بگذرانند. دروس دیگری نیز ارائه می‌شوند که دانشجو را به فردی منظم و دقیق در امور مدیریت هتل و مهمانداری تبدیل می‌کنند و فرد را برای مواجه با بازار کار آماده می‌کنند. نکته مثبت دیگری که تحصیل رشته هتلداری در ترکیه دارد این است که امکان گذراندن دوره‌های آن در خارج از دانشگاه نیز وجود دارد. ممکن است عده‌ای به هر دلیلی مایل به گذراندن دوره‌هایی فشرده‌تر و ارزان‌تر از دانشگاه باشند. در این صورت می‌توانند از مؤسساتی که این رشته را آموزش می‌دهند استفاده کنند.

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد رشته هتلداری در ترکیه

برای ادامه تحصیل در رشته هتلداری در ترکیه می‌توانید پس از اخذ مدرک کارشناسی برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقدام کنید. در این دوره دوساله که چهار ترم خواهد بود به طور تخصصی‌تری آموزش خواهید دید. دوره کارشناسی ارشد هتلداری به شاخه‌هایی مثل بازاریابی هتلداری، هتلداری لوکس، مدیریت مالی در هتلداری و… تقسیم می‌شود.

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد رشته هتلداری در ترکیه

یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هتلداری در این است که می‌توانید در آن دوران آشنایی بیشتری با بازار کار رشته خودتان پیدا کنید. ازآنجایی‌که ترکیه در تمام اوقات سال طیف متنوعی از گردشگران را به خود جذب می‌کند، عناوین آموزشی شما را ملزم به کسب تجربه و مهارت در محیط‌های مختلف گردشگری می‌کنند. بدین شکل تجربه بسیار بیشتری نسبت به دوران کارشناسی کسب خواهید کرد. دروس در این دوره شما را با محیط‌هایی مانند رستوران‌ها و شرکت‌های تولید انبوه غذا و مواد غذایی آشنا می‌کنند.

مواردی که پس از فارغ‌ التحصیلی از شما یک هتلدار نمونه خواهند ساخت

رشته هتلداری در ترکیه رشته‌ای مدیریتی است که و مهم‌ترین مهارت در آن توانایی کنترل منابع انسانی و منابع مالی است. از طرفی به‌روز بودن و توجه به خواسته‌های گردشگرانی که هر یک پیشینه فرهنگی متفاوت و منحصربه‌فردی دارند نیز بسیار حیاتی است؛ بنابراین انتظار می‌رود که یک هتلدار خوب علاوه بر این که یک مدیر خوب است، از لحاظ اجتماعی و فرهنگی نیز خوب عمل کند. از طرفی سعی کنید انتقادپذیر نیز باشید. بهترین معیار برای سنجش عملکرد ارائه‌دهنده خدمات، رضایت مشتریان است.

شاید بتوان مهم‌ترین وظیفه یک هتلدار را استخدام و مدیریت منابع انسانی مجرب و مسئولیت‌پذیر به‌حساب آورد. ازآنجایی‌که در امر هتل‌داری بخش اصلی کار به ارتباطات انسانی مربوط می‌شود خوب است که پرسنل علاوه بر انجام وظایف خود به نحو احسن، به خواسته‌های مشتریان نیز توجه کافی داشته باشند.

بخش دیگری که بسیار در این حوزه حائز اهمیت است به‌روز بودن است. بدین معنا که علاوه بر توجه به ارتقاء امکانات رفاهی باید همگام با تکنولوژی پیشروی کرد و از امتیازات آن حداکثر بهره را برد. برای مثال می‌توان از نرم‌افزار‌های مختلفی که برای معرفی و رزرو هتل ارائه می‌شوند استفاده کرد. نوع دیگری از به‌روز بودن نیز به دانش مربوط می‌شود. اگرچه دوره‌های دانشگاهی بسیار کامل هستند؛ اما برای همیشه کافی نخواهند بود. ازآنجایی‌که جوامع بشری در تمام ابعاد در حال تغییر و پیشرفت هستند، باید در علوم مختلف از جمله هتلداری نیز همواره به‌روز بود. بدین منظور می‌توانید در دوره‌های مختلف مربوط به این رشته شرکت کنید.

تحصیل رشته هتلداری در ترکیه مسیری برای درخشش است

باتوجه‌به توضیحاتی که داده شد می‌توان تحصیل رشته هتلداری در ترکیه را یکی از هوشمندانه‌ترین مسیرهای تحصیلی در این کشور به‌حساب آورد. محبوبیت و نیاز به این رشته در ترکیه، بازار کار پر رونق، درآمد مناسب، کمک‌های دولتی برای پیشرفت در این حوزه و… از مواردی هستند که این رشته را بسیار جذاب کرده‌اند. از طرفی، دقت داشته باشید که مدارک اخذ شده از اکثر دانشگاه‌های ترکیه اعتبار بین‌المللی بالایی دارند و با تحصیل ترکیه فرصت‌های درخشانی در دیگر کشورها نیز در دسترس شما خواهد بود.

توجه: یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
8:30 الی 22
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟

مقالات پیشنهادی

یونی لند مجموعه ایست که با هدف ارائه آموزش های تخصصی یوس برای همه علاقمندان در سراسر ایران، آموزش های خود را آغاز کرده است.