021-91305905

دندانسازی در ترکیه

دندانسازی در ترکیه

فهرست مطالب

تحصیل در ترکیه و کسب اقامت این کشور همواره برای دانشجویان ایرانی جذاب بوده است. تعداد زیادی از داوطلبان خواهان قبولی در رشته‌­های پزشکی و دندانپزشکی هستند. ترکیه شرایط معقولی را برای پذیرش این رشته­‌های پرطرفدار ارائه کرده است. دندانسازی در ترکیه یکی از زیرشاخه­‌های رشته دندان‌پزشکی است که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می­‌شود. دندانسازی یا پروتز دندان، دانش به‌روزی است که دانشجویان را برای حرفه دندان‌پزشکی و ارائه خدمات درمانی در کلینیک‌های مربوطه آماده می­‌کند. در ادامه به بررسی رشته دندانپزشکی و زیرشاخه­‌های این رشته می­‌پردازیم.

رشته دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در ترکیه 5 سال به طول می‌انجامد. در دو سال اول مباحث تئوری آموزش  داده می­‌شود و بعد از آن دانشجویان سه سال دوره­­‌های عملی را سپری می‌کنند. برخی از مباحثی که در این دوره ارائه می­‌شوند به شرح زیر است:

 • اصطلاحات علمی و فنی آتاتورک و تاریخچه اصطلاحات
 • اطلاعات عمومی و فناوری
 • مبحث اعضای مصنوعی
 • مواد دندان‌پزشکی
 • شیمی ارگانیک
 • دوره‌های زبان انگلیسی
 • زیست‌شناسی پزشکی
 • آناتومی دندان
 • بیوفیزیک
 • فیزیولوژی و اهمیت سلامت در دندان‌پزشکی

با تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به علم نوین در این حوزه دست پیدا خواهید کرد. دانشگاه‌­های ترکیه با به­‌کارگیری تکنولوژی روز دنیا و اساتید متخصص تمامی زمینه­‌های لازم را برای رشد و توسعه دانشجویان فراهم کرده است. پس از اتمام تحصیل می­‌توانید در کلینیک­‌های دندانپزشکی شروع به کار کنید و درآمد بالایی داشته باشید.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی امکان­‌پذیر است. با تحصیل به زبان ترکی هزینه کمتری برای شهریه دانشگاه پرداخت خواهید کرد و تحصیل به زبان انگلیسی معمولاً با کمی اختلاف، شهریه بیشتری به همراه دارد.

اثبات مهارت زبانی برای پذیرش در تمامی دانشگاه­‌ها الزامی است؛ اما نحوه سنجش این مهارت در هر دانشگاه متفاوت خواهد بود. برخی از دانشگاه‌­های ترکیه نتیجه آزمون‌­های IELTS و TOEFL را برای تحصیل به زبان انگلیسی و آزمون TOMER را برای تحصیل به زبان ترکی دریافت می­‌کنند. بااین‌وجود تعداد قابل‌توجهی از دانشگاه‌­های ترکیه ارائه مدرک زبان را الزامی نمی‌دانند؛ اما پیش از ثبت­نام قطعاً مصاحبه یا آزمون زبان خواهید داشت.

شرایط و مدارک پذیرش دندانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه غالباً نیاز به شرکت در آزمون ورودی خواهید داشت. هر دانشگاه یکی از آزمون­‌های YOS یا SAT را برای پذیرش الزام خواهد کرد. در برخی از دانشگاه­‌های خصوصی امکان قبولی در رشته دندانپزشکی بدون آزمون را نیز دارید. نوع و نمره موردنیاز هر آزمون را باید در سایت دانشگاه موردنظرتان جست­و­جو کنید. مدارک لازم برای پذیرش رشته دندان‌پزشکی در ترکیه به شرح زیر است:

 • نمره قبولی در آزمون ورودی (در صورت الزام دانشگاه)
 • دیپلم ۱۲ساله دبیرستان + ترجمه ترکی یا انگلیسی
 • ریزنمرات دبیرستان + ترجمه ترکی یا انگلیسی
 • گواهی اثبات مهارت زبان در صورت الزام دانشگاه (آیلتس، تافل، تومر و…)

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل دندان‌پزشکی در دانشگاه­‌های دولتی پایین­‌تر از دانشگاه­‌های خصوصی است. همچنین با تحصیل به زبان ترکی می­‌توانید مقداری از هزینه­‌های خود را کاهش دهید. در جدول زیر هزینه تحصیل دندانپزشکی در چند دانشگاه آورده شده است:

نام دانشگاهشهریه سالانه
دانشگاه حاجت تپه2186 دلار
دانشگاه باهچه شهیر20000 دلار
دانشگاه استانبول2520 دلار
دانشگاه لقمان حکیم15000 دلار
دانشگاه باشکنت11681 دلار
دانشگاه اوکان22500 دلار
دانشگاه استانبول آیدین1737 دلار
دانشگاه یدی تپه27500 دلار
دانشگاه مدیپول آنکارا18500 دلار
دانشگاه مدیپول استانبول14400 دلار
دانشگاه اطلس15000 دلار
دانشگاه ینی یوزییل16000 دلار

گرایش‌ های رشته دندانپزشکی

پس از پایان دوره دندانپزشکی عمومی با شرکت در آزمون TUS می­‌توانید برای ورود به دوره­‌های تخصص اقدام کنید. گرایش­‌های رشته دندان‌پزشکی عبارت‌اند از:

 • ارتودنتیست
 • آسیب‌شناسی
 • اندودنتیست
 • پریودنتیست
 • دندانپزشکی زیبایی
 • دندانپزشکی اطفال
 • رادیولوژی فک و صورت

دانشجویان علاقه‌مند به رشته دندانپزشکی علاوه بر انتخاب تخصص‌­های نام­برده می­‌توانند با انتخاب گرایش دندانسازی یا همان پروتز دندان در آزمایشگاه­‌های تخصصی مواد موردنیاز برای ساخت دندان‌های مصنوعی و پروتز را تولید کنند. ناگفته نماند که رشته دندانسازی در ترکیه همانند دندانپزشکی، بسیار پرطرف‌دار و درآمدزا است. در ادامه بیشتر به این رشته می­‌پردازیم.

تحصیل در رشته دندانسازی در ترکیه

رشته دندانسازی یا همان پروتز دندان، دانشجویان را برای ساخت هرگونه اعضای مصنوعی دندان آماده می­‌کند. دروس تئوری و عملی که در این دوره می­‌گذرانید علاوه بر علم دندان‌پزشکی بالینی، ساخت اجزای مصنوعی را نیز به شما آموزش می­‌دهد. اصلاح لبخند، ساخت دندان‌مصنوعی، جای‌گذاری پروتز و… بخشی از مهارت­‌های شما در پایان این دوره خواهد بود.

این رشته در تمامی مقاطع تحصیلی ارائه می­‌شود. دندان‌سازی در ترکیه ابتدا یک دوره کاردانی ۲ساله دارد و پس از قبولی در 120 واحد درسی می­‌توانید دوره ۴ساله کارشناسی را شروع کنید. این یک تفاوت جزئی بین این رشته و سایر رشته­‌ها است که برای دریافت مدرک کارشناسی جمعاً باید 6 سال آموزش ببینید و دلیل آن­هم بالابودن حجم مطالب آموزشی و نیاز به تسلط در هر دو زمینه دندانپزشکی و پروتز است.

پروتز دندان به‌اندازه دندانپزشکی اهمیت دارد و در سال­‌های اخیر پیشرفت بسیاری داشته است. پس از پایان تحصیل می­توانید در کلینیک­‌های آزمایشگاهی و یا آزمایشگاه شخصی خود مشغول به کار شوید و نیاز دندانپزشک‌ها را مرتفع کنید. بازار کار مناسب و درآمد خوب رشته دندان‌سازی در ترکیه، سبب مهاجرت متخصصین زیادی به این کشور می­‌شود.

هزینه تحصیل در رشته دندان‌سازی در ترکیه تقریباً مشابه با هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه است که در هر دانشگاه می­‌تواند اختلاف جزئی داشته باشد. باتوجه‌به هزینه­‌های تحصیل و زندگی در ترکیه، برخی از دانشگاه‌­ها شرایط بورسیه و یا تخفیف شهریه را برای دانشجویان در نظر می­‌گیرند که با مراجعه به سایت هر دانشگاه می­‌توانید از این شرایط مطلع شوید.

مزایای تحصیل رشته دندانسازی در ترکیه

 • استفاده از به­‌روزترین متدهای دنیا
 • دانشگاه‌­های معتبر و مورد تأیید جهان
 • دانشگاه­‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران
 • فرصت شغلی مناسب و درآمد بالا
 • هزینه تحصیل و زندگی مقرون­‌به­‌صرفه
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی

شرایط پذیرش در رشته دندانسازی در ترکیه

قبولی در رشته دندانسازی در ترکیه همانند سایر رشته­‌ها به شرکت در آزمون یوس و SAT نیاز دارد. برخی از دانشگاه­‌ها صرفاً با درنظرگرفتن سوابق تحصیلی شما در دبیرستان و معدل دیپلم شرایط پذیرش را برای شما هموار می­‌کنند.

همان‌طور که پیش­‌تر گفتیم تحصیل دندانسازی در ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی امکان‌پذیر است و با انتخاب هر زبان باید مدرکی برای اثبات مهارت خود داشته باشید و در غیر این صورت شرکت در آزمون زبان دانشگاه الزامی است.

بازار کار و درآمد رشته دندانسازی در ترکیه

بازار کار و درآمد رشته دندانسازی در ترکیه

دندان‌سازی هم مانند سایر گرایش­‌های شغلی به نیروهای متخصص نیاز دارد و سیاست ترکیه به‌گونه‌ای عمل می­‌کند که نیروهای جوان را جذب کند، تعلیم دهد و روانه بازار کار کند. دسترسی به منابع و آزمایشگاه­‌های به­‌روز به شما کمک می­‌کند تا پیشرفت سریع­‌تری داشته باشید و پس از گذراندن دوره کارآموزی به‌صورت مستقل صاحب یک آزمایشگاه شوید و یا در کلینیک­‌های دندان‌پزشکی و لابراتورها مشغول به کار شوید. درآمد یک تکنسین پروتز دندان باتوجه‌به مهارت و سوابق او می­‌تواند متفاوت باشد؛ اما به‌طورکلی میانگین درآمد ماهانه بین 4 تا 6 هزار لیر خواهد بود.

درآمد بالا با دندان‌سازی در ترکیه

تحصیل در ترکیه یکی از راه‌­های اخذ اقامت ترکیه است. با دریافت اقامت قطعاً به یک درآمد ایده‌­آل برای گذران زندگی و پس­‌انداز نیاز خواهید داشت. بهترین روش کسب درآمد یافتن شغل در رشته­‌ای است که در آن مهارت دارید و برای آموزش اصولی و آکادمیک آن زمان خرج کرده‌­اید. دندانپزشکی و دندانسازی در ترکیه یکی از پرطرفدارترین و پول­‌سازترین رشته­‌ها هستند. با شرایط پذیرش ساده و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مدت کوتاهی می‌­توانید به طور مستقیم و حرفه‌­ای وارد بازار کار ترکیه شوید. معتبر بودن مدارک دانشگاهی ترکیه امکان‌پذیرش کاری برای سایر کشورها را نیز برای شما فراهم می­کند.

سخن آخر

دندانسازی در ترکیه یکی از زیرشاخه­‌های رشته دندان‌پزشکی است که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می­‌شود. تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در ترکیه 5 سال به طول می‌انجامد. در دو سال اول مباحث تئوری آموزش  داده می­‌شود و بعد از آن دانشجویان سه سال دوره­­‌های عملی را سپری می‌کنند. برای اطلاع از شرایط پذیرش هر دانشگاه و جزئیات مراحل قبولی در رشته دندانسازی در ترکیه با کارشناسان ما در یونی لند ارتباط بگیرید.

توجه: یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
8:30 الی 22
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟

مقالات پیشنهادی

یونی لند مجموعه ایست که با هدف ارائه آموزش های تخصصی یوس برای همه علاقمندان در سراسر ایران، آموزش های خود را آغاز کرده است.