اپلیکیشن کلاس های آنلاین یوس 2024 یونی لند

021-91305905

دانشگاه چاغ طرسوس

دانشگاه چاغ (Cag University)

 • مقطع

  کارشناسی

 • سال تاسیس

  1997

 • مورد تایید وزارت علوم

  خیر

 • مورد تایید وزارت بهداشت

  خیر

 • نحوه پذیرش

  TR-YOS/act/SAT

 • نوع دانشگاه

  خصوصی

 • شماره تماس

  00 48 651 324 90+

 • رنکینگ جهانی

  5864

 • وب سایت

  https://www.cag.edu.tr/tr

 • رنکینگ ملی

  121

 • شهر

  طرسوس استان مرسین

 • خوابگاه

دانشگاه چاغ طرسوس

فهرست مطالب

دانشگاه چاغ

دانشگاه چاغ از جمله مراکز آموزشی خصوصی و غیرانتفاعی در کشور ترکیه است. این دانشگاه پس از تأسیس در سال ۱۹۹۷ تا به امروز تعداد زیادی دانشجوی موفق تربیت‌کرده و توانسته در سطح بین‌المللی رتبه‌های نسبتاً خوبی کسب کند.

این دانشگاه با دارابودن چندین دانشکده که رشته‌های متنوع و محبوبی را به دانشجویان ارائه می‌کند توانسته تنوع آموزشی را به‌خوبی حفظ کرده و درعین‌حال کیفیت آموزش را بالا نگه دارد. درصورتی‌که به تحصیل در ترکیه فکر می‌کنید توصیه می‌کنیم که با خواندن این مقاله گزینه‌های خود برای تحصیل در این کشور را افزایش دهید.

ویژگی‌ های کلی دانشگاه چاغ

شرایط تحصیل در دانشگاه چاغ به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. به‌طوری‌که دانشجویان می‌توانند در اکثر رشته‌های آن به‌دلخواه به زبان انگلیسی یا ترکی شرکت کرده و در هر دو حالت آموزشی باکیفیت برابر دریافت کنند. البته هزینه تحصیل به زبان انگلیسی کمی بالاتر از تحصیل به زبان ترکی است.

ظرفیت های دانشگاه چاغ طرسوس

این دانشگاه ظرفیت آموزش به حدود ۷۰۰۰ هزار دانشجو را دارا است. بیش از ۱۰۰۰ کارمند این دانشگاه دائماً در تلاش هستند تا بهترین خدمات را به دانشجویان ارائه کنند. چشم‌انداز کلی این دانشگاه نوآوری و تولید علم و به‌اشتراک‌گذاری آن است.

اگرچه نمی‌توان دانشگاه چاغ را از جمله دانشگاه‌های برتر ترکیه به‌حساب آورد؛ اما دانشجویان و اساتید این دانشگاه در سال‌های اخیر سعی کرده‌اند تا این چشم‌انداز را محقق کرده و مولد علم باشند. تمرکز این دانشگاه بر رشته‌های علوم‌انسانی است و در سال ۲۰۲۳ در رشته اقتصاد بیش از حوزه‌های دیگر درخشیده است. یکی از نقاط قوت این دانشگاه آموزش نسبتاً تخصصی در آن است.

نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه چاغ

نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه چاغ

همانطور که اشاره شد می‌دانیم که دانشگاه چاغ طرسوس از جمله دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است. در عین حال ورود به آن نیاز  به شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه مانند یوس مرکزی، SAT یا موارد دیگری مانند act دارد.

داشتن دسته‌ای از ویژگی‌های اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ را بسیار آسان می‌کند. معمولاً اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی برای دوره کارشناسی تا حد زیادی به معدل داوطلبان بستگی دارد. اگرچه ورود به این دانشگاه به نسبت دیگر دانشگاه‌های کشور ترکیه آسان است؛ اما دقت داشته باشید که معدل کمتر از ۱۲ در هیچ دانشگاهی در ترکیه قابل‌قبول نیست.

در دوره ارشد و دکتری مواردی به‌جز معدل نیز اهمیت زیادی پیدا می‌کنند. از جمله آنها می‌توان به رزومه پژوهشی و مقالات منتشر شده داوطلبان اشاره کرد. این موارد به‌خصوص برای اخذ پذیرش دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در این مقاطع را دارند اهمیت پیدا می‌کند.

زبان تحصیل در دانشگاه چاغ

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد امکان تحصیل در دانشگاه چاغ به دو زبان ترکی و انگلیسی وجود دارد. درصورتی‌که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشید باید مدرکی معتبر به دانشگاه ارائه کنید که تسلط شما به این زبان را به اثبات برساند. این مدرک می‌تواند مدرک آیلتس، تافل یا آزمونی مشابه باشد. برای تحصیل به زبان ترکی نیز باید مدرک آزمون تومر را ارائه کنید.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در دانشگاه چاغ

به‌عنوان دانشجویی خارجی که می‌خواهد در دانشگاه چاغ طرسوس تحصیل کند نیاز به دو مرحله ثبت‌نام دارید. خوشبختانه دانشگاه‌هایی که سابقه‌ای طولانی در پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارند مرحله اول ثبت‌نام را به‌صورت مجازی انجام می‌دهند. پس از تأیید ثبت‌نام در این مرحله داوطلبان به‌صورت حضوری و برای ثبت‌نام مرحله دوم دعوت می‌شوند. در ادامه لیستی از مدارک موردنیاز برای درخواست تحصیل و ثبت‌نام در این دانشگاه‌ را آورده‌ایم.

 • کپی پاسپورت و اصل آن
 • مدرک دیپلم و ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی
 • گواهی معتبر تسلط به زبان
 • رسید پرداخت کامل یا بخشی از شهریه
 • گواهی تمکن مالی
 • چند قطعه عکس پرسنلی
رنکینگ دانشگاه چاق

رنکینگ دانشگاه چاغ

دانشگاه چاغ دارای رتبه ۵۸۶۲ در دنیا، رتبه ۲۱۷۴ در آسیا و ۱۲۱ در ترکیه است. این دانشگاه از لحاظ پژوهشی بیش از هر چیز به ترتیب در حوزه‌های اقتصاد، تجارت و ریاضیات درخشیده است. به‌طوری‌که توانسته در حوزه اقتصاد کشاورزی رتبه ۵۳۴ دنیا را کسب کند.

آمارهای ذکر شده مربوط به برآوردهای سال ۲۰۲۳ بودند. ممکن است در آینده رویکردهای علمی این دانشگاه دچار تغییراتی شوند. حوزه‌های پر پتانسیل دیگر در این مرکز علمی مواردی همچون هنر و علوم اجتماعی، مهندسی و روان‌شناسی هستند. پس درصورتی‌که قصد تحصیل در هر یک از این رشته‌ها را داشته باشید می‌توانید از پتانسیل‌های آن استفاده کرده و بدرخشید.

برنامه‌های تبادل دانشگاه چاغ

دانشگاه چاغ در برنامه تبادلی اراسموس مشارکت دارد؛ بنابراین دانشجویان می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به کشوری اروپایی سفرکرده و در آنجا به تحصیل بپردازند. نکته جالب‌توجه دررابطه‌با برنامه تبادلی اراسموس این است که این بورسیه تا حد زیادی تمام هزینه‌های رفت‌وآمد، زندگی و تحصیل دانشجویان را پوشش می‌دهد. توجه داشته باشید که اخذ این بورسیه نیازمند تلاش بسیار زیادی است.

هزینه تحصیل در دانشگاه چاغ

هزینه تحصیل در دانشگاه چاغ برای دانشجویان بومی و غیربومی ترکیه متفاوت است. همچنین تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری هزینه بالاتری از تحصیل در دوره کارشناسی دارد. می‌توان گفت که میانگین هزینه تحصیل در دوره کارشناسی این رشته برای دانشجویان بومی ۱۲۰ دلار و برای دانشجویان خارجی ۲۵۰۰ دلار است. این هزینه‌ها در دوره‌های ارشد و دکتری افزایش می‌یابد و برای دانشجویان داخلی به ۲۴۰ دلار می‌رسد؛ اما برای دانشجویان خارجی مشابه هزینه دوره کارشناسی باقی می‌ماند.

توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در دانشگاه چاغ طرسوس سالانه است. علاوه بر این، دانشگاه فرصت‌هایی را ایجاد کرده است تا دانشجویان خارجی و بومی بتوانند کمک‌های مالی دریافت کرده و راحت‌تر هزینه‌های تحصیل را بپردازند. از طرفی امکان انجام کار دانشجویی نیز در این دانشگاه وجود دارد که می‌تواند کمک‌هزینه بسیار خوبی باشد.

هزینه زندگی در شهر طرسوس ترکیه

همان‌طور که اشاره شد دانشگاه چاغ در شهر طرسوس استان مرسین واقع شده است. این شهر به نسبت شهرهای دیگری مانند استانبول، ازمیر و آنکارا ارزان به‌حساب می‌آید و زندگی در آن به‌صرفه‌تر است. البته زندگی در کشورهایی که ارزی قدرتمندتر از ریال داشته باشند نیازمند به بررسی دقیق تمکن مالی است.

خرج ماهیانه یک دانشجوی خارجی در شهر طرسوس ترکیه به طور میانگی حداقل چیزی در حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر خواهد بود. درصورتی‌که قصد اجاره مکانی برای سکونت داشته باشید نیز باید انتظار هزینه‌ای حداقل ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیری در ماه را داشته باشید.

معرفی دانشکده های دانشگاه چاغ

معرفی دانشکده های دانشگاه چاغ

دانشگاه چاغ طرسوس دارای چهار دانشکده است. این چهار مورد شامل دانشکده ادبیات و علوم پایه، اقتصاد و امور اداری، حقوق و مهندسی-معماری است. در این دانشکده‌ها رشته‌هایی از جمله سیاست، اقتصاد، مترجمی زبان انگلیسی و حقوق تدریس می‌شود.

معرفی رشته های دانشگاه چاغ

در چهار دانشکده این دانشگاه رنج متنوعی از رشته‌ها تدریس می‌شود. اکثر این رشته‌ها زیرمجموعه علوم‌انسانی هستند و قبولی در برخی دشوارتر از دیگری است. برای کسب اطلاعات دقیق دررابطه‌با هر رشته در این دانشگاه می‌توانید به وبسایت رسمی آن مراجعه کنید. در ادامه لیستی از رشته‌های این دانشگاه را آورده‌ایم.

 • مترجمی زبان انگلیسی
 • روان‌شناسی
 • مدیریت بازرگانی
 • حقوق
 • زبان و ادبیات ترکی
 • مدیریت اجتماعی
 • بانکداری و بیمه
 • روابط بین‌الملل
 • تجارت خارجی

امکانات دانشگاه چاغ

دانشگاه چاغ امکانات رفاهی بسیار کاملی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. علاوه بر این، موقعیت جغرافیایی خود دانشگاه نیز مزیت‌های فراوانی دارد. از جمله آنها می‌توان به زیبایی شهر طرسوس و امنیت آن اشاره کرد.

امکانات ورزشی این دانشگاه بسیار کامل و متنوع است. زمین و کلاس‌های فوتسال، والیبال، بسکتبال، تنیس، هندبال و تکواندو از جمله این امکانات هستند. در این دانشگاه سالن‌های بدن‌سازی بسیار مجهزی نیز وجود دارد.

از طرفی، دانشگاه چاغ طرسوس به‌سلامت جسمانی و روانی دانشجویان نیز بسیار اهمیت می‌دهد و با ارائه معاینات و مشاوره‌های پزشکی و روان‌شناختی مختلف سلامتی آنها را پایش می‌کند. از طرفی، شرایط تحصیل در دانشگاه چاغ به‌گونه‌ای است که دانشجویان را در تعامل با یکدیگر قرار می‌دهد تا شبکه اجتماعی آنها را گسترش دهد.

بررسی موقعیت جغرافیایی دانشگاه چاغ

دانشکده‌های دانشگاه چاغ طرسوس همگی در یک محوطه قرار گرفته‌اند. پردیس دانشگاه چاغ در ۲۲ کیلومتری غرب آدانا، ۱۸ کیلومتری شرق طرسوس و ۴۵ کیلومتری شرق مرسین واقع شده است. این دانشگاه ۲۰ دقیقه تا فرودگاه بین‌المللی، ۲۵ دقیقه تا ایستگاه قطار و ۱۰ دقیقه تا نزدیک‌ترین سینما فاصله دارد (در صورت پیمودن مسافت با ماشین).

تحصیل در دانشگاه چاغ

دانشگاه چاغ طرسوس سکویی برای پرش

شرایط تحصیل در دانشگاه چاغ مناسب افراد بلندپروازی است که رؤیای درخشیدن در رشته خود را در سر می‌پرورانند. این دانشگاه رنکینگ ملی و بین‌المللی بالایی ندارد؛ اما به دانشجویانی که قصد بالابردن این رنکینگ را داشته باشند بهای زیادی می‌دهد.

به‌طورکلی تحصیل در ترکیه درهای زیادی را چه برای پیشرفت در ترکیه و چه برای پیشرفت در دیگر کشورها فراهم می‌کند. مشارکت دانشگاه چاغ در برنامه تبادلی اراسموس و محبوبیت اکثر رشته‌های این دانشگاه در جوامع بین‌المللی فرصت‌های تحصیلی و شغلی شما را از ترکیه فراتر می‌برد و امکان ترقی را به حداکثر می‌رساند. درصورتی‌که به راهی آسان برای تحصیل در ترکیه فکر می‌کنید دانشگاه چاغ را مدنظر داشته باشید.

توجه: یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
8:30 الی 22
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟

مقالات پیشنهادی

یونی لند مجموعه ایست که با هدف ارائه آموزش های تخصصی یوس برای همه علاقمندان در سراسر ایران، آموزش های خود را آغاز کرده است.