021-91305905

کیملیک ترکیه چیست و چه کاربردی دارد؟

کیملیک ترکیه

فهرست مطالب

ترکیه یکی از محبوب ترین مقاصد برای سرمایه گذاری و سفر های توریستی شناخته می شود. به همین دلیل است که سالانه بسیاری از افراد در این کشور ملک می خرند یا به صورت توریستی به این کشور سفر می کنند. این کشور برای پذیرش مهاجران و توریست ها قوانین خاص خود را دارد. یکی از قوانینی که از سال 2017 تا به حال در حال اجرا است، صدور کیملیک کارت ترکیه است که به آن کارت شناسایی ترکیه نیز گفته می شود. در ادامه درمورد اینکه کیملیک ترکیه چیست و چه کاربرد هایی دارد توضیح خواهیم داد.

کیملیک ترکیه چیست؟

کیملیک ترکیه

کیملیک کارت ترکیه که به آن شناسنامه ترکیه ای نیز گفته می شود، یک مدرک شناسایی رسمی است. داشتن این کارت برای تمامی افرادی که شهروند ترکیه محسوب می شوند و بالای 15 سال سن دارند، اجباری است. کارت کیملیک از سال 2017 توسط دولت ترکیه صادر می شود. در واقع این کارت یکی از اولین تلاش های دولت ترکیه برای مدرن سازی و ساده تر کردن فرآیند شناسایی شهروندان محسوب می شود.

در کارت کیملیک ترکیه اطلاعات اولیه و مهم فرد از جمله نام کامل دارنده، تاریخ و محل تولد، جنسیت، نام مادر و یک شماره شناسایی منحصر به فرد که همیشه با 99 شروع می شود، قرار گرفته است.

کسانی که این کارت را دارند، می توانند به خدمات دولتی مختلف دسترسی داشته باشند و تراکنش های مالی خود را راحت تر انجام دهند. در واقع شما برای دسترسی به نیاز های اولیه مانند افتتاح حساب بانکی، ثبت نام در مراکز دولتی، خرید سیم کارت، اجاره ملک و بسیاری از موارد دیگر به این کارت نیاز دارید.

نحوه دریافت کارت کیملیک

اولین شرط برای دریافت کارت کیملیک ترکیه داشتن اقامت دائم یا طولانی مدت این کشور است. کسانی که ویزای 6 ماهه مانند ویزای اقامت توریستی ترکیه را دارند، نمی توانند برای دریافت این کارت درخواست بدهند. اما کسانی که اقامت طولانی مدت یعنی بیشتر از 6 ماه و یا اقامت دائم این کشور را دارند، می توانند برای دریافت کیملیک کارت اقدام کنند.

برای دریافت کارت کیملیک شما باید مدارکی مانند پاسپورت، سند محل اقامت و دو عکس بیومتریک همراه خود داشته باشید. همچنین برای صدور کارت هزینه ای جداگانه از شما گرفته خواهد شد.

نکته بعدی که باید درمورد کیملیک ترکیه بدانید این است که کارت شما بنا بر شرایط، می تواند خاص باشد. نوع اخذ اقامت ترکیه شما می تواند نوع کیملیک کارتی که برای شما صادر شده است را تغییر دهد. برای اینکه با روند درخواست کارت کیملیک آشنا شوید، توصیه می کنیم که با یک متخصص حقوقی مشورت کنید.

کاربرد های کیملیک کارت

کاربرد های کیملیک کارت

با دریافت کیملیک کارت می توانید از خدمات دولتی استفاده کنید. برخی از مهم ترین مزایای داشتن کیملیک کارت عبارتند از:

  • دسترسی به خدمات دولتی

اولین مزیت داشتن کارت کیملیک ترکیه دسترسی به خدمات دولتی است. شما می توانید با داشتن این کارت برای اخذ شماره شناسایی مالیاتی، ثبت نام وسایل نقلیه، درخواست مجوز کار و… اقدام کنید.

  • تراکنش های مالی

با همراه داشتن کیملیک کارت ، بسیاری از کار ها مانند تراکنش های مالی ساده تر خواهد شد. شما با داشتن کیملیک کارت می توانید برای خود حساب بانکی باز کنید. درخواست وام بدهید یا معاملات مختلفی را انجام دهید.

  • مراقبت های بهداشتی

با کارت کیملیک شما به یک سری خدمات بهداشتی که دولت ارائه می دهد، دسترسی خواهید داشت. داشتن کیملیک کارت برای استفاده از خدمات بیمارستان ها، کلینیک ها و داروخانه ها ضروری است.

  • تحصیل در مدارس و دانشگاه ها

برای اینکه بتوانید در مدارس و دانشگاه های ترکیه ثبت نام و تحصیل کنید، نیازمند داشتن کارت کیملیک ترکیه هستید. البته داشتن این کارت ضروری نیست و بستگی به شرایط شما دارد.

  • استفاده های روزمره

کاربرد کارت کیملیک هر روزه بیشتر می شود و شما در انجام کار های روزمره خود به کارت کیملیک نیاز پیدا خواهید کرد. البته نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که استفاده از کارت کیملیک بسته به شرایط شخص خارجی مقیم ترکیه می تواند متفاوت باشد. خدمات دولتی یا تراکنش های مالی که به دارنده کارت کیملیک ارائه می شود، بسته به وضعیت ویزا یا اجازه اقامت فرد کمی متفاوت است.

گم شدن کارت کیملیک

گم شدن کارت کیملیک

در صورتی که کارت کیملیک ترکیه خود را گم کردید، باید در سریع ترین زمان ممکن گم شدن آن را گزارش دهید تا از هرگونه سوء استفاده احتمالی از هویت شما جلوگیری شود. در صورتی که متوجه شدید کارت کیملیک شما گم شده است، باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. اطلاع به پلیس

اولین کاری که پس از گم شدن کیملیک کارت باید انجام دهید، گزارش مفقود شدن آن به پلیس محلی است. البته دقت داشته باشید که گزارش باید به پلیس محله ای داده شود که شما مطمئن هستید کارت خود را در آن جا گم کرده اید. این اولین قدم برای جلوگیری از سرقت هویت یا کلاهبرداری به وسیله کارت کیملیک ترکیه گم شده است.

  1. دریافت گزارش پلیس

پس از مراجعه به پلیس محلی، پلیس باید گزارشی را درمورد جزئیات مفقود شدن کارت کیملیک به شما ارائه دهد. برای دریافت مجدد کارت کیملیک باید این گزارش را همراه خود داشته باشید.

  1. درخواست کارت جایگزین

در آخرین مرحله نیز باید برای دریافت مجدد کارت کیملیک ترکیه درخواست دهید. برای درخواست لازم است که به ریاست مدیریت مهاجرت منطقه خود مراجعه کنید. برای دریافت مجدد کیملیک کارت باید گزارش پلیس، پاسپورت و دو عکس بیومتریک به همراه داشته باشید. همچنین داشتن یک کپی از کارت کیملیک مفقود شده می تواند فرآیند صدور مجدد کارت را سریع تر کند.

جمع بندی

دولت ترکیه از سال 2017 به بعد برای مدرن سازی و ساده تر کردن فرآیند دسترسی به خدمات دولتی، کارت کیملیک را برای شهروندان خود صادر کرد. این کارت علاوه بر اینکه برای شهروندان صادر می شود، کسانی که اقامت دائم ترکیه یا اقامت بلند مدت این کشور را دارند نیز می توانند برای دریافت کارت کیملیک ترکیه درخواست دهند. با همراه داشتن این کارت شما می توانید به خدمات دولتی، تراکنش های مالی و… دسترسی داشته باشید.

توجه: یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
8:30 الی 22
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟

مقالات پیشنهادی

یونی لند مجموعه ایست که با هدف ارائه آموزش های تخصصی یوس برای همه علاقمندان در سراسر ایران، آموزش های خود را آغاز کرده است.