منابع آزمون یوس ترکیه

منابع آزمون یوس ترکیه
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print

در این مقاله به موضوع مهم منابع آزمون یوس پرداختیم. همچنین به اهمیت جزوه های تالیفی مدرسان یوس پرداختیم که این روزها بزرگترین غایبان دوره های آمادگی آزمون یوس هستند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی منابع آزمون یوس بپردازیم. منابع آزمون یوس تنها به چند جلد کتاب محدود نمی شوند. اگر قصد دارید در آزمون یوس ۲۰۲۱ شرکت کنید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

پیش از پرداختن به منابع آزمون یوس ابتدا به کلیاتی درباره این آزمون اشاره خواهیم کرد. سپس منابع آزمون یوس را در سه بخش آن به شما معرفی خواهیم کرد.

آزمون یوس (YOS)

اگر با آزمون یوس آشنایی ندارید خوب است بدانید که این آزمون برای ورود دانشجویان بین المللی به دانشگاه های ترکیه طراحی شده است. برای مثال اگر شما در ایران تحصیل کرده اید اما تمایل دارید در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنید یکی از راه های ممکن که البته پرکاربردترین راه نیز هست˓ پذیرش در آزمون یوس می باشد.

آزمون یوس ویژه تحصیل در مقطع کارشناسی بسیاری از دانشگاه های ترکیه است. این آزمون یک آزمون متمرکز نیست و دانشگاه های مختلف ترکیه خود طراح و مجری آزمون یوس هستند. نکته مهم در رابطه با آزمون های یوس این است که این آزمون ها صرف نظر از دانشگاه برگزار کننده تنها از سه بخش هوش˓ هندسه و ریاضی تشکیل شده اند. همچنین افراد صرف نظر از رشته مقطع دبیرستان خود باید در آزمون یوس شرکت کنند.

آزمون یوس غالبا شامل ۸۰ سوال است اما هیچ قانونی در این زمینه وجود ندارد و تعداد سوالات می تواند متغیر باشد. دفترچه این آزمون نیز بنا بر تصمیم دانشگاه ها می تواند به زبان ترکی˓ انگلیسی˓ عربی˓ فارسی و … به چاپ رسد.

آزمون یوس هر سال یک مرتبه برگزار می شود و نتیجه آن یک سال اعتبار دارد. زمان و مکان برگزاری آزمون های یوس توسط دانشگاه های مختلف تعیین می شود. غالبا آزمون های یوس دانشگاه های مختلف در یک بازه زمانی از فروردین تا خرداد ماه برگزار می شوند. برخی از دانشگاه های ترکیه نیز در ایران حوزه برگزاری آزمون دارند.

برای ثبت نام در آزمون یوس لازم است مدرک دیپلم دبیرستان خود را ارائه دهید. البته دانش آموز سال آخر مقطع متوسطه دوم نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند. همچنین بارگذاری مدارک هویتی نظیر پاسپورت و عکس˓ مدارک تحصیلی نظیر دیپلم و ریز نمرات دبیرستان و پرداخت هزینه شرکت در آزمون از دیگر مدارک مورد نیاز هستند.

بهترین منبع برای کسب اطلاع فوق مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظرتان در ترکیه است. با مراجعه به سایت دانشگاه می توانید تمام اطلاعات لازم و حتی نمونه سوالات آزمون های یوس پیشین دانشگاه را مشاهده کنید.

منابع آزمون یوس

همان طور که اشاره شد آزمون یوس از سه بخش هوش˓ ریاضی و هندسه تشکیل شده است. حال منابع آزمون یوس کدامند؟ بهترین منابع آزمون یوس در سه بخش هوش˓ ریاضی و هندسه کدامند؟ با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

منابع آزمون یوس

منابع آزمون یوس ویژه مبحث هوش

می توان گفت که در اکثر آزمون های یوس پیشین مبحث هوش سهم بیشتری از سوالات را به خود اختصاص داده است. البته این موضوع می تواند برای سال های آینده و آزمون های یوس مختلف متفاوت باشد. بنابراین هرگز به این علت از مباحث ریاضی و هندسه غافل نشوید.

ممکن است سوال کنید که چه مباحثی تحت عنوان هوش در آزمون یوس طرح می شوند. برخی از مباحث گسترده و متنوع هوش در آزمون یوس شامل موارد زیر هستند:

▪ الگوی اعداد

▪ اشکال چرخشی یا دوار

▪ شمارش مکعب ها

▪ یافتن اشکال متفاوت

▪ محیط و مساحت

▪ تاس

▪ جدول های خاص و …

برای تسلط بر مبحث هوش حل سوالات فراوان و بررسی آن ها می تواند کمک کننده باشد. کتاب های درسنامه و بانک سوالاتی در این زمینه وجود دارند که می توان از آن ها بهره گرفت. به دلیل گستردگی مطالب مبحث هوش و تنوع آن ها هر چه سوالات بیشتری مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد ذهن آمادگی و تسلط بیشتری می یابد. برخی از معروف ترین و مفید ترین کتاب ها در زمینه هوش آزمون یوس عبارت اند از:

▪ کتاب تست هوش ۱ و ۲ (انتشارات متروپل)

▪ کتاب تست هوش (انتشارات پوزا)

▪ کتاب تست هوش (انتشارات کوراک)

▪ کتاب تست منطق عددی (انتشارات متروپل)

یک نکته کلیدی در زمینه یادگیری مباحث آزمون یوس وجود دارد و آن این است که هرگز به کتاب ها بسنده نکنید! آمادگی برای آزمون یوس نیازمند شرکت در دوره های آموزشی می باشد. دوره هایی می توانند برای شما مفید باشند که مدرسان آن در کنار استفاده از منابع موجود جزوه های تالیفی خود را ارائه دهند. جزوه های تالیفی مدرسان دو ویژگی مهم و ضروری دارند:

▪ جزوه تالیفی مدرس نشان دهنده تجربه و نیاز سنجی است.

▪ فهم جزوه تالیفی بسیار ساده تر از درسنامه های موجود در کتب است.

در واقع جزوه ای که مدرس تالیف می کند با توجه به این که بر گرفته از تجربه و نیاز سنجی اوست به بیانی متناسب و با جزئیات بیشتر و لازم برای فهم عمیق افراد طراحی و تنظیم شده است.

تجربه نشان داده است که منابع و کتب موجود بعضا بدون توجه به پیش نیازها اقدام به حل تمارین و یا مطرح کردن یک موضع جدید پرداخته اند. اینجاست که ضرورت و مفید بودن جزوه تالیفی مدرس بیشتر نمود پیدا می کند.

منابع آزمون یوس

منابع آزمون یوس ویژه مبحث ریاضی

یکی دیگر از مباحث آزمون یوس ریاضی است. مبحث ریاضی در آزمون یوس شامل بخشی به نام پرابلم نیز هست. طبق آزمون های یوس پیشین بعد از هوش مبحث ریاضی بیشترین تعداد سوالات را به خود اختصاص داده است. برخی از سر فصل های ریاضی آزمون یوس عبارت اند از:

▪ اتحادها

▪ قدر مطلق

▪ توان

▪ منطق

▪ تابع

▪ اپراتور

▪ معادلات

▪ نامعادلات

▪ ماتریس و دترمینان و …

همان طور که همه می دانیم تسلط بر ریاضی نیازمند تمرین و تکرار است. لازمه تمرین در ریاضی فهم سوال و راهکارهای موجود برای حل آن و به عبارتی مطالعه درسنامه است. برخی از معروف ترین منابع آزمون یوس در مبحث ریاضی عبارت اند از:

▪ کتاب درسنامه/ بانک تست ریاضی (انتشارات متروپل)

▪ کتاب درسنامه/ بانک تست ریاضی (انتشارات پوزا)

▪ کتاب ریاضی (انتشارات کوارک) و …

متاسفانه مسئله عدم رعایت پیش نیازها در کتب نامبرده نیز صدق می کند. این امر می تواند موجب سختی درک مطلب و در نهایت دلزدگی افراد در مسیر یادگیری نیز شود. علاوه بر آن مطالعه همه مباحث در کتب نامبرده ممکن است ضرورت نداشته باشد و تنها مطالعه و تسلط بر برخی فصول کافیست.

 بهترین راه حل ممکن همان طور که اشاره شد شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یوس است. در این کلاس ها مدرس با اطلاع کامل از همه مباحث کتاب ها به شما توصیه می کند کدام کتاب مفیدتر است˓ کدام بخش ها باید حذف شوند و یا تمرکز بیشتری بر آن ها صورت گیرد. همچنین می توانید از جزوه تالیفی مدرس نیز بهره ببرید تا درک مباحث برایتان آسان تر و لذت بخش تر شود.

منابع آزمون یوس

منابع آزمون یوس ویژه مبحث هندسه

سومین و آخرین مبحث از مباحث آزمون یوس نیز مبحث هندسه است. می توان گفت کمترین تعداد سوالات در آزمون های یوس پیشین مربوط به هندسه است. اما این امر نباید به هیچ عنوان موجب ساده انگاری و یا بی تفاوتی شما نسبت به این مبحث باشد.

رقابت در آزمون یوس یک رقابت تنگاتنگ است. همان طور که می دانید شرکت همه متقاضیان بین المللی در این آزمون آزاد است. از سوی دیگر برای پذیرش در رشته هایی نظیر پزشکی تک تک سوالات از اهمیت بالایی برخوردارند.

برخی از مباحث هندسه در آزمون یوس عبارت اند از:

▪ زاویه

▪ چهار ضلعی ها

▪ چند ضلعی ها

▪ هندسه فضایی

▪ بردارها و …

از اصلی ترین منابع آزمون یوس برای مبحث هندسه می توان به کتاب های زیر اشاره کرد:

▪ کتاب هندسه (انتشارات متروپل)

▪کتاب هندسه (انتشارات پوزا)

مطالعه و تسلط بر هندسه می تواند بسیار جذاب و چالش برانگیز باشد. سرگرم شدن با اشکال متنوع و رمز گشایی از آن ها  نیازمند آموزش اصولی است. برای مثال نحوه تحلیل یک سوال برای یافتن پاسخ آن در هندسه نیازمند آشنایی با تکنیک های ساده سازی و رمز گشایی است. این چیزی نیست که بتوانید با مطالعه چند کتاب به آن تسلط پیدا کنید. در واقع شما نیاز به یک مدرس دارید که نحوه صحیح نگاه کردن به یک مسئله و تحلیل و ساده سازی آن را به شما بیاموزد. بنابراین شرکت در دوره های آمادگی در این مورد نیز ضروری است. به علاوه اگر در این دوره مدرسی جزوه تالیفی خود که طبیعتا شامل تکنیک های فراوان در این زمینه است را در اختیار شما بگذارد می توانید به راحتی از پس بخش تاثیرگذار هندسه در آزمون یوس برآیید.

در این مقاله به معرفی منابع آزمون یوس ترکیه پرداختیم. همان طور که اشاره شد کتاب های معروفی در زمینه آموزش مباحث مختلف آزمون یوس وجود دارند. اگر چه استفاده از این کتاب ها لازم است اما کافی نیست. آن چه لازم است یک متقاضی شرکت در آزمون یوس بداند این است که برای موفقیت در آزمون یوس خودخوانی موثر نیست. این یک تبلیغ نیست! سبک و مباحث آزمون یوس با آن چه افراد در طول سال های تحصیل خود آموخته اند متفاوت است. از این رو شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یوس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اما موفقیت در آزمون یوس تنها به شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یوس محدود نمی شود. بزرگترین غایب اکثر دوره های آمادگی آزمون یوس در حال حاضر ارائه نشدن جزوه تالیفی توسط مدرسان دوره است. در رابطه با اهمیت جزوه تالیفی مدرسان در مقاله سخن گفتیم.

یونی لند ارائه دهنده کلاس های آمادگی آزمون یوس است. آن چه مدعی آن هستیم و در تبلیغ آن نیز کوشا هستیم این است که مدرسان ما در یونی لند جزوه های تالیفی خود را به شرکت کنندگان ارائه می دهند. همچنین بهترین منابع موجود را برای آموزش شرکت کنندگان انتخاب کرده اند. مراجعه به صفحه کلاس آنلاین یوس ۲۰۲۱ یونی لند را به شما پیشنهاد می کنیم و قضاوت درباره این دوره را به شما واگذار می کنیم.

امیدواریم با یونی لند همراه شوید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

US$12800
کلاس آنلاین هوش یوس

دوره آنلاین یوس – درس هوش

See more...

US$12800
کلاس آنلاین هندسه یوس

دوره آنلاین یوس – درس هندسه

See more...

US$12800
کلاس آنلاین ریاضی یوس

دوره آنلاین یوس – درس ریاضی

See more...


اشتراک در خبرنامه سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها

جمع بندی زیست کنکور ویژه دی ماه
کنکور سراسری
تیم تولید محتوا

جمع بندی زیست کنکور ویژه دی‌ ماه

از آنجاکه یک تست زیست‌شناسی، به‌ اندازه ۲ تست ریاضی یا فیزیک در کنکور سراسری تجربی ، محاسبه می‌شود؛ در ادامه این مقاله به جمع‌ بندی زیست کنکور ویژه دی ‌ماه می‌پردازیم تا یک ‌قدم به موفقیت نزدیک‌ تر شوید.

مشاهده متن کامل مقاله
جمع بندی فیزیک کنکور ویژه دی‌ ماه
کنکور سراسری
تیم تولید محتوا

جمع بندی فیزیک کنکور ویژه دی ماه

فیزیک از جمله درس هایی است که دانش آموزان را به چالش می کشاند. اگر می خواهید مراحل مطالعه، یادگیری و تست زنی این درس را با موفقیت طی کنید مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می دهیم.

مشاهده متن کامل مقاله
جمع بندی شیمی کنکور دی ماه
کنکور سراسری
تیم تولید محتوا

جمع بندی شیمی کنکور ویژه دی ماه

شیمی ساختاری مفهموی-محاسباتی دارد. بنابراین باید تکنیک های خاص مطالعه و جمع بندی آن برای کنکور را بدانید. در این مقاله پیرامون مطالعه شیمی و جمع بندی آن برای کنکور خواهید خواند.

مشاهده متن کامل مقاله

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم