021-91305905

رد شدن اقامت ترکیه | بررسی چالش ها و راه حل های پیش رو

رد شدن اقامت ترکیه

فهرست مطالب

امروزه ترکیه یکی از مقاصد مهم مهاجرتی برای شهروندان ایرانی است. آب و هوای مطبوع، جاذبه‌ های گردشکری، فرصت های اقتصادی و هم مرز بودن با کشور های اروپایی، ترکیه را از هر لحاظی مورد توجه قرار داده است. فرآیند اخذ اقامت این کشور چالش ‌های خاص خود را دارد و رد شدن درخواست اقامت مهاجران یکی از همین چالش ها است. در این مقاله، به بررسی علل رد شدن اقامت ترکیه و راه‌ حل های پیش رو در مواجهه با چنین موقعیتی خواهیم پرداخت. در این مقاله، به راهکار هایی اشاره می ‌شود تا شانس موفقیت شما برای دریافت اقامت چندین برابر شود.

دلایل رد شدن اقامت ترکیه

رد شدن اقامت ترکیه

براساس معیار های اداره مهاجرت ترکیه، برخی از رایج ترین دلایل رد شدن اقامت ترکیه عبارت ‌اند از:

 • نقص یا عدم صحت مدارک

اولین و مهم ترین گام در دریافت اقامت، ارائه مدارک به صورت کامل و درست است. براساس بررسی ها، هرگونه ترجمه غیر رسمی، فراموش کردن برخی مدارک ضروری، مغایرت اطلاعات و عدم تطبیق شما با شرایط موجود منجر به رد شدن درخواست می ‌شود.

 • عدم اثبات تمکن مالی

متقاضیان دریافت اقامت در کشور ترکیه، باید مدارکی را ارائه دهند تا تمکن مالی خود را برای امرار معاش در این کشور اثبات کنند. این مدارک می ‌تواند شامل فیش حقوقی، اجاره ملک، درآمد حاصل از سرمایه گذاری و سایر منابع مالی باشد.

 • سابقه کیفری

داشتن سوء پیشینه یا سابقه کیفری به ویژه درباره جرایمی سنگین مانند سرقت، جعل، حمل و فروش مواد مخدر قطعا مانع بزرگی برای اخذ اقامت در ترکیه است. در صورت وجود چنین شرایط خاصی بایستی حتما با وکلای مهاجرتی مشورت کنید تا اقدامات ضروری را مختص شرایط خاص شما انجام دهند.

 • مسائل امنیتی و اجتماعی

دولت ترکیه نسبت به حفظ امنیت اجتماعی شهروندان خود معیار های دقیقی را برای درخواست اقامت در نظر گرفته است. احترام به فرهنگ و قوانین این کشور، عدم فعالیت سیاسی بدون مجوز، رعایت حجاب در مکان‌ های مذهبی و البته داشتن لحن مودبانه نقش مهمی در پذیرش اقامت دارد. با رعایت این نکات، نشان دادن توجه و احترام نسبت به فرهنگ و قوانین ترکیه احتمال رد شدن اقامت ترکیه را کاهش دهید.

 • عدم ارائه برنامه اقامت

یک برنامه شفاف و منطقی را برای زندگی در این کشور باید ارائه دهید. این برنامه باید شامل محل سکونت، هدف از سکونت و نحوه امرار معاش باشد. این برنامه باید به صورت شفاف و کامل و  با مستندات لازم ارائه شود.

 • اشتباهات سهوی

در برخی موارد، اشتباهات سهوی یا سهل ‌‌انگاری شخص، ممکن است باعث رد شدن او در فرآیند دریافت اقامت شود. بایستی در تکمیل فرم ‌ها و ارائه مدارک دقت کامل را داشته باشید.

 • عدم حضور در مصاحبه

اداره مهاجرت در برخی شرایط خاص ممکن است شخص را دعوت به مصاحبه حضوری کند. عدم حضور شخص در مصاحبه به منزله انصراف از درخواست اقامت تلقی می‌ شود.

 • عدم پرداخت هزینه های مربوطه

پرداخت هزینه‌ های دریافت اقامت، از جمله هزینه‌ بررسی درخواست، هزینه پزشکی و… یکی از قدم ‌های ضروری در فرآیند اخذ اقامت است. عدم پرداخت به موقع این هزینه‌ ها و یا تاخیر زیاد آن می ‌تواند لطمه بدی به اعتبار شما و یا باعث ایجاد سابقه منفی در دستگاه دولتی ترکیه شود. توصیه شده است که همه پرداخت‌ ها را به موقع انجام دهید. از روش ‌های مجاز پرداخت اقدام کنید و تمام رسید ‌های دریافتی را به عنوان مدرک نگه دارید.

رد شدن اقامت ترکیه و اقدامات پیش رو

رد شدن اقامت ترکیه و اقدامات پیش رو

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که با رد شدن درخواستتان مواجه شده اید، این بخش از مقاله برای شماست. در صورت رد شدن درخواست اقامت، اول باید به دلیل رد شدن آن توجه کنید و پس از آن اقدامت زیر را انجام دهید:

 • اعتراض به رد شدن اقامت

پس از دریافت نامه رد شدن متقاضی، در مدت زمان تعیین شده که در نامه ذکر شده است، باید متن اعتراض خود را به اداره مهاجرت ارائه دهید. در این متن باید علت اعتراض و دلایل خود را به صورت شفاف و شواهدی که از ادعایتان پشتیبانی می ‌کند را ارائه دهید.

 • ارائه درخواست مجدد اقامت

درصورتی که اعتراض پذیرفته نشد، بایستی نواقص موجود را برطرف کنید و دوباره برای اقامت درخواست دهید. در درخواست جدید باید نکاتی را مدنظر داشت:

رفع نقص های موجود در درخواست قبلی

باید دلیل رد شدن اقامت خود را بررسی کنید و تمام نقص ‌های موجود در درخواست قبلی را کنترل کنید. این نقص ‌ها ممکن است در هر بخشی اتفاق بیفتد؛ به طور مثال در بخش دریافت مدارک، پر کردن فرم درخواست و ترجمه‌ های غیر رسمی.

    ارائه مدارک و شواهد جدید

در صورتی که توانایی ارائه مدارک و شواهد جدید مانند گواهی شغلی، مدارک تحصیلی و حساب بانکی را دارید، می ‌توانید در خواست دوم خود را تقویت کنید.

 • سایر اقدامات موثر

علاوه بر مواردی که گفته شد، متقاضیان با شرایط خاص می ‌توانند اقدامات زیر را انجام دهند:

مشورت با یک وکیل مهاجرت

مشورت با یک وکیل مهاجرتی با تجربه می ‌تواند فرآیند دریافت اقامت را سرعت بخشد و احتمال رد شدن اقامت ترکیه را برای بار دوم کاهش دهد. وکلای مهاجرتی به دلیل داشتن تجربه فراوان در این زمینه می‌ توانند هزینه زمانی شما را کاهش دهند.

مطالعه و بررسی قوانین و ضوابط مربوط به اقامت

نکاتی کلیدی برای افزایش شانس موفقیت در اخذ اقامت

آگاهی از قوانین و مقررات ترکیه، گامی در اخذ سریع تر اقامت این کشور تاثیر دارد. داشتن این آگاهی به شما کمک می ‌کند تا از اتلاف هزینه و وقت جلوگیری شود. از این طریق، شانس دریافت اقامت شما بیشتر خواهد بود.

نکاتی کلیدی برای افزایش شانس موفقیت در اخذ اقامت

برای اخذ اقامت ترکیه قبل از هرکاری دانستن نکات زیر ضروری است:

 • قبل از هرگونه اقدامی تحقیق کنید. داشتن اطلاعات کافی می ‌تواند به شما بسیار کمک کند.
 • از دانش و تجربه یک وکیل مهاجرتی استفاده کنید.
 • مدارک خود را با دقت و صحت تکمیل کرده و ارائه دهید.
 • توانایی تمکن مالی را اثبات کنید.
 • برنامه شفاف و منطقی و یا انگیزه نامه برای زندگی در ترکیه ارائه دهید.

با رعایت این نکات بسیار مهم اما ساده می ‌توانید با تلاش و پشتکار به رویای خود برای زندگی در ترکیه جامه عمل بپوشانید.

جمع بندی

رد شدن درخواست اقامت ترکیه ، پایان آرزوهای شما برای زندگی در این کشور نیست. قطعا با بررسی دقیق دلیل رد شدن، رفع نقص، ارائه مدارک و شواهد کافی در مرحله بعدی می‌ توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید. حفظ آرامش، روحیه، تلاش و پشتکار رمز موفقیت شما در این مسیر خواهد بود. در این مقاله به بررسی علل رد شدن درخواست اقامت ترکیه پرداختیم. امید است که نکات گفته شده بتواند به شما در این مسیر کمک کند. مشورت با متخصصان امور مهاجرت یکی از گزینه ‌های لازم برای رفع نقص‌ ها و ارائه درخواست تجدید نظر است.

توجه: یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
8:30 الی 22
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟

مقالات پیشنهادی

یونی لند مجموعه ایست که با هدف ارائه آموزش های تخصصی یوس برای همه علاقمندان در سراسر ایران، آموزش های خود را آغاز کرده است.