تفاوت کنکور ایران و کنکور ترکیه

مقایسه تفاوت کنکور ایران و ترکیه

آزمون یوس و کنکور ایران چه تفاوت هایی دارند؟ این سوالی است که برای بسیاری پیش می آید.در این مقاله آزمون یوس را با کنکور ایران مقایسه کرده ایم تا بتوانید جواب سوال خود را بیابید.

اشتراک گذاری:

تفاوت کنکور ایران و کنکور در چیست؟ اولین سوال برای کسی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارد؛ این است که شانس قبولی در کدام کنکور بیش‌تر است؟ و کنکور ترکیه نسب به کنکور ایران چه مزایایی دارد؟

در این مطلب قصد داریم با مقایسه تفاوت کنکور ایران و ترکیه از لحاظ راحتی، رشته ها، مواد امتحانی، مجری و دفعات برگزاری، ملزومات و هزینه شرکت در آن به شما کمک کنیم تا به درک جامعی از فرق آنها برسید.

معرفی کنکور ایران و آزمون یوس معروف به کنکور ترکیه

یوس مخفف (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) معروف به کنکور ترکیه، آزمونی برای غیر بومیان این کشور در دانشگاه های غالبا دولتی آن است. آزمون یوس یک آزمون 100 نمره‌ای و شرط پذیرش دانشگاه‌های دولتی ترکیه است. نمره‌ی قبولی در آزمون یوس دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال برای قبولی در دانشگاه استانبول کسب نمره کامل تضمین قبولی شما است.

طراح و ناظر بر آزمون یوس نیز خود دانشگاه‌ها هستند. همچنین حد نصاب قبولی آزمون یوس از یک رشته به رشته دیگر نیز متفاوت است. به‌عنوان مثال برای پزشکی به نمره بالای 90 آزمون یوس نیاز است. اما برای رشته‌های مهندسی نمره آزمون یوس بستگی به دانشگاه و رشته دارد.

کنکور ایران توسط سازمان سنجش زیر نظر وزارت علوم ایران برگزار می‌شود. کنکور ایران دوبار در سال در رشته‌های ریاضی، تجربی و هنر اجرا می‌شود. بنا به سیاست وزارت علوم در ایران ملاک برای قبولی در دانشگاه‌های ایران از سال گذشته 40 درصد به معدل و 60 درصد به تراز کنکور سراسری اختصاص داده شده است.

مقایسه تفاوت کنکور ایران و ترکیه از نظر راحتی

شاید مهم‌ترین دلیلی که دانش پذیران آزمون یوس را به کنکور ایران ترجیح می‌دهند، آسان بودن آن نسبت به سوالات پیچیده کنکور ایران است. نه تنها حل سوالات پیچیدگی کمتری داشته و زمان کمتری از شما می‌گیرد بلکه مباحث آزمون نیز راحت‌تر و تعداد سوالات آن هم کمتر است.

البته توجه داشته باشید که این بدین معنا نیست که با بدون آمادگی رفتن به آزمون یوس هم می‌توان قبول شد. حتی اگر برای کنکور ایران هم آماده باشید، نباید با آن آمادگی سراغ آزمون یوس روید چرا که این آزمون، روند و تکنیک‌های مخصوص به خود را دارد که اگرچه راحت‌تر است ولی نیاز دارید به آنها مسلط شوید.

مقایسه یوس ترکیه و کنکور ایران از نظر شاخه های تحصیلی

در آزمون یوس، همه افراد غیر بومی ترکی صرف نظر از رشته مقطع دبیرستان خود لازم است در این آزمون شرکت کنند. برای مثال اگر شما در رشته تربیت بدنی یا ریاضی و فیزیک تحصیل می کنید برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید در آزمون YOS شرکت کنید.

کنکور در ایران اما برای شاخه های مختلف تحصیلی در مقطع دبیرستان به صورت جداگانه برگزار می شود. برای مثال اگر شما در رشته علوم انسانی تحصیل می کنید باید در کنکور همان رشته شرکت کنید.

مقایسه کنکور ترکیه و ایران از نظر تنوع رشته پس از پذیرش

همان طور که اشاره شد افراد صرف نظر از رشته تحصیلی خود در مقطع دبیرستان می توانند در آزمون یوس شرکت کنند. بنابراین پذیرش در آزمون YOS امکان تحصیل در رشته های متنوع و گسترده ای را فراهم می کند. برای مثال اگر شما در رشته علوم تجربی تحصیل کرده باشید اما تمایل داشته باشید در دانشگاه در رشته حقوق تحصیل کنید پذیرش در یوس این امکان را برای شما فراهم می سازد. همچنین اگر در رشته علوم انسانی تحصیل کرده باشید اما رویای پزشک شدن در سر دارید پذیرش در آزمون YOS رویایتان را به واقعیت تبدیل می کند.

همان طور که می دانید اما پذیرش در کنکور ایران اگر چه امکان تحصیل در رشته های مختلف را فراهم می کند اما این تنوع محدود است. برای مثال یک فارغ التحصیل رشته ریاضی و فیزیک از طریق شرکت در کنکور این رشته قادر به تحصیل پزشکی در دانشگاه نیست. البته همین فرد قادر خواهد بود رشته های مختلفی از طریق شرکت در کنکور ریاضی و فیزیک را انتخاب کند.

مباحث کنکور ایران و کنکور ترکیه

تفاوت کنکور ایران و ترکیه از نظر مواد امتحانی

کنکور ایران اما شامل بیش از ۱۰ ماده امتحانی است که افراد در طول مقطع متوسطه دوم آن ها را فرا گرفته اند. تعداد آن نیز حدودا ۲۰۰ سوال یا بیشتر است. اما آزمون یوس تنها از سه بخش هوش˓ ریاضی و هندسه تشکیل شده است. این آزمون غالبا از ۸۰ سوال تشکیل می شود.

آزمون مباحث آزمونتعداد سوالات آزمونزمان پاسخگویی به سوالاتزبان آزمون
رشته تجربی کنکور ایرانمباحث تخصصی
زیست‌شناسی، ریاضی، فیزیک
شیمی
مباحث عمومی
ادبیات و زبان فارسی، زبان عربی معارف، زبان انگلیسی
270240 دقیقهفارسی
رشته ریاضی کنکور ایرانمباحث تخصصی
ریاضی، فیزیک، شیمی
مباحث عمومی
ادبیات و زبان فارسی، زبان عربی معارف، زبان انگلیسی
235240 دقیقهفارسی
آزمون یوسریاضی، هوش، هندسه80 تا 100100 الی 120 دقیقهترکی، انگلیسی روسی یا عربی
آزمون SAT
ریاضی، درک مطلب، نگارش
154180 دقیقهانگلیسی

تفاوت یوس ترکیه و کنکور ایران از نظر مجری برگزاری

آزمون یوس یک آزمون متمرکز نیست. این آزمون توسط دانشگاه های مختلف ترکیه به صورت مجزا طراحی و برگزار می شود. بنابراین شما می توانید در آزمون YOS بیش از یک دانشگاه شرکت نمایید. البته لازم است بدانید که صرف نظر از دانشگاه برگزار کننده مواد امتحانی این آزمون کاملا یکسان است.

کنکور ایران اما یک آزمون سراسری و متمرکز است و توسط سازمان سنجش برگزار می شود.

تفاوت کنکور ایران و ترکیه از نظر دفعات برگزاری

آزمون یوس و کنکور ایران هر دو یک مرتبه در سال برگزار می شوند. البته همان طور که اشاره شد دانشگاه های مختلف ترکیه خود مجری برگزاری آزمون YOS هستند. طبیعتا این دانشگاه ها زمان برگزاری آزمون یوس را نیز خود تعیین می کنند. با این وجود لازم است بدانید که آزمون YOS دانشگاه های ترکیه معمولا در یک بازه زمانی از فروردین تا خرداد ماه برگزار می شوند.

مقایسه کنکور ایران و ترکیه از نظر ملزومات ثبت نام

برای ثبت نام در آزمون های یوس و کنکور ایران نیاز به ارائه مدرک دیپلم دارید. البته دانش آموزان سال آخر متوسطه نیز می توانند در آزمون YOS ثبت نام کنند.

از دیگر مدارکی که برای ثبت نام در آزمون یوس یا پس از آن (بنابر تصمیم دانشگاه ها) نیاز دارید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

▪ مدارک هویتی از جمله پاسپورت

▪ مدرک دیپلم ترجمه شده به زبان ترکی

▪ ریز نمرات مقطع دبیرستان و…

آزمون YOS

تفاوت یوس ترکیه و کنکور ایران از نظر هزینه ثبت نام

ثبت نام در آزمون های یوس و کنکور ایران مستلزم پرداخت هزینه نیز هست. از آن جایی که پرداخت هزینه آزمون یوس به لیر است طبیعتا هزینه شرکت در این آزمون بیش تر از کنکور است.

هزینه ثبت نام در آزمون YOS برای دانشگاه های مختلف متفاوت است. برخی دانشگاه ها برای ثبت نام در این آزمون ممکن است از افراد هزینه ای ۴۰۰ لیری (مانند دانشگاه استانبول) دریافت کنند.

مقایسه یوس ترکیه و کنکور ایران از نظر محل برگزاری

همان طور که اطلاع دارید کنکور در کشورمان در شهرها و حوزه های مختلفی برگزار می شود. آزمون یوس نیز علاوه بر برگزاری در شهرهای مختلف ترکیه در کشورهای همسایه نیز برگزار می شود.

برخی از دانشگاه های ترکیه در ایران نیز حوزه برگزاری آزمون YOS دارند.

مقایسه تفاوت کنکور ایران و ترکیه از نظر زبان آزمون

زبان فارسی کنکور ایران که مشخص است اما آزمون یوس بنابر تصمیم دانشگاه ها به زبان های مختلفی به چاپ می رسد. برای مثال برخی از دانشگاه های ممکن است این آزمون را به زبان فارسی نیز چاپ کنند. اغلب دفترچه های آزمون YOS به زبان های ترکی و انگلیسی به چاپ می رسند. نکته دیگر درباه آزمون یوس اعتبار نتیجه این آزمون است. نتیجه آزمون YOS به مدت یک سال اعتبار دارد.

تفاوت های کنکور ایران و کنکور ترکیه

در این مطلب تلاش کردیم با مقایسه تفاوت کنکور ایران و ترکیه به شما کمک کنیم تا پاسخ درستی برای تمام سوالات خود بیابید. اما شاید سوالی دیگر در ذهن‌تان ایجاد کرده باشیم؛ چه طور می‌توانید خود را برای آزمون یوس یا همان به اصطلاح کنکور ترکیه آماده کنید؟ در پاسخی کوتاه باید گفت یونی لند.

یونی لند معتبرترین ارائه دهنده کلاس های آمادگی آزمون یوس در ایران است. با شرکت در کلاس آنلاین یوس یونی لند در خانه بمانید و در سلامت و آرامش از امکانات بیشمار و منحصر به فرد این دوره بهره ببرید یا اینکه به صورت حضوری در همان کلاس حضور پیدا کنید. در این دوره علاوه بر آموزش یوس و مشاوره آموزشی در رابطه با تحصیل در ترکیه نیز می توانید مشاوره دریافت کنید.

فهرست مطالب

مطالب مرتبط