021-91305905

دانشگاه‌های ترکیه براساس سیستم آموزشی بولونیا آموزش‌های خود را ارائه می‌دهند و همین موضوع باعث جذب متقاضیان بین‌المللی از سراسر دنیا جهت تحصیل در این کشور شده‌است. دانشگاه کارابوک ( Karabuk University) یکی از دانشگاه‌های جوان کشور ترکیه است و رنکینگ خوبی نیز در مجلات رتبه‌بندی کسب کرده‌است. شما مخاطبان عزیز می‌توانید مقاله‌ای که تیم تولید محتوای یونی لند در این خصوص تهیه کرده است را مطالعه نمایید.

 

موقعیت مکانی

شهر کارابوک (تلفظ ترکی: [karabük]) در استان کارابوک قرار دارد. این استان در بخش شمال آناتولی قرار دارد. کارابوک یک شهرستان در ناحیه سافرانبولو بود ولی در سال 1995 به یک استان مجزا تبدیل شد یکی از جدیدترین استان‌های کشور ترکیه است.

این شهر تقریبا 219 کیلومتر (2 ساعت و 22 دقیقه) با آنکارا و تقریبا 416 کیلومتر (4 ساعت و 42 دقیقه) با استانبول فاصله دارد. کارابوک در دهه 1930 به عنوان مرکز صنعت کشور ترکیه توسعه پیدا کرد و در حال حاضر یکی از آلوده‌ترین شهرهای صنعتی جهان است.

آشنایی با دانشگاه کارابوک ترکیه

دانشگاه کارابوک در سال 2007 در شهری با همین نام تأسیس شد. زبان آموزش در این دانشگاه ترکی و انگلیسی است. هم اکنون بیش از 53،000 دانشجو در دانشگاه Karabuk مشغول به تحصیل هستند. تمام برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه مطابق با استانداردهای فرآیند بولونیا است. هدف این دانشگاه تسهیل زندگی دانشجویان خود، ایجاد جامعه‌ای با فرهنگ های مختلف و آماده‌سازی دانشجویان برای جهانی پر از رقابت است.

مزایای تحصیل در دانشگاه کارابوک

تحصیل در این دانشگاه با مزایایی همراه است که برخی از آنها عبارتند از:

از آن جا که این دانشگاه جزو بهترین دانشگاه های کشور ترکیه است، طبیعتا تحصیل در آن می تواند ضامن اشتغال برای فارغ التحصیلان باشد. دانشگاه Karabuk در کشور ترکیه هم اکنون عضو معاهده بولونیا و اراسموس است و دانشجویان می توانند به راحتی در دانشگاه های آمریکا و اروپا به ادامه تحصیل بپردازند. دانشجویان این دانشگاه فرصت رفت و آمد آسان به ایران و نیز کار دانشجویی در حین تحصیل را خواهند داشت.

رنکینگ جهانی دانشگاه کارابوک ترکیه

این دانشگاه جزو بهترین و معتبرترین دانشگاه‌‌‌ها‌ی ترکیه و دنیا ‌‌است. این موضوع باعث افزایش رقابت میان متقاضیان بین المللی به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه کارابوک شده است. این دانشگاه از جایگاه خوبی در بین دانشگاه های دنیا نیز برخوردار است. در جدول زیر رتبه دانشگاه Karabuk ترکیه در سال 2021 را مشاهده می کنید.

رتبه بر اساس نشریه THEرتبه بر اساس تأثیر گذاریرتبه در میان دانشگاه‌های جوان
1000 – 801600 – 401300 – 251

دانشکده‌های دانشگاه  ملی کارابوک

دانشگاه کارابوک دارای 16 دانشکده مختلف است که فرصت تحصیل در طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را در اختیار دانشجویان بومی و بین المللی خود قرار می‌دهد. در ادامه فهرست دانشگاه های این دانشگاه را مشاهده می کنید:

همچنین بخوانید:
دانشگاه بیلیم آنکارا + نحوه پذیرش، معرفی رشته ها

رشته‌های دانشگاه کارابوک

دانشگاه Karabuk دارای چندین دانشکده گوناگون است که هر کدام از این دانشکده‌ها فرصت تحصیل در طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. برخی از رشته‌های تحصیلی پر طرفدار و مهم در این دانشگاه برجسته و مهم عبارتند از:

تحصیل پزشکی در دانشگاه کارابوک

دانشکده پزشکی دانشگاه ملی کارابوک در سال 2010 تأسیس شد. این دانشکده دارای سه بخش است: علوم پایه پزشکی، پزشکی داخلی و پزشکی جراحی. دانشکده پزشکی دانشگاه کارابوک دارای 20 استاد، 6 دانشیار، 55 استادیار و 25 دستیار تحقیق می‌باشد. هدف اصلی این دانشکده آموزش پزشکان متناسب با نیازهای جامعه، همراه با اعتماد به نفس بالا، رعایت ارزش های ملی و اخلاقی و تمایل به خدمت به کشور و ملت است. تحصیل پزشکی در این دانشکده شش سال زمان برده و سال آخر با کارآموزی همراه است.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه دولتی کارابوک

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کارابوک در سال 2013 تأسیس شد. این دانشکده دارای بخش های جراحی دهان و فک و صورت، رادیولوژی دندان، دهان و فک، بیماری های دندان، ریشه، ارتودنسی، پدودنتیکس و غیره می‌شود. مدت زمان تحصیل در این دانشکده پنج سال خواهد بود.

شرایط تحصیل در دانشگاه کارابوک در ترکیه

اخذ پذیرش از این دانشگاه مانند بیشتر دانشگاه های ترکیه بر اساس آزمون ورودی صورت می‌گیرد. باید توجه داشت که زبان تحصیل در اکثر رشته های این دانشگاه ترکی است، بنابراین ارائه مدرک معتبر زبان از دیگر شرایط اخذ پذیرش این دانشگاه است. ارائه مدرک دیپلم نیز از شرایط ضروری برای اخذ پذیرش این دانشگاه دولتی است. دانشگاه کارابوک جزء دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران است. به این ترتیب تحصیل در این دانشگاه می‌تواند بازار کار خوبی را برای فارغ التحصیلان در کشور ایران فراهم کند.

مدارک لازم جهت ثبت نام

متقاضیان باید هنگام درخواست پذیرش از این دانشگاه تمام مدارک زیر را ارسال کنند. ارسال درخواست بدون یکی از مدارک زیر یا اطلاعات مورد نیاز به این معنی است که متقاضیان شانس بسیار کمی ‌برای پذیرش در این دانشگاه خواهند داشت. همچنین به خاطر داشته باشید که مدارک لازم برای رشته های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد. از جمله مدارک پایه و ضروری برای اخذ پذیرش از دانشگاه کارابوک ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همچنین بخوانید:
دانشگاه بیلکنت + پذیرش، هزینه تحصیل

آزمون یوس دانشگاه کارابوک

پذیرش در این دانشگاه با آزمون ورودی همراه است. آزمون یوس (YOS) به عنوان آزمون ورودی دانشگاه در نظر گرفته شده است. این دانشگاه هر سال، چهار بار آزمون ورودی برگزار می‌کند. هزینه شرکت در آزمون یوس دانشگاه کارابوک در سال 2021، 300 لیر ترکیه بود. مراکز برگزاری این آزمون نیز شهرهای کارابوک، استانبول، مرسین و هاتای در نظر گرفته شد.  این هزینه و حوزه های آزمون هر ساله ممکن است تغییر کند.

یونی لند برای قبولی در آزمون یوس 2022 پکیج ها و برنامه ریزی های متنوعی را ارائه داده است. شما متقاضیان عزیز می توانید این پلن ها را در صفحه اصلی سایت مشاهده کنید.

شهریه رشته های دانشگاه کارابوک

از آن جایی که دانشگاه کارابوک جزو دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه محسوب می‌شود؛ هزینه تحصیل در این دانشگاه در مقایسه با هزینه های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه و یا سایر کشورهای اروپایی و آمریکا بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. شهریه دانشجویان بر اساس رشته انتخابی و مقطع تحصیلی آن‌ها متفاوت خواهد بود. همچنین این هزینه ها هر سال تغییر کرده و توسط وبسایت دانشگاه اعلام می شود. در ادامه شهریه سالانه برخی از رشته های پرطرفدار این دانشگاه در سال تحصیلی 2021-2020 ذکر شده است:

هزینه های زندگی در شهر کارابوک

دانشجویان بین المللی دانشگاه کارابوک در ترکیه علاوه بر هزینه‌های تحصیل با هزینه‌های دیگری از جمله هزینه زندگی نیز رو به رو خواهند بود. هزینه‌های زندگی در این کشور تا حد زیادی به عادات و سبک زندگی دانشجویان بستگی دارد. همچنین این هزینه ها در سال های مختلف با یکدیگر متفاوت خواهد بود. به طور کلی، برخی از هزینه‌های زندگی دانشجویان بین المللی در کشور ترکیه به شرح زیر است:

عنوانهزینه
غذا در رستوران ارزان قیمت3.59 دلار
غذا در مک دونالد یا معادل آن3.09 دلار
یک کیلوگرم فیله مرغ2.58 دلار
رفت و آمد ماهانه23.76 دلار
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر183.40 دلار
آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر118.60 دلار
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر315.16 دلار
آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر204.02 دلار

امکانات موجود در دانشگاه کارابوک

این دانشگاه امکانات متنوعی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. از امکانات موجود در این دانشگاه مهم ‌‌می‌توان به وجود کتابخانه مجهز، آزمایشگاه‌‌‌ها‌ی پیشرفته، خوابگاه دانشجویی، سالن های ورزشی و مراکز گردهمایی اشاره کرد. بخش بهداشت، فرهنگ و ورزش دانشگاه وظیفه حفظ سلامت جسمانی و روانی دانشجویان را بر عهده دارد.

خوابگاه دانشگاه  دولتی کارابوک

یک خوابگاه دولتی در دانشگاه وجود دارد که توسط موسسه اعتبار و اسکان آموزش عالی اداره می شود و می‌تواند نزدیک به 2000 دانشجو را در خود جای دهد. این خوابگاه برخی امکانات از جمله لباسشویی و سالن غذاخوری را به دانشجویان ارائه می دهد. اتاق ها دو نفره بوده و هر اتاق شامل حمام اختصاصی، آشپزخانه، میزهای شخصی، کمد و کشو است. همچنین در اطراف دانشگاه تعداد زیادی خوابگاه خصوصی وجود دارد. هزینه خوابگاه دولتی حدود 60 دلار در ماه و هزینه خوابگاه خصوصی به طور متوسط 140 – 120 دلار در ماه است. این هزینه ها هر سال متغیر است.

همچنین بخوانید:
معرفی دانشگاه سلجوق ترکیه + شهریه 2022-2021

کار دانشجویی در حین تحصیل در دانشگاه ملی کارابوک

دولت ترکیه به دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه کارابوک امکان انجام کارهای پاره وقت و دانشجویی را در حین تحصیل می‌دهد. انجام کارهای دانشجویی می‌تواند هزینه زندگی دانشجویان در این کشور را تا حد زیادی کاهش دهد. دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سایت https://www.turkiye.gov.tr/ فرم درخواست اجازه کار را به صورت آنلاین تکمیل کنند.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در دانشگاه کارابوک ترکیه

متقاضیان تحصیل در این دانشگاه ترکیه نیازمند اخذ ویزای دانشجویی هستند. در صورتی که این افراد در آزمون یوس دانشگاه و آزمون زبان نمره لازم را کسب کنند، می‌توانند نامه پذیرش از این دانشگاه را اخذ کنند. دانشجویان با ارائه این نامه پذیرش می‌توانند به سفارت کشور ترکیه مراجعه کرده و درخواست ویزای تحصیلی این کشور را ارائه دهند. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه به شرح زیر است:

آشنایی با شهر کارابوک

کارابوک استانی در شمال کشور ترکیه است. این شهر از بزرگ ترین تولید کننده‌های فولاد در کشور ترکیه است. کارابوک در بزرگراه بین بارتین و آنکارا واقع شده است و خط آهن بین آنکارا و زونگولداک از این شهر عبور می کند. این شهر دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد و مرطوب است.

تحصیل در دانشگاه کارابوک

دانشگاه کارابوک از جمله دانشگاه‌های شناخته شده در کشور ترکیه است که هر ساله اقدام به پذیرش دانشجویان بومی و بین المللی از سراسر دنیا می‌کند. این دانشگاه در برنامه‌های تبادل دانشجو مانند اراسموس، فارابی و مولانا شرکت می‌کند و دانشجویان امکان ادامه تحصیل در سایر کشورها را خواهند داشت. باتوجه به توضیحات ارائه شده در طول مقاله، آیا این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می کنید؟ درصورتی که هر گونه سوال درباره تحصیل در ترکیه دارید با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *