اگه به فکر تحصیل در ترکیه تو رشته های تاپی مثل پزشکی هستی، این دوره نیمه فشرده، میتونه تو را به هدفت برسونه!

معرفی دانشگاه عدنان مندرس ترکیه + شهریه | ۲۰۲۲-۲۰۲۱

معرفی دانشگاه عدنان مندرس
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
نام دانشگاه Adnan Menderes Üniversitesi
موقعیت دانشگاه شهر آیدین
رنکینگ جهانی  ۱۸۲۸
مورد تایید وزارت علوم ایران خیر
شهریه رشته های محبوب ۲۰۲۲-۲۰۲۱

پزشکی: ۳۲۱۰ لیر

دندانپزشکی: ۲۶۸۵ لیر

اقتصاد: ۱۷۰۰ لیر

رشته های مهندسی: ۳۱۵۷ لیر

روانشناسی: ۱۵۴۵ لر

وبسایت دانشگاه adu.edu.tr

دانشگاه عدنان مندرس یا Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü یکی از دانشگاه‎های معروف و شناخته شده ترکیه است. برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه نیاز است تا اطلاعاتی درباره آنها داشته باشید. ما در ادامه اطلاعاتی کاربردی و کارآمد درباره این دانشگاه، دانشکده‎های آن، شهریه سالانه تحصیل در آن و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این مرکز را در اختیار شما قرار می دهیم. با ما همراه باشید تا بتوانید از این اطلاعات نهایت استفاده را ببرید.

دانشگاه عدنان مندرس

آشنایی با دانشگاه عدنان مندرس

دانشگاه عدنان مندرس از ساختمان ‎های مختلفی همچون ساختمان دبیرخانه  ۱۹۹۲ (İlk Rektörlük Binası – ۱۹۹۲)، باغ دبیرستان آیدین ۱۹۹۳ (Aydın Lisesi Bahçesi – Aralık 1993) و ساختمان پردیس مرکزی ۱۹۹۷ (Kampüs İnşaatı – Mayıs 1997) ساخته شده است. این دانشگاه دارای ۵ دانشکده هنر و علوم، علوم اقتصادی و اداری، دانشکده پزشکی، دانشکده دامپزشکی و دانشکده کشاورزی است. دانشگاه عدنان از هفتاد و یک واحد مختلف که شامل ۱۸ دانشکده، ۳ مدرسه تحصیلات تکمیلی، ۱ هنرستان دولتی، ۵ مدرسه، ۱۸ آموزشگاه فنی حرفه‎ای و ۲۶ مرکز تحقیقاتی دانشگاهی است، تشکیل شده است.

دانشگاه آیدین عدنان مندرس (ADU) جزو موسسات آموزش عالی دولتی کشور ترکیه است. تحصیل و تحقیق در دوره‎های تحصیلات آکادمیک از سال ۱۹۹۲ در دانشگاه عدنان مندرس آغاز شده است. ساختمان اصلی این دانشگاه در شهر آیدین ترکیه واقع شده است. رنکینگ این دانشگاه در سطح بین المللی ۱۸۲۸ و در کشور ترکیه ۴۰ است. هر سال تحصیلی در این دانشگاه شامل دو ترم است.

در حال حاضر، دانشگاه عدنان مندرس بیش از ۲۹ هزار دانشجوی فعال و بیش از ۱۵۰۰ استاد دانشگاه دارد.  این دانشگاه سعی در ایجاد فرصت‎های جدید به منظور شرکت در برنامه‎های بین المللی مختلف برای دانشجویانش دارد. همچنین امکانات رفاهی مناسبی برای دانشجویان همچون اینترنت رایگان، محوطه سرسبز و بزرگ، اساتید خبره و ماهر، رستوران و کافه تریا با انواع متنوع غذاها و خوابگاه‎ های دانشجویی فراهم کرده است. شما به عنوان دانشجوی بین الملل می‎توانید در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای عمومی و تخصصی در این دانشگاه تحصیل کنید.

دانشکده پزشکی عدنان مندرس

دانشکده‎ های دانشگاه عدنان مندرس

دانشگاه عدنان مندرس با هدف حمایت از رشته‎ های تحصیلی مختلف اقدام به تاسیس دانشکده‎ های متنوعی کرده است. در ادامه به برخی از دانشکده‎ های این موسسه آموزش عالی اشاره خواهیم کرد:

 • دانشکده دندانپزشکی Faculty of Dentistry
 • دانشکده آموزش Faculty of Education
 • دانشکده پرستاری Faculty of Nursing
 • دانشکده علوم اسلامی Faculty of Islamic Sciences
 • دانشکده مهندسی Faculty of Engineering
 • دانشکده پزشکی Faculty of Medicine
 • دانشکده دامپزشکی Faculty of Veterinary Medicine
 • دانشکده کشاورزی Faculty of Agriculture

رشته‎ های تحصیلی دانشگاه عدنان مندرس

دانشگاه عدنان مندرس با هدف بهبود و ارتقای دانش عمومی و تخصص عموم مردم ترکیه در سال ۱۹۹۲ پایه گذاری شد. امروزه این دانشگاه در کشورهای بسیاری به رسمیت شناخته می‎شود. این مرکز اقدام به ارائه دوره‎ های تحصیلی متنوعی در مقاطع مختلف کرده است. در ادامه به برخی از رشته‎ های تحصیلی دانشگاه مندرس اشاره می‎کنیم:

 • اقتصاد Economics
 • تغذیه و رژیم غذایی Nutrition and Dietetics
 • مامایی Midwifery
 • پرستاری Nursing
 • آموزش تربیت بدنی و ورزش Physical Education and Sports Teaching
 • دندانپزشکی Dentistry
 • فناوری Technology
 • آموزش معلم موسیقی Music Teacher Education
 • فلسفه Philosophy
 • زبان و ادبیات انگلیسی English Language and Literature
 • روانشناسی Psychology
 • تاریخ History
 • مهندسی عمران Civil Engineering
 • مهندسی مکانیک Mechanical Engineering
 • راهنمای گردشگری Tourism Guiding

امکانات رفاهی دانشگاه عدنان مندرس

امکانات رفاهی دانشگاه عدنان مندرس

دانشگاه دولتی عدنان با هدف ارتقای زندگی دانشجویان داخلی و بین المللی خود امکانات رفاهی زیادی برای آنها فراهم کرده است. از جمله این امکانات رفاهی و تحصیلی می‎توان به وجود مرکز اطلاعات در یک ساختمان دو طبقه با مساحت ۱۷۰۰ مترمربع و بیش از ۴۸۰۰۰ کتاب چاپی اشاره کرد. علاوه بر این، حدود ۴۴ پایگاه داده در مورد موضوعات مختلف در این ساختمان وجود دارد که دانشجوان متناسب با نیاز خود می‎توانند از آنها استفاده کنند. این پایگاه‎های داده حاوی ۱۹۶۰۴ژورنال الکترونیکی و ۲۱۸۷۰۹۰ کتاب الکترونیکی است.

بد نیست بدانید این دانشگاه مجموعه مخصوص خط بریل را برای کاربران و دانشجویان کم بینای خود راه اندازی کرده است. به این ترتیب، دانشجویان می‎توانند از این مرکز اطلاعات با هدف تحقیق و جستجوی راحت تر به آنالیز و بررسی در حوزه ‎های مختلف بپردازند. در ضمن، این دانشگاه ۱۸ مرکز تحقیقاتی نظیر مرکز تحقیق و کاربرد عدنان مندرس، مرکز تحقیقات اروپا و مرکز تحقیقات و کاربردهای زبان و فرهنگ‎های مدرن مدیترانه‎ای دارد. همچنین، این دانشگاه عضو انجمن دانشگاه‎ های اروپا (EUA) است.

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه عدنان مندرس

شما به عنوان یک دانشجوی بین الملل می‎توانید با ارائه مدارک خواسته شده از سوی دانشگاه اقدام به اخذ پذیرش از این دانشگاه نمایید. البته، گاهی تحصیل در برخی از رشته‎های این دانشگاه به قبولی در آزمون نیازمند است. در کل می‎توان گفت از هر ۵ متقاضی فقط ۱ نفر در دانشگاه عدنان مندرس پذیرفته می‎ شود.

باید گفت مراحل پذیرش دانشجو در دانشگاه عدنان به صورت ثبت نام دانشجو، برگزاری امتحان و آزمون و در آخر ارزیابی دانشجو براساس قوانین و آیین نامه‎های شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK) است. توجه داشته باشید، ثبت نام دانشجویان توسط اداره امور دانشجویی دانشگاه انجام می‎ شود. دانشجویان بین الملل می‎توانند از طریق سایت این دانشگاه اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنند.

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه عدنان مندرس

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه عدنان مندرس

برای ثبت نام در دوره های گوناگون دانشگاه عدنان مندرس مدارک مختلفی نیاز است. در ابتدا به مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی می‎پردازیم. شرکت در دوره کاردانی ناپیوسته به صورت دو ساله و در دوره‎های کوتاه مدت برگزار می‎شود. این در حالی است که تحصیل در دوره‎ های کارشناسی چهار سال به درازا می‎کشد. دانشجو پس از قبولی در آزمونی که توسط Student Selection and Placement Centre (ÖSYM) یعنی مرکز انتخاب دانشجو برگزار می‎شود، می ‎تواند اقدام به تحصیل در دوره ‎های کارشناسی و کاردانی کند.

دانشجویانی که امتیاز آنها بیش از ۱۴۰ نباشد، حق ورود به آزمون دوم دانشگاه (LYS) را ندارند. آزمون LYS در حوزه‎ های مختلفی همچون علوم طبیعی، علوم اجتماعی و زبان برگزار شده و هر آزمون به صورت جداگانه ارزیابی می‎شود. در نهایت، داوطلبانی که نمره LYS آنها بیش از ۱۸۰ باشد می‎توانند در دوره کارشناسی منطقه مدنظرشان تحصیل کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشگاه عدنان مندرس

برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی داوطلبان دوره کارشناسی باید میانگین امتیاز ۶۰ تا ۱۰۰ را در دوره چهار ساله کارشناسی خود کسب کرده باشند. علاوه بر این، متقاضیان باید آزمون Academic Personnel and Graduate Education Exam (ALES) آزمون آکادمیک و تحصیلات تکمیلی را با حداقل نمره ۵۵ پشت سر بگذارند.

داوطلبان متقاضی علوم پایه و پزشکی با کسب حداقل نمره ۴۵ در آزمون TUS می‎توانند اقدام به تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی کنند. البته داشتن مدرک زبان انگلیسی برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی ضروری است. نمره قبولی در مقطع دکترا ۷۵ تا ۱۰۰ در آزمون ALES است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون‎ های این موسسه آموزشی به وب سایت دانشگاه مراجعه کنید. علاوه بر قبولی در آزمون‌های ذکر شده دانشجویان بین الملل نیازمند ارائه مدارکی همچون گذرنامه، چند قطعه عکس و ریز نمرات ترجمه شده دوره‎ های تحصیلی قبلی خود هم هستند.

شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه عدنان مندرس

شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه عدنان مندرس به عوامل مختلفی وابسته است. این عوامل شامل رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و فاکتورهای دیگری می شود. اما به صورت کلی می‎ توان گفت هر دانشجو با مدیریت بودجه خود می‎ تواند شرایط مالی خود را بهتر و اصولی ‎تر مدیریت کند. علاوه بر این، امکان کار برای دانشجویان نیز فراهم است که خود مزیت دیگری برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه است.

در ادامه فهرستی از شهریه سالانه رشته های مختلف دانشگاه عدنان مندرس در سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ را مشاهده می کنید. برای مشاهده لیست کامل شهریه ها و آخرین تغییرات اعمال شده در آنها به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید.

 • پزشکی: ۳۲۱۰ لیر
 • دندانپزشکی: ۲۶۸۵ لیر
 • اقتصاد: ۱۷۰۰ لیر
 • رشته های مهندسی: ۳۱۵۷ لیر
 • روانشناسی: ۱۵۴۵ لر
 • فلسفه: ۱۵۴۵ لیر
 • گردشگری: ۱۵۴۵ لیر
 • دامپزشکی: ۲۱۰۰ لیر
 • تجارت و روابط بین الملل: ۱۷۰۰ لیر

دانشگاه عدنان مندرس

سخن پایانی

امیدواریم مطالب این مقاله توانسته باشد تا حد بسیار زیادی سوالات شما را درباره دانشگاه عدنان مندرس پاسخ داده باشد. قبولی در دانشگاه های دولتی ترکیه آرزویی محال و دور از دسترس نیست. تنها با کمی مطالعه و تلاش می توانید به این رویای خود تحقق بخشید. تیم مشاوره یونی لند نیز تلاش می کند تا اطلاعات و راهنمایی های لازم را در این زمینه به شما ارائه کند.

برای آشنایی بیشتر می توانید فیلم های آموزشی رایگان ما در یونی لند را مشاهده کنید. چنانچه سوالات دیگری درباره این دانشگاه یا تحصیل در سایر دانشگاه های ترکیه دارید، می توانید با کارشناسان ما در میان بگذارید.

اشتراک در خبرنامه سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید