اگه به فکر تحصیل در ترکیه تو رشته های تاپی مثل پزشکی هستی، این دوره نیمه فشرده، میتونه تو را به هدفت برسونه!

معرفی دانشگاه اینونو ترکیه + شهریه | ۲۰۲۲-۲۰۲۱

معرفی دانشگاه اینونو ترکیه
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
نام دانشگاه İnönü Üniversitesi
موقعیت دانشگاه شهر مالاتیا
رنکینگ جهانی ۱۹۴۱
مورد تایید وزارت علوم ایران خیر
شهریه رشته های محبوب ۲۰۲۲-۲۰۲۱

پزشکی: ۲۵۰۰۰ لیر

دندان پزشکی: ۲۰۰۰۰ لیر

مامایی: ۵۰۰۰ لیر

اقتصاد و علوم اداری: ۵۰۰۰ لیر

حقوق: ۵۰۰۰ لیر

رشته های مهندسی: ۵۰۰۰ لیر

وبسایت دانشگاه www.inonu.edu.tr

دانشگاه اینونو ترکیه

دانشگاه اینونو یکی از دانشگاه‌های دولتی در کشور ترکیه است که در شهر مالاتیا واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۹۷۵ میلادی (۱۳۵۴ شمسی) بر اساس دستور پارلمان ترکیه در این شهر تأسیس شد. دلیل نام‌گذاری این دانشگاه این بود که رئیس‌جمهور اسبق ترکیه، عصمت اینونو در شهر مالانیا زاده شده بود و این کار به یادبود او انجام شد. این دانشگاه سالانه دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا با شرایطی خاص می‌ پذیرد. در این متن قصد داریم این دانشگاه و شرایط ورود به آن را برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه دارند، معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه تأسیس دانشگاه اینونو

همان‌طور که اشاره کردیم دانشگاه دولتی اینونو در سال ۱۹۷۵ تأسیس شده و شروع به کار کرد. این دانشگاه فعالیت خود را در ساختمان Malatya Fen Lisesi آغاز کرد و به مدت ۱۰ سال ادامه داد. پس از آن به دلیل گسترش رشته های دانشگاهی و نیاز به محیط بزرگ‌تر، این دانشگاه به ساختمان فعلی خود منتقل شد.

دانشکده‌ و موسسات دانشگاه اینونو ترکیه

دانشگاه اینونو در حال حاضر شامل ۱۵ دانشکده، ۶ پردیس،  ۵ مؤسسه و ۱۹ مرکز تحقیقات است. همچنین دو موزه به یادبود رؤسای جمهور اسبق ترکیه (عصمت اینونو و تورگوت اوزال) در این دانشگاه بنا شده است. دانشکده و موسسه های این مرکز عبارتند از:

دانشکده های دانشگاه اینونو

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده بهداشت و علوم بهداشتی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علم و هنر
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده علوم ورزش
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده شیلات
 • دانشکده آموزش‌وپرورش
 • دانشکده تجارت و علوم اداری

مؤسسه‌های دانشگاه اینونو

 • مؤسسه علوم پزشکی
 • مؤسسه علم و فناوری
 • مؤسسه آموزش‌وپرورش
 • مؤسسه پیوند کبد
 • مؤسسه علوم اجتماعی

شهر مالاتیا ترکیه

کمی در مورد شهر مالاتیا

شهر مالاتیا یکی از زیباترین شهرهای ترکیه است که به‌عنوان مرکز یکی از استان‌های شرقی کشور ترکیه شناخته می‌شود. آب ‌و هوای این شهر به دلیل دور بودن از دریا در فصول گرم سال تا حدودی گرم و خشک است. همین موضوع باعث شده است که زمستان‌هایی سرد و برفی داشته باشد. دوری از دریا باعث شده تا این شهر به اندازه استانبول و ازمیر مورد توجه توریست ‌ها قرار نگیرد. با این‌حال مراکز تفریحی و تجاری بسیار زیادی در این شهر بنا شده‌اند که امکانات رفاهی و ورزشی و… کاملی را در اختیار مردم قرار می ‌دهند.

رنکینگ (رتبه) دانشگاه اینونو

دانشگاه ملی اینونو در سال ۲۰۲۱ مقام ۱۹۴۱ را در میان بهترین دانشگاه‌های جهان کسب کرد. همچنین رتبه این دانشگاه در میان دانشگاه‌های واقع در ترکیه ۵۵ است. با این‌حال این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه در زمینه علوم پزشکی است.

امکانات دانشگاه دولتی اینونو

دانشگاه اینونو امکانات رفاهی و تحقیقاتی بسیاری را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد. از جمله امکانات اولیه ای که می توان به آنها اشاره کرد، کتابخانه، مؤسسات تحقیقاتی، سالن‌های غذاخوری و… است.

مرکز پزشکی اینونو

مرکز پزشکی اینونو

همان‌طور که اشاره کردیم رشته پزشکی در دانشگاه اینونو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در سال ۱۹۹۱ این دانشگاه تصمیم به ساخت بیمارستانی مدرن در محوطه دانشگاه گرفت. این بیمارستان با مساحت ۱۲۴ هزار مترمربع در سال ۱۹۹۶ تأسیس شد و خدمت‌ رسانی را آغاز کرد. این بیمارستان خدمات درمانی را به دانشجویان این دانشگاه با مبلغی بسیار اندک ارائه می ‌دهد.

زبان تدریس در دانشگاه اینونو

اکثر رشته‌های این دانشگاه به زبان ترکی تدریس می ‌شوند. به همین جهت لازم است که دانشجویان پذیرفته شده پیش از شروع کلاس ‌ها زبان ترکی استانبولی را بیاموزند و مدرک TOMER داشته باشند.

شرایط پذیرش دانشگاه

همان‌طور که می ‌دانید معمولاً هر دانشگاهی شرایط پذیرش مخصوص به خود را دارد که در برخی از این شرایط با دانشگاه ‌های دیگر یکسان است. در این قسمت نگاهی به شرایط پذیرش در دانشگاه اینونو ترکیه خواهیم انداخت.

 1. داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند، باید مدرک فارغ ‌التحصیلی از دوره متوسطه دوم (دیپلم) داشته باشند. یا این‌که زمان اقدام برای پذیرش، دانشجوی سال آخر متوسطه باشند.
 2. داوطلبان ورود به این دانشگاه باید تابعیت کشورهای خارجی را داشته باشند. درصورتی‌که افراد متقاضی دو تابعیتی باشند، می ‌توانند تابع یکی از کشورهای ترک ‌زبان باشند.
 3. مسئله مهم دیگر این است که افراد متقاضی به ‌هیچ ‌عنوان نباید از دانشگاه دیگری در هرکجای دنیا اخراج شده باشند. طبق آیین ‌نامه‌های انضباطی این دانشگاه، افرادی که سابقه اخراج شدن از دانشگاه را داشته باشند، نمی‌توانند در این دانشگاه ثبت‌نام کنند.
 4. همان‌طور که می‌ دانید برای ورود به دانشگاه ‌های ترکیه باید در آزمون یوس (YÖS) شرکت کنند. این افراد باید در زمان ثبت ‌نام این آزمون، دانشگاه اینونو را انتخاب کنند. لازم به ذکر است که در انتخاب دانشگاه برای این آزمون محدودیتی وجود ندارد. همچنین برخی از دانشگاه ‌ها رتبه آزمون باقی دانشگاه‌ ها را نیز می ‌پذیرند. (این رتبه به مدت ۲ سال اعتبار دارد.)
 5. یکی از نکاتی که شاید برای شما جالب باشد، این است که مرتبط بودن رشته دوران تحصیل با رشته دانشگاهی اهمیت خاصی برای این دانشگاه ندارد.
 6. سهمیه این دانشگاه برای ورودی دانشجویان خارجی ممکن است سالانه تغییر کند. همچنین اگر دو نفر از متقاضیان خارجی به طور هم‌زمان یک رتبه را در آزمون یوس (YÖS) کسب کرده باشند، دانشجویی انتخاب خواهد شد که از لحاظ سنی جوان‌تر باشد.

نکته دیگری که در مورد پذیرش این دانشگاه وجود دارد این است که این دانشگاه مطابق نتایج آزمون ست (SAT) نیز پذیرش دانشجو دارد.

نکته: برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری باید در آزمون GRE یا آزمون آلس شرکت کنید.

شرایط پذیرش در دانشگاه اینونو

شهریه رشته های تحصیلی در دانشگاه اینونو ترکیه

تمامی دانشگاه های ترکیه هر سال هزینه تحصیل در رشته های گوناگون خود را در وبسایت دانشگاه بارگذاری می کنند. این شهریه ها با توجه به نوع رشته، مقطع تحصیلی، زبان تدریس و عوامل گوناگون دیگری متفاوت هستند. این هزینه ها هر سال آپدیت شده و تغییر می کنند. برای مشاهده شهریه تمامی رشته ها و آخرین تغییرات اعمال شده، بهتر است به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید. در ادامه شهریه برخی از رشته های برتر دانشگاه اینونو در سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ را مشاهده می کنید.

 • پزشکی: ۲۵۰۰۰ لیر
 • دندان پزشکی: ۲۰۰۰۰ لیر
 • مامایی: ۵۰۰۰ لیر
 • اقتصاد و علوم اداری: ۵۰۰۰ لیر
 • حقوق: ۵۰۰۰ لیر
 • رشته های مهندسی: ۵۰۰۰ لیر

آیا مدرک دانشگاه اینونو در ایران اعتبار دارد

علی‌رغم همه مزایایی که این دانشگاه دارد، متأسفانه مدرک تحصیلی این دانشگاه (و البته بسیاری از دانشگاه‌ های دیگر) مورد تأیید وزارت علوم ایران نیست. به همین دلیل اگر پس از ادامه تحصیل قصد بازگشت به ایران و فعالیت در این کشور را داشته باشید، بهتر است در تصمیم خود تجدید نظر کنید. اما با مدرکی که از این دانشگاه دریافت می‌ کنید، قادر خواهید بود در ترکیه یا دیگر نقاط دنیا شروع به فعالیت کنید.

دانشگاه اینونو ترکیه

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم دانشگاه اینونو را تا حد امکان به شما معرفی کنیم. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌ های ترکیه محسوب می‌ شود. با این ‌حال این چشم ‌انداز را دارد که در آینده نزدیک با پیشرفت ‌های متوالی رتبه بهتری را نیز در بین دانشگاه ‌های بین ‌المللی منطقه کسب کند.

با توجه‌ به این نکته که قبل از اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه ‌های خارجی باید همه اطلاعات مهم را در مورد دانشگاه مورد نظر جمع ‌آوری کنید، بررسی سایت اصلی دانشگاه نیز از جمله کارهای ضروری است. در نهایت می توانید با اساتید یونی لند جهت دریافت هرگونه مشاوره و راهنمایی ارتباط برقرار کنید. در قسمت تماس با ما شماره های تماس، آدرس و ارتباط از طریق پیامرسان واتس اپ و تلگرام در اختیار شما قرار گرفته است.

اشتراک در خبرنامه سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید