دانشگاه ارجیس (Erciyes University) در سال 1978 به عنوان یک دانشگاه دولتی در شهر کایسری ترکیه تاسیس شد. طبق تحقیقات URAP (رتبه بندی دانشگاهی از نظر عملکرد علمی) این دانشگاه از نظر عملکرد تحصیلی در بین دانشگاه های ترکیه از سال 2016 در رتبه 3 قرار دارد. برای کسانی که بعد از آزمون یوس یا ست می‌خواهند در رشته‌ی پزشکی تحصیل کنند، این دانشگاه جزو اولین گزینه‌های انتخابی است.

تمرکز اصلی دانشگاه دولتی ارجیس بر روی تحقیق و پژوهش است. این دانشگاه هدف خود را به عنوان یک موسسه آموزشی خوب، تولید اطلاعات و فن‌آوری و استفاده از آن‌ها به نفع جامعه می‌داند. دانشگاه ارجیس با پیشگام بودن در توجه به نیاز‌های محیط و ارزش‌های اساسی انسانی از بهترین دانشگاه های ترکیه است.

اولویت دانشگاه ملی ارجیس آموزش و پرورش دانشجویان و محققان واجد شرایط، افزایش همکاری‌های ملی و بین‌المللی و افزایش تأثیر نتایج تحقیقات است.

بیش از 50.000 دانشجوی کارشناسی ، تقریبا 6000 دانشجوی کارشناسی ارشد و 2000 دانشجوی دکترا در دانشگاه ارجیس در حال تحصیل‌اند. تقریباً 2600 دانشجوی بین‌المللی در مقاطع مختلف در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. در حال حاضر، بیش از 2000 کارمند علمی و حدود 5000 کارمند اداری در دانشگاه مشغول به کار هستند. صدها پروژه ملی و بین‌المللی وجود دارد که با رهبری یا مشارکت دانشگاه پیش برده می‌شوند.

دانشکده‌های دانشگاه ارجیس

دانشگاه ارجیس دارای 19 دانشکده، 1 مدرسه زبان‌های خارجی، 2 مدرسه‌ی فنی‌حرفه‌ای، 7 مدرسه عالی و 41 مرکز تحقیقاتی و دارای 5 کتابخانه و 140 باشگاه دانشجویی است. همچنین با بیمارستان تحقیقاتی خود با 1350 تختخواب به مردم خدمت می‌کند.

در ادامه فهرست دانشکده های این دانشگاه را مشاهده می کنید:

رشته های تحصیلی در دانشگاه

هر یک از دانشکده‌های دانشگاه ارجیس در رشته‌های گوناگون و زیادی دانشجو می‌پذیرد. در ادامه پرطرفدارترین رشته‌های این دانشگاه دولتی در مقاطع مختلف را عنوان می کنیم.

مدت زمان تحصیل در دانشگاه ارجیس

تحصیلات کاردانی: برنامه آموزش کاردانی به مدت 4 ترم طول می‌کشد. مدارسی که برای تحصیلات کاردانی دانشجو می‌پذیرند دو مدرسه فنی‌حرفه‌ای خدمات بهداشتی و دادگستری هستند.

دوره کارشناسی: تحصیلات دوره کارشناسی در دانشگاه ارجیس در ۱۹ دانشکده ارائه می‌شود. مدت زمان تحصیل در دانشکده پزشکی ۱۲ ترم، دانشکده‌های دامپزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ۱۰ ترم و بقیه‌ی دانشکده‌ها ۸ ترم است.

تحصیلات تکمیلی: مدارک کارشناسی ارشد و دکترا توسط دانشکده تحصیلات تکمیلی آموزش، علوم تربیتی، مهندسی، فناوری، علوم بهداشتی و هنرهای زیبا ارائه می‌شود. مدت زمان تحصیل برای کارشناسی ارشد حداقل ۴ ترم و در برنامه‌های دکترا ۶ ترم است.

همچنین بخوانید:
معرفی دانشگاه بغازیچی ترکیه + شهریه 2022-2021

کسانی که نمی‌توانند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ادامه دهند، می‌توانند مدرک کاردانی دریافت کنند: دانشجویانی که ۴ ترم اول را با موفقیت به پایان رسانده‌اند اما به دلیل عدم موفقیت یا دلیل دیگری نتوانسته‌اند تحصیلات خود را ادامه دهند، واجد شرایط درخواست مدرک کاردانی هستند.

امکانات رفاهی دانشگاه ارجیس

دانشگاه ارجیس به منظور کاهش دغدغه دانشجویان و ایجاد محیطی آرام و لذت بخش برای تحصیل، امکانات رفاهی گوناگونی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. در ادامه برخی از امکانات این دانشگاه را به اختصار معرفی می کنیم.

محل اقامت دانشجویان دانشگاه ارجیس

همانند دیگر دانشگاه های ترکیه، دانشگاه ارجیس نیز برای اقامت راحت دانشجویان خود محل‌های مناسبی را تدارک دیده است. دانشجویان خارجی می‌توانند در خوابگاه‌های خصوصی یا خانه‌های اجاره‌ای مستقر شوند. کلیه هزینه‌ها با لیر ترکیه تعیین و پرداخت می‌شود. فارغ از ملیت، کلیه دانشجویان خارجی همان هزینه دانشجویان ترک را پرداخت می‌کنند. علاوه بر این، بیشتر خوابگاه‌های کایسری به دو خوابگاه پسرانه و دخترانه تقسیم می‌شوند. بهتر است دانش آموزان پول نقد کافی به همراه داشته باشند که به راحتی به لیر ترکیه تبدیل شود. هزینه‌ی اقامت تقریبا 1000 – 500 لیر در ماه است. کارت‌های اعتباری ممکن است قابل‌قبول نباشند.

غذاخوری و بوفه

خدمات غذاخوری و کافه‌تریا در 4 مرکز ذکر شده در پایین ارائه می شود:

این بوفه‌ها می‌توانند حداکثر 850 نفر را در یک محیط بسته 6500 متر‌مربعی جای دهند.

حمل و نقل

دانشجویان ساکن در خوابگاه‌های پسرانه و دخترانه می‌توانند از طریق اتوبوس‌های کایسری به راحتی به دانشگاه بروند.

خدمات درمانی دانشگاه ارجیس

همه‌ی دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های ترکیه تحصیل می‌کنند می‌توانند از بیمه درمانی عمومی بهره‌مند شوند. وقتی از بیمه درمانی عمومی بهره ‌مند هستید، می‌توانید از کلیه خدمات بیمارستان‌های دولتی به صورت رایگان و از بیمارستان‌های خصوصی با پرداخت سهم اندکی از هزینه بهره‌مند شوید.

اگر ظرف سه ماه پس از ثبت نام در دانشگاه برای بیمه درمانی عمومی اقدام نکنید، نمی‌توانید از خدمات بیمه درمانی عمومی ارائه شده توسط دولت بهره‌مند شوید.

امکانات ورزشی

امکانات ورزشی دانشگاه ارجیس شامل سالن ورزشی Süleyman Demirel، مجتمع استخر سرپوشیده المپیک، سالن‌های ورزشی آتاتورک، سالن ورزشی Prof. Dr. Ahmet Bilge و امکانات ورزشی در فضای باز است.

محوطه دانشگاه دانشگاه ارجیس

امکانات موجود در محوطه دانشگاه شامل محل عبادت، بوفه، مسیر دوچرخه‌سواری، مسیر پیاده‌روی، مراکز درمانی، بانک، اداره پست، کافی‌شاپ، رستوران، خیاطی، آرایشگاه، محل خرید لوازم‌التحریر و عابر‌بانک است.

بیمارستان‌های دانشگاه ارجیس

بیمارستان‌های دانشکده پزشکی دانشگاه ارجیس شامل موارد زیر است:

کتابخانه دانشگاه

کتابخانه مرکزی دانشگاه ارجیس در سال 1975 با نام کتابخانه دانشکده پزشکی Gevher Nesibe تاسیس شد. در سال 1978 هنگام تأسیس دانشگاه، کتابخانه مرکزی به ریاست دانشگاه وابسته بود و در سال 2001 با حمایت سخاوتمندانه Kadir Has، یکی از خیرین نیکوکار دانشگاه ارجیس، به کتابخانه‌ی مرکزی مکان و ساختمان جدیدی داده شد. کتابخانه مرکزی10400 مترمربع مساحت دارد. این کتابخانه با ظرفیت 128 نفر در سالن کنفرانس، همراه با 50 اتاق مطالعه خصوصی می‌تواند بیش از 600 نفر را همزمان در کتابخانه میزبانی کند.

همچنین بخوانید:
دانشگاه فنی خاورمیانه + شهریه 2022، شرایط پذیرش

شرایط دریافت پذیرش و تحصیل در دانشگاه ارجیس

مانند دیگر دانشگاه های ترکیه آزمون یوس (YOS) و ست (SAT) برای پذیرش در دانشگاه ارجیس قابل قبول است. اما حداقل نمره‌ی قبولی در این دانشگاه با دیگر دانشگاه‌ های ترکیه متفاوت است. از شرایط پذیرش در دانشگاه دولتی ارجیس گرفتن نمره حداقل 50 در آزمون یوس است. همچنین حداقل نمره قبولی در آزمون ست (SAT) برای دانشگاه ارجیس 1000 است.

از دیگر شرایط تحصیل در این دانشگاه می‌توان به شرط معدل اشاره کرد. برای هر کدام از رشته‌های مختلف دانشگاهی شرط معدل متفاوت است. برای اطلاع دقیق از حداقل نمره دیپلم مورد نیاز برای رشته‌ی مورد نظر خود به سایت دانشگاه مراجعه کنید. شرکت در آزمون مهارت های ویژه برای آن دسته از متقاضیانی که با توجه به نتایج آزمون مهارت ویژه به دانشکده‌هایی که دانشجو می پذیرند، مراجعه می‌کنند، ضروری است.

مدارک لازم برای ثبت نام

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته های مختلف با توجه به زبان تدریس آنها ممکن است متفاوت باشد. بنابراین برای دستیابی به اطلاعات دقیق، بهترین راه مراجعه به وبسایت دانشگاه است. اما به صورت کلی برای ثبت نام در دانشگاه دولتی ارجیس نیاز به مدارک زیر دارید.

  1. دیپلم پیش‌دانشگاهی
  2. کپی و ترجمه از ریزنمرات دوره دبیرستان
  3. نتیجه‌ی اصلی آزمون پذیرش (که حداکثر در دو سال اخیر انجام شده است) نامه ابلاغیه یا نسخه ترجمه شده و تأیید شده کپی آن
  4. یک کپی از گذرنامه متقاضی که فقط اطلاعات هویتی را نشان می‌دهد
  5. رسید بانکی که نشان می‌دهد هزینه پذیرش پرداخت شده‌است

برای کسب آگاهی بیشتر در رابطه با کنکور ترکیه و جزئیات نحوه ثبت نام می توانید وبینار آشنایی با ثبت نام آزمون یوس ترکیه را مشاهده کنید.

شهریه تحصیل در دانشگاه ارجیس

همانند دیگر دانشگاه های ترکیه تحصیل در رشته‌ی پزشکی در این دانشگاه نسبت به دیگر رشته‌ها هزینه‌ی بیشتری دارد. برای اطلاع از شهریه رشته های مختلف بهترین راه مراجعه به سایت دانشگاه است. چرا که این هزینه ها هر سال تغییر کرده و دانشگاه جدول جدیدی از هزینه ها را ارائه می دهد. شهریه سالانه برای سال تحصیلی 2021 -2020 در برخی از رشته های این دانشگاه به شرح زیر است:

دانشجویان بین‌المللی که با آزمون یوس در دانشگاه پذیرفته شده‌اند، باید مبلغ کامل شهریه را از قبل پرداخت کنند.

تحصیل در دانشگاه ارجیس

در این مقاله تلاش کردیم هرآنچه که برای تحصیل در دانشگاه ارجیس ترکیه نیاز است، با شما به اشتراک بگذاریم. بسیاری از دانشجویان ایرانی، تحصیل در این دانشگاه از اولویت های آنها محسوب می شود. آیا شما نیز تا به حال به دریافت پذیرش از سوی دانشگاه دولتی ارجیس در ترکیه فکر کرده اید؟ اگر رویای حضور در این دانشگاه را در سر دارید، لحظه ای تردید به خود راه ندهید. چرا که همت بلند، بزرگترین سنگ ها را از مسیر برمی دارد. در صورتی که نیاز به مشاوره در این زمینه دارید، کارشناسان یونی لند نیز در راستای مشاوره تحصیل در ترکیه کنار شما هستند. کافی است قدم اول را بردارید.