021-91305905

قوانین اجاره خودرو در ترکیه شامل چه مواردی می شود؟

قوانین اجاره خودرو در ترکیه

فهرست مطالب

قوانین اجاره خودرو در ترکیه نسبتا استاندارد است و بسته به شرکت اجاره دهنده شامل گواهینامه رانندگی معتبر، پاسپورت و سن 21 یا 25 سال می شود. توریست ها به یک مجوز رانندگی بین المللی (IDP) در کنار گواهینامه کشور خود نیز نیاز دارند. بیمه اجباری در هزینه اجاره خودرو گنجانده شده است که مسئولیت شخص ثالث و خسارت ناشی از تصادف های احتمالی را پوشش می دهد. قوانین راهنمایی و رانندگی از استاندارد های اروپایی پیروی می کند و رعایت محدودیت سرعت بر حسب کیلومتر بر ساعت درج شده و بستن کمربند ایمنی برای همه مسافران اجباری است. برای اطمینان از تجربه رانندگی ایمن و لذت بخش در ترکیه، توصیه می شود با آداب و رسوم رانندگی محلی و علائم جاده های این کشور آشنا شوید. در ادامه این موضوع را بیشتر شرح و بسط می دهیم.

نحوه اجاره و قوانین اجاره خودرو در ترکیه

قوانین اجاره خودرو در ترکیه

اجاره خودرو در ترکیه می تواند راهی عالی برای گشت و گذار در این کشور باشد؛ به خصوص برای سفر های جاده ای در امتداد مناطق ساحلی دیدنی یا منطقه تاریخی آناتولی. جاده های ساحلی اغلب دلپذیر تر از پیمایش در شهر های شلوغ هستند. در ادامه چند نکته برای اطمینان از تجربه رانندگی ایمن و قوانین اجاره خودرو در ترکیه ذکر می شود:

 • پاسپورت و ویزای معتبر

همه بازدیدکنندگان ترکیه باید پاسپورت معتبر داشته باشند و بسته به ملیتشان ممکن است نیاز به ویزا نیز داشته باشند. قبل از سفر حتما شرایط ویزا را بررسی کنید.

 • گواهینامه رانندگی معتبر

باید گواهینامه رانندگی معتبر کشور خود را داشته باشید. مجوز رانندگی بین المللی (IDP) نیز ممکن است برای برخی از ملیت ها مورد نیاز باشد.

 • توجه به شرکت اجاره دهنده

 یک شرکت اجاره خودرو معتبر را انتخاب کنید که وسایل نقلیه سالم و مدل بالا  و خدمات خوبی به مشتریان ارائه می دهد. توصیه می شود ماشین مورد نظر خود را خصوصا در ماه های گرم از مدتی قبل رزرو کنید.

 • بیمه

 بیمه اولیه که مسئولیت شخص ثالث و خسارت ناشی از تصادف های احتمالی را پوشش می دهد، هنگام اجاره خودرو در ترکیه الزامی است. پوشش دهی اضافی را برای حفاظت بهتر در نظر بگیرید.

 • سن بالای 21

اکثر شرکت های اجاره ای در ترکیه تنها به رانندگان بالای 21 سال خودرو اجاره می دهند. برخی از شرکت ها ممکن است حداقل 25 سال سن را در قوانین اجاره خودرو در ترکیه در نظر بگیرند.

 • توجه به GPS یا Yandex

 پیمایش در جاده های ترکیه می تواند چالش برانگیز باشد؛ به خصوص در مناطقی که توریست های کمتری دارند. یک دستگاه GPS یا یک برنامه ناوبری قابل اعتماد مانند نقشه های Yandex می تواند برای یک سفر بدون دردسر ارزشمند باشد.

قوانین رانندگی در ترکیه چگونه است؟

قوانین رانندگی در ترکیه چگونه است؟

در ترکیه قوانین رانندگی مشابه بسیاری از کشور های اروپایی است؛ اما برای اطمینان از تجربه رانندگی ایمن و قانونی، آگاهی از قوانین خاص بسیار مهم است. در ادامه برخی از قوانین کلیدی رانندگی در ترکیه آورده شده است:

 • رانندگی در سمت راست

در ترکیه وسایل نقلیه در سمت راست جاده حرکت می کنند.

 • کمربند ایمنی

بستن کمربند ایمنی برای همه سرنشینان وسیله نقلیه اجباری است.

 • محدودیت سرعت

    – مناطق شهری: 50 کیلومتر در ساعت (31 مایل در ساعت)

    – جاده های روستایی: 90 کیلومتر در ساعت (56 مایل در ساعت)

    – بزرگراه ها: 120 کیلومتر در ساعت (75 مایل در ساعت)

 • استفاده از تلفن همراه

 استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی غیرقانونی است؛ مگر اینکه راننده از هندزفری استفاده کند.

 • محدودیت الکل

 حد مجاز محتوای الکل خون (BAC) 0.05٪ است. رانندگی تحت تاثیر مشروبات الکلی می تواند مجازات های شدیدی را به دنبال داشته باشد.

 • کودکان

 کودکان زیر 12 سال و قد کوتاه تر از 150 سانتی متر باید از سیستم صندلی کودک متناسب با سایز خود استفاده کنند.

 • سبقت

سبقت فقط در سمت چپ مجاز است.

 • چراغ ها و علائم راهنمایی و رانندگی

رانندگان باید مطابق با چراغ های راهنمایی و رانندگی، رانندگی کنند

 • بوق زدن

 استفاده از بوق در مناطق مسکونی از ساعت 22 الی 6صبح به جز در مواقع ضروری ممنوع است.

 • عوارض

 برخی از بزرگراه ها و پل ها دارای عوارض هستند و پرداخت معمولا به صورت الکترونیکی از طریق کارت پیش پرداخت یا نقدی انجام می شود.

 • اولویت عابرین پیاده

 عابرین پیاده در گذرگاه های تعیین شده حق تقدم دارند.

توجه به این نکته مهم است که آداب و رسوم رانندگی در ترکیه با آنچه ممکن است به آن عادت داشته باشید متفاوت باشد. به خصوص در شهر های شلوغ که ترافیک ممکن است باعث بی نظمی شود و رانندگان همیشه قوانین را رعایت نکنند. همیشه احتیاط کنید، صبور باشید و به قوانین راهنمایی رانندگی و قوانین اجاره خودرو در ترکیه واقف باشید.

نکات مهم اجاره ماشین در ترکیه

نکات مهم اجاره ماشین در ترکیه

اجاره ماشین به مسافران این امکان را می ‌دهد که ترکیه را با Discover Cars و LocalRent  به عنوان شرکت‌ های اجاره‌ ای پیشنهادی کشف کنند.

بیمه و سن:

از بیمه جامع اطمینان حاصل کنید و حداقل شرط سنی 21 را رعایت کنید.

رزرو:

 اجاره خودرو خود را زودتر رزرو کنید؛ به خصوص در فصولی که توریست زیاد است.

عادات رانندگی:

هوشیارانه رانندگی کنید و مراقب عادات رانندگان محلی مانند استفاده کم از چراغ راهنما باشید.

جمع بندی

اجاره خودرو در ترکیه به مسافران این امکان را می دهد که به طور مستقل کشور را کشف کنند و مناظر متنوع و پنهان آن را ببینند. البته باید به قوانین اجاره خودرو در ترکیه و قوانین راهنمایی و رانندگی واقف باشند. ملاحظات کلیدی شامل انتخاب یک شرکت اجاره‌ ای معتبر مانند Discover Cars  یا  LocalRent بیمه جامع و رعایت حداقل سن مورد نیاز که 21 سال است، می شود. برای اطمینان از بهترین معاملات، به ویژه در فصول شلوغ و گرم، رزرو زود هنگام توصیه می شود. در حالی که رانندگی در ترکیه به طور کلی مشابه سایر کشور های اروپایی است، آگاهی از عادات رانندگان محلی و داشتن یک اپلیکیشن ناوبری مناسب، برای یک سفر ایمن و لذت بخش ضروری است.

توجه: یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
8:30 الی 22
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟

مقالات پیشنهادی

یونی لند مجموعه ایست که با هدف ارائه آموزش های تخصصی یوس برای همه علاقمندان در سراسر ایران، آموزش های خود را آغاز کرده است.