021-91305905

دانشگاه جلال بایار مانیسا (Manisa Celal Bayar University) که به اختصار نیز MCBU گفته می‌شود، یک مرکز آموزش عالی دولتی است که در سال 1992 تاسیس شده و در مانیسا، یک شهر تاریخی زیبا در بخش دریای اژه ترکیه واقع شده است. این دانشگاه بیش از 60 برنامه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. بیش از 2779 کارمند در این دانشگاه مشغول به کار هستند.

هدف این دانشگاه که دارای بیش از 55000 دانشجو (از جمله 700 دانشجوی بین‌المللی از 48 کشور در سال 2016) است، حمایت از برنامه‌های تبادل دانشجویی و در نتیحه امکان دریافت دو مدرک دیپلم برای دانشجویان است.

دانشگاه جلال بایار مانیسا از میراث چند فرهنگی شهر مانیسا بهره می‌برد که تاریخچه آن به سال‌های 1450 تا 1200 قبل از میلاد باز می‌گردد. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های پیشروی منطقه از نظر تعداد دانشجو است.

دانشگاه جلال بایار مانیسا در تلاش است تا با در نظر گرفتن جهانی شدن روزافزون و انتظارات آموزشی جامعه مدرن، بالاترین استانداردها را در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی برآورده سازد. این دانشگاه در راستای رسیدن به هدف خود برای تبدیل شدن به یک دانشگاه بین‌المللی، طیف گسترده‌ای از برنامه‌های بین‌المللی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دوره‌های زبان خارجه را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، دانشگاه جلال بایار مانیسا از برنامه‌های آموزش جهانی حمایت کرده و تحرک، یادگیری و ارتباطات بین فرهنگی را ترویج می‌کند. این دانشگاه یکی از اعضای بولونیا و برنامه‌های تبادل دانشجویی مانند اراسموس، مولانا و فارابی است و آموزش عالی اروپایی را توسعه می‌دهد. دانشگاه جلال بایار مانیسا به واسطه دپارتمان‌های آکادمیک، اساتید با تجربه، ظرفیت فیزیکی و فرصت‌های فرهنگی و ورزشی خود یک موسسه آموزشی با کیفیت در سطح ترکیه به شمار می‌رود.

دانشگاه جلال بایار مانیسا دارای 14 دانشکده، 3 کالج، 15 مدرسه حرفه‌ای، 3 مدرسه تحصیلات تکمیلی، 28 مرکز تحقیقاتی و کاربردی و یک بیمارستان است. این دانشگاه با پردیس‌های خود در مناطق مرادیه، اونکوبوزکوی و دمیرچی تاثیر مثبتی در توسعه مانیسا و مناطق آن ایفا می‌کند.

بیش از هزار مدرس با تجربه ملی و بین‌المللی در دانشگاه جلال بایار مشغول به کار هستند. این دانشگاه به دانشجویان خود یک محیط آموزشی چالش‌برانگیز با تمرکز بر ارتقای تعالی و استعداد ارائه می‌دهد. این اساتید خود را وقف خدمت و ارائه آموزش به دانشجویان کرده‌اند. دانشجویان می‌توانند از نظارت عالی و همچنین فضای پویا و پر جنب جوش، شهریه مناسب، حمایت تحصیلی، فعالیت‌های اجتماعی و ورزشی این دانشگاه اطمینان حاصل کنند.

دانشگاه جلال بایار مانیسا از تنوع فرهنگی، قومی، اقتصادی، اجتماعی، مذهبی، ملی و بین‌المللی استقبال کرده و مقتعد است که انرژی فکری و اجتماعی که حاصل چنین تنوعی است ، دارایی اولیه دانشگاه جلال بایار مانیسا است.

نام این دانشگاه برگرفته از دولتمردی به همین نام است که به برکت فضائل خود از جمله هوش، اراده و پشتکار خود، بر خلاف همه مشکلات به اهداف خود دست یافت. این فرد در تاریخ معاصر ترکیه شخصیت برجسته‌ای بوده است و از این رو الهام بخش نسل‌های بعد از خود بوده است.

دانشگاه جلال بایار مانیسا با توجه به در نظر گرفتن معیارهای معتبرترین موسسات رتبه بندی دانشگاه‌ها، در بین دانشگاه‌های ترکیه در رتبه 47 و در میان بهترین دانشگاه‌های جهان در رتبه 3044 قرار دارد. علی‌رغم اعتبار مدرک دانشگاه جلال بایار مانیسا در ترکیه و همچنین در سطح اروپا، این دانشگاه تاکنون مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار نگرفته است.

 

نمایی از کتابخانه دانشگاه جلال بایار مانیسا

پردیس و امکانات

دانشگاه جلال بایار مانیسا یکی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه است که امکانات رفاهی متعددی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. از جمله این امکانات می‌توان به خوابگاه‌های دانشجویی اشاره کرد. این دانشگاه خوابگاه‌های خود را در دو پردیس خود در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. یکی از این خوابگاه‌ها در پردیس مرادیه و دیگری در مرکز مانیسا قرار دارد. خوابگاه‌های خصوصی متعددی نیز در اطراف دانشگاه وجود دارد که دانشجویان می‌توانند با توجه به شرایط خود از میان آن‌ها انتخاب کنند.

یکی دیگر از امکانات منحصر به فرد دانشگاه جلال بایار، مرکز فرهنگی سلیمان دمیرل با چندین سالن سخنرانی بزرگ و کوچک، مراکز فرهنگی بصری کوچیگت، مرکز فرهنگی امیت دوغای آرینچ، یک آمفی تئاتر 2000 نفری، سالن‌های کنفرانس، سالن سینمایی و.. است.

این دانشگاه کوشیده است تا با ارائه تمامی امکانات لازم برای زندگی دانشجویی راحت، تجربه‌ای منحصربه فرد برای دانشجویان رقم بزند. از دیگر امکانات موجود در پردیس‌های این دانشگاه می‌توان به سالن‌های غذاخوری، رستوران، کافه تریا، کتابخانه، بانک، امکانات ورزشی و… اشاره کرد.‌

دانشکده‌ها و رشته‌های دانشگاه جلال بایار مانیسا

دانشگاه جلال بایار مانیسا طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را در مقاطع مختلف به دانشجویان ارائه می‌دهد. لیستی از دانشکده‌ها و رشته‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

دانشکده پزشکی

دانشکده مهندسی

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

دانشکده های دانشگاه جلال بایار مانیسا

دانشکده علوم و ادبیات

دانشکده آموزش

دانشکده الهیات

دانشکده علوم بهداشت

دانشکده فنی حسن فردی تورگتلو

رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه جلال بایار مانیسا

کارشناسی ارشد

علوم پایه

دکتری

شهریه رشته های دانشگاه جلال بایار مانیسا

شهریه

دانشگاه جلال بایار مانیسا با توجه به رشته تحصلی، شهریه‌های متفاوتی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. شهریه برخی از رشته‌های ارائه شده در دانشکده‌های این دانشگاه به شرح زیر است:

پذیرش در دانشگاه جلال بایار مانیسا

شرایط درخواست و اخذ پذیرش

دانشگاه جلال بایار مانیسا سالانه پذیرای دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان در رشته‌های مختلف تحصیلی است. پذیرش دانشجویان بین‌المللی در این دانشگاه بر اساس نتایج آزمون‌های YOS، SAT و ACT صورت می‌پذیرد. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون‌ YOS شرکت کرده و حداقل نمره 40 را کسب کند و یا نمره قبولی یکی از آزمون‌های SAT یا ACT را به دانشگاه ارائه دهد. یکی دیگر از شرایط پذیرش در این دانشگاه ارائه مدرک زبان انگلیسی یا ترکی با توجه به رشته انتخابی است. حداقل نمره‌های لازم در آزمون‌های مهارت زبانی برای پذیرش در این دانشگاه به شرح زیر است:

دانشجویانی که به تحصیل در دانشگاه جلال بایار ترکیه علاقمند هستند، جهت دریافت پذیرش باید با مراجعه به وبسایت دانشگاه به آدرس mcbu.edu.tr مراجعه نموده و فرم درخواست آنلاین را پر کنند. سپس مدارم لازم را در صورت نیاز به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه و در سایت دانشگاه بارگذاری کنند.

مدارک لازم:

نمایی زیبا از دانشگاه جلال بایار مانیسا

تحصیل در دانشگاه جلال بایار مانیسا

دانشگاه جلال بایار مانیسا یکی از شناخته شده‌ترین دانشگاه‌های دولتی در سطح ترکیه می‌باشد. این دانشگاه این امکان را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد تا زندگی دانشجویی خود را همراه با طیف وسیعی از فعالیت‌های علمی، فرهنگی و ورزشی مختلف طی کنند. در این مقاله به معرفی دانشگاه جلال بایار پرداختیم. امید است مطالب فوق برای شما در راستای تحصیل در ترکیه مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *