تحصیل-مهندسی-شیمی-در-ترکیه

همه چیز درباره تحصیل در رشته مهندسی شیمی در ترکیه

رشته مهندسی شیمی در ترکیه به زبان ترکی یا انگلیسی ارائه می‌شود . پذیرش در رشته مهندسی شیمی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه همراه با آزمون‌های ورودی است . برای تحصیل در دانشگا‌ه‌های خصوصی نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی نیست .

اشتراک گذاری:

بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر در سطح جهان، مهندسی شیمی یکی از معتبرترین رشته‌های مهندسی در ترکیه است. با توجه به این که رشته شیمی یکی از برگزیده‌ترین رشته‌های علوم پایه در ترکیه است، تقاضا برای تحصیل در این رشته در حال افزایش است. دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان بین‌المللی تحصیلات در سطح جهانی را ارائه می‌دهند. موسسات و دانشگاه‌های ترکیه دوره‌هایی را ارائه می‌دهند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و همچنین فرصت‌هایی را برای تحصیل دانشجویان در خارج از کشور فراهم می‌کنند. در این مقاله به بررسی تحصیل مهندسی شیمی در ترکیه و هزینه‌ها، شرایط، و دانشگاه‌های برتر ارائه دهنده این رشته می‌پردازیم.

تحصیل مهندسی شیمی در ترکیه

تحصیل در رشته مهندسی شیمی در ترکیه یکی از منحصر به فردترین فرصت‌های آموزشی برای دانشجویان باتوجه به پیشرفت‌های تحقیقاتی این کشور در این بخش است. دانشگاه‌های ترکیه همواره به دنبال ارائه کیفیت در آموزش و همگام شدن با استانداردهای بین‌المللی بوده‌اند. این دانشگاه‌ها از تمام توانایی خود برای تامین نیازهای دانشجویان  در زمینه مهندسی استفاده می‌کنند تا از برتری دانشجویان خود در عرصه‌های آموزشی و حرفه‌ای اطمینان حاصل کنند. از جمله مهم‌ترین مزایای تحصیل مهندسی شیمی در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کادر آموزشی با مهارت و کارآزموده
 • مزایای تعامل فرهنگی و اجتماعی با دانشجویان بین‌المللی
 • برنامه‌ها پویا و سازگار با تحولات اخیر در بخش مهندسی شیمی
 • ارائه تکنیک‌های حرفه‌ای در دانشگاه‌های ترکیه
 • امکان تحصیل مهندسی شیمی به زبان انگلیسی در ترکیه
 • رویکرد آموزشی منحصربه فرد با ترکیب تئوری، عمل و تحقیق

تحصیل مهندسی شیمی در ترکیه چهار سال به طول می‌انجامد. دانشجویانی که قبل و یا در حین تحصیل مدرک مهارت زبان ترکی یا انگلیسی خود را ارائه نداده باشند، باید یک سال دوره آمادگی زبان را نیز پشت سر بگذارند.

شرایط-تحصیل-مهندسی-شیمی-در-ترکیه

شرایط تحصیل مهندسی شیمی در ترکیه

کشور ترکیه در سال‌های اخیر به یکی از پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. پذیرش در رشته مهندسی شیمی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه مشروط به شرکت در آزمون‌های ورودی مانند YOS و SAT است.

علاوه بر این، برخی از دانشگاه‌های ترکیه شرایط دیگری مانند ریزنمرات تحصیلی و حداقل نمره را در نظر می‌گیرند که در هر دانشگاه متفاوت است. با توجه به این که رشته مهندسی شیمی در ترکیه به زبان ترکی (TOMER) یا انگلیسی (TOEFL یا IELTS) ارائه می‌شود، دانشجویان برای پذیرش باید مدرک مهارت زبانی معتبر خود را ارائه دهند. برای پذیرش در رشته مهندسی شیمی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی ندارند. این دانشگاه‌ها شرایطی مانند ارائه مدرک زبان و نمرات دانشجویان را برای پذیرش در نظر می‌گیرند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه‌های ترکیه ممکن است با توجه به هر دانشگاه متفاوت باشد. مدارک کلی برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه عبارتند از:

 • مدرک دیپلم (ترجمه شده به ترکی یا انگلیسی)
 • کپی پاسپورت
 • عکس
 • مدرک مهارت زبان ترکی (TOMER) و انگلیسی (IELTS یا TOEFL)
 • حداقل 18 سال سن
 • ریزنمرات تحصیلی
 • رزومه
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه

هزینه تحصیل مهندسی شیمی در ترکیه

یکی از مهم‌ترین مواردی که هر دانشجو برای انتخاب دانشگاه باید به آن توجه داشته باشد، هزینه تحصیل است. هزینه تحصیل مهندسی شیمی در دانشگاه‌های ترکیه به عواملی مانند نوع دانشگاه، زبان و مقطع تحصیلی بستگی دارد. هزینه تحصیل مهندسی شیمی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه به زبان انگلیسی از 1000 الی 2000 دلار در سال و هزینه تحصیل مهندسی شیمی به زبان ترکی حدود 700 دلار درسال است. هزینه تحصیل مهندسی شیمی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه از 3000 الی 12000 دلار در سال است.

به طور کلی کشور ترکیه به‌عنوان یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین کشورها برای تحصیل و زندگی در نظر گرفته می‌شود. هزینه زندگی در کشور ترکیه از 400 الی 600 دلار درماه برآورد می‌شود که این هزینه می‌تواند شامل هزینه خوابگاه، غذا، حمل و نقل و… باشد. همچنین امکان کار دانشجویی نیمه وقت نیز برای دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد و دانشجویان می‌توانند برای تامین برخی از هزینه‌های زندگی و تحصیل به کار مشغول شوند.

دانشگاه‌های ترکیه بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان در نظر می‌گیرند. این بورسیه‌ها بر اساس رزومه، شایسگی تحصیلی و… به دانشجویان تعلق می‌گیرد.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل مهندسی شیمی در ترکیه

همانطور که می‌دانیم، دانشگاه‌های ترکیه از نظر سطح علمی و آموزشی در جایگاه خوبی در جهان قرار دارند. دانشجویانی که علاقمند به تحصیل مهندسی شیمی در ترکیه هستند، می‌توانند با خیال راحت در یکی از دانشگاه‌های ترکیه به تحصیل بپردازند. بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل مهندسی شیمی در ترکیه عبارتند از:

تحصیل-مهندسی-شیمی-در-ترکیه-به-زبان-ترکی

تحصیل مهندسی شیمی در ترکیه به زبان ترکی

دانشگاه‌هایی که رشته مهندسی شیمی را به زبان ترکی ارائه می‌دهند عبارتند از:

تحصیل مهندسی شیمی به زبان انگلیسی در ترکیه

از جمله دانشگاه‌هایی که رشته مهندسی شیمی را به زبان ترکی ارائه می‌دهند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آینده-کاری-تحصیل-مهندسی-شیمی-در-ترکیه

آینده کاری تحصیل مهندسی شیمی در ترکیه

رشته مهندسی شیمی در ترکیه یکی از رشته‌های پر کاربرد است که در بین دانشجویان بین‌المللی طرفداران زیادی دارد. این رشته از شرایط خوبی در ترکیه برخوردار است و نقش مهمی در پیشرفت و فناوری‌های این کشور دارد. رشته مهندسی شیمی یکی از 4 رشته اساسی در مهندسی است و دارای آینده شغلی خوبی در ترکیه می‌باشد. فارغ‌التحصیلان مهندسی شیمی در ترکیه می‌توانند در شاخه‌های مختلفی مانند داروسازی، نفت و گاز، صنعت، زیست شناسی، محیط زیست، مواد غذایی، بهداشت و… به فعالیت بپردازند. لازم به ذکر است تسلط دانشجویان به زبان ترکی، می‌تواند شانس آن‌ها را برای دریافت فرصت‌های شغلی افزایش دهد.

مهندسی شیمی در ترکیه یکی از رشته‌هایی است که دارای آینده شغلی و درآمد خوبی است. فارغ‌التحصیلان مهندسی شیمی در ترکیه برای ورود به بازار کار و میزان درآمد دغدغه خاصی ندارند. می‌توان در آمد یک مهندس شیمی در ترکیه را به طور میانگین 98340 دلار در سال برآورد کرد.

تحصیل مهندسی شیمی در ترکیه

رشته مهندسی شیمی یکی از رشته‌هایی است که دارای موقعیت‌های شغلی و تحصیلی خوبی در سراسر جهان است. کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که رشته مهندسی شیمی را با شرایط بسیار خوب و ایده‌آل به دانشجویان ارائه می‌دهد. امکان تحصیل در رشته مهندسی شیمی در ترکیه با صرف هزینه معقولی وجود دارد. موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه و نزدیکی فرهنگی به کشور ایران، هزینه‌های زندگی و تحصیل مقرون به صرفه و کیفیت بالای دانشگاه‌ها، باعث شده است تا این کشور بیش از پیش مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار بگیرد. اگر شما هم علاقمند به تحصیل در رشته مهندسی شیمی در خارج از کشور را دارید، پیشنهاد ما به شما دانشگاه‌های ترکیه است. در این مقاله به بررسی تحصیل مهندسی شیمی در ترکیه پرداختیم. امید است مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشند. خوشحال میشیم نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید.

فهرست مطالب

مطالب مرتبط