021-91305905

آزمون ست (SAT) پلی به سوی دانشگاه های ترکیه

فهرست مطالب

sat-1483334450

گزیده مقاله

یکی دیگر از آزمون هایی که در کنار یوس می توانید برای ورود به دانشگاه های ترکیه در آن شرکت کنید آزمون ست نام دارد. در این نوشته شرح نسبتا جامعی از آزمون ست را می خوانید.

روزهای پایانی سال های دبیرستان برای بسیاری از دانش آموزان روزهای مهمی محسوب می شوند. روزهایی که با نزدیک شدن به سن استقلال آنان توام است و آرزوها و اهداف بزرگی در سر می پرورانند˓ همانند تحصیل در برترین دانشگاه های  جهان. البته این تنها رویا و هدف دانش آموزانی که در آستانه اتمام مقطع دبیرستان خود هستند نیست. افراد بسیاری وجود دارند که اگر چه وارد دانشگاه شده اند و یا از آن فارغ التحصیل شده اند اما تمایل به آغاز مجدد و ورود به دانشگاه های خارج از کشور دارند. یکی از دروازه هایی که می تواند به این افراد در رسیدن به هدفشان کمک کند شرکت و پذیرش در آزمون ست (SAT) است.

آزمون ست (SAT)

آزمون ست (SAT) چیست

ست (SAT) یک آزمون استاندارد است که توسط موسسه کالج برد (College Board) برگزار می شود. کالج برد موسسه ای غیر انتفاعی واقع در نیویورک است. این موسسه هدف خود را فراهم کردن موقعیت تحصیل در کالج ها و دانشگاه ها برای دانش آموزان و به موفقیت رساندن آنان بیان کرده است. کلمه SAT مخفف عبارت Scholastic Assessment Test به معنای آزمون ارزشیابی تحصیلی است. آزمون ست به منظور سنجش مهارت های نوشتاری˓ کلامی (واژگان و ساختار) و ریاضی افراد طراحی شده است. داوطلبانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه یا کالج به ویژه در امریکا و کانادا دارند لازم است در آزمون ست شرکت کنند. آزمون ست در موضوعات خاصی چون ادبیات˓ تاریخ˓ علوم˓ ریاضیات و زبان های خارجه نیز برگزار می شود. افرادی که مایل به شرکت در آزمون ست ویژه یک موضوع هستند می توانند در همان آزمون ست ویژه ثبت نام کنند. آزمون ست توسط بسیاری از کشورها از جمله استرالیا و انگلیس مورد پذیرش قرار دارد. همچنین برخی از دانشگاه ها بر اساس نتیجه آزمون ست کمک هزینه تحصیلی در اختیار افراد قرار می دهند.

چه افرادی می توانند در آزمون ست (SAT) شرکت کنند

دانش آموزانی که پس از گذراندن مقطع دبیرستان خود قصد ورود به دانشگاه های آمریکا دارند می توانند در آزمون ست شرکت کنند. البته به جز آمریکا که خود مجری برگزار کننده این آزمون است بسیاری از دانشگاه ها در کشورهای مختلفی چون انگلیس˓ کانادا˓ استرالیا˓ نروژ˓ ترکیه و … آزمون ست را به عنوان مجوزی برای ورود به دانشگاه خود قبول دارند.

انواع آزمون ست (SAT)

از آزمون های ست با عناوین ست ۱ و ست ۲ نام برده می شود. آزمون ست ۱ که در واقع نوع رایج و شناخته شده ست با نام آزمون ارزشیابی تحصیلی است در موضوعات زیر طراحی شده است:

– آزمون خواندن (Reading Test): آزمون خواندن ست بر مهارت ها و دانشی که در خلال تحصیل خود کسب کرده اید تمرکز دارد. این سوالات که درباره زندگی روزمره طرح شده اند بر همه آن چه در گذشته آموخته اید و همه آن چه برای موفقیت در دانشگاه نیاز دارید تمرکز می کند. چند نکته در رابطه با آزمون خواندن ست:   

. تمامی سوال های این بخش چند گزینه ای هستند و بر اساس یک متن آورده می شوند.

. برخی از متن ها با متن دیگری پیوست شده اند.

. برخی متن ها دارای جداول˓ نمودار ها و اشکال هستند اما هیچ دانش ریاضی در این بخش مورد نیاز نیست.

– آزمون نوشتن و زبان (Writing and Language Test): آزمون نوشتن و زبان ست از شما می خواهد مثل یک ویراستار عمل کنید و متن هایی که در آزمون آورده شده است را اصلاح کنید. بنابراین در این آزمون لازم است متن داده شده را به دقت بخوانید˓ اشتباهات آن را بیابید و آن ها را اصلاح کنید. چند نکته در رابطه با آزمون نوشتن و زبان ست:

. تمامی سوالات این بخش نیز چند گزینه ای هستند و بر اساس یک متن طرح شده اند.

. همانند آزمون خواندن متن ها ممکن است شامل جدول ها و نمودارهایی باشند اما برای پاسخ گویی به این بخش ها نیاز ی به دانش ریاضی ندارید.

. در این بخش از آزمون ست گاهی از شما خواسته می شود به انتخاب یک کلمه درست و مناسب بپردازید و گاهی نیاز است یک متن تاریخی و یا اجتماعی را با دیدگاهی منتقدانه بررسی و برای بهبود ساختار آن تصمیم بگیرید. همچنین در برخی از سوالات از شما خواسته می شود به اصلاح و جابجایی عبارات و جمله ها بپردازید و یا علامت گذاری ها یک جمله را اصلاح کنید.

– آزمون ریاضی (Math Test): در آزمون ریاضی ست شما باید از دانش ریاضی در جهت حل مسائل روزمره خود نظیر امور شخصی استفاده کنید. برای رسیدن به برخی از پاسخ ها در این آزمون نیاز است چند مرحله را طی کنید چرا که در زندگی واقعی معمولا حل مسائل به یکباره روی نمی دهند. چند نکته در رابطه با آزمون ریاضی ست:

. بیشتر سوالات ریاضی آزمون ست سوالات چند گزینه ای هستند اما رسیدن به پاسخ برخی از سوالات به عهده شماست و در واقع گزینه ای به شما پیشنهاد داده نشده است.  

. سوالات آزمون ریاضی ست به دو بخش تقسیم می شوند. در یک بخش استفاده از ماشین حساب مجاز است و در بخش دیگر استفاده از ماشین حساب ممنوع است.

. آزمون ریاضی ست به طور ویژه بر سه محور شامل جبر˓ حل مسائل و تحلیل داده ها و گذری بر ریاضیات پیشرفته که نقش عمده ای در رشته های دانشگاهی و شغلی ایفا می کند متمرکز است.

– آزمون انشاء ست (SAT Essay): و اما بخش انشاء آزمون ست از شما می خواهد مهارت های خواندن˓ تحلیل و نوشتار خود را به کار ببرید. کاری که شما در این بخش از آزمون قرار است انجام بدهید این است که یک متن را بخوانید. سپس توضیح دهید که نویسنده این متن چگونه موضوع را به نحوی ارائه داده است که خواننده را متقاعد سازد. و در نهایت با ذکر شواهدی از متن از توضیح خود که در بخش قبل ارائه کردید حمایت کنید. چند نکته در رابطه با آزمون انشاء ست:

. پاسخ به بخش انشاء آزمون ست اختیاری است. البته برخی دانشگاه ها انجام این بخش توسط داوطلب را ضروری می دانند. 

. برای پاسخ به این بخش ۵۰ دقیقه زمان دارید.

. در این بخش از شما خواسته نمی شود در رابطه با موضوعی نظر موافق یا مخالف خود را بنویسید. همچنین از شما خواسته نمی شود در رابطه با تجارب شخصیتان در این بخش چیزی یادداشت کنید.  

آزمون ست ۲ همان طور که پیش تر اشاره شد به سنجش دانش افراد در یک موضوع خاص می پردازد. افرادی که تمایل به محک زدن خود در یک موضوع خاص هستند می توانند در آزمون ست ویژه یک موضوع شرکت کنند. آزمون ست ۲ در موضوعاتی شامل تاریخ˓ علوم˓ ادبیات˓ ریاضیات و زبان های خارجه برگزار می شود.  

آزمون ست (SAT)

ملزومات و محدودیت های آزمون ست (SAT)

به طور کلی محدودیت خاصی برای شرکت در آزمون ست وجود ندارد. افرادی که تمایل به تحصیل (در مقطع کارشناسی) در دانشگاه های آمریکا˓ کانادا˓ استرالیا و … دارند در هر مقطع سنی می توانند در این آزمون شرکت کنند اما به طور طبیعی بیشترین شرکت کنندگان آزمون ست را افراد ۱۸-۱۷ سال تشکیل می دهند. در واقع حداقل سن برای شرکت در این آزمون سنی است که در آن مقطع دبیرستان خود را پشت سر گداشته باشید و یا دانش آموز سال آخر دبیرستان باشید. نتیجه این آزمون برای دانشگاه های مختلف مدت اعتبار متفاوتی دارد. برای مثال برخی از دانشگاه ها تنها آزمونی را می پذیرند که حداکثر سه سال از آن نتیجه آن گذشته باشد و پس از آن افراد نیاز به شرکت مجدد در آزمون دارند. به طور کلی هر چه از نتیجه آزمون شما سال های کمتری گذشته باشد آن نتیجه معتبرتر است.

کشورهای برگزار کننده آزمون ست (SAT)

در حال حاضر آزمون ست در چندین مرکز در خاک آمریکا و در سطح بین المللی برگزار می شود. کشورهایی از جمله کانادا˓ انگلستان˓ استرالیا˓ چین˓ ژاپن˓ نروژ˓ ترکیه از جمله برگزار کنندگان آزمون ست هستند. اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید بهترین کار مراجعه به وبسایت کالج برد (College Board) و یافتن نزدیک ترین کشور یا مرکز برگزار کننده به محل زندگی خودتان است. بهترین گزینه برای متقاضیان ایرانی شرکت در آزمون ست می تواند کشور ترکیه باشد.

هزینه شرکت در آزمون ست (SAT)  

هزینه شرکت در آزمون ست۵۰/۴۷$ است. البته این مبلغ برای افرادی که در آمریکا سکونت ندارند و در مکان دیگری در آزمون شرکت می کنند مقداری بیشتر است. این مبلغ به هنگام ثبت نام و انتخاب کشور یا منطقه محل آزمون قابل مشاهده است.

همانطور که اشاره شد شرکت در بخش انشاء در آزمون ست اختیاری است. در صورتی که تمایل به شرکت در آزمون ست و بخش انشاء آن داشته باشید هزینه آزمون ۵۰/۶۴$ می باشد و در صورتی که محل برگزاری آژمون شما کشوری جز آمریکا باشد مبلغی به این مقدار افزوده می شود.  

چند نکته در رابطه با هزینه آزمون ست که خوب است بدانید:

. ثبت نام در آزمون ست ۲  یا همان آزمون ست ویژه یک موضوع خاص شامل هزینه هایی علاوه بر مبالغ ذکر شده در بالا می باشد.

. اگر ثبت نام برای شرکت در آزمون ست را به روزهای پایانی ثبت نام موکول کنید باید مبلغی اضافه تر بپردازید.

. در صورتی که پس از ثبت نام از شرکت در آزمون منصرف شدید و تصمیم گرفتید آن را کنسل کنید نیز باید مبلغی را بپردازید.

بنابراین پیش از ثبت نام از تصمیم خود مطمئن شوید و ثبت نام خود را به روزهای پایانی موکول نکنید.

زمان برگزاری و اعلام نتایج آزمون ست (SAT)

آزمون ست بسته به منطقه برگزاری آزمون ۷ مرتبه در سال برگزار می شود. در بیشتر کشورها این آزمون سالانه ۵ نوبت برگزار می شود. این آزمون همه ساله در ۲۵۰۰۰ مرکز در سرتاسر جهان برگزار می شود و تاریخ دقیق برگزاری آن را می توانید در وبسایت کالج برد مشاهده نمایید. نتیجه آزمون ست حداکثر پس از ۶ هفته از تاریخ برگزاری آزمون اعلام می شود.

در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعات لازم و مختصری در رابطه با آزمون ست در اختیار شما قرار دهیم. قبولی در این آزمون به معنای جواز ورود به برخی از برترین دانشگاه های جهان است. آزمون ست در کنار آزمون یوس آزمون های رایجی برای ورود به دانشگاه های ترکیه هستند. از آن جایی که این آزمون چندین مرتبه در طول سال برگزار می شود و هیچ محدودیتی برای شرکت چندین باره در این آزمون وجود ندارد علاقمندان از شانس خوبی برای قبولی در این آزمون برخوردار هستند. در صورتی که به توضیحات بیشتر و یا راهنمایی جهت ثبت نام در این آزمون نیاز دارید کافی است با ارسال سوال و یا نظر خود ما را مطلع کنید.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

سلب مسئولیت

یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی

یونی لند

یونی لند | افقی نو در آموزش

تلفن های تماس: 

02191305905  |  02188836534  |  02188836617

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.