بوت کمپ زمستانی یونی لند آغاز شد!

021-91305905

TRYos-ریاضی-رفع اشکال-ج۱

TRYos-ریاضی-رفع-اشکال-ج1

فهرست مطالب

نحوه استفاده از کتاب TYT بیلفن

Soru Bankasy  در زبان ترکی به معنای بانک سوالات است و کتاب TYT از Bilfen  در حقیقت کتاب درسی محسوب نمی شود، بلکه پر از سوالاتی است که به رفع اشکال پیش از آزمون TRYOS  کمک می کنند. همان گونه که می دانید دانشجویانی در سراسر دنیا که به تحصیل در مقاطع کارشناسی در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه علاقه مند اند، از این آزمون ناگزیر اند و باید به بخش ریاضیات آن پاسخ دهند. این کتاب بیلفن، کتابی است که به آن کمتر توجه شده است؛ در حالی که در جای خود می تواند بسیار کمک کننده باشد. با این حال از جنبه هایی می توان آن را نقد کرد. در ادامه مطلب قصد داریم درمورد این کتاب نکاتی را بیان کنیم و آن را از دیدگاه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی کتابTYT بیلفن

اگر بخواهیم درمورد کمک این کتاب به خواندن ریاضی به روش موثر و میزان کاربردی بودن آن با جزئیات بیشتری صحبت کنیم باید بگوییم که در آن سوالاتی دیده می شود که صورت سوال بسیار گسترده است و متن نوشتاری زیادی دارد. از نظر ما احتمال این که این سوالات در آزمون پرسیده شوند، خیلی کم است و متمرکز شدن بر آن می تواند تا حدودی بیهوده به نظر برسد. با این حال کتابی است که خصوصا در برخی از فصل ها می تواند برای داوطلبان بسیار سودمند باشد.

نحوه صحیح استفاده از TYT بیلفن چگونه است؟

اولین نکته مهم که هنگام استفاده از این کتاب باید به خاطر داشته باشید این است که برخلاف بسیاری از کتاب های کمک آموزشی و رفع اشکال، بهتر است از چاپ های قدیمی تر آن بهره ببرید. کتابی که در این نوشته قصد داریم بررسی اش کنیم، در سال 2018 چاپ شده است. دلیل آن هم این است که چاپ های جدید تر به ذکر سوالات کنکور های اخیر می پردازند؛ در حالی که آن ها متن نگارشی بیشتری دارند و ممکن است شما را گمراه کنند.

کتاب TYT بیلفن در حقیقت شامل 4 کتاب می شود که از میان آن ها TYT و AYT برای شما کمک کننده خواهد بود. هر کدام از این دو کتاب به بررسی سرفصل های مجزا می پردازند. یکی از موارد بسیار مهم هنگام استفاده از این کتاب، فهرست خوانی صحیح آن است. در ادامه آن را بیشتر توضیح می دهیم.

کتاب TYT بیلفن

کتاب TYT کدام مباحث را پوشش می دهد؟

دسته بندی TYT با کتاب های مشابه در این زمینه مانند متروپل، پوزا، گالاتا و … تا حدودی متفاوت است. البته محتوا های این کتاب ها کاملا مشابه یکدیگر اند و تنها فرقشان در فصل بندی است. در ادامه هجده فصل این کتاب را به طور دقیق بررسی می کنیم.

فصل های 1، 2 و 3 درمورد اعداد بحث می کنند. در فصل چهارم صحبت از ب.م.م و ک.م.م می شود و فصل پنجم به اعداد گویا اختصاص داده شده است. فصل ششم درباره نامعادله و قدر مطلق، فصل هفتم درمورد توان و فصل هشتم درمورد رادیکال ها است. البته در تمام این فصول، مباحث مهم با جزئیات و به همراه زیر مجموعه هایشان مورد بررسی قرار گرفته اند.

فصل نهم به اتحاد ها و ساده سازی هایی که به آن ها مربوط اند، فصل دهم به نسبت و تناسب و فصل یازدهم به آموزش معادلات در غالب سوال و دستگاه معادلات اختصاص داده شده است. معادلات و دستگاه معادلات، علی رغم این که در ظاهر ساده می نماید، در آزمون یوس بسیار حائز اهمیت اند. در دانشگاه استانبول همیشه از دستگاه معادلات سوال پرسیده می شود و به احتمال قوی یکی از سوالات این آزمون درمورد مباحث این فصل مهم خواهد بود.

فصل دوازدهم به «انواع پرابلم» نامیده شده است. در فصل سیزدهم با مبحث مانتیس و در فصل چهاردهم با انواع گوناگون سوال های مرتبط با مجموعه ها آشنا می شوید. فصل پانزدهم تابع ها و فصل شانزدهم برخی از کلمات را توصیف می کند. SIRA در زبان ترکی به معنای نوبت است و می توان از آن تا حدودی دریافت که با جای گشت در علم ریاضی مرتبط است. در این فصل از مفاهیمی مانند تبدیل، ترکیب صحبت می شود و به طور کلی سوالاتی را از مبحث آنالیز ترکیبی و احتمال مطرح می کند. از این مباحث نیز به احتمال زیاد در آزمون یوس سوال پرسیده می شود.

کتاب TYT به تمام انواع معادله در یک فصل نپرداخته است. همان گونه که پیشتر نیز ذکر کردیم، در فصل یازدهم معادلات و نامعادلات بررسی شدند و پس از چند فصل و در فصل هفدهم از معادلات درجه دو صحبت به میان می آید. همان گونه که می دانید سوالات Px  به میزان زیادی به سوالات تابع شبیه اند و به آن ها چند جمله ای ها می گویند. فصل هجدهم که آخرین فصل کتاب است به این بحث اختصاص می یابد.

کتاب AYT به بررسی کدام مباحث می پردازد؟

برخی از مباحث AYT با کتاب TYT بیلفن هم پوشانی دارند و آن مباحث ریاضی آزمون یوس را با جزئیات بیشتر بررسی می کنند. برای مثال فصل یک AYT به بررسی چند جمله ای ها و فصل دوم آن به معادلات درجه دو می پردازد. در فصل سوم تابع های درجه دوم یا همان سهمی ها ذکر شده اند. ممکن است متوجه شده باشید که ترتیب این فصول بیشتر به کتاب های دیگر مانند متروپل و پوزا شباهت دارند. در AYT نامعادلات در فصلی جداگانه یعنی در فصل چهارم بررسی می شوند. در فصل پنجم مبحث احتمال، فصل ششم مثلثات، فصل هفتم دنباله ها، فصل نهم توابع خاص، و در سه فصل آخر، حد، مشتق و انتگرال پوشش داده می شوند.

جمع بندی

در هر فصل کتاب TYT بیلفن که در حقیقت بانک سوالات است، یکی از مباحث مهم ریاضی که در آزمون یوس از آن سوال پرسیده می شود، پوشش داده شده است. این مباحث مهم عبارت اند از اعداد، ب.م.م و ک.م.م، اعداد گویا، نامعادله و قدر مطلق، توان، رادیکال ها، اتحاد ها، نسبت و تناسب، معادلات و دستگاه معادلات، انواع پرابلم و … . در این مقاله فهرست بندی این کتاب را به طور دقیق بررسی کردیم.

توجه: یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
8:30 الی 22
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟

مقالات پیشنهادی

یونی لند مجموعه ایست که با هدف ارائه آموزش های تخصصی یوس برای همه علاقمندان در سراسر ایران، آموزش های خود را آغاز کرده است.