021-91305905

TR-YOS|ریاضی |نامعادله و قدر مطلق

TR-YOSریاضی

فهرست مطالب

 
 
 

ریاضی TR-YOS قدر مطلق

OSYM برای دانشجویانی که قصد دارند تحصیلات خود را در دانشگاه های ترکیه ادامه دهند، آزمون TR_YOS یا یوس مرکزی را برگزار می کند. این آزمون در 29 ژانویه برگزار می شود و در آن 80 سوال از داوطلبان پرسیده می شود. 40 سوال از این 80 سوال برای سنجش مهارت های عمومی داوطلبان و 40 سوال دیگر درمورد ریاضی پایه طرح می شوند. مدت زمان امتحان 100 دقیقه است و آزمون نمره منفی دارد. کمترین نمره قبول یوس مرکزی 100 و بالا ترینِ آن 500 است.

ریاضی این آزمون از مباحث گوناگونی تشکیل شده که یکی از آن ها قدر مطلق است. در این نوشته پس از معرفی جامع آزمون یوس مرکزی، درباره ریاضی قدر مطلق مطالبی را به زبان ساده توضیح می دهیم سپس نکات مهمی را که هنگام تست زدن این سوالات باید در نظر داشت، بر می شماریم.

آزمون یوس مرکزی TR-YOS چه آزمونی است؟

این آزمون ورودی برای دانشجویانی که قصد دارند در مقاطع کاردانی و کارشناسی تحصیلات خود را ادامه دهند از سال 2023 برگزار می شود. اداره سنجش، انتخاب و قرارگیری ترکیه که با نام OSYM شناخته می شود، بر آن نظارت می کند. آزمون یکپارچه یوس را در تمام مراکز داخل و خارج از ترکیه به صورت همزمان برگزار می کنند. این آزمون را نمی توان معادل آزمون های دیگر ورودی دانشگاه ها در نظر گرفت؛ با این حال بسیاری از دانشگاه های ترکیه نتایج آن را معتبر می دانند. در ادامه مزایا و معایب شرکت در این آزمون را بررسی می کنیم.

 1. تمام دانش آموزانی که مهارت هایشان در سطح پیشرفته قرار می گیرد، می توانند در داخل و خارج از این کشور در این آزمون شرکت کنند.
 2. آزمون یوس مرکزی محوری است و عدالت در آن برای تمام دانش آموزان رعایت می شود.
 3. هزینه شرکت در این آزمون نسبت به آزمون های دیگر یوس ارزان تر است.
 4. داوطلبان می توانند در خارج از این کشور نیز در مراکز موجود برای شرکت در این آزمون ثبت نام کنند.
 5. نتیجه آزمون یوس مرکزی پس از تاریخ صدور آن به مدت دو سال اعتبار دارد؛ در حالی که این موضوع درمورد هیچ یک از آزمون های یوس که در خود دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه برگزار می شود، صدق نمی کند.
 • معایب شرکت در آزمون یوس مرکزی
 1. در همه ی کشور ها برگزار نمی شود.
 2. این آزمون تا کنون تنها یک مرتبه برگزار شده است؛ بنابراین نمی توان اطلاع دقیقی از نحوه ی پرسش سوالات و میزان سختی آن ها به دست آورد.
 3. در تمام دانشگاه های ترکیه اعتبار ندارد.
 4. آزمون محلی است و تنها برخی از دانشگاه های ترکیه نتایج آن را می پذیرند.
 5. تنها دانشجویانی که مایل به ادامه ی تحصیل در مقاطع کارشناسی یا کاردانی در این کشور هستند، می توانند در این آزمون ورودی شرکت نمایند. این آزمون تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را پوشش نمی دهد.

در ادامه از میان مباحث ریاضی آزمون یوس مرکزی، مبحث قدر مطلق را توضیح می دهیم و نکات مهم تست زنی آن را ارزیابی می کنیم.

TR-YOS|ریاضی |نامعادله و قدر مطلق

مبحث قدر مطلق در ریاضی

اگر بخواهیم آن را با زبان ساده توضیح دهیم، می گوییم که قدر مطلق برای نشان دادن فاصله ی یک عدد از صفر به کار می رود. نموداری را در نظر بگیرید که در سمت راست آن اعداد مثبت و در سمت چپ آن اعداد منفی نشان داده شده اند. برای مثال عدد 8 در این نمودار با صفر به اندازه 8 واحد فاصله دارد. عدد -8 نیز وضعیتش با 8 مشابه است و با صفر به همدان اندازه فاصله دارد؛ در نتیجه قدر مطلق عدد 8 مساوی است با 8 و قدر مطلق -8 نیز مساوی است با 8. نماد قدر مطلق علامت «|» است:

|-5|= 5

|5|= 5

قدر مطلق را تابعی ریاضی به شمار می آورند. قدر مطلق عدد x در صورتی که بزرگ تر از صفر باشد، با خود x مساوی است و زمانی که عدد x از صفر کوچک تر باشد، برابر است با -x. قدر مطلق عدد صفر نیز دقیقا با صفر برابر است. در حقیقت خروجی تابع قدر مطلق همیشه عبارتی مثبت است.

نکات مهم پاسخ گویی به تست های ریاضی قدر مطلق آزمون یوس مرکزی

بسیاری از سوالات ریاضی قدر مطلق در آزمون یوس مرکزی با در نظر گرفتن ریشه ی قدر مطلق حل می شوند. احتمال پرسیده شدن این سوالات در این آزمون خیلی زیاد است. در بیشتر این سوالات ریشه ی قدر مطلق ها با هم برابر اند. در غیر این صورت باید آن ها را به صورت بازه بازه حل کرد. در آزمون دانشگاه 19 مایس سال های گذشته که متخصصان حدس می زنند سوالاتی مشابه با این آزمون در TR-YOS پرسیده می شود، از این نوع سوال مشاهده شده است.

به طور کلی ریشه ها در عبارات قدر مطلقی بسیار حائز اهمیت اند و در حقیقت نقاط کلیدی آن ها محسوب می شوند که ممکن است به صورت Minimum یا Maximum در صورت سوال ذکر شوند. در هر حال بر مبنای ریشه ها سوالات زیادی مطرح می شود.

یکی از مهم ترین نکات پاسخ گویی به سوالات ریاضی قدر مطلق و سوالات دیگر این بخش، صبر و حوصله ی زیاد است. بسیاری از داوطلبان با دیدن صورت سوال ها تصور می کنند با سوالات آسان رو به رو هستند و از پاسخ دادن به آن ها امتناع می کنند؛ در حالی که حتی اگر چنین بود باید تمام مراحل آن را تا انتها انجام دهید و به پاسخ صحیح برسید. از جواب دادن به سوالاتی که طولانی به نظر می رسند، نترسید و برای پاسخ دادن به آن ها وقت کافی صرف کنید.

جمع بندی

آزمون یوس مرکزی آزمون ورودی بسیاری از دانشگاه های ترکیه است که از سال 2023 در این کشور و سایر مراکز آن در خارج از ترکیه برگزار می شود. سوالات این آزمون به بخش های مهارت های عمومی و ریاضی تقسیم می شوند. یکی از مهم ترین مباحثی که از آن حتما در این آزمون سوال پرسیده می شود، قدر مطلق است. خصوصا سوالاتی که مبنای آن ها ریشه ی قدر مطلق است، در آزمون TR-YOS کاربرد فراوان دارند. در این مقاله این نکات را دقیق تر مورد بررسی قرار دادیم و درمورد مبحث قدر مطلق مطالبی را به زبان ساده بیان نمودیم.

TR-YOS|ریاضی |نامعادله و قدر مطلق که در موسسه یونی لند برگزار می شوند، انتخاب ایده آلی هستند برای افرادی که قصد دارند با شرکت در این آزمون به طور قطع در دانشگاه های ترکیه پذیرفته شوند. پیشنهاد می کنیم با ورود به سایت یونی لند و مشاهده انواع این دوره ها موفقیت خود را در این آزمون تضمین کنید.

توجه: یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
8:30 الی 22
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟

مقالات پیشنهادی

یونی لند مجموعه ایست که با هدف ارائه آموزش های تخصصی یوس برای همه علاقمندان در سراسر ایران، آموزش های خود را آغاز کرده است.