021-91305905

در سال های اخیر تحصیل در ترکیه به دلیل وجود کیفیت آموزشی بالا و نزدیکی به ایران مورد توجه بسیاری از متقاضیان ایرانی قرار گرفته است. دانشگاه کاستامونو (Kastamonu University) از جمله دانشگاه های دولتی این کشور است که در سال 2006 تأسیس شد. دانشکده های این دانشگاه طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند. هزینه تحصیل در این دانشگاه ترکیه در مقایسه با هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور و نیز سایر دانشگاه های اروپایی بسیار مقرون به صرفه می باشد. شما متقاضیان عزیز می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این دانشگاه دولتی، مقاله پیش رو را مطالعه کنید.

آشنایی با دانشگاه کاستامونو

دانشگاه Kastamonu در سال 2006 تأسیس شد. کاستامونو به عنوان یک دانشگاه جوان در حال توسعه، دارای 14 دانشکده، دو موسسه و سه مدرسه حرفه ای است که رشته هایی مانند آموزش، علوم و هنر، هنرهای زیبا و طراحی و علوم اقتصادی و اداری را ارائه می دهد. دانشجویان این دانشگاه در اوقات فراغت خود در 57 باشگاه دانشجویی شامل طراحی، تئاتر، رقص، عکاسی، حرفه و کارآفرینی و مورخان جوان شرکت کنند.

آشنایی با دانشگاه کاستامونو

دانشگاه کاستامونو با بسیاری از دانشگاه های سراسر جهان از جمله ایالات متحده، چین، آرژانتین، فیلیپین و بسیاری دیگر مشارکت دارد. دانشجویان می توانند از طریق برنامه های اراسموس و فارابی، مهارت های خود را توسعه دهند، پیوندهای شبکه ای را در سراسر جهان ایجاد کرده و با فرهنگ های جدید آشنا شوند.

دانشکده های کاستامونو

دانشکده های دانشگاه کاستامونو در ترکیه

این دانشگاه دارای 14 دانشکده مختلف است که فرصت تحصیل در طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را در اختیار دانشجویان بومی و بین المللی خود قرار می دهند. برخی از مهم ترین دانشکده های دانشگاه کاستامونو عبارتند از:

دانشکده هنر و علوم دانشگاه کاستامونو

این دانشکده فعالیت های آموزشی خود را در سال تحصیلی 2004 – 2003 با گروه های فیزیک و تاریخ و زیر نظر دانشگاه غازی شروع کرد. دپارتمان زیست شناسی فعالیت های آموزشی خود را با پذیرش دانشجویان در سال تحصیلی 2009 – 2008 و گروه فلسفه در سال تحصیلی 2010 – 2009 آغاز کرد. در مجموع 13 گروه در این دانشکده وجود دارد که شامل باستان شناسی، مدیریت اطلاعات و اسناد  تاریخ، زیست شناسی، جغرافیا، گویش ها و ادبیات معاصر ترکیه، فلسفه، فیزیک، شیمی، ریاضیات، روانشناسی، تاریخ و زبان و ادبیات ترکی می شود.

دانشکده اقتصاد و علوم مدیریت

این دانشکده در سال 2008 با نام دانشکده اقتصاد و علوم مدیریت تأسیس شد و فعالیت های آموزشی و تربیتی خود را با 51 دانشجو در سال تحصیلی 2012 – 2011 آغاز کرد. در کادر علمی دانشکده پنج استاد، 13 استادیار، 14 عضو هیئت علمی دکتری و هشت دستیار پژوهشی وجود دارد. هدف از آموزش در این دانشکده تربیت دانشجویانی با ویژگی های نوآورانه و کارآفرینانه، آماده تغییر و به دست آوردن دانش و نیز آماده کردن آن ها برای اشتغال در بخش های خصوصی و دولتی است.

دانشکده مهندسی و معماری

دانشکده مهندسی و معماری دانشگاه کاستامونو در سال 2012 افتتاح شد. این دانشکده به آموزش در رشته های مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، ژنتیک و مهندسی زیستی، مهندسی پزشکی، مهندسی مواد غذایی، مهندسی محیط زیست، مهندسی متالورژی و مواد و معماری منظر می پردازد. کادر آموزشی دانشکده شامل 11 استاد، 13 استاد دانشیار، 30 دکتر، 1 مدرس و 23 دستیار تحقیق می شود.

دانشکده شیلات دانشگاه کاستامونو

دانشکده شیلات با فرمان شورای وزیران افتتاح شد و پس از این که فعالیت های آن برای مدت طولانی متوقف شد، در سال 2011 دوباره آغاز به کار کرد. این دانشکده برای فعالیت در زمینه های علوم و مهندسی با رویکرد آموزش کاربردی تأسیس شده است که نیازهای دنیای مدرن و بخش آبزی پروری را برآورده کند. دانشکده شیلات دارای بخش های علوم پایه، پرورش و نیز شکار و پردازش است.

دانشکده پزشکی دانشگاه کاستامونو

در سال 2007 با تصمیم شورای وزیران دانشکده پزشکی در کاستامونو وابسته به ریاست دانشگاه حاجت تپه تأسیس شد و در تاریخ 2015 به دانشگاه کاستامونو منتقل شد. مدت زمان تحصیل در این دانشکده شش سال بوده و پذیرش دانشجویان بر اساس نتایج کسب شده در آزمون ورودی صورت می گیرد. این دانشکده دارای سه بخش علوم پایه، پزشکی داخلی و جراحی است. چشم انداز دانشکده پزشکی دانشگاه دولتی کاستامونو این است که به یکی از دانشکده های پزشکی پیشرو در سطح ملی و بین المللی در زمینه آموزش، خدمات بهداشتی و تحقیقات علمی تبدیل شود.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه کاستامونو

شرایط اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه کاستامونو ترکیه

شرایط تحصیل در دانشگاه Kastamonu  تقریبا مانند تمام دانشگاه های ترکیه است. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون ورودی شرکت کرده و در آن پذیرفته شوند. از آن جایی که زبان تحصیل در این دانشگاه دولتی، انگلیسی و ترکی است، ارائه مدرک معتبر زبان الزامی است. فارغ التحصیلی از دبیرستان یا معادل آن از دیگر شرایط پذیرش در این دانشگاه است.

مدارک لازم برای ثبت نام

متقاضیان باید هنگام درخواست آنلاین برای پذیرش در دوره های تحصیلی دانشگاه کاستامونو تمام مدارک زیر را ارسال کنند.

آزمون یوس دانشگاه کاستامونو

اخذ پذیرش و تحصیل در این دانشگاه مشروط به شرکت و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است. آزمون یوس از مهم ترین آزمون های ورودی این دانشگاه به حساب می آید. نمره این آزمون از 100 محاسبه شده و هر چهار جواب غلط یک پاسخ درست را حذف می کند. اعتبار آزمون یوس دانشگاه کاستامونو دو ساله است. برای آشنایی بیشتر با آزمون یوس و مباحث درسی آن می توانید به مقالات یونی لند در این باره، از جمله آزمون یوس، آزمونی برای متقاضیان غیربومی ترکیه مراجعه کنید.

شهریه دانشگاه کاستامونو

شهریه دانشگاه کاستامونو

از آن جایی که دانشگاه کاستامونو از دانشگاه‌ های دولتی کشور ترکیه محسوب می ‌شود، شهریه این دانشگاه در مقایسه با هزینه های تحصیل در دانشگاه ‌های خصوصی ترکیه و یا سایر کشورهای اروپایی و آمریکا بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. هزینه تحصیل دانشجویان بر اساس رشته انتخابی و مقطع تحصیلی آن‌ها متفاوت خواهد بود. در ادامه فهرستی از شهریه نیمسال رشته های پرطرفدار دانشگاه کاستامونو در سال تحصیلی 2022-2021 را مشاهده می کنید.

هزینه زندگی در ترکیه

دانشجویان بین المللی دانشگاه کاستامونو علاوه بر هزینه‌ های تحصیل با هزینه ‌های دیگری از جمله هزینه زندگی نیز رو به رو خواهند بود. هزینه ‌های زندگی در کشور ترکیه تا حد زیادی به عادات و سبک زندگی دانشجویان بستگی دارد. به طور کلی برخی از هزینه ‌های زندگی دانشجویی در کشور ترکیه به شرح زیر است:

عنوانهزینه
غذا در رستوران ارزان قیمت30.00 لیر
غذا در مک دونالد یا معادل آن25.16 لیر
یک کیلوگرم فیله مرغ21.76 لیر
رفت و آمد ماهانه200.00 لیر
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر1،514.61 لیر
آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر996.58 لیر
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر2،654.18 لیر
آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر1،715.13 لیر
قرص نان سفید تازه (500 گرم)78 لیر
تخم مرغ14.63 لیر
پرتقال (یک کیلوگرم)7.87 لیر
قبوض (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) برای آپارتمان 85 متر مربعی525.80 لیر
تعرفه یک دقیقه ای تلفن همراه (بدون تخفیف)0.75 لیر
باشگاه تناسب اندام، هزینه ماهانه برای یک بزرگسال192.64 لیر
یک جفت جین Levis 501 (یا معادل آن)327.06 لیر
یک لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای (Zara، H&M و …)230.70 لیر

توجه داشته باشید که این مبالغ مربوط به سال 2021 بوده و در سال های آتی تغییر خواهند کرد.

رشته های دانشگاه کاستامونو

رشته های تحصیلی دانشگاه کاستامونو

این دانشگاه دارای 14 دانشکده گوناگون است که هر کدام از این دانشکده ها فرصت تحصیل در طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. برخی از رشته های تحصیلی پر طرفدار و مهم در این دانشگاه به شرح زیر هستند:

خوابگاه دانشجویی دانشگاه کاستامونو در ترکیه

در نزدیکی پردیس Kuzeykent خوابگاه هایی با ظرفیت 2928 نفر دانشجوی پسر و 4462 نفر دانشجوی دختر وجود دارد که نیازهای اقامتی دانشجویان را برآورده می کنند. به غیر از این خوابگاه های وابسته به موسسه اعتباری، بسیاری از خوابگاه های خصوصی دانشجویی با تجهیزات متغیر به ویژه در مرکز شهر و نزدیک پردیس کوزیکنت وجود دارد.

امکانات رفاهی دانشگاه دولتی کاستامونو

دانشگاه کاستامونو امکانات متنوعی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. از جمله این امکانات می توان به سالن های ورزشی، کتابخانه، سالن های غذاخوری و رستوران و سایر موارد دیگر اشاره کرد. دانشگاه دولتی کاستامونو در برنامه های بین المللی مولانا، اراسموس وغیره شرکت داشته و با استفاده از این برنامه ها هر ترم، تعداد دانشجویان خارجی افزایش می یابد. علاوه بر این دانشجویان این دانشگاه قادر به تحصیل در دانشگاه های دیگر کشورها نیز خواهند بود.

دانشجویان کاستامونو

ویزای دانشجویی برای تحصیل در دانشگاه کاستامونو ترکیه

متقاضیان تحصیل در این دانشگاه نیازمند اخذ ویزای دانشجویی کشور ترکیه هستند. در صورتی که آن ها در آزمون های ورودی این دانشگاه و آزمون زبان نمره لازم را کسب کنند، می توانند نامه پذیرش از دانشگاه را اخذ کنند. دانشجویان با ارائه این نامه پذیرش می توانند به سفارت کشور ترکیه مراجعه کرده و درخواست ویزای تحصیلی این کشور را داشته باشند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه به شرح زیر است:

کار دانشجویی در حین تحصیل در دانشگاه کاستامونو ترکیه

دولت ترکیه به دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی ارشد این دانشگاه امکان انجام کارهای پاره وقت و دانشجویی را در حین تحصیل می‌دهد. انجام کارهای دانشجویی می‌تواند هزینه زندگی دانشجویان در این کشور را تا حد زیادی کاهش دهد. دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سایت https://www.turkiye.gov.tr/ فرم درخواست اجازه کار را به صورت آنلاین تکمیل کنند.

فارغ التحصیلان دانشگاه کاستامونو

تحصیل در دانشگاه کاستامونو

دانشگاه کاستامونو از جمله دانشگاه ‌های ترکیه است که هر ساله دانشجویان بومی و بین المللی از سراسر دنیا پذیرش می ‌کند. این دانشگاه در برنامه ‌های تبادل دانشجو مانند اراسموس شرکت دارد و دانشجویان امکان ادامه تحصیل در سایر کشورها را خواهند داشت. دولت ترکیه امکانی را برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد این دانشگاه فراهم کرده است تا بتوانند به انجام کارهای دانشجویی مشغول شوند. با توجه به توضیحات ارائه شده در طول مقاله، آیا این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می کنید؟ چنانچه هنوز سوال دیگری ذهن شما را مشغول کرده، در قسمت نظرات با کارشناسان یونی لند مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *