این روزها تحصیل در دانشگاه های ترکیه به رویای بسیاری از متقاضیان ایرانی تبدیل شده است.دانشگاه ساکاریا (Sakarya University) ترکیه از جمله دانشگاه های دولتی این کشور است که امکان ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی را فراهم کرده است. این دانشگاه با داشتن دانشکده های متعدد فرصت تحصیل در رشته های متنوعی را امکان پذیر کرده است. هزینه تحصیل در این مرکز نسبت به سایر دانشگاه های اروپایی مناسب تر است. برای آشنایی بیشتر با این دانشگاه تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

آشنایی با دانشگاه ساکاریا ترکیه 

این دانشگاه در شهر آداپازاری، مرکز استان ساکاریای ترکیه قرار دارد. این دانشگاه علمی پژوهشی، یکی از بزرگ ترین دانشگاه های ترکیه محسوب می شود. ساکاریا دانشگاهی با بیش از 3000 دانشجوی بین المللی از 105 کشور مختلف است و در بین 208 دانشگاه ترکیه جایگاه مهمی دارد. این دانشگاه اولین و تنها دانشگاه دولتی است که گواهی نامه کیفیت ISO 2002 و ” گواهی نامه کیفیت عالی EFQM ” را دریافت کرد.

دانشکده های دانشگاه ساکاریا در ترکیه

دانشگاه Sakarya دارای 14 دانشکده مختلف است که فرصت تحصیل در طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را برای دانشجویان بومی و بین المللی فراهم می کند. برخی از مهم ترین دانشکده های این دانشگاه به شرح زیر است:

دانشکده هنر و علوم دانشگاه ساکاریا

این دانشکده در 3 ژوئیه 1992 تأسیس شد. هدف آموزش در دانشکده هنر و علوم، تربیت دانشجویانی است که به عنوان افرادی شایسته دارای ایده های خاص در زندگی آکادمیک یا کاری خود بوده، دارای قدرت تفکر خلاق، اهمیت دادن به ارزش های انسانی و یادگیری مداوم به عنوان یک اصل باشند.

دانشکده حقوق ساکاریا

دانشکده حقوق دانشگاه ساکاریا بر اساس تصمیم شورای وزیران در تاریخ 15 نوامبر 2010 تأسیس شد. این دانشگاه در پردیس Esentepe واقع شده است. این دانشکده با سایر دانشکده های حقوق ترکیه رقابت دارد.

دانشکده ارتباطات دانشگاه ساکاریا

دانشکده ارتباطات در تاریخ 16 آوریل 2012 تأسیس شد. در این دانشکده چهار بخش روابط عمومی و تبلیغات، روزنامه نگاری، رادیو، تلویزیون و سینما، طراحی ارتباطات و رسانه وجود دارد. دانشکده ارتباطات کار خود را با 52 دانشجو پذیرفته شده در گروه روابط عمومی و تبلیغات در سال تحصیلی 2014 – 2013 آغاز کرد.

دانشکده مدیریت ساکاریا

این دانشکده دارای پنج بخش مدیریت بازرگانی، مدیریت منابع انسانی، تجارت بین الملل، مدیریت بهداشت و سیستم های اطلاعاتی مدیریت است. این دانشکده قصد دارد یکی از دانشکده های برجسته در زمینه مدیریت در ترکیه و جهان باشد. در راستای این هدف، دانشجویان توسط اعضای برجسته هیئت علمی که در زمینه های خود متخصص هستند، آموزش می بینند.

دانشکده هنر، طراحی و معماری

دانشکده هنر، طراحی و معماری دانشگاه ساکاریا در سال 1997 با نام “دانشکده هنرهای زیبا” با سه بخش نقاشی، سرامیک و هنرهای سنتی ترک تأسیس شد. این دانشکده در سال 2000 آموزش خود را آغاز کرد. در سال 2011، گروه طراحی ارتباطات بصری آموزش دوره کارشناسی را شروع کرد. در همان سال نام گروه سرامیک به “گروه سرامیک و شیشه” تغییر یافت.

دانشکده علوم بهداشت

این دانشکده فعالیت های علمی خود را در سال 1997 به عنوان دانشکده پرستاری بهداشت و مامایی در مقطع کارشناسی آغاز کرد. برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا با پایان نامه از ترم بهار سال تحصیلی 2013 – 2012 در گروه پرستاری ارائه شد. این دانشکده از همان زمان به عنوان دانشکده علوم بهداشت فعالیت های علمی خود را ادامه می دهد.

همچنین بخوانید:
دانشگاه کاراتای + شهریه 2021

تحصیل پزشکی در دانشگاه ساکاریای ترکیه

دانشکده پزشکی دانشگاه ساکاریا در تاریخ 09 ژوئیه 2007 آغاز به کار کرد. پذیرش دانشجویان پزشکی در سال تحصیلی 2009 – 2008 آغاز شد. چشم انداز استراتژیک دانشکده پزشکی این است که یک مرکز پیشرو در آموزش پزشکی، تحقیقات و ارائه خدمات بهداشتی در سطح ملی و بین المللی باشد. مدت زمان تحصیل رشته پزشکی در این دانشگاه شش ساله است.

تحصیل مهندسی در دانشگاه ساکاریا ترکیه

دانشکده مهندسی هسته اصلی آموزشی این دانشگاه را تشکیل می دهد. این دانشکده که آموزش خود را با 160 دانشجو در بخش های مکانیک و ساخت و ساز آغاز کرد، به نام “آکادمی مهندسی و معماری دولتی ساکاریا” نامگذاری شد. این دانشکده دارای هشت بخش (مکانیک، ساخت و ساز، صنعت، الکترونیک، متالورژی و مواد، محیط زیست، ژئوفیزیک و مهندسی غذا) است. مأموریت دانشکده، آموزش مهندسین کارآفرین و پیشگام است که به فعالیت های تولید، توسعه و نوآوری صنعت ارزش می بخشند.

شرایط تحصیل در دانشگاه ساکاریا در ترکیه

اخذ پذیرش در این دانشگاه قدیمی و مهم کشور ترکیه بر اساس آزمون یوس (YOS) صورت می گیرد. باید توجه داشت که زبان تحصیل در اکثر رشته های این دانشگاه ترکی است؛ در نتیجه ارائه مدرک معتبر زبان ترکی از دیگر شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه ساکاریا است. از دیگر شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاه می توان به مدرک دیپلم دبیرستان اشاره کرد. متقاضیان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت دانشگاه مراجعه کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه

متقاضیان باید هنگام درخواست آنلاین برای پذیرش در دوره های کارشناسی این دانشگاه تمام مدارک زیر را ارسال کنند. ارسال درخواست بدون یکی از مدارک یا اطلاعات مورد نیاز به این معنی است که متقاضی شانس بسیار کمی برای پذیرش در دانشگاه خواهد داشت. مدارک لازم برای اخذ پذیرش از این دانشگاه به شرح زیر است:

آزمون یوس دانشگاه ساکاریا

آزمون ورودی دانشگاه ساکاریا (YÖS) امتحانی است که دانشجویان بین المللی می توانند در آن شرکت کرده و با توجه به نتایجی که می گیرند برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اقدام کنند. در این آزمون، در مجموع 80 سوال (40 سوال ریاضی، 10 سوال هندسه و 30 سوال هوش) مطرح خواهد شد. کل مدت زمان شرکت در این آزمون 130 دقیقه است. برای آشنایی بیشتر با این آزمون به بخش یوس ترکیه در سایت یونی لند مراجعه کنید.

رشته های تحصیلی در دانشگاه دولتی ساکاریا

همان طور که اشاره شد این دانشگاه دارای چندین دانشکده مختلف است که هر کدام طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را ارائه می دهند. برخی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی دانشگاه ساکاریا در میان دانشجویان بین المللی شامل موارد زیر است:

همچنین بخوانید:
دانشگاه چانکایا + شهریه 2022، شرایط پذیرش

شهریه دانشگاه ساکاریا

هزینه تحصیل در دانشگاه ساکاریا ترکیه به دلیل دولتی بودن آن، بسیار مناسب است. هزینه تحصیل این دانشگاه با توجه به رشته انتخابی دانشجویان متغیر خواهد بود. از دیگر عوامل تاثیرگذار در میزان شهریه، می توان به سال ورود به دانشگاه و زبان تدریس آن اشاره کرد. در زیر برخی از هزینه های یک نیمسال تحصیلی این دانشگاه در سال 2021 آورده شده است:

هزینه های زندگی در ترکیه

متوسط ​​هزینه های زندگی دانشجویان این دانشگاه بسته به سبک زندگی و عادت های آن ها متغیر است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشگاه ساکاریا ترکیه می توانند جهت کاهش هزینه های خود تا 25 الی 30 ساعت در هفته را کار دانشجویی انجام دهند. هزینه های زندگی در کشور ترکیه در سال 2021 به شرح زیر است:

عنوانهزینهعنوانهزینه
غذا در رستوران ارزان قیمت28.51 لیرسیب زمینی (یک کیلوگرم)3.26 لیر
غذا در مک دونالد25.00 لیرقبوض خدماتی برای آپارتمان 85 متر مربعی491.88 لیر
شیر (یک لیتر)5.92 لیراینترنت148.10 لیر
قرص نان سفید تازه2.81 لیرباشگاه تناسب اندام166.11 لیر
برنج (یک کیلوگرم)12.41 لیربلیط یک طرفه (عبور محلی)3.50 لیر
تخم مرغ12.62 لیرتعرفه تلفن همراه0.80 لیر
پنیر محلی (یک کیلوگرم)43.04 لیربلیط سینما25.00 لیر
سینه مرغ (یک کیلوگرم)21.37 لیریک دست لباس تابستانی186.69 لیر
گوشت قرمز (یک کیلوگرم)69.25 لیریک جفت شلوار جین Levis 501256.37 لیر
سیب (یک کیلوگرم)5.89 لیریک جفت کفش پیاده روی نایک465.65 لیر
موز (یک کیلوگرم)13.87 لیرآپارتمان (یک خوابه) در مرکز شهر1،541.37 لیر
پرتقال (یک کیلوگرم)7.22 لیرآپارتمان (سه خوابه) در مرکز شهر2،645.90 لیر
گوجه فرنگی (یک کیلوگرم)5.47 لیرآپارتمان (یک خوابه) در خارج از مرکز شهر1،000.42 لیر
کاهو4.17 لیرآپارتمان (سه خوابه) در خارج از مرکز شهر1،714.33 لیر

بورسیه دانشگاه ساکاریای ترکیه

کشور ترکیه تصمیمی اتخاذ کرده تا دانشجویان بین المللی این دانشگاه فرصت اخذ بورسیه و کمک هزینه تحصیلی داشته باشند. این بورسیه های تحصیلی با مزایای بی شماری همراه هستند. مزایای اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه ساکاریا به شرح زیر است:

مبلغ ماهیانه ای به دانشجویان بر اساس مقطع تحصیلی آن ها پرداخت می شود که برای مقطع کارشناسی 800 لیر، ککارشناسی ارشد 1100 لیر، دکترا 1600 لیر و برای پژوهش 3000 لیر است.

هزینه های تحصیل دانشگاه و زندگی در ترکیه دانشجویان توسط ریاست جمهوری پرداخت می شود.

دانشجویان بین المللی که تحت حمایت بورسیه تحصیلی در ترکیه تحصیل خواهند کرد، تحت عنوان “بیمه سلامت عمومی” قرار می گیرند.

دانشجویان فرصت یادگیری زبان ترکی به صورت رایگان در مدت زمان یک سال را خواهند داشت.

رتبه دانشگاه ساکاریا

دانشگاه ساکاریا از بهترین دانشگاه های ترکیه محسوب می شود و همین موضوع باعث افزایش رقابت میان متقاضیان بین المللی به منظور اخذ پذیرش از این دانشگاه شده است. این دانشگاه جایگاه خوبی نیز در میان سایر دانشگاه های دنیا دارد. رتبه و رنکینگ این دانشگاه در سال 2021 به شرح زیر است:

همچنین بخوانید:
معرفی دانشگاه چوکوروا ترکیه + شهریه 2022-2021
رتبه بر اساس THEرتبه بر اساس CCEAرتبه بر اساس تأثیرگذاریرتبه در ترکیه
1001300 – 251600 – 40115

امکانات رفاهی دانشگاه ساکاریا ترکیه

دانشگاه ساکاریا امکانات و خدمات رفاهی بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد. از جمله این امکانات می توان به خوابگاه های دانشجویی، خدمات پزشکی، ورزشی، فرهنگی، اجتماعی، کتابخانه مجهز و غیره اشاره کرد. کتابخانه این دانشگاه به صورت 24 ساعته فعالیت داشته و دارای 180 هزار جلد کتاب و آرشیوی بی نظیر از ژورنال های علمی است.

خوابگاه دانشگاه ساکاریا در ترکیه

خوابگاه های دانشگاه در پردیس Esentepe واقع شده اند و ظرفیت آن ها 262 تخت است. ساختمان ها از نظر گرما و صدا عایق بندی شده و به گونه ای تنظیم شده اند که دو نفر را در هر اتاق می تواند جای دهد. هر اتاق دارای دوش حمام، توالت، تختخواب و کمد لباس برای هر دانشجو است. دانشجویان ساکن در خوابگاه می توانند از خدمات کافه تریای مرکزی واقع در دانشگاه بهره مند شوند.

تحصیل در دانشگاه ساکاریا

دانشگاه ساکاریا همچون بسیاری از دانشگاه های دولتی ترکیه، فرصت بسیار مناسبی برای متقاضیان ایرانی است. امکانات رفاهی زیاد، شهریه مناسب و سطح علمی این دانشگاه از جمله دلایلی هستند که افراد بسیاری از کشورهای مختلف را برای تحصیل در این دانشگاه ترغیب کرده است. چنانچه این دانشگاه یکی از اهداف شما جهت تحصیل در ترکیه است و سوالات بیشتری در این زمینه دارید، می توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در یونی لند هرگونه راهنمایی و اطلاعاتی که نیاز داشته باشید را در اختیار شما قرار خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *