در چند سال اخیر، تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه بسیار مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. دانشگاه دانشگاه جمهوریت سیواس (Sivas Cumhuriyet University) یک دانشگاه دولتی است که در شهر سیواس واقع شده و از برترین دانشگاه‌های ترکیه نیز محسوب می‌شود. این دانشگاه به دلیل وجود دانشکده‌های متعدد رشته های تحصیلی بسیار متنوع و زیادی را ارائه می دهد. شما متقاضیان عزیز می‌توانید مقاله‌ای که در این خصوص تهیه شده است را مطالعه نمایید.

آشنایی با دانشگاه جمهوریت سیواس

همان طور که گفته شد، دانشگاه جمهوریت یک دانشگاه دولتی است که در سال 1973 در استان سیواس تأسیس شد. پردیس اصلی این دانشگاه در پنج کیلومتری مرکز شهر سیواس واقع شده است. این دانشگاه فرصت‌های آموزشی، فعالیت های فرهنگی و ورزشی را به بیش از 50،000 دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد.

این دانشگاه دولتی در 18 دانشکده، 5 موسسه و 13 آموزشگاه حرفه ای دانشجو می‌پذیرد. زبان اصلی آموزش در این دانشگاه ترکی است و در نتیجه دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند، باید با این زبان آشنایی داشته باشند.

دانشکده‌های دانشگاه جمهوریت سیواس ترکیه

این دانشگاه با داشتن 18 دانشکده متعدد توانسته بیشتر رشته‌های تحصیلی را ارائه دهد. دانشجویان دانشگاه جمهوریت می توانند در طیف وسیعی از رشته‌های آموزشی به تحصیل مشغول شوند. برخی از دانشکده‌های مهم این دانشگاه برجسته و دولتی در کشور ترکیه شامل موارد زیر می‌شوند:

دانشکده ادبیات دانشگاه جمهوریت

این دانشکده در 9 فوریه 1974 تأسیس شد. در سال 2010، تعداد برنامه‌های مقطع کارشناسی آن به 28 و تعداد برنامه‌های مقطع تحصیلات تکمیلی به 21 رسید. دانشکده ادبیات، آموزش در زمینه‌های مختلف علوم پایه مانند علوم ادبیات و اجتماعی را فراهم می‌کند.

دانشکده علوم دانشگاه جمهوریت

دانشکده علوم در تاریخ 9 فوریه 1974 تأسیس شد. مأموریت اصلی این دانشکده تربیت دانشمندانی است که در سطح بین المللی در زمینه علوم پایه شناخته شده باشند، از ارزش‌های ملی محافظت می‌کنند و آماده تحولات جهانی هستند.

دانشکده حقوق دانشگاه جمهوریت

دانشکده حقوق دانشگاه جمهوریت سیواس در تاریخ 03.07.2017 تأسیس شد. هدف از آموزش در این دانشکده تربیت وکلائی است که از اصول حقوقی جهان آگاهی داشته و به ارزش‌های اخلاقی پایبند می‌باشند.

دانشکده اقتصاد و علوم مدیریت

دانشکده اقتصاد و علوم مدیریت در تاریخ 11.07.1992 تأسیس شد و پذیرش دانشجو را در گروه‌های اقتصاد، بازرگانی و مدیریت دولتی در سال تحصیلی 1995 – 1994 آغاز کرد. در سال‌های بعد، گروه‌های اقتصاد کار و روابط صنعتی، امور مالی، سیستم های اطلاعاتی مدیریت، اقتصاد سنجی، تجارت بین الملل، امور مالی و بانکداری به ترتیب در این دانشکده آغاز به کار کردند. هدف آموزش در این دانشکده این است که دانشجویان بتوانند افرادی کارآفرین و دارای تفکر تحلیلی در زمینه فعالیت خود باشند.

دانشکده معماری، هنرهای زیبا و طراحی

دانشکده معماری این دانشگاه در سال 1999 تأسیس شد. دانشکده معماری، هنرهای زیبا و طراحی دانشگاه جمهوریت آزادانه افکار و دیدگاه های ابتکاری و خلاقانه خود را بیان می‌کند. این دانشکده با درک بهبود و توسعه مداوم فعالیت های خود عمل می‌کند. این دانشکده تازه تأسیس شامل بخش های معماری، برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای، هنرهای گرافیکی، هنرهای سنتی ترکی، معماری منظر و حفاظت و مرمت میراث فرهنگی است.

دانشکده تربیت بدنی دانشگاه جمهوریت

دانشکده تربیت بدنی و ورزش با حکم رئیس جمهور در تاریخ 10/11/2019 تأسیس شد. در ساختار این دانشکده بخش های مختلفی مانند بخش آموزش مربیگری و مدیریت ورزش وجود دارد. مدت زمان تحصیل در گروه‌های دانشکده چهار سال است و در هر سال 120 دانشجو با آزمون استعداد ویژه در هر سه بخش پذیرفته می‌شوند.

دانشکده دامپزشکی دانشگاه جمهوریت

دانشکده دامپزشکی این دانشگاه یکی از 33 دانشکده دامپزشکی در ترکیه است و از سال تحصیلی 2112 – 2011 شروع به پذیرش دانشجو کرد. تعداد کل دانشجویان دانشکده دامپزشکی در سال تحصیلی 2020 – 2019 به 410 نفر رسید. هدف این دانشکده دستیابی به استانداردهای آموزشی در سطح ملی و بین المللی است.

تحصیل پزشکی در دانشگاه جمهوریت سیواس ترکیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه جمهوریتمی‌تواند انتخاب مناسبی برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود؛ چرا که این دانشکده جزو دانشکده‌های برتر پزشکی در کشور ترکیه است. مدت زمان تحصیل در این دانشکده شش سال بوده و زبان آموزش، انگلیسی است. متقاضیانی که خواستار تحصیل پزشکی در این دانشگاه هستند باید در آزمون ورودی شرکت کرده و در آن پذیرفته شوند. هدف این دانشکده آن است که از تکنیک های نوین آموزشی استفاده کند.

تحصیل دندان پزشکی در دانشگاه جمهوریت در شهر سیواس

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه دولتی جمهوریت با تصمیم شورای وزیران در تاریخ 03.01.1995 تأسیس شد. آموزش این دانشکده در سال تحصیلی 1997 – 1996 با 20 دانشجو و 11 مربی آغاز شد و کلیه خدمات تشخیص و درمان مربوط به مشکلات بهداشت دهان و دندان بزرگسالان و کودکان در این دانشکده انجام می‌شود. تقریباً 30،000 بیمار سالانه به دانشکده دندانپزشکی مراجعه می‌کنند و تحت درمان قرار می‌گیرندمی‌گیرند. دانشکده دندانپزشکی با کادر آموزشی مجرب، آزمایشگاه های مدرن، کلینیک های کارآموزی و تحقیقاتی و کلاس‌هایکلاس‌های آموزشی متناسب با نیازهای امروز، جایگاه ویژه ای در میان دانشکده‌های برجسته دندانپزشکی کشور ترکیه دارد.

تحصیل مهندسی در دانشگاه جمهوریت شهر سیواس

آموزش در دانشکده مهندسی دانشگاه جمهوریت ترکیه از سال 1984 آغاز شد و تا به امروز، 15 بخش در دانشکده مهندسی افتتاح شده است. از جمله بخش های موجود در این دانشکده می‌توان به بخش کامپیوتر، محیط زیست، برق و الکترونیک، نقشه کشی، صنایع غذایی، ساخت و ساز، ژئوفیزیک، زمین شناسی، شیمی، معدن، ماشین آلات، مواد و متالورژی، فناوری نانو و انرژی هسته‌ای اشاره کرد.

شرایط تحصیل در دانشگاه جمهوریت شهر سیواس

شرایط تحصیل در دانشگاه دولتی جمهوریت در ترکیه تقریبا مشابه تمام دانشگاه‌های ترکیه است. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون ورودی شرکت کرده و در آن پذیرفته شوند. از آن جایی که زبان تحصیل در اکثر رشته‌های این دانشگاه ترکی است؛ ارائه مدرک معتبر زبان تومر نیز الزامی است. فارغ التحصیلی از دبیرستان یا داشتن مدرک معادل آن از دیگر شرایط پذیرش در این دانشگاه است. حداقل نمره قبولی تعیین شده در آزمون ورودی این دانشگاه 55 در نظر گرفته شده است.

مدارک لازم جهت درخواست ثبت نام

متقاضیان تحصیل در دانشگاه جمهوریت در شهر سیواس باید هنگام درخواست آنلاین برای پذیرش در دوره‌های تحصیلی این دانشگاه تمام مدارک زیر را ارسال کنند. مدارک لازم برای اخذ پذیرش از این دانشگاه به شرح زیر است:

نکاتی در رابطه با آزمون ورودی دانشگاه

هزینه شرکت در آزمون یوس (YOS) دانشگاه جمهوریت در شهر سیواس 250 لیر است. مراکز برگزاری آزمون شهر‌های استانبول، آنکارا، سیواس، وان، قاضی آنتپ و تبریز هستند. این میزان هزینه و حوزه های آزمون در سال های مختلف ممکن است متفاوت باشد. متقاضیان شرکت در این آزمون باید دانش آموز سال آخر دبیرستان یا فارغ التحصیل از آن باشند. همچین این افراد باید جزو اتباع خارجی محسوب شوند (شهروندان ترکیه و افراد دارای اقامت این کشور، اجازه شرکت در این آزمون را ندارند).

آزمون آزمایشی یوس یونی لند، منطبق بر استانداردهای یوس ترکیه است و می تواند در این زمینه شما را یاری کند.

رشته‌های دانشگاه جمهوریت سیواس

دانشگاه دولتی جمهوریت دارای 18 دانشکده گوناگون است که هر کدام از این دانشکده‌ها فرصت تحصیل در طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. برخی از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار و مهم در این دانشگاه برجسته و مهم به شرح زیر است:

شهریه دانشگاه جمهوریت سیواس

از آن جایی که دانشگاه جمهوریت جزو دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه محسوب می‌شود؛ در نتیجه هزینه تحصیل این دانشگاه در کشور ترکیه در مقایسه با هزینه های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور و یا سایر کشورهای اروپایی و آمریکا بسیار مناسب و مقرون به صرفه تر است. هزینه تحصیل دانشجویان بر اساس رشته انتخابی و مقطع تحصیلی آن‌ها متفاوت خواهد بود. در ادامه شهریه سالانه برخی از رشته های این دانشگاه را ذکر می کنیم. توجه داشته باشید که این شهریه ها مربوط به سال تحصیلی 2022-2021 است. همچنین برای مشاهده شهریه تمامی رشته ها به سایت دانشگاه مراجعه کنید.

هزینه زندگی

دانشجویان بین المللی دانشگاه جمهوریت سیواس ترکیه علاوه بر هزینه‌های تحصیل با هزینه‌های دیگری از جمله هزینه زندگی نیز رو به رو خواهند بود. هزینه‌های زندگی در این کشور تا حد زیادی به عادات و سبک زندگی دانشجویان بستگی دارد. به طور کلی، برخی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در کشور ترکیه به شرح زیر است:

شایان ذکر است که تمامی این هزینه ها، به طور تقریبی محاسبه شده و متغیر هستند.

امکانات موجود در دانشگاه جمهوریت سیواس

این دانشگاه امکانات بسیار متنوعی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. کتابخانه مرکزی دانشگاه دارای 50،000 جلد کتاب و مجله است. به غیر از کتابخانه مرکزی، هر دانشکده دارای کتابخانه های مخصوص به خود است. امکانات ورزشی دانشگاه شامل یک استخر شنای المپیک، یک ورزشگاه با ظرفیت 1200 نفر، زمین فوتبال، تنیس، بسکتبال، هندبال و مینی گلف می‌شود. این خدمات ورزشی بین ساعات 9 صبح تا 10 شب به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

رتبه دانشگاه جمهوریت سیواس ترکیه

دانشگاه ملی جمهوریت جزو دانشگاه‌های خوب ترکیه است. همین موضوع باعث افزایش رقابت میان متقاضیان به منظور اخذ پذیرش از این دانشگاه شده است. این دانشگاه دارای جایگاه خوبی نیز در میان سایر دانشگاه‌های دنیا است. بر اساس گزارشات صورت گرفته توسط QS رتبه و رنکینگ این دانشگاه در سال 2021 در میان سایر دانشگاه ها 350 – 301 می‌باشد. متأسفانه این دانشگاه جزو دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم ایران نیست.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در دانشگاه جمهوریت سیواس ترکیه

متقاضیان تحصیل در دانشگاه جمهوریت در کشور ترکیه نیازمند اخذ ویزای دانشجویی هستند. در صورتی که آن‌ها در آزمون‌های ورودی و زبان نمره لازم را کسب کنند، می‌توانند نامه پذیرش از این دانشگاه را اخذ کنند. دانشجویان با ارائه این نامه پذیرش می‌توانند به سفارت کشور ترکیه مراجعه کرده و درخواست ویزای تحصیلی این کشور را داشته باشند. مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی کشور ترکیه به شرح زیر است:

آشنایی با شهر سیواس ترکیه

استان سیواس یکی از استان‌های کشور ترکیه بوده که در شرق آناتولی مرکزی واقع شده است. بیشتر ساکنان این استان مسلمان هستند. آب و هوای شهر سیواس معتدل و سرد است و متوسط دمای هوا در طول سال از 3 تا 15 درجه سانتی گراد متغیر خواهد بود. پژوهش‌ها و کاوش‌ها حاکی از آن است که سیواس نخستین زیستگاه بشر و گهواره تمدن است. سیواس به تولید غلات معروف است. شهر سیواس که قطب فرهنگی و همچنین صنعتی است، نمونه های زیادی از معماری سلجوقی قرن سیزدهم را در خود جای داده است. فوتبال محبوب ترین ورزش در این شهر تاریخی است.

تحصیل در دانشگاه جمهوریت

دانشگاه جمهوریت از جمله دانشگاه‌های شناخته شده جهت تحصیل در ترکیه است که هر ساله اقدام به پذیرش دانشجویان بومی و بین المللی از سراسر دنیا می‌کند. این دانشگاه در برنامه‌های تبادل دانشجو مانند اراسموس، فارابی و مولانا شرکت می‌کند و دانشجویان امکان ادامه تحصیل در سایر کشورها را خواهند داشت. باتوجه به توضیحات ارائه شده در مقاله حاضر، آیا شما این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *