معرفی دانشگاه آکدنیز | ۲۰۲۲-۲۰۲۱

معرفی دانشگاه آکدنیز ترکیه
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
نام دانشگاه Akdeniz Üniversitesi
موقعیت دانشگاه شهر آنتالیا
رنکینگ جهانی بر اساس نشریه THE ۱۰۰۱+
مورد تایید وزارت علوم ایران بله
شهریه رشته های محبوب ۲۰۲۱-۲۰۲۰

پزشکی: ۲۱۵۱۶ لیر

اقتصاد: ۵۵۱۰ لیر

مهندسی: ۷۱۷۲ لیر

وبسایت دانشگاه akdeniz.edu.tr

دانشگاه آکدنیز

ترکیه یکی از کشورهایی است که بیشترین دانشجو از ایران را دارد. دانشگاه آکدنیز یکی از برترین دانشگاه‌ ها در شهر خوش آب و هوای آنتالیاست. این دانشگاه به لطف بیمارستان مدرن و پزشکان برتر خود شهرت یافت.

تحصیل در کشورهای دیگر همیشه رویایی برای دانشجویان و جوانان بوده است. بسیاری از افراد به دنبال تحصیل در دانشگاه ‌های برتر کشورهای همسایه هستند تا راحت تر با خانواده خود در ارتباط باشند.

اکنون قصد داریم به معرفی آکدنیز، دانشکده‌ها و رشته‌های برتر آن و شرایط، مراحل و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش این دانشگاه بپردازیم. در آخر با معرفی امکانات رفاهی آکدنیز و شهریه رشته‌های برتر آن این مقاله را به پایان می‌رسانیم.

آشنایی با دانشگاه آکدنیز

دانشگاه آکدنیز (Akdeniz) یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است که در سال ۱۹۸۲ از بهم پیوستن چندین موسسه عالی در آنتالیا تاسیس شد. این نهاد دولتی در زبان ترکی با نام دانشگاه مدیترانه‌ای شناخته می‌شود. آکدنیز در زمینی به مساحت ۳۴۸۳۵۸۹ مترمربع واقع شده و در حال حاضر در حدود ۶۹ هزار دانشجو و ۴۳۰۰ استاد و نیروی اداری دارد.

این دانشگاه ۲۴ دانشکده، ۷ موسسه، یک مدرسه، یک هنرستان، ۱۲ مرکز آموزش حرفه ‌ای و ۵۷ مرکز تحقیقاتی کاربردی را در بر گرفته است.

دانشکده های دانشگاه آکدنیز

نگاهی بر دانشکده ‌های محبوب دانشگاه آکدنیز

در آکدنیز شما می‌توانید در ۲۴ دانشکده مختلف از قبیل دارویی، کشاورزی، دندانپزشکی، پرستاری، علوم، حقوق، مهندسی و غیره تحصیل کنید. در میان دانشکده‌ های آکدنیز، برخی طرفداران بیشتری دارند، از جمله:

 • پزشکی
 • علوم
 • مدیریت تجاری
 • مهندسی
 • علوم تجربی.

هر یک از این دانشکده‌ ها رشته‌ های متنوعی را ارائه می ‌دهند که در ادامه به معرفی برترین رشته ‌های این دانشگاه می‌ پردازیم.

رشته‌ های مشهور دانشگاه آکدنیز

دانشگاه Akdeniz از زمان تاسیس خود تا به امروز نقش بسیار مهمی در زمینه آموزش و تحقیقات داشته است.  این دانشگاه در زمینه رشته‌ هایی از قبیل بهداشت، علوم، توسعه اجتماعی، آموزش، زبان و هنر شهرت ملی و جهانی یافته است.

در سال ۲۰۱۱ اولین پیوند صورت کامل در این دانشگاه انجام شد. بنابراین یکی از مشهورترین رشته ‌های آکدنیز در سطح علمی بالا به قطع رشته پزشکی است.

برخی دیگر از رشته ‌های پر طرفدار این دانشگاه عبارتند از:

 • زیست شناسی
 • شیمی
 • روانشناسی
 • ریاضی
 • علم مواد
 • فیزیک
 • کامپیوتر
 • تجارت
 • مهندسی.

علاوه بر این رشته‌ ها برخی دیگر نیز شهرت جهانی دارند. به هر حال شما در رشته ‌های بسیار متنوعی می ‌توانید در این دانشگاه و در مقاطع متنوع به تحصیل بپردازید.

امکانات رفاهی آکدنیز

امکانات رفاهی دانشگاه آکدنیز

در آکدنیز شما می‌ توانید از استخر سرپوشیده دانشگاه در تمامی فصول سال استفاده کنید. همچنین سالن ورزشی سرپوشیده، باشگاه بدنسازی، چندین زمین فوتبال و تنیس از دیگر امکانات ورزشی این دانشگاه به شمار می‌روند.

هنگام تحصیل در دانشگاه آکدنیز دانشجویان می ‌توانند از خوابگاه ‌های آن که در محوطه اصلی دانشگاه قرار گرفته، بهره ببرند. این خوابگاه‌ ها تمامی احتیاجات و ملزومات زندگی دانشجویان را فراهم کرده ‌اند.

علاوه بر این خوابگاه‌ ها، شماری خوابگاه خصوصی و هتل در شهر آنتالیا قرار گرفته‌ که دانشجویان در صورت تمایل می ‌توانند برای اقامت، از میان آن‌ها یکی را اجاره کنند.

همچنین تمامی دانشجویان می‌ توانند از کتابخانه آکدنیز با مساحت ۴۳۰۵ متر مربع و ظرفیت ۶۰۰ نفر برای مطالعه استفاده کنند.

این دانشگاه برترین مرکز پزشکی منطقه را در خود جای داده است. به این ترتیب دانشجویان همچون دیگر افراد می ‌توانند از خدمات پزشکی این مرکز یاری بگیرند.

در نهایت شما می ‌توانید عضو ۱۰۹ باشگاه دانشجویی شوید. این باشگاه ‌ها برای افزایش توانایی‌ های فردی همچون توسعه اجتماعی دانشجویان به وجود آمده ‌اند. همچنین می ‌توانید از آن ‌ها برای اشتراک گذاشتن دانش خود در زمینه تحقیقات و انجام پژوهش‌ های نو کمک بگیرید.

شرایط و مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه آکدنیز

برای اخذ پذیرش Akdeniz شما باید شرایط لازم را داشته باشید و پس از آن در زمان مناسب تمامی مراحل را به ترتیب پشت سر بگذارید.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه آکدنیز

پیش از هر چیز اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید باید نسبت به شرایط زندگی در این کشور و کارهای دانشجویی آگاهی پیدا کنید.

آکدنیز در خصوص مراحل پذیرش دانشجویان در کشور ترکیه، دریافت پاسپورت، ویزا و کارهای اقامتی هیچ گونه فعالیتی را بر عهده نگرفته و تمامی مراحل قانونی بر عهده خود دانشجویان است.

در دانشگاه آکدنیز شما تنها باید برای مراحل اخذ پذیرش با توجه به توانایی، دانش و سطح زبانی خود اقدام کنید. بنابراین تنها موارد مربوط به تحصیل شما برای دانشگاه اهمیت خواهد داشت.

برخی شرایط عمومی که باید برای اخذ پذیرش این دانشگاه داشته باشید، به شرح ذیل هستند:

 1. باید آخرین سال تحصیلی خود در دوره راهنمایی را تمام کرده باشید یا در مراحل پایانی باشید.
 2. تمامی متقاضیان باید در وب سایت دانشگاه حساب کاربری ایجاد کنند. در صورتی‌که در سال‌ های گذشته حساب کاربری داشته‌اید، حساب شما باطل بوده و باید حسابی جدید برای درخواست مجدد ایجاد کنید.
 3. هر گونه نقص یا عدم تطابق در اطلاعات درج شده، منجر به رد صلاحیت شما برای پذیرش در دانشگاه آکدنیز خواهد شد.
 4. هزینه درخواست برای پذیرش در آکدنیز برای تمامی متقاضیان معادل ۵۰۰ لیر ترکیه است که پس از ایجاد حساب باید به صورت آنلاین پرداخت شود. این هزینه به منظور شرکت در آزمون YOS از شما اخذ می‌گردد. به خاطر داشته باشید که این هزینه دریافتی، در سال های مختلف یکسان نیست.

شما پس از دریافت نمره قبولی در آزمون یوس (YOS) می ‌توانید نسبت به روند اداری اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید.

مراحل دریافت پذیرش

برای ثبت درخواست و پذیرش در دانشگاه آکدنیز مراحل زیر را باید سپری کنید:

۱. ایجاد حساب کاربری در وب سایت دانشگاه آکدنیز

ابتدا به وب سایت دانشگاه مراجعه کرده و حساب کاربری خود را ایجاد کنید. دقت کنید که نام حساب و رمز عبور خود را در جایی مطمئن یادداشت کنید، چرا که تمامی مراحل از این پس در این بخش انجام خواهند شد.

مراجعه حضوری یا اقدام از طریق پست برای هیچ یک از مراحل ثبت نام یا درخواست توسط این دانشگاه مورد قبول نخواهد بود.

۲. ثبت درخواست شرکت در آزمون یوس (YOS)

به منظور اخذ پذیرش تحصیل در آکدنیز شما باید ابتدا منتظر زمان ثبت درخواست بمانید. به طور معمول از اوایل ماه ژوئن تا اواسط ژوئیه سایت دانشگاه برای ثبت درخواست‌های جدید باز می‌شود. این زمان بندی در سال های مختلف ممکن است تغییر کند.

با مراجعه به حساب کاربری خود در وب سایت رسمی دانشگاه می‌ توانید برای ثبت درخواست خود اقدام کنید. این درخواست در مرحله اول برای شرکت در آزمون یوس آکدنیز است.

۳. پرداخت هزینه شرکت در آزمون یوس دانشگاه آکدنیز

پس از ثبت درخواست خود باید برای پرداخت هزینه آزمون اقدام کنید. در صورتی‌که در زمان مقرر موفق به پرداخت هزینه نشوید، درخواست شما رد خواهد شد.

دقت کنید هرگز در زمانی خارج از این بازه برای پرداخت اقدام نکنید، چرا که در این صورت در سیستم درج نخواهد شد و دانشگاه مسئولیتی در قبال هزینه پرداخت شده برعهده نخواهد گرفت.

۴. شرکت در آزمون و کسب نمره قبولی

پس از شرکت در آزمون و انتشار نتایج، در صورت عدم کسب امتیاز لازم، می ‌توانید در تاریخ مشخص شده نسبت به نمره خود اعتراض بزنید. نکته قابل توجه این است که شما می‌توانید این آزمون را به یکی از زبان‌های ترکی، انگلیسی، روسی، عربی، آلمانی یا فرانسوی بگذرانید.

آزمون یوس معمولا در اواخر ژوئیه برگزار می‌شود و نتایج آزمون در اوایل ماه اوت اعلام می‌شوند. در صورتی‌که نمره قبولی نگرفته باشید، ۴ روز برای ثبت اعتراض مهلت خواهید داشت. هر ساله سنا دانشگاه نسبت به محل برگزاری آزمون تصمیم‌گیری می ‌کند و در وب سایت رسمی دانشگاه آکدنیز اعلام می ‌شود.

در حال حاضر این آزمون به صورت آنلاین برگزار خواهد شد. بنابراین به راحتی می‌توانید از ایران در این آزمون شرکت کنید. تنها باید از اینترنت خود مطمئن باشید. همچنین طی آزمون دوربین و اسپیکر سیستم شما باید روشن باشند.

مدت زمان این آزمون ۱۰۰ دقیقه خواهد بود و شامل ۴۰ سوال ریاضی و ۴۰ سوال استعداد عمومی خواهد بود. ما در یونی لند، مقالات زیادی در رابطه با آزمون یوس داریم که برای نمونه می توانید به آزمون آزمایشی یوس یونی لند مراجعه کنید.

دقت داشته باشید که حتما احتیاط‌ های لازم را برای شرکت در آزمون انجام داده باشید. در صورت هر گونه مشکل در سیستم، اینترنت، قطع شدن دوربین یا صدا، دانشگاه هیچ راه جبرانی پیش روی شما قرار نخواهد داد. به این صورت آزمون شما نامعتبر تلقی می‌ شود.

برای اطلاع دقیق از مقررات آزمون می ‌توانید به وب سایت دانشگاه، بخش مربوط به آزمون YOS مراجعه کنید.

۵. انتخاب دوره مورد نظر

در اواخر ماه اوت باید بار دیگر به صفحه خود مراجعه کرده و رشته و مقطع مورد نظر خود یا به عبارتی دوره آموزشی خود را ثبت کنید.

هر دانشجو می‌تواند حداکثر در ۱۰ برنامه آموزشی دیپلم شرکت کند.

در صورتی‌که حداقل نمره دریافتی در آزمون ۳۵ باشد، شما می ‌توانید برای تحصیل در هنرستان فنی حرفه ‌ای درخواست بزنید.

اگر حداقل نمره ۴۵ را در آزمون به دست آورده باشید، می‌توانید در آزمون استعدادیابی ویژه شرکت کنید، یا برای شرکت در دوره کارشناسی مدرسه یا دانشکده مورد نظر اقدام کنید.

۶. اعلام نتایج آزمون دانشگاه آکدنیز

پس از ثبت انتخاب رشته خود، باید نزدیک به یک هفته صبر کنید. در اوایل سپتامبر نتایج پذیرش به صورت رسمی در اینترنت منتشر می ‌شوند. این تاریخ ممکن است در سال های مختلف، تغییر کند.

این نتایج تنها تا یک سال اعتبار دارند و اگر برای باقی مراحل اقدام نکنید، باید دوباره برای ایجاد پرونده جدید و شرکت در آزمون مراحل را از اول انجام دهید.

۷. آزمون زبان ترکی

پس از اعلام نتایج، شما باید در آزمونی دیگر شرکت کنید. هدف از این آزمون سنجش سطح زبان ترکی شما برای شرکت در رشته قبولی است. این آزمون مرحله اول است و بعدتر آزمون مرحله دوم را نیز باید پشت سر بگذارید.

دقت کنید افرادی که دارای مدرک زبان ترکی در سطح C1 یا بالاتر هستند، نیازی به شرکت در این آزمون ندارند. همچنین اگر رشته‌ های مورد نظر شما تماما به زبان انگلیسی یا آلمانی تدریس می ‌شوند، شرکت در این آزمون برای شما لازم نیست.

۸. ثبت نام در دانشگاه آکدنیز

حال پس از گذراندن دو آزمون، نوبت به ثبت نام می‌رسد. معمولا زمان ثبت نام در اواسط ماه سپتامبر است. برای اطلاع از زمان دقیق باید به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید.

۹. اعلام نتایج دوم

در اواسط تا اواخر سپتامبر یک اعلامیه دیگر در سایت دانشگاه منتشر می ‌شود که برای انتخاب روش تحصیل است. به عبارتی شما برنامه تحصیلی مورد نظر خود را عنوان می ‌کنید.

پس از آن در ۲۸ سپتامبر اعلام اسامی منتخبین خواهد بود. که افراد پذیرش شده، باید برای دومین مرحله آزمون زبان ترکی نیز ثبت نام کنند.

۱۰. شرکت در آزمون دوم زبان ترکی و ثبت نام نهایی

در صورتی‌که مرحله دوم آزمون زبان ترکی را هم با موفقیت پشت سر بگذارید، می‌ توانید اوایل ماه اکتبر برای ثبت نام نهایی در دانشگاه آکدنیز اقدام کنید.

مدارک برای اخذ پذیرش دانشگاه آکدنیز

مدارک مورد نیاز برای پذیرش و ثبت نام

پیش از هر چیز برای ثبت درخواست خود به مدارک زیر نیاز دارید:

 • حداقل گواهی پایان تحصیل یا اشتغال به تحصیل در مقطع سوم راهنمایی؛
 • عکس واضح؛
 • درج درست مدارک و اطلاعات فردی معتبر از قبیل کد ملی، شماره تلفن، شماره پاسپورت و تاریخ اخذ آن؛
 • کسب نمره قبولی در آزمون یوس (YOS)؛
 • کسب نمره قبولی در آزمون زبان ترکی یا داشتن مدرک سطح C1 یا بالاتر برای دوره‌ هایی با زبان آموزشی ترکی؛
 • داشتن یکی از مدارک YDS، CPE، CAE، TOEFL iBT، PTE Academic برای شرکت در دوره ‌هایی که تماما یا بخشی به زبان انگلیسی تردیس می‌ شوند.

دقت داشته باشید که حتما تمامی مدارک را به درستی وارد کنید، در غیر این صورت درخواست شما رد خواهد شد و تا سال بعد امکان ثبت درخواست جدید نخواهید داشت.

هزینه تحصیل در دانشگاه آکدنیز

برای تحصیل در این دانشگاه پیش از هر چیز شما باید ۵۰۰ لیر برای شرکت در آزمون یوس (YOS) بپردازید. دقت داشته باشید که این هزینه در سال های مختلف، تغییر می کند.

پس از آن مطابق با رشته قبولی شما هزینه تحصیل متفاوت خواهد بود. هزینه تحصیل در این دانشگاه برای برخی دانشکده ‌های برتر در سال ۲۰۲۱ از این قرار است:

 • پزشکی: ۲۱۵۱۶ لیر؛
 • آموزش: ۵۵۱۰ لیر؛
 • علوم: ۷۱۷۲ لیر؛
 • اقتصاد: ۵۵۱۰ لیر؛
 • مهندسی: ۷۱۷۲ لیر؛
 • علوم تجربی: ۵۵۱۰ لیر.

بهتر است بدانید برخی از این رشته‌ ها همچون اقتصاد یا مهندسی در نوبت شبانه نیز اقدام به جذب دانشجو می ‌کنند. در این حالت هزینه هر رشته در حدود ۱۵۰۰ یا ۲۰۰۰ لیر افزایش خواهد یافت.

بیمارستان دانشگاه آکدنیز

سخن پایانی

دانشگاه آکدنیز در شهر زیبای آنتالیا، هر ساله پذیرای دانشجویان بسیاری از سراسر جهان است. این دانشگاه در مقاطع دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و تحصیلات تکمیلی اقدامبه جذب دانشجو می کند. برای اخذ پذیرش تنها کافی است در آزمون یوس (YOS) شرکت کرده و مراحل قانونی کار را پشت سر بگذرانید.

تسلط به زبان ترکی یا انگلیسی با توجه به رشته مورد نظر شما نیاز خواهد بود. آزمون ورودی به صورت آنلاین است پس نگرانی در خصوص سفر یا محل برگزاری آزمون نخواهید داشت.

do_shortcode("[my_shortcode]")

اشتراک در خبرنامه سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها

معرفی دانشگاه رجب طیب اردوغان
تحصیل در ترکیه
زینب

معرفی دانشگاه رجب طیب اردوغان + شهریه | ۲۰۲۲-۲۰۲۱

نام دانشگاه Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi موقعیت دانشگاه شهر ریزه رنکینگ جهانی بر اساس نشریه THE ۱۲۰۰+ مورد تایید وزارت علوم ایران بله شهریه رشته های محبوب ۲۰۲۲-۲۰۲۱ دانشکده دندانپزشکی:

مشاهده متن کامل مقاله
معرفی دانشگاه کنت استانبول
تحصیل در ترکیه
زینب

معرفی دانشگاه کنت استانبول + شهریه | ۲۰۲۲-۲۰۲۱

نام دانشگاه İstanbul Kent Üniversitesi موقعیت دانشگاه شهر استانبول رنکینگ جهانی ۹۸۸۸ مورد تایید وزارت علوم ایران خیر شهریه رشته های محبوب ۲۰۲۱ فیزیوتراپی (ترکی): ۱۶۰۰ دلار دندانپزشکی (ترکی): ۱۰۸۰۰

مشاهده متن کامل مقاله
معرفی دانشگاه سابانجی ترکیه
تحصیل در ترکیه
زینب

معرفی دانشگاه سابانجی ترکیه + شهریه | ۲۰۲۲-۲۰۲۱

نام دانشگاه Sabancı Üniversitesi موقعیت دانشگاه ۴۰ کیلومتری مرکز شهر استانبول رنکینگ جهانی بر اساس نشریه THE ۵۰۱-۶۰۰ مورد تایید وزارت علوم ایران بله شهریه دانشگاه در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱ ۱۹۵۰۰

مشاهده متن کامل مقاله

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید