021-91305905

دانشگاه چانکایا (Cankaya University) که توسط بنیاد آموزش Sitki Alp  در 9 جولای 1997 تاسیس شد، یکی از دانشگاه‌های خصوصی معتبر جهانی است که به دلیل کیفیت آموزش آکادمیک در زمینه مطالعات علمی، فرهنگی و پژوهشی خود مشهور است. دانشگاه چانکایا از زمان تاسیس خود یکی از دانشگاه‌های پیشرو در ترکیه بوده است. هدف این دانشگاه تبدیل شدن به یک دانشگاه نمونه است که استانداردهای کلاس جهانی را برای تضمین کیفیت در آموزش عالی حفظ می‌کند. این دانشگاه دارای 5 دانشکده، 2 موسسه تحقیقاتی کاربردی، 1 مرکز آموزشی فنی و 4 مرکز پژوهشی می‌باشد. در حال حاضر بیش از 7888 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

با در نظر گرفتن هدف خود، دانشگاه چانکایا، جامعه‌ای از مربیان آموزش دیده در موسسات دانشگاهی با شهرت بالا در سراسر جهان را راه‌اندای کرده است. این هدف، تربیت دانشجویان به بهترین شکل ممکن از طریق برنامه‌های توسعه یافته در زمینه‌های مختلف است. این دانشگاه همچنین آِینده‌ای مستحکم برای فارغ‌التحصیلان خود فراهم می‌کند که در آن فرصت‌های شغلی متعددی را تضمین می‌کند.

رتبه دانشگاه چانکایا در بین دانشگاه‌های ملی ترکیه 48 است و در بین دانشگاه‌های جهان دارای رتبه 3051 می‌باشد. این دانشگاه جزء معدود دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است مورد تایید وزارت علوم ایران می‌باشد.

چشم انداز دانشگاه چانکایا تبدیل شدن به دانشگاهی است که آموزش عالی با استانداردهای جهانی را رائه دهد، تحقیق و توسعه را در سطح بین‌المللی تشویق کرده و خدمات عمومی را در اهداف اولیه خود در نظر بگیرد، افرادی را پرورش دهد که به عنوان حافظ ویژگی‌های حقوق دموکراتیک، سکولار، اجتماعی و قانونی ترکیه عمل کنند، به کشور و ملت خود عشق بورزند و به طور کلی در هر بخش از جامعه مورد احترام باشند.

ماموریت دانشگاه چانکایا عبارت است از: انجام تحقیقات پایه‌ای و کاربردی مطابق با استانداردهای جهانی، پرورش جوانانی که به خوبی می‌دانند چگونه دانش را تولید، انتقال و توزیع کنند، اصول مدیریت را به خوبی اجرا کنند، تحقق تحرک دانشجویان و کارکنان آموزشی با همکاری با دانشگاه‌های جهان و تربیت افرادی که بر محیط اطراف خود مسلط باشند تا دانش خود را با همکاری دانشگاه، صنعت و انتقال فناوری به صنعت و جامعه منتقل کنند.

دانشگاه چانکایا با عضویت در برنامه اراسموس با بیش از 37 دانشگاه‌عالی در 17 کشور دنیا امکان تحصیل دانشجویان در این دانشگاه‌ها و کسب تجربه‌های تحصیلی و فردی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است.

نمایی از کتابخانه دانشگاه چانکایا

پردیس و امکانات

دانشگاه چانکایا  در سال 2011 به مکان فعلی خود، معروف به پردیس جدید، نقل مکان کرد، که دانشجویان امروزه می‌توانند در آن از طیف وسیعی از امکانات دانشگاهی و تفریحی مدرن لذت ببرند. این امکانات شامل یک مرکز ورزشی اختصاصی است که به دانشجویان اجازه می‌دهد در رشته‌های تناسب اندام، تنیس روی میز، اسکواش، بسکتبال، والیبال، تنیس، هندبال و… شرکت کنند. در نتیجه این امکانات، دانشگاه می‌تواند چندین باشگاه ورزشی را برای دانشجویان محلی فراهم کند.

این پردیس همچنین طیف گسترده‌ای از امکانات دانشگاهی از جمله کتابخانه بزرگ و مدرن و آزمایشگاه‌های علمی و همچنین اتوبوس‌های اختصاصی بین دانشگاه چانکایا و مرکز شهر آنکارا فراهم می‌کند. علاوه بر این، دانشگاه چانکایا میزبان تعدادی از جشنواره‌ها و جشن‌های سالانه است.

همچنین بخوانید:
معرفی دانشگاه آتاتورک ترکیه + شهریه 2022-2021

دانشگاه چانکایا دارای دو کتابخانه بزرگ به نام‌های کتابخانه مرکزی و کتابخانه بالگات می‌باشد که به صورت جداگانه به ارائه خدمات به دانشجویان و کارکنان این دانشگاه می‌پردازند. کتابخانه مرکزی با مساحتی بالغ بر 2019 متر مربع و کتابخانه بالگات با مساحت 1300 متر مربع، نیاز دانشجویان به منابع علمی و تحقیقاتی را تا حد زیادی برطرف می‌کنند. این کتابخانه‌ها دارای اتاق‌های مطالعه فردی و گروهی، کلاس‌های کار گروهی، کامپیوتر و… هستند.

در پردیس‌های دانشگاه چانکایا 4 سالن غذاخوری بزرگ به ظرفیت 10000 دانشجو و 7 کافه تریا وجود دارد که غذاها و نوشیدنی‌های سالم و مقرون به‌صرفه را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

دانشگاه چانکایا خوابگاه‌های دانشجویی با فضایی امن، راحت و با امکانات عالی برای دانشجویان فراهم کرده است. ظرفیت خوابگاه‌های پردیس مرکزی حدود 168 نفر است. اتاق‌های این خوابگاه به صورت 1 و 3 نفره در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. شهریه اقامت در اتاق‌های یک نفره معادل 17970 لیر و اتاق‌های سه نفره 11450 لیر می‌باشد.

دانشکده های دانشگاه چانکایا

دانشکده‌ها و رشته‌های دانشگاه چانکایا

دانشکده علوم و هنر

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

دانشکده معماری

دانشکده مهندسی

دانشکده حقوق

شهریه دانشگاه چانکایا

دانشگاه چانکایا یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که برای تمامی رشته‌های خود مقدار شهریه ثابتی را ارائه می‌دهد. شهریه این دانشگاه نسبت به دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکه مناسب تر است. شهریه تمامی رشته‌های دانشگاه چانکایا 43900 لیر می‌باشد.

پذیرش در دانشگاه چانکایا

درخواست و اخذ پذیرش

دانشگاه چانکایا هرساله با توجه به ظرفیت رشته‌های خود دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کند. برای اخذ پذیرش در دانشگاه چانکایا، مانند اکثر دانشگاه‌های کشور ترکیه باید در آزمون‌های ورودی (YOS، SAT) شرکت کرده و نمره قبولی را با توجه به رشته مورد نظر کسب کنید. این دانشگاه همچنین از طریق سوابق تحصیلی دانشجو می‌پذیرد. رتبه مورد قبول این دانشگاه در آزمون SAT کسب نمره 1000 از 1600 و در رشته‌های معماری  و مدیریت کسب نمره 600 از 800 می‌باشد. دانشجویانی که متقاضی اخذ پذیرش با استفاده از معدل و سوابق تحصیلی هستند، باید دارای حداقل معدل 13 از 20 باشند. زبان تحصیل در  اکثر رشته‌های دانشگاه چانکایا انگلیسی می‌باشد؛ لذا از دیگر شرایط اخذ پذیرش در این دانشگاه ارائه مدرک معتبر مهارت زبان انگلیسی یا ترکی می‌باشد. متقاضیان باید در زمان‌های مشخص شده از طرف دانشگاه به وبسایت اصلی دانشگاه به آدرس cankaya.edu.tr  مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم درخواست مدارک لازم را در صورت نیاز ترجمه و ارسال نمایند.

مدارک لازم برای ثبت نام

نمایی زیبا از دانشگاه چانکایا

تحصیل در دانشگاه چانکایا

دانشگاه چانکایا یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که از زمان تاسیس تا کنون، با تلاش‌های خود در زمینه‌های علمی، تحقیقاتی و آکادمیک به یکی از دانشگاه‌های مطرح این کشور تبدیل شده است. این دانشگاه به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه شناخته می‌شود. دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته‌های معماری و مهندسی زیادی از سراسر دنیا هستند که این دانشگاه‌ را در اولویت خود قرار می‌دهند. دانشگاه چانکایا با ارائه امکانات آکادمیک و غیر آکادمیک خود و برخورداری از برترین اساتید داخلی و خارجی، می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دانشجویان باشد. اگر شما هم به دنبال تحصیل در ترکیه در یک دانشگاه با اعتبار علمی بالا و امکانات ایده‌آل هستید، دانشگاه چانکایا را در لیست خود قرار دهید. از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *