021-91305905

دانشگاه هارران (Harran University) در سال ۱۹۹۲ در شهر باستانی شانلی اورفا (Şanlıurfa) شروع به فعالیت کرد. از همان ابتدای کار شعار این دانشگاه تبدیل‌شدن به دانشگاهی جهانی بوده است. ازآنجایی‌که امروزه هارران به یکی از قطب‌های اصلی جذب دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده می‌توانیم بگوییم که تا حد زیادی به این شعار جامه عمل پوشانده‌ شده است.

قبل از این که به معرفی کامل دانشگاه هارران بپردازیم خوب است که از شهر آن نیز سخن بگوییم. شانلی اورفا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای آنادلو است و قدمتی یازده هزارساله دارد. این شهر غنی از آثار باستانی و مکان‌های گردشگری‌ است و هرساله خیل عظیمی از گردشگران بین‌المللی و داخلی را به خود جذب می‌کند.

این مسئله از دو بعد می‌تواند برای دانشجویان اهمیت داشته باشد.

شانلی اورفا شهری کوچک است و گردشگران تا حد زیادی با دانشجویان در ارتباط خواهند بود. علاوه بر مزیت‌های فراوانی که در منطقه جغرافیایی دانشگاه هارران وجود دارد می‌توان از خود این دانشگاه نیز به طور جد به‌عنوان دانشگاهی سطح بالا نام برد.

این دانشگاه با 14 دانشکده و 13 هزار دانشجو به یکی از قطب‌های علمی ترکیه تبدیل شده است. مقالاتی که هرساله در حوزه‌های مختلف از این دانشگاه منتشر می‌شوند رتبه ۲۱۸۲ در دنیا را به آن داده‌اند.

نحوه پذیرش در دانشگاه هارران

برای اخذ پذیرش از دانشگاه هارران باید نکاتی را در نظر داشته باشید. اول‌ازهمه این که رشته انتخابی شما در دوره کارشناسی باید به رشته دبیرستانی شما مربوط باشد. علاوه بر این، واحد دانشگاهی هارران به معدل نیز اهمیت زیادی می‌دهد و افرادی که معدلی زیر ۱۲ در دوره دبیرستان و معدلی زیر ۱۴ در دوره کارشناسی کسب کرده باشند امکان ادامه تحصیل در آن را ندارند.

اگر با توجه به توضیحات بالا شرط ورود به این دانشگاه را دارا می‌باشید باید به‌عنوان دانشجویی بین‌المللی در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه نیز شرکت کنید. آزمون‌های موردقبول این دانشگاه ست (SAT) و TR-YOS هستند. در صورتی که مایل هستید تا از تفاوت‌های این دو آزمون اطلاع پیدا کنید به این مقاله در یونی‌لند مراجمه کنید.

برای هر یک از رشته‌های موجود در این دانشگاه حداقل نمره‌ای لحاظ شده است که فرد با اخذ امتیازی برابر یا بیش از آن می‌‌تواند در آن رشته تحصیل کند. برای مثال درصورتی‌که قصد تحصیل در رشته پزشکی را داشته باشید باید نمره‌ای بالای ۱۴۵۰ در آزمون SAT و نمره‌ای بالای ۹۰ در آزمون یوس ۲۰۲۳ کسب کنید.

درصورتی‌که قصد تحصیل در رشته‌ای جز پزشکی داشته باشید نیز باید حداقل نمره ۱۲۰۰ در آزمون SAT و حداقل نمره ۵۵ را در آزمون یوس ۲۰۲۳ یا یوس ۲۰۲۴ کسب کنید. می‌بینیم که استانداردهای این دانشگاه در پذیرش دانشجویان نسبتاً بالا است و همین مسئله نیز تا حدودی منجر به بالا ماندن سطح علمی‌ آن شده است. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که کسب حداقل نمره به معنای قبولی نهایی شما نخواهد بود. پذیرش نهایی به عملکرد سایر داوطلبین نیز بستگی دارد.

مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در دانشگاه هارران

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌ نام در دانشگاه هارران

برای ثبت‌نام در دانشگاه هارران دو مرحله وجود دارد. ثبت‌نام اینترنی و حضوری. در صورت تأیید مدارک، داوطلب می‌تواند برای مراحل نهایی به دانشگاه مراجعه کند.

یکی از مدارک مدرک تسلط به زبان ترکی است. دقت داشته باشید که تحصیل در دانشگاه هارران فقط به زبان ترکی میسر است؛ بنابراین در صورت تسلط به این زبان باید در آزمون تومر شرکت کرده باشید و مدرک اسکن شده خود را برای دانشگاه ارسال کرده باشید. برای آشنایی با تومر می‌توانید به این مقاله در یونی‌لند مراجعه کنید.

درصورتی‌که به زبان ترکی تسلط ندارید نیز جای نگرانی نیست. دانشگاه هارران برای داوطلبانی که به زبان ترکی تسلط ندارند دوره‌های یک‌ساله زبان ترکی برگزار می‌کند. در صورت شرکت در این دوره‌ها که حاضربیک نام دارند باید در آزمون نهایی نمره قبولی را کسب کنید تا در نهایت امکان ورود به دانشگاه را داشته باشید. در ادامه به مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام اینترنتی در این دانشگاه اشاره می‌کنیم. باید این مدارک را اسکن کرده و در وبسایت این دانشگاه بارگذاری کنید.

رنکینگ دانشگاه هارران

بر اساس دسته‌بندی‌هایی که در سال ۲۰۲۳ صورت گرفتند دانشگاه هارران رتبه ۲۱۸۲ در دنیا، ۶۴۷ در آسیا و ۳۶ در ترکیه را دارد. این دانشگاه توانسته با اخذ رتبه ۵۸۵ در رشته چشم‌پزشکی به یکی از قطب‌های اصلی پرورش چشم‌پزشکانی خبره تبدیل شود.

به‌طورکلی بیشتر مقالاتی که از دانشجویان این دانشگاه منتشر شده‌اند به ترتیب در حوزه‌های علوم پزشکی، زیست‌شناسی و شیمی بوده‌اند. اگرچه این دانشگاه در حوزه رشته‌های مهندسی نیز خوش درخشیده است و در این بخش نیز رتبه ۵۶ ترکیه را به دست آورده است.

هزینه تحصیل در دانشگاه هارران

طبیعی است که هزینه تحصیل در دانشگاه هارران بالا نباشد؛ زیرا دانشگاهی دولتی است. گران‌ترین رشته در این دانشگاه رشته پزشکی است که شهریه‌ سالیانه‌ای حدوداً ۲۸ هزار لیری دارد. سایر رشته‌ها هزینه‌ای بسیار پایین‌تر از این مقدار دارند. برای مثال شهریه تحصیل در رشته دندانپزشکی تقریباً هزار لیر و تحصیل در رشته‌های مهندسی نیز در حدود هفت هزار لیر است. درصورتی‌که قصد تحصیل در رشته‌های علوم‌انسانی را داشته باشید باید انتظار شهریه سالیانه‌ای بیش از سه هزار لیر را داشته باشید.

هزینه تحصیل در دانشگاه هارران

شرایط تحصیل در دانشگاه هارران به‌گونه‌ای است که امکان انجام کار دانشجویی برای دانشجویان فراهم است. در این صورت علاوه بر این که می‌توانید هزینه‌های زندگی خود را به دست آورید، می‌توانید به‌راحتی شهریه دانشگاه را نیز پرداخت کنید. این دانشگاه دولتی امکان پرداخت شهریه را به‌صورت اقساطی نیز فراهم کرده است.

ازآنجایی‌که واحد دانشگاهی هارران در شهری کوچک واقع شده است نیازی نیست نگران هزینه‌های زندگی در آن باشید. قیمت اجناس و خانه‌ها در این شهر در مقایسه با شهرهایی مانند استانبول و ازمیر بسیار پایین‌ است و فرد با هزینه‌ای در حدود ۲۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه می‌تواند نیازهایش را برطرف کند.

معرفی دانشکده‌ های دانشگاه هارران

مجموع هارران با 14 دانشکده‌ای که مقاطع کارشناسی تا دکتری در آنها تدریس می‌شوند سیزده هزار دانشجو را در خود جای‌داده است. شرایط تحصیل در دانشگاه هارران منجر شده است که دانشجویان برای تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی نیز همین دانشگاه را انتخاب کنند و حتی در صورت امکان پس از فارغ‌التحصیلی نیز در همین دانشگاه به تدریس بپردازند.

حدود ۸۰۰ عضو هیئت‌علمی در 9 دانشکده واحد دانشگاهی هارران به فعالیت مشغول هستند. این دانشگاه با مشارکت در برنامه تبادلی اراسموس اساتید و دانشجویان را با دیگر دانشگاه‌های معتبر مبادله می‌کند تا از این طریق سطح علمی و رنکینگ بین‌المللی خود را ارتقا دهد. دانشکده‌های هارران شامل مواردی هستند که در ذیل آورده‌ایم.

معرفی رشته‌ های دانشگاه هارران

دانشگاه هارران 13 هزار دانشجو را در 14 دانشکده خود جای‌داده است؛ بنابراین قابل‌پیش‌بینی است که تنوع رشته‌ای بسیار بالایی داشته باشد. در این دانشگاه رشته‌هایی مانند پزشکی با دوره‌های شش‌ساله، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی با دور‌ه‌هایی پنج‌ساله و سایر علوم با دوره‌های چهار‌ساله تدریس می‌شوند.

نمایی زیبا از دانشگاه هارران

رشته‌هایی مانند پرستاری، مامایی و هوشبری از علوم پیراپزشکی این دانشگاه هستند. در دانشکده ادبیات واحد دانشگاهی هارران رشته‌هایی مانند ادبیات ترکی و ادبیات انگلیسی تدریس می‌شوند. در دانشکده مهندسی می‌توانید در رشته‌هایی مانند مهندسی مکانیک، الکترونیک و یا مهندسی کامپیوتر تحصیل کنید.

در دانشکده کشاورزی رشته‌هایی مانند باغبانی و علوم دام تدریس می‌شود. در دانشکده آموزش رشته‌هایی مانند آموزش ابتدایی، آموزش زبان و مشاوره تحصیلی تدریس می‌شوند. در دانشکده هنر رشته‌های نقاشی، مجسمه‌سازی و موسیقی تدریس می‌شوند و در سایر دانشکده‌ها رشته‌هایی مثل بهداشت محیط، ‌ فلسفه، اقتصاد و سیاست تدریس می‌شوند. رشته‌هایی که به آنها اشاره شد تنها بخش کوچکی از مواردی بودند که در این دانشگاه تدریس می‌شوند. برای اطلاع از تمامی این رشته‌ها به سایت دانشگاه به آدرس www.harran.edu.tr مراجعه کنید.

امکانات دانشگاه هارران

با درنظرگرفتن هزینه تحصیل در دانشگاه هارران امکاناتی که در این دانشگاه در اختیار دانشجویان و اساتید قرار می‌گیرند بسیار جالب‌توجه و باکیفیت هستند. از جمله این امکانات می‌توان به سالن‌های بسکتبال، والیبال و فوتسال اشاره کرد. این دانشگاه دارای مجموعه خوابگاهی بزرگ، خدمات غذایی باکیفیت در سه وعده و مجتمع‌های تفریحی در سطح دانشگاه برای دانشجویان است.

این دانشگاه همچنین دارای کتابخانه‌ای بزرگ است که مجموعه‌ای کامل از کتاب‌ها و مقالات را پوشش می‌دهد. یکی از نقاط قوت اصلی این کتابخانه در این است که کتاب‌های آن علاوه بر نسخه‌های فیزیکی، به‌صورت الکترونیکی نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه هارران

واحد دانشگاهی هارران در شهر باستانی و زیبای شانلی اورفا واقع شده است. این شهر با قدمتی 11 هزار‌ساله از قدیمی‌ترین شهرهای ترکیه و جهان است. همین قدمت باعث شده است که این شهر پر از آثار باستانی ارزشمند باشد و گردشگران را به خود جذب کند. حضور گردشگران در این شهر باعث شده است که امکانات آن بسیار کامل باشد و از طرفی فرصت‌های شغلی نیز کم نباشند. تنها نکته‌ای که وجود دارد این است که این دانشگاه مقداری از شهر فاصله دارد که با وجود سرویس‌هایی که در دانشگاه وجود دارند مشکلی به‌حساب نمی‌آید.

دانشگاه هارران

جمع‌بندی

دانشگاه هارران دانشگاهی دولتی و معتبر است که همواره در حال ترقی است. سیاست این دانشگاه بر افزایش تعداد رشته‌های تدریسی و تعداد دانشجویان است. هارران در کنار افزایش کمیت آموزش، به کیفیت آن نیز اهمیت می‌دهد.

بنابراین، هارران را برای تحصیل در ترکیه پیشنهاد می‌کنیم. دانشگاهی که می‌توانید با تحصیل در آن آینده شغلی و تحصیلی خود را تضمین کنید و در صورت تمایل، به دیگر کشورها مهاجرت کنید. اطمینان داشته باشید که با تحصیل در دانشگاه شهر زیبای شانلی اورفا اوقات خوشی را برای خود رقم خواهید زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *