دانشگاه خصوصی دوغوش (تأسیس 1997) یکی از دانشگاه‌های پیشتاز ترکیه در برنامه تبادل دانشجویی و همکاری بین‌المللی با دانشگاه‌های برتر اروپا است. علاقه‌مندان به تحصیل در ترکیه می‌توانند تجربه یک دوران دانشجویی مرفه در شهر توریستی استانبول در دانشگاه باکیفیت dogus را داشته باشند. دانشگاه دوغوش در رشته‌های غیرپزشکی سومین دانشگاه برتر شهر استانبول است و سالانه تعداد زیادی از دانشجویان این دانشگاه فرصت تحقیقاتی ۱ساله در بهترین دانشگاه‌های اروپا با کمک‌هزینه مالی را دریافت می‌کنند. دانشگاه دوغوش از سیستم Major Double استفاده می‌کند که به دانشجویان این امکان را می‌دهد که در 2 رشته به طور هم‌زمان تحصیل کنند و پس از اتمام برای هر رشته مدرک جداگانه دریافت کنند.

متقاضیانی که قصد پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی برتر ترکیه بدون آزمون ورودی دارند؛ حتماً باید نام دانشگاه دوغوش را در لیست خود جای دهند.

دانشگاه دوغوش

اطلاعات کلی دانشگاه دوغوش (Dogus University) برای علاقه‌مندان به تحصیل در ترکیه به شرح زیر است:

تاریخچه دانشگاه دوغوش ترکیه (Dogus university)

دانشگاه دوغوش ترکیه در سال 1995 توسط مجلس ملی ترکیه پایه‌گذاری شد و در سال 1997 درهای آن به روی دانشجویان ترکی باز شد. این دانشگاه در کلان‌شهر توریستی استانبول ترکیه واقع شده است و در رشته‌های علوم پایه (غیر از پزشکی) سومین دانشگاه مطرح استانبول به شمار می‌رود.

دانشگاه Dogus هدف خود را تربیت دانشجویانی باکیفیت علمی بالا ار همه فرهنگ‌ها می‌داند و شعار زیبایی در همین رابطه دارد:

“آینده به جوانان و جوانان به آموزش سپرده می‌شوند”.

این دانشگاه نوپا ظرف مدت کوتاهی به‌سرعت زیرساخت‌های آکادمیک خود را توسعه داد و اکنون دارای برنامه‌های متنوع تحصیلی در تمامی مقاطع دانشگاهی شامل: دوره کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. دانشگاه دوغوش دارای 2 پردیس دانشگاهی مجهز با نام‌های ” Dudullu Campus” و ” Çengelköy Campus”  است.

دانشگاه دوغوش یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در توسعه فعالیت‌های دانشگاهی خود را بر محور توسعه روابط بین‌المللی پایه‌گذاری کرده است. دانشگاه dogus به‌سرعت در حال کسب شهرت بین‌المللی است و با دانشگاه‌های پیشرو در اروپا، آمریکا و آسیا از طریق قراردادهای تبادل اراسموس، اراسموس+، همکاری‌های دانشگاهی دوجانبه و مشارکت پروژه‌های علمی همکاری می‌کند. همه‌ساله تعداد زیادی از دانشجویان این دانشگاه در قالب برنامه‌های تبادل دانشجویی که تحت حمایت مالی اتحادیه اروپا انجام می‌شود، برنامه تحصیلی یا تحقیقاتی خود را در دیگر دانشگاه‌های مطرح اروپایی ادامه می‌دهند. همچنین بخش بین‌الملل دانشگاه می‌کوشد دانشجویان را در برنامه‌های تحقیقاتی در سراسر جهان دخیل کند.

این دانشگاه اصل “مدیریت کیفیت جامع” را در زمینه آموزش، پژوهش، مدیریت و خدمات اجتماعی پذیرفته است و در همین راستا از سال 1997 آموزش باکیفیت بالا ارائه می‌کند. کسب رتبه‌های جهانی در رشته‌های موضوعی مثل فیزیک اتمی 502 یا قرارگرفتن در بین 2000 دانشگاه برتر (در داده‌های Web of Science و گزارش URAP ) ، همچنین قرارگرفتن در بین 3 دانشگاه برتر استانبول در علوم پایه (بدون دانشکده پزشکی) موید پیشرفت دانشگاه دوغوش در اهداف اصلی خود است.

با نگاهی به جدول زیر می‌توان روند توسعه زیرساختی و آکادمیک دانشگاه دوغوش طی ربع قرن گذشته را به‌خوبی درک کرد:

ساختار کلی دانشگاه دوغوش ترکیه (Dogus University) 2023
11.711 دانشجو
2 پردیس
5 دانشکده در مقطع کارشناسی
1 کالج
1 مؤسسه (تحصیلات تکمیلی)
35 برنامه تحصیلی در دوره کارشناسی
36 برنامه کاردانی در مدرسه فنی و حرفه‌ای دانشگاه دوغوش (Dogus University)
5 پایگاه تحقیقاتی و کاربردی
16.000 فارغ‌التحصیل
58 باشگاه دانشجویی (فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی، هنری و رفاهی)

دانشگاه دوغوش دارای کادر علمی مجرب و پویا در عرصه  ملی و بین‌المللی در برنامه‌های آموزش متنوع خود است (بررسی وضعیت هیئت‌علمی جدول زیر)

هیئت‌علمی و دانشجویان دانشگاه دوغوش (گزارش THE 2023)
آموزشیار146
دانشیار20
دستیار پژوهش74
پروفسور43
اعضای هیئت‌علمی خارجی6
عضو هیئت‌علمی دکتر134
تعداد دانشجویان به‌ازای هر عضو هیئت‌علمی30.2
تعداد دانشجویان دختر: پسر40 درصد دختر، 60 درصد پسر

مأموریت و چشم انداز دانشگاه دوغوش

دانشگاه Dogus قصد دارد به یکی از دانشگاه‌های برتر بین‌المللی در رشته‌های تحصیلی خود تبدیل شود، اهداف و چشم‌انداز این دانشگاه به شرح زیر است.

مأموریت دانشگاه دوغوش:

چشم‌انداز دانشگاه دوغوش

دانشگاه دوغوش همواره می‌کوشد از مجاری بین‌المللی سطح دانش و کیفیت زیرساخت‌های خود را در کلاس جهانی حفظ کند و چشم‌انداز دانشگاه Dogus این است که به یک دانشگاه معتبر جهانی تبدیل شود. دورنمای دانشگاه دوغوش کمال در آموزش، تحقیق و کمک به جامعه است.

دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی در دانشگاه دوغوش ترکیه

همان‌طور که در قسمت قبل بیان شد دانشگاه Dogus مسیر پیشرفت خود را با گام‌های بلند طی کرده است. در حال حاضر دانشگاه دوغوش دارای:

دانشکده‌ها و دپارتمان‌ها دانشگاه دوغوش (Dogus University) 2023
دانشکده هنر – علوم
دانشکده اقتصاد و علوم اداری
دانشکده حقوق
دانشکده مهندسی
دانشکده هنر و طراحی
دانشکده علوم بهداشتی
تحصیل کارشناسی دوغوش ترکیه

برنامه‌های تحصیلی دوره کارشناسی دانشگاه دوغوش (Dogus University) 2023

در این بخش برنامه‌های تحصیلی که در دانشکده‌های دانشگاه دوغوش ارائه می‌شوند تهیه کرده‌ایم. لازم به ذکر است تدریس در دانشگاه Dogus به زبان انگلیسی و ترکی انجام می‌شود.

دانشکده علوم و هنر (Faculty of Arts and Sciences)
گروه علوم ارتباطات
گروه زبان و ادبیات انگلیسی
گروه ترجمه و ترجمه انگلیسی
گروه روان‌شناسی
گروه جامعه‌شناسی
گروه زبان و ادبیات ترکی
دانشکده علوم اقتصادی و اداری (Faculty Of Economics And Administrative Sciences)
مدیریت بازرگانی (ترکی – انگلیسی)
اقتصاد (ترکی – انگلیسی)
علوم سیاسی و مدیریت دولتی
روابط بین‌الملل (انگلیسی)
تجارت و بازرگانی بین‌المللی (انگلیسی)
سیستم‌های مدیریت اطلاعات
دانشکده حقوق (Faculty of Law)
حقوق
دانشکده مهندسی (Faculty of Engineering)
مهندسی صنایع (انگلیسی)
مهندسی صنایع (ترکی)
مهندسی برق – الکترونیک (ترکی)
مهندسی مکانیک (انگلیسی)
مهندسی مکانیک (ترکی)
مهندسی کامپیوتر (انگلیسی)
مهندسی عمران (ترکی)
مهندسی نرم‌افزار (ترکی).
دانشکده هنرهای زیبا و طراحی (Faculty of Fine Arts and Design)
طراحی بازی دیجیتال
طراحی صنعتی
غذا و هنر آشپزی
گرافیک (ترکی)
گرافیک (انگلیسی)
طراحی ارتباطات بصری
معماری داخلی
معماری
بازیگری
نساجی و طراحی مد
دانشکده علوم بهداشت (SCHOOL OF HEALTH SCIENCES)
رشته‌های علوم بهداشتی داخلی و بین‌المللی (رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه ارائه نمی‌شود – رشته پرستاری در این دانشکده تدریس می‌شود)

برنامه‌های تحصیلی دوره کارشناسی ارشد و دکترا دانشگاه دوغوش (Dogus University) 2023

رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دوغوش (Dgus University)
بانکداری و مالی
علوم کامپیوتر و اطلاعات
پرستاری بیماری‌های جراحی
مهندسی برق – الکترونیک
مهندسی صنایع
اقتصاد مالی
طراحی گرافیک
روابط‌عمومی و تبلیغات
علوم ارتباطات
مدیریت منابع انسانی
مهندسی عمران
مدیریت بازرگانی (انگلیسی)
مدیریت بازرگانی (ترکی)
قانون عمومی
امور جهانی و مطالعات اتحادیه اروپا
مهندسی مکانیک
معماری
مدیریت مهندسی و فناوری
حقوق خصوصی
روان‌شناسی
روابط بین‌المللی
رشته‌های تحصیلی در مقطع دکترا دانشگاه دوغوش (Dgus University)
مدیریت کسب‌وکار
مهندسی برق – الکترونیک
اقتصاد مالی

نحوه پذیرش و ورود به دانشگاه دوغوش

یکی از دانشگاه‌های برتر تحصیل در ترکیه بدون آزمون ورودی دانشگاه دغوش است. دانشجویان و متقاضیان ورود به دانشگاه دوغوش نیازی به حضور در هیچ یک از آزمون‌های ورودی ندارند .در شرایط عادی شرط معدل مهم‌ترین فاکتور برای ورود به دانشگاه دوغوش است، اما داشتن رتبه مناسب در آزمون یوس مرکزی (TR-YOS) می‌تواند تاثیر زیادی در پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی داشته باشد. همچنین داشتن مدرک مهارت زبان انگلیسی (ترجیحا TOFEL ) یا زبان ترکی (TOMER) در تمامی مقاطع ، همچنین آزمون‌های بین‌المللی هوش و استعداد تحصیلی مثل GRE در دوره تحصیلات تکمیلی می‌تواند به‌خوبی داوطلب را از دیگر متقاضیان تمیز دهد.

دانشگاه دوغوش از جمله دانشگاه‌های ترکی است که ورود به آن چندان سخت نیست. دانشگاه Dogus داری نرخ پذیرش (Acceptance Rate) 85% است به این معنی که از میان تمام متقاضیانی که قصد حضور در این دانشگاه را دارند سالانه تا 85% آن‌ها جواز ورود به دانشگاه را کسب می‌کنند.

در ادامه مدارک لازم برای درخواست پذیرش در دانشگاه Dogus در سال 2023 ، همچنین مدارک موردنیاز در زمان ثبت‌نام نهایی در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی برای علاقه‌مندان به تحصیل در ترکیه را آماده کرده‌ایم.

ثبت نام دانشگاه  دوغوش ترکیه

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه دوغوش:

لازمه به ذکر است در زمان ثبت‌نام نهایی اصل مدرک دیپلم و ریزنمرات به همراه 4 قطعه عکس رنگی (3*4) نیاز است.

نمرات مدرک زبان ترکی و انگلیسی برای پذیرش در دانشگاه دوغوش
مدرک TOEFL IBT72
مدرک IELTS6.5
مدرک PTE Academic55
مدرک KPDS/ÜDS/YDS60
مدرک تومر (ترکی) TÖMERB2
مدارک لازم برای اخذ گواهی معادل‌سازی مدرک تحصیلی در سفارت ترکیه
اصل مدرک دیپلم
اصل ریزنمرات 3 سال آخر دانش‌آموز
کپی پاسپورت

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دوغوش:

مدارک موردنیاز جهت ثبت‌نام نهایی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دوغوش:

امکانات رفاهی دانشگاه دوغوش

برای علاقه‌مندان به تحصیل در ترکیه که می‌خواهند دوران دانشجویی مرفهی را تجربه کنند دانشگاه دوغوش یکی از بهترین گزینه‌ها است. این دانشگاه انواع تسهیلات و خدمات رفاهی برای دانشجویان خود فراهم کرده است.

در محوطه دانشگاه، یک کتابخانه بزرگ، خوابگاه و 50 کلاس درس قرار دارد تا هزینه حمل‌ونقل دانشجویان بین‌المللی تا کلاس‌های درس تا حد ممکن کاهش یابد. در همین فضا مرکز خدمات بهداشتی دانشگاه Dogus نیز وجود دارد که معاینات و درمان‌های اضطراری را برای دانشجویان ارائه می‌دهد.

یکی از مواردی که فضای دانشگاه دوغوش را برای دانشجویان به محیطی شاد و مرفه بدل کرده است وجود 52 باشگاه دانشگاهی متنوع است. باشگاه‌ها عبارت‌اند از: باشگاه موسیقی، باشگاه سینما و عکاسی، باشگاه دوستداران حیوانات و باشگاه ادبیات و باشگاه‌های فرهنگی با طیفی از علایق و سلیقه‌های متنوع.

باشگاه بدن سازی دانشگاه دوغوش

برای علاقه‌مندان به ورزش، مجموعه‌ای از امکانات پیشرفته برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. استخر سرپوشیده، سالن بدنسازی، اتاق شطرنج، اتاق رقص و اتاق تنیس‌روی‌میز از جمله این زیرساخت‌های ورزشی دانشگاه دوغوش هستند. علاوه بر این. دانشجویان می‌توانند به باشگاه‌های ورزشی مانند زومبا، پیلاتس، یوگا والیبال و شنا بپیوندند.

این دانشگاه همچنین با دانشگاه‌های دیگر در سراسر جهان مشارکت علمی و پژوهشی دارد و دانشجویان دانشگاه دوغوش  این فرصت را دارند تا 1 سال در خارج از کشور تحصیل کنند. این مشارکت با دانشگاه‌های سراسر جهان راه را برای تبادل اساتید و فرصت‌های تحقیقاتی پیشرفته هموار کرده است.

فرصت تبادل دانشجویی در دانشگاه دوغوش

دانشگاه دوغوش عضو پیمان Erasmus+ است که در آن امکان حضور دانشجویان در برنامه‌های پژوهشی سایر دانشگاه‌های برتر اروپا وجود دارد. نخست بهتر است بدانیم که این پیمان چیست و چه مزایایی برای دانشجویان دانشگاه به‌همراه دارد.

برنامه تبادل Erasmus+ چیست؟

Erasmus+ یک برنامه تبادل دانشجویی در اتحادیه اروپا است که توسط آژانس ملی ترکیه برای ارتقای همکاری بین مؤسسات آموزش عالی این کشور با دانشگاه‌های برتر اروپا اجرا می‌شود. ارتباط بین کمیسیون اروپا و دانشگاه‌های ترکیه که دارای EUC (منشور دانشگاه اراسموس) هستند توسط وزارت امور خارجه ترکیه، مرکز آموزش و برنامه‌های جوانان اتحادیه اروپا (آژانس ملی) مدیریت می‌شود.

کمیسیون اروپا همچنین با ارائه کمک‌های مالی به دانشجویانی که برای برنامه تبادل انتخاب می‌شوند، از تبادل حمایت مالی می‌کند. هر دانشگاهی در ترکیه که در برنامه Erasmus+ شرکت می‌کند، از آژانس ملی برای همه دانشجویان نامزد اراسموس که برای سال تحصیلی بعدی انتخاب شده‌اند، درخواست کمک‌هزینه می‌کند. آژانس ملی این درخواست‌های کمک‌هزینه را از تمام دانشگاه‌های ترکیه ارزیابی می‌کند و به کمیسیون اروپا اطلاع می‌دهد. برنامه Erasmus+ مؤسسات آموزش عالی را قادر می‌سازد تا پروژه‌های مشترک طراحی و انجام دهند و از تبادل دانشجو و کارمند برای یک ترم یا یک سال پشتیبانی می‌کند.

دانشگاه دوغوش یک دانشگاه پیشتاز در برنامه تبادل دانشجویی

دانشگاه دوغوش یکی از اولین دانشگاه‌های ترکیه است که از سال 2005 در برنامه اراسموس شرکت می‌کند. دانشگاه Dogus در حال حاضر با 75 دانشگاه اروپایی (از 20 کشور) در برنامه تبادل دانشجویی مشارکت دارد. دانشجویان این فرصت را دارند تا در برنامه‌های پژوهشی که همه ساله توسط موسسه اراسموس در دانشگاه‌های مختلف اروپایی اعلام می‌شود حضور یابند و به مدت 1 سال به‌عنوان میهمان در دانشگاه مقصد دوران تحصیلی خود را سپری کنند.

شهریه دانشگاه دوغوش (Dogus University)

به‌طورکلی تحصیل در ترکیه یکی از گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور است. همه‌ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی به‌واسطه کیفیت بالای دانشگاه‌های ترکی و شهریه دانشگاهی پایین آن (در مقایسه با دانشگاه‌های دیگر اروپا و آمریکا) رهسپار این کشور توریستی زیبا می‌شوند.

جداول زیر مربوط به آخرین وضعیت شهریه‌های دانشگاه دوغوش ترکیه است که توسط وب‌سایت رسمی این دانشگاه ارائه شده است.

شهریه دانشگاه دوغوش

شهریه دانشگاه دوغوش دوره کارشناسی و کاردانی

شهریه برای دانشجویان بین‌المللی تازه پذیرفته شده دانشگاه دوغوش (Dogus University)
برنامه‌های تحصیلیشهریه 2021-2022
برنامه‌های مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی$3,335.00
برنامه‌های مقطع کارشناسی به زبان ترکی$2,875.00
دانشکده حقوق$4,025.00
برنامه‌های مقطع کاردانی$1,725.00
شهریه برای دانشجویان بین‌المللی ثبت‌نام‌شده در سال تحصیلی 2020-2021 دانشگاه دوغوش (Dogus University)
برنامه‌های تحصیلیشهریه 2021-2022 (دلار)
برنامه‌های مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی$3,045.00
برنامه‌های مقطع کارشناسی به زبان ترکی$2,625.00
دانشکده حقوق$3,675.00
برنامه‌های مقطع کاردانی$1,575.00

شهریه دانشگاه دوغوش دوره کارشناسی ارشد

شهریه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی تازه پذیرفته شده دانشگاه دوغوش (Dogus University)
برنامه تحصیلیشهریه 2021-2022مدت‌زمان دوره تحصیلی
برنامه‌های تحصیلات تکمیلی با پایان‌نامه$5,000.00برای 6 ترم
برنامه‌های تحصیلات تکمیلی بدون پایان‌نامه$2,500.00برای 3 ترم
روان‌شناسی (شامل دوره‌های مطالعه و پایان‌نامه)₺40,425.00برای 6 ترم
روان‌شناسی بدون پایان‌نامه₺28,875.00برای 3 ترم
هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته
برنامه تحصیلیشهریه 2021-2022مدت‌زمان دوره تحصیلی
برنامه‌های تحصیلی دوره کارشناسی ارشد₺44,625.00برای 12 ترم

جمع‌بندی | دانشگاه دوغوش برای تحصیل در ترکیه خوب است؟

علاقه‌مندان برای تحصیل در ترکیه به‌خصوص دوره کارشناسی که قصد ورود به دانشگاه‌های خصوصی بدون آزمون را دارند، می‌توانند دانشگاه دوغوش را در لیست خود قرار دهند. دانشگاه دوغوش رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را ارائه نمی‌دهد (پرستاری دارد) اما در سایر رشته‌های علوم پایه و مهندسی زیرساخت‌های دانشگاهی مناسبی دارد. این دانشگاه مجهز در شهر استانبول ترکیه واقع شده است و در میان 3 دانشگاه اول این شهر در علوم پایه ‌رتبه‌بندی شده است. همان‌طور که می‌دانیم مسیر ورود به دانشگاه‌های ترکیه از دانشگاه‌های خصوصی راحت‌تر است و دانشگاه دوغوش یکی از این دانشگاه‌ها است که تحصیل در آن به 2 زبان انگلیسی و ترکی انجام می‌شود. دانشجویانی که معدل دوره دبیرستان بالایی دارند از شانس بالاتری برای ورود به این دانشگاه برخوردارند، همچنین شرکت در آزمون YOs و کسب رتبه مناسب در آن نیز کمک شایانی در پذیرش دانشجو در دانشگاه دوغوش می‌کند.

مزایای تحصیل در دانشگاه دوغوش

یکی از مزیت‌های مهم تحصیل در دانشگاه دوغوش امکان تبادل دانشجویی طی دوران تحصیلی است. این دانشگاه یکی از اولین دانشگاه‌های ترکیه است که از سال 2005 در پیمان تبادل دانشجویی Erasmus+ عضویت دارد. دانشجویان این دانشگاه می‌توانند در پروژه‌های برتر دانشگاه‌های مطرح اروپایی حضور داشته باشند و 1 سال از دوران تحصیلی خود را با حمایت مالی تحصیلی در دانشگاه مقصد سپری کنند. در پایان می‌توان گفت کسانی که قصد تحصیل در رشته‌های غیرپزشکی به‌خصوص علوم پایه و مهندسی را دارند می‌توانند دانشگاه دوغوش را به‌عنوان یک گزینه مناسب برای تحصیل در ترکیه برگزینند

جهت بررسی دانشگاه‌های مشابه ترکیه و اخذ مشاوره برای یافتن بهترین گزینه متناسب با شرایط خود حتماً با مشاوران و کارشناسان یونی‌لند در تماس باشید. ما در تمامی مراحل از انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی تا ثبت‌نام و حضور در دانشگاه همراه شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *