021-91305905

دانشگاه دجله (Dicle University) در شهر دیاربکر (Diyarbakir) ترکیه واقع شده است. این دانشگاه قدیمی که از سال ۱۹۶۶ شروع به کارکرد اکنون با 15 دانشکده و ۳۰ هزار دانشجو وسعت بسیار زیادی پیدا کرده است. مساحت این دانشگاه چیزی در حدود ۲۷ هزار هکتار است و دانشکده‌ها و ساختمان‌های اداری آن با طرحی منظم ساخته شده‌اند. قرارگیری مکان خوابگاه‌ها، غذاخوری‌ها و دانشکده‌ها در دانشگاه دجله به‌گونه‌ای است که رفت‌و‌آمد دانشجویان در آن بسیار آسان شده است.

دانشگاه دجله در شهر زیبای دیاربکر قرار گرفته است که در منطقه جنوب شرقی ترکیه واقع شده است. دیاربکر فاصله زیادی با مرزهای ایران ندارد و بنابراین دانشگاه دجله به یکی از مراکز علمی محبوب ایرانیان در ترکیه تبدیل شده است. در این صورت امکان رفت‌وآمد به ایران از راه زمینی را نیز خواهید داشت.

دررابطه‌با زبان تحصیلی در دانشگاه دجله نیز نکته‌ای وجود دارد که اشاره به آن ضروری است. متأسفانه در این دانشگاه امکان تحصیل به زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری به جز زبان ترکی وجود ندارد؛ بنابراین حتماً باید به زبان ترکی تسلط کافی داشته باشید.

در صورت تحصیل در دانشگاه دجله می‌توانید به اخذ پذیرش از دیگر دانشگاه‌های دنیا نیز بسیار امیدوار باشید. برنامه‌های تبادلی این دانشگاه مانند اراسموس، فارابی و مولانا به دانشجویان شانس تحصیل در دیگر دانشگاه‌های جهان را می‌دهد.

به‌طورکلی دانشگاه‌هایی که در این طرح‌ها مشارکت دارند از سطح علمی قابل‌قبولی برخوردار هستند. برای آشنایی بیشتر با برنامه‌های تبادلی می‌توانید به مطلبی که در همین رابطه در یونی‌لند نوشته شده است مراجعه کنید.

نحوه پذیرش در دانشگاه دجله

نکات مثبتی که در شرایط تحصیل در دانشگاه دجله وجود دارد باعث می‌شود که هرساله تعداد زیادی از داوطلبان داخلی و بین‌المللی برای اخذ پذیرش این دانشگاه اقدام کنند. دانشگاه دجله سعی کرده تا با سخت‌گیری‌های به جا دانشجویان باانگیزه و بااستعداد را به سمت خود جذب کند. در این صورت افرادی که شایستگی‌های لازم برای تحصیل در این دانشگاه را داشته باشند به آن خواهند رسید.

برای ورود به این دانشگاه دولتی باید به مقطع تحصیلی که قصد ورود به آن را دارید دقت کنید. در صورتی که قصد تحصیل در دوره کارشناسی را داشته باشید باید در آزمون یوس ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ (TR-YOS) شرکت کنید. البته مدرک SAT نیز برای اخذ پذیرش از این دانشگاه معتبر است.

درصورتی‌که قصد اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع تکمیلی را داشته باشید شرایط متفاوت خواهد بود. در این صورت باید در آزمون ALES‌ شرکت کرده و مدرک زبان معتبر ارائه کنید. دررابطه‌با آزمون  ALES ‌می‌توان گفت که آزمونی شبیه به کنکور ارشد و دکتری در ایران است. این آزمون توسط سازمان سنجش ترکیه برگزار می‌شود و نقش زیادی در اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها ایفا می‌کند. علاوه بر این، داشتن انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه نیز تا حد زیادی در قبولی نهایی شما تأثیر خواهند داشت. در ادامه به مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش از این دانشگاه اشاره کرده‌ایم.

رنکینگ دانشگاه دجله

رنکینگ دانشگاه دجله

در طی سالیان، دانشجویان دانشگاه دجله توانسته‌اند رتبه جهانی این دانشگاه را به ۲۳۱۴ در دنیا برسانند. این دانشگاه در آسیا رتبه ۶۸۳ و در ترکیه رتبه ۳۸ را از آن خودکرده است. برترین حوزه در این دانشگاه حوزه علوم پزشکی است. به‌طوری که دانشگاه دجله توانسته در این حوزه در جایگاه شانزدهم ترکیه قرار گیرد. در درجات بعد به ترتیب حوزه‌های زیست‌شناسی، جراحی، شیمی و مهندسی قرار می‌گیرند.

هزینه تحصیل در دانشگاه دجله

از‌آنجایی‌که دانشگاه دجله دانشگاهی دولتی است نیازی به پرداخت شهریه‌های گزاف نخواهید داشت. اگرچه این دانشگاه نیز در کنار دولتی بودن مقداری هزینه از دانشجویانش می‌گیرد، این هزینه در حدی است که تمام اقشار جامعه از پرداخت آن برخواهند آمد.

گران‌ترین رشته در این دانشگاه، پزشکی است که شهریه‌ ۵۰ هزار لیری دارد. به جز این مورد که کمی گران به نظر می‌رسد به‌طورکلی می‌توان هزینه تحصیل در دانشگاه دجله را حتی نسبت به دیگر دانشگاه‌های دولتی پایین به‌حساب آورد.

خوب است که شهریه چند رشته دیگر را نیز بررسی کنیم تا دیدی کامل‌تر از هزینه‌های تحصیل در دانشگاه دجله داشته باشید. هزینه تحصیل در دیگر رشته‌های سطح بالای این دانشگاه یعنی دندانپزشکی و داروسازی به ترتیب ۳۵ و ۲۰ هزار لیر است. برای تحصیل در رشته‌ای مثل ادبیات ترکی باید ۵ هزار لیر و برای رشته‌ای؛ مانند معماری باید ۸ هزار لیر بپردازید. اکثر رشته‌های مهندسی نیز شهریه‌ای ۸ هزار لیری دارند. دقت داشته باشید که هزینه‌های گفته شده سالانه هستند.

معرفی دانشکده‌ های دانشگاه دجله

واحد دانشگاهی دجله با 15 دانشکده طیف وسیعی از رشته‌ها را پوشش می‌دهد. تمامی این دانشکده‌ها در پردیس اصلی این دانشگاه قرار دارند و برخی از آنها نزدیک به هم ساخته شده‌اند. به‌طورکلی محل قرارگیری این دانشکده‌ها به‌گونه‌ای است که دسترسی به همه آنها آسان باشد. در ادامه تمام دانشکده‌های این دانشگاه را لیست کرده‌ایم.

لازم به ذکر است که این دانشگاه داری چندین زیرمجموعه تحصیلی و آموزشی دیگر نیز هست. دانشگاه دجله شامل چندین مؤسسه، مدرسه و آموزشگاه است که برخی از آنها در پردیس اصلی و بیشترشان در خارج پردیس قرار گرفته‌اند.

در صورت اقامت در شهر دیاربکر یا اطراف آن می‌توانید از این زیرمجموعه‌ها استفاده کنید. برخی از آنها مناسب دانشجویان نیز هستند و می‌توانند در کسب مهارت‌ها و مدارک جانبی بسیار مفید باشند.

معرفی رشته‌های دانشگاه دجله

معرفی رشته‌ های دانشگاه دجله

شرایط تحصیل در دانشگاه دجله و امکانات و مزیت‌های آن بیش از ۳۰ هزار دانشجو را به خود جذب کرده است. در 15 دانشکده این دانشگاه طیف وسیعی از رشته‌ها تدریس می‌شود که دست داوطلبان این دانشگاه را در انتخاب باز می‌گذارد. برخلاف برخی دانشگاه‌ها، ‌ تمام دانشکده‌های دانشگاه دجله در پردیس اصلی آن قرار دارند و بنابراین با انتخاب هر رشته‌ای در هر دانشکده‌ای می‌‌توانید از امکاناتی که در پردیس اصلی وجود دارد استفاده کنید.

در دانشگاه دجله رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، اقتصاد، روان‌شناسی، تاریخ، فیزیک، ‌ریاضی، ‌ انواع مهندسی و بیش از ۶۰ رشته دیگر تدریس می‌شوند. وجود این همه رشته در یک دانشگاه به دانشجویان اجازه شبکه‌سازی گسترده‌ای را می‌دهد که در آینده شغلی و تحصیلی آنها بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

امکانات دانشگاه دجله

یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت دانشگاه دجله امکانات آن است. شرایط تحصیل در دانشگاه دجله به‌گونه‌ای است که دانشجویان بیش از هر چیز برای کسب علم وقت و انرژی بگذارند و از بابت مسائل روزمره خیالی آسوده داشته باشند. در محوطه عظیم این دانشگاه امکانات بسیار متنوعی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

شاید بتوان یکی از مهم‌ترین امکانات هر دانشگاهی را خوابگاه‌های آن به‌حساب آورد. دانشگاه دجله تعداد زیادی دانشجوی خارج شهری و خارج کشوری دارد که نیاز به مکانی امن و ارزان برای سکونت دارند. دانشگاه دجله هفت خوابگاه دارد که دو عدد از آنها خودگردان هستند. حدود ۵۵۰۰ دانشجو در این هفت خوابگاه‌ سکونت دارند.

یکی دیگر از بخش‌های مهم هر دانشگاه مربوط به تغذیه است. دانشگاه دجله در سه وعده صبحانه، نهار و شام غذاهایی بسیار باکیفیت و متنوع در اختیار دانشجویان می‌گذارد. این غذاها با قیمت‌هایی بسیار پایین به دانشجویان عرضه می‌شوند.

در دانشگاه دجله سالن‌های ورزشی وجود دارد که امکان انجام بیشتر رشته‌های ورزشی مثل فوتسال، والیبال، بسکتبال و تنیس را به دانشجویان می‌دهد. این دانشگاه دارای یک استخر مجهز و بزرگ نیز هست که انواع ورزش‌های آبی در آن تدریس و تمرین می‌شوند.

این دانشگاه همچنین دارای سالن‌های کنفرانس متعدد و سالن‌های فرهنگی و هنری است. علاوه بر این، مجموعه کتابخانه‌هایی که در دانشگاه دجله وجود دارد نیز یکی دیگر از نقاط قوت اصلی آن به‌حساب می‌آیند. دانشگاه دجله علاوه بر کتابخانه مرکزی در هر دانشکده کتابخانه‌ای جداگانه و تخصصی دارد.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه دجله

دانشگاه دجله در شهر زیبا و کردنشین دیاربکر واقع شده است. شهر دیاربکر مرکز استان دیاربکر است که در جنوب شرقی آناتولی قرار گرفته است. این شهر زیبا و آرام چیزی در حدود ۱۲۱ هزار کیلومترمربع مساحت دارد و ۱.۷ میلیون نفر را در خود جای‌داده است.

قرارگیری این شهر در مسیری تجاری و پر رفت‌وآمد، توریستی بودن و نزدیکی آن به ایران دیاربکر را به گزینه بسیار محبوبی برای تحصیل در ترکیه تبدیل کرده است.

نکته‌ای که وجود دارد این است که دانشگاه دجله اندکی با شهر فاصله دارد که البته مشکلی جدی محسوب نمی‌شود. محیط دانشگاه بسیار بزرگ است و هر سال در حال گسترش است. از طرفی امکانات این دانشگاه در حدی کامل است که دانشجویان برای رفع نیازهایشان به‌ندرت ممکن است به شهر مراجعه کنند. به‌هرحال جای نگرانی وجود ندارد. در این دانشگاه سرویس‌های منظم رفت‌وبرگشت به شهر وجود دارد که با قیمتی بسیار مناسب دانشجویان را جابه‌جا می‌کنند.

دانشگاهی بزرگ برای افرادی که بزرگ فکر می‌کنند

دانشگاه دجله دانشگاهی دولتی است که با شهریه سالیانه‌ بسیار کم امکانات فراوانی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. علاوه بر این، سطح علمی این دانشگاه نیز نسبتاً بالا است و طبیعتاً قبولی در آن نیز کمی دشوار است. این دانشگاه جزو دانشگاه‌هایی است که در آینده نیز پتانسیل رشد فراوانی خواهد داشت. چه از بعد فیزیکی و چه از بعد علمی.

در نهایت توصیه ما این است که دانشگاه دجله را به‌عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در ترکیه به‌حساب آورید. اگرچه، همان‌طور که اشاره شد قبولی در این دانشگاه اندکی با دشواری همراه است و به تلاش و پشتکار مستمر نیاز دارد. کلید اصلی رسیدن به این دانشگاه کسب نمره مناسب در آزمون‌های ورودی است. پس اگر قصد ورود به آن را دارید از همین حالا برای رسیدن به موفقیت خود برنامه‌ریزی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *