021-91305905

دانشگاه ارداهان (Ardahan university) یک دانشگاه دولتی است که در تاریخ 22 مه 2008  در شهر ارداهان تاسیس شد. این دانشگاه مسیر خود را با توسعه روز به روز ادامه می‌دهد تا با جستجو، یادگیری، تولید و به اشتراک گذاشتن اطلاعات، به حل کردن مشکلات منطقه و جامعه جهانی کمک کند. چشم‌انداز دانشگاه ارداهان تبدیل شدن به یک دانشگاه شناخته شده در سراسر جهان است. این دانشگاه یک دانشگاه نسبتا کوچک است که به طور متوسط دارای 2000 دانشجو است. ارداهان دوره‌ها و برنامه‌هایی را در مقطع تحصیلی کارشناسی ارائه می‌دهد که منجر به دریافت مدارک عالی رسمی در چندین زمینه تحصیلی می‌شود.

دانشگاه ارداهان امکانات و خدمات متعدد دانشگاهی و غیر دانشگاهی از جمله کتابخانه و خدمات اداری را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشگاه ارداهان علاوه بر برنامه تبادل دانشجویی اراسموس، در برنامه تبادل فارابی نیز شرکت می‌کند. هدف برنامه تبادل فارابی این است که دانشجویان و اعضای هیئت علمی را برای یک الی دو ترم در دانشگاه دیگری تحصیل کنند. این برنامه‌های تبادلی می‌توانند فرصت‌های متعددی را برای دانشجویان رقم بزند.

دانشگاه ارداهان در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در جایگاه 8190 و در بین دانشگاه‌های ترکیه در رتبه 143 قرار دارد.

ماموریت این دانشگاه تربیت افرادی است که به آرمان‌های بزرگ انسانیت و احترام به حقوق بشر پایبند باشند و ارداهان، آخرین نقطه کشور ترکیه که رو به قفقاز و آسیای مرکزی باز می‌شود را به یک مرکز علمی تبدیل کند. ARU معتقد است نیروی انسانس ارزشمندترین سرمایه کشور و منطقه است. بنابراین، مراجع علمی  دانشجویان را بر این اساس قرار داده است. هدف این دانشگاه پرورش افراد مدرن و دموکراتیک است که پژوهش، خلاقیت، کارآفرینی، احترام به ارزش‌های اخلاقی و انسانی، بردباری، احترام به تفاوت‌ها و خودسازی را توسعه دهند.

دانشگاه اراداهان با ارائه فعالیت در بسیاری از زمینه‌هاسی اجتماعی، فرهنگی و ورزشی، زندگی دانشجویی را از رکود دور نگه می‌دارد. این دانشگاه با ارائه این فعالیت‌ها نشاط زیادی را برای منطقه به ارمغان می‌آورد. این دانشگاه با برگزاری کنسرت‌های هنرمندان داخلی و خارجی، پروژه‌های مسئولیت اجتماعی که توسط باشگاه‌های دانشجویی تهیه می‌شوند، رویدادهایی که توسط انجمن‌ها برگزار می‌شود، رقص‌های محلی و دوره‌های مختلف، به زندگی دانشجویی رنگ تازه‌ای می‌بخشد.

ARU همواره در تلاش است تا سطح خود را در رتبه بندی‌های کشوری و بین‌المللی افزایش دهد و برای تحقق این هدف سطح بالایی از کیفیت را در زمینه‌های آموزشی، تحقیقاتی، رفاهی و… به دانشجویان ارائه می‌دهد.

پردیس و امکانات

پردیس اصلی دانشگاه ارداهان در 3.5 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. پردیس اصلی از سه طرف توسط جنگل احاطه شده است و دارای منابع آبی فراوانی است. این شهر از امنیت بالایی برخوردار است و مکان مناسبی برای زندگی دانشجویی محسوب می‌شود.  این پردیس نمونه شگفت انگیزی از نظر استفاده از منابع ایالتی است.

امکانات-دانشگاه-ارداهان

از آنجایی که شهر ارداهان شهر کوچکی است، ممکن است مسئله اسکان برای دانشجویان کمی دشوار باشد. تعداد خوابگاه‌های خصوصی برای دانشجویانی که نمی‌توانند در خوبگاه‌های دانشگاه بمانند بسیار کم است. به غیر از خوابگاه‌های خصوصی دخترانه و پسرانه ارداهان، امکان اجاره آپارتمان‌های دانشجویی و خانه‌های دانشجویی برای دانشجویان وجود دارد.

حمل و نقل از مرکز ارداهان به دانشگاه برای دانشجویان بسیار راحت است. پردیس ینی سی دانشگاه در فاصله کمی از شهر قرار دارد و حمل و نقل با اتوبوس، مینی بوس و تاکسی امکان پذیر است.

کلاس‌های آمادگی زبان خارجه در دانشکاه ارداهان در دانشکده زبان‌های خارجه در پردیس اصلی دانشگاه برای دانشجویان برگزار می‌شود. دوره‌های زبان خارجی توسط اساتید و اعضای هیئت علمی مجرب دانشگاه برگزار می‌شود.

انواع مختلفی از کتاب‌ها در کتابخانه دانشگاه ارداهان موجود است که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. مجموعه کتاب‌ها به طور کامل به کامپیوتر منتقل شده‌اند. بنابراین دانشجویان می‌توانند از کتاب‌های حوزه دیجیتال نیز بهره‌مند شوند. همچنین دسترسی به سیستم کتابخانه از محوطه دانشگاه نیز امکان پذیر است. ARU در نظر دارد با داشتن سیستم کتابخانه‌ای، به مرکز اطلاعی در حال رشد و توسعه تبدیل شود که از انواع فرصت‌های علمی و فناوری استفاده می‌کند و نیازهای محققین را با انواع منابع اطلاعاتی چاپی، دیداری، شنیداری و الکترونیکی برآورده می‌سازد.

از دیگر خدمات دانشگاه ارداهان می‌توان به امکان دسترسی به خدمات پزشکی و سلامت روان اشاره کرد که به طور ویژه برای دانشجویان این دانشگاه فراهم شده‌است تا سلامت دانشجویان را تامین کند و به مشکلات آن‌ها در اسرع وقت رسیدگی کند.

دانشکده-های-دانشگاه-ارداهان

دانشکده‌ها

دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

دانشکده علوم انسانی و ادبیات

دانشکده مهندسی

نحوه-پذیرش-در-دانشگاه-ارداهان

شرایط اخذ پذیرش

دانشجویانی که متقاضی تحصیل در دانشگاه ارداهان ترکیه هستند، باید در آزمون‌های ورودی YOS  یا SAT شرکت نمایند و با توجه به رشته مورد نظر، نمره قبولی را کسب کنند. زبان آموزش در این دانشگاه زبان ترکی است. بنابراین یکی دیگر از شرایط پذیرش در این دانشگاه مهارت زبان انگلیسی است. دانشجویان پذیرفته شده در این دانشگاه موظفند در کلاس‌های آمادگی که توسط  دانشکده زبان‌های خارجه دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کنند. شرکت در این کلاس‌ها اجباری است و توسط هیئت علمی دانشگاه آرداهان برگزار می‌شود.

در صورتی که دانشجویان نمره لازم را در آزمون‌های ورودی به دست بیاورند، باید نسبت به اخذ ویزای دانشجویی با مراجعه به سفارت ترکیه اقدام نمایند و پس از آن برای ثبت نام  حضوری به دانشگاه ارداهان مراجعه کنند. مدارک زیر برای ثبت نام مورد نیاز است:

در صورت ابهام درمورد درخواست اخذ پذیرش در دانشگاه ارداهان و اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت این دانشگاه به آدرس ardahan.edu.tr  مراجعه نمایید.

نمایی-زیبا-از-دانشگاه-ارداهان

تحصیل در دانشگاه ارداهان

دوران دانشجویی یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر فردی است. دانشگاه ارداهان به‌عنوان یکی از موسسات آموزش عالی در ترکیه، می‌تواند یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل باشد و آینده شغلی خوبی را برای فارغ‌التحصیلان خود ایجاد کند. در این مقاله به معرفی امکانات و شرایط تحصیل در دانشگاه ارداهان پرداختیم. از اینکه تا پایان با ما همراه بودید کمال تشکر را داریم. قطعا برای تحصیل در ترکیه نیازمند به مجموعه ای مجرب هستید، پس با یونی لند همراه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *