021-91305905

 همه چیز درباره آزمون act

آزمون act

فهرست مطالب

آزمون act از جمله سنجه‌های ورودی دانشگاه‌ها در کشور آمریکا است. اگرچه این آزمون امروزه در بسیاری از کشورهای دیگر نیز معیار سنجشی معتبر به‌حساب می‌آید. به‌طوری که امروزه برخی از دانشگاه‌های کشور ترکیه نیز این آزمون را معیار پذیرش دانشجویان خود قرار داده‌اند.

آزمون act بیش از هر چیز بر سنجش خلاقیت، قدرت تجزیه‌وتحلیل و دانش کلی داوطلبان تمرکز دارد. از همین رو کسب نمره قابل‌قبول در آن منوط به مطالعه عمیق، نه فقط در حوزه‌های درسی بلکه در بسیاری دیگر زمینه‌هایی که به داوطلبان قدرت یادگیری و ادراک علمی بهتری می‌دهد.

مباحث آزمون act

همان‌طور که اشاره شد آزمون act صرفاً آزمونی نیست که سؤالات آن بر پایه حفظیات باشند. در  act داوطلبان باید به سؤالات مباحث ریاضی، زبان انگلیسی، خواندن و علوم پاسخ دهند. بخش دیگری نیز در این آزمون وجود دارد که به نوشتن اختصاص دارد و شرکت در آن اختیاری است. برخی از دانشگاه‌ها شرکت در بخش نوشتاری را امتیاز به‌حساب می‌آورند و برخی به آن اهمیت چندانی نمی‌دهند.

سؤالات ریاضی آزمون act

بخش ریاضی آزمون act دارای ۶۰ سؤال است که یک ساعت برای پاسخ‌دادن به آنها به داوطلبین زمان داده می‌شود. در بخش ریاضیات این آزمون داوطلبان باید به سؤالاتی دررابطه‌با جبر، مثلثات و هندسه پاسخ دهند. لازم به ذکر است که استفاده از ماشین‌حساب نیز در این بخش بلامانع است.

سؤالات بخش زبان آزمون act

این بخش از آزمون ای سی تی دارای ۷۵ سؤال است که ۴۵ دقیقه فرصت پاسخ‌‌گویی به آنها وجود دارد. در این بخش از آزمون شناخت و شم زبانی داوطلبان مورد سنجش قرار می‌گیرد. سؤالات چهارگزینه‌ای این بخش بر اساس محتویات متن‌هایی طراحی می‌شوند که در ابعاد مختلف دانش زبانی داوطلبان را ارزیابی می‌کنند.

سؤالات بخش علوم آزمون act

این بخش یکی از جذاب‌ترین قسمت‌ها در آزمون act است. سؤالات بخش علوم نیازی به دانشی معین ندارد. بلکه بیش از هر چیزی قدرت تجزیه‌وتحلیل داوطلبان در مباحث دانشگاهی مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در بسیاری از دانشگاه‌های جهان مباحثی که به دانشجویان ارائه می‌شوند علومی بین‌رشته‌ای هستند و درک آنها به دیدگاهی چندبعدی وابسته است؛ بنابراین در بخش علوم آزمون ای سی تی داوطلبان باید به پرسش‌هایی مفهومی از فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، اخترشناسی، بوم‌شناسی و هواشناسی پاسخ دهند.

سؤالات بخش خواندن آزمون act

سؤالات بخش خواندن آزمون act

در این بخش از آزمون act داوطلبان باید در مدت‌زمان ۴۵ دقیقه به ۴۰ پرسش پاسخ دهند. این پرسش‌ها بر اساس چهار متنی طراحی شده‌اند که هر کدام در حدود ۱۰۰۰ کلمه دارند و به هر کدام نیز تنها ده سؤال اختصاص‌داده‌شده است. متن‌های این بخش در چهار حوزه علوم اجتماعی، علوم‌انسانی، علوم پایه و نثر داستانی نوشته می‌شوند.

سؤالات بخش نوشتار آزمون act

بخش نوشتار آزمون ای سی تی نیز یکی دیگر از بخش‌های این آزمون است که در حدی اعلا قدرت خلاقیت و استدلال داوطلبان را می‌سنجد. در این بخش دررابطه‌با مسئله‌ای مشخص سه دیدگاه ارائه می‌شود و داوطلبان باید باتوجه‌به این دیدگاه‌های مطرح شده دررابطه‌با موضوع، مطلبی با استدلال‌های شخصی خود بنویسند.

توجه داشته باشید که شرکت در این بخش از آزمون act کاملاً اختیاری است. برای ثبت‌نام در آن باید هزینه اضافی بپردازید و نمره آن در نمره آزمون اصلی تأثیری نخواهد داشت. مسئله این است که برخی دانشگاه‌ها به این بخش از آزمون act نیز اهمیت بسیاری می‌دهند؛ بنابراین در صورتی که دانشگاه موردنظر شما به این بخش از آزمون اهمیت می‌دهد شرکت در آن را از دست ندهید.

آزمون act در ایران

متأسفانه، امکان شرکت در آزمون act در ایران وجود ندارد. اگرچه این آزمون در برخی از کشورهای همسایه از جمله ترکیه برگزار می‌شود. نکته جالب‌توجه این است که زمان و محتویات این آزمون‌ها سراسری است؛ بنابراین تفاوتی نمی‌کند که در کدام کشور در این آزمون شرکت کرده باشید.

آزمون ACT در ترکیه با استانداردهای دقیق و در هفت نوبت برگزار می‌شود. همان‌طور که اشاره شد می‌دانیم که برخی از دانشگاه‌‌های ترکیه علاوه بر آزمون‌هایی مانند  TR-YOS ‌و SAT این آزمون را نیز معیاری برای ورود دانشجویان به‌حساب می‌آورند؛ بنابراین شرکت در این آزمون به علاقه‌مندان به تحصیل در ترکیه نیز پیشنهاد می‌شود.

نمونه سؤالات آزمون act

بسیاری از مؤسسات در سراسر دنیا و به‌ویژه در آمریکا دوره‌هایی برگزار می‌کنند که در آنها علاوه بر ارائه آموزش‌های کلی مختلف دررابطه‌با آزمون act نمونه سؤالات سال‌های پیش را نیز حل و بررسی می‌کنند.

از جمله این مؤسسات می‌توان به Magoosh، Testive، Kaplan، ‌Barrons و خود مؤسسه ACT اشاره کرد. برخی از این مؤسسات آموزش مجازی مبتنی بر نرم‌افزارهای مختلف نیز دارند و برخی از آنها صرفاً آموزش حضوری دارند. در صورتی که تمایل داشته باشید خود به نمونه سؤالات دسترسی پیدا کنید می‌توانید با جستجو در اینترنت و برای مثال در خود وبسایت ACT نمونه سؤالات سال‌های گذشته را پیدا کنید.

آزمون sat و act چیست

آزمون sat و act چیست

چه آزمون act و چه آزمون SAT در امریکا طراحی می‌شوند و در واقع آزمون‌های اصلی ورود به دانشگاه‌های این کشور هستند. این آزمون‌ها علاوه بر این که کمیت و کیفیت آموخته‌های داوطلبان در مقاطع قبلی را می‌سنجند میزان آمادگی آنها برای پذیرش و درک مطالب علمی پیشرفته‌تر را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند. در این مطلب در حال خواندن دررابطه‌با آزمون act هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر از آزمون SAT نیز می‌توانید به مقاله‌ای مشابه که در یونی لند منتشر شده است مراجعه کنید.

تفاوت آزمون sat و act

اول‌ازهمه به این دقت داشته باشید که نه‌تنها در امریکا بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله ترکیه نتیجه هر دو آزمون SAT و آزمون act را برابر می‌دانند. در نهایت این داوطلبان هستند که باید بر اساس خواست و ترجیحات خود یکی از این دو گزینه را انتخاب کنند.

تفاوت بارز این دو آزمون در این است که آزمون act بیشتر جنبه تحلیلی داوطلبان را می‌سنجد و آزمون SAT بیش از هر چیزی دانش و میزان هوش داوطلبان را مورد سنجش قرار می‌دهد. مباحث مطرح شده در این دو آزمون نیز تفاوت‌هایی دارند.

در آزمون ست خبری از سؤالات بخش علوم آزمون ای سی تی نیست. از طرفی مدت‌زمان آزمون act بیشتر از  SAT ‌است و با مدت‌زمان سه ساعت و چهل‌دقیقه‌ای (در صورتی که در بخش نوشتاری نیز شرکت کرده باشید) چهل دقیقه از آزمون ست طولانی‌تر است. نمره‌دهی در آزمون act در بازه ۱ تا ۳۶ است و نمره‌دهی در آزمون Sat در بازه ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ قرار دارد.

منابع آزمون act

در واقع آزمون act منبع خاصی ندارد. از طرفی، سؤالات آن بیش از هر چیز بر اساس فرایند تحصیل در مدارس ایالات متحده امریکا طراحی شده‌اند؛ بنابراین یافتن منبع معتبر و مفیدی که به دانشجویان ایرانی در موفقیت در این آزمون کمک کند بسیار مهم است. می‌توان گفت بهترین منبع آموزشی آزمون‌‌های ای سی تی نمونه سؤالات سال‌های قبل آن هستند که در بخش‌های پیشین به چگونگی دستیابی به آنها پرداختیم.

محل برگزاری آزمون act

همان‌طور که اشاره شد داوطلبان ایرانی می‌توانند در آزمون ACT در ترکیه شرکت کنند. این آزمون در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله اندونزی، عربستان صعودی، بحرین و استرالیا نیز برگزار می‌شود. اما از‌آنجایی‌که کشور ترکیه به ایران نزدیک است و از طرفی کیفیت برگزاری آزمون‌ها در آن بالا است شرکت در آزمون act در این کشور می‌تواند انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای باشد.

آزمون Act

جمع‌بندی

آزمون act ‌ از جمله راه‌های بسیار عادلانه برای ورود به دانشگاه‌ها است. یکی از نکات مثبت شرکت در این آزمون این است که می‌توانید برای دانشگاه‌های مختلفی در سراسر جهان درخواست پذیرش بفرستید. البته تعداد این دانشگاه‌ها در هر بار شرکت در آزمون نمی‌تواند بیش از چهار عدد باشد.

تحصیل در ترکیه در سال‌های اخیر بسیار محبوبیت پیدا کرده است. یکی از دلایل آن راه‌های متنوع و استانداردی است که دانشگاه‌های این کشور به‌وسیله آن دانشجویان خود را گزینش می‌کنند. در صورتی که داوطلبان به هر دلیلی تمایل به شرکت در آزمون‌هایی مانند یوس و ست نداشته باشند می‌توانند با بررسی دقیق آزمون اس ای تی آن را انتخاب کرده و خود را برای شرکت در آن آماده کنند.

توجه: یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
8:30 الی 22
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟

مقالات پیشنهادی

یونی لند مجموعه ایست که با هدف ارائه آموزش های تخصصی یوس برای همه علاقمندان در سراسر ایران، آموزش های خود را آغاز کرده است.