021-91305905

TR-YOS| هوش|مهارتهای عددی |جلسه چهارم

فهرست مطالب

 
 
 

بررسی مبحث مهارت های عددی بخش هوش آزمون یوس

امروزه بسیاری از نوجوانان و جوانان به دلایل مختلف ترجیح می دهند تحصیل در خارج از کشور را نیز تجربه کنند. کسب آگاهی و ارتباط با فرهنگ های گوناگون و بهره مندی از تحصیل در دانشگاه های برتر کشور های دیگر می تواند برخی از انگیزه های آنان را توجیه کند. همان گونه که می دانید ترکیه یکی از کشور هایی است که دانشگاه های معتبر بسیاری دارد و افراد زیادی مشتاق تحصیل در برترین دانشگاه های ترکیه هستند. برای ورود به این دانشگاه ها باید آزمون یوس را از سر گذراند و نمره قابل قبولی در آن کسب کرد. این آزمون به سه بخش عمده ریاضی، هوش و هندسه تقسیم می شود که در این نوشته قصد داریم منحصرا به بخش هوش آن بپردازیم. از میان مباحث این بخش نیز مهارت های عددی را مورد بررسی قرار می دهیم.

مبحث مهارت های عددی هوش آزمون یوس

از بخش هوش آزمون یوس حدود 40 تا 50 سوال پرسیده می شود؛ در نتیجه پاسخ صحیح به این سوالات می تواند در بهبود نتیجه آزمون تاثیر بسزایی داشته باشد. برای تسلط بر آن ها نیز باید مباحث اصلی و اساسی ریاضی را دانست. در حقیقت این سوالات ترکیبی هستند از مباحث هوش و ریاضیات پایه و بدون اطلاع از ریاضیات یوس نمی توان از پس آن ها برآمد.

مهارت های عددی نیز بخشی کلی است که خصوصا در آزمون های اخیر از آن سوالات بسیاری پرسیده می شود. بر این اساس پیش بینی مدرسان آزمون یوس این است که در سال آینده تعداد این سوالات افزایش می یابد. تا حدی که ممکن است برخی از مفاهیم بخش ریاضی را نیز در قالب سوالات هوش مطرح کنند.

مهارت های عددی در اصل به سوالاتی گفته می شود که منطق هوش یا سوالات متن دار هوش محسوب می شوند. این گونه سوالات به داوطلبان کمک می کنند که با اصطلاحات ریاضی بیشتر آشنا شوند و مهارت و سرعت را در حل سوالات متنی بلند بالا از پیش بیاموزند. در این صورت تقریبا می توان گفت که هیچ سوالی آن ها را غافلگیر نخواهد کرد.

یکی از مهارت های مهمی که پیش از آزمون باید به آن مسلط باشید، مهارت خواندن و درک مفهوم سوال است. تفاوتی ندارد که صورت سوال به زبان ترکیه ای یا انگلیسی است. در هر حالت شما باید آنچه را که سوال از شما می خواهد، به درستی و در عین حال خیلی سریع دریابید تا بتوانید به آن پاسخ دهید. برای مسلط شدن بر این مهارت شما توانید نمونه سوالات را استخراج کنید، در زیر کلمات و عبارات مهم آن خط بکشید و معنی های فارسی شان را یادداشت کنید. همچنین نکات هر سوال و فرمول هایی را که برای هر کدام به کار می رود، در کنارشان بنویسید.

TR-YOS| هوش|مهارتهای عددی |جلسه چهارم

  • فاکتوریل

در مهارت های عددی مبحث هوش سوالات مربوط به فاکتوریل نیز مشاهده می شود. نکته مهم آن که به محض مشاهده فاکتوریل تصور نکنید که با سوال ساده ای رو به رو هستید و حتما از پس آن بر می آیید. بلکه باید توجه داشته باشید که اگر فاکتوریل های آن منها یا به اضافه عددی شده باشند، نیاز به دقت و عملیات بیشتری دارند.

  • سوالات مربوط به دوره تناوب

هنگامی که در صورت سوال ساختاری دیدید که با سه نقطه هایی ادامه پیدا کرده است، حتما با سوالات مربوط به دوره تناوب رو به رو هستید. این موضوع حتی پیش از خواندن متن سوال برای شما مشخص می شود. این سه نقطه ها به شما می گویند که با ساختار منظم و متناوبی رو به رو هستید که تا بی نهایت ادامه دارد و به دلیل متناوب بودن آن می توان روش حل سوال را پیش بینی کرد و حدس زد. در این نوع سوالات پس از این که به الگوی خاصی رسیدید باید آن را به حالت های مختلف دیگر تعمیم دهید.

نکته مهم آن که پس از استفاده از منطق در سوالات هوش، حتما و قطعا حداقل یک سوال از این دوره های متناوب در بخش مهارت های عددی هوش آزمون یوس دیده شده است. ممکن است به این دلیل باشد که با مباحث ریاضی تا حدود زیادی اشتراک دارد. این گونه سوالات بسیار پر تکرار اند و تسلط کافی بر آن ها تا حدود زیادی سودمند خواهد بود. 

سوالاتی نیز هستند در آن ها برای مثال چند جعبه کنار هم قرار گرفته اند و بر اساس اعدادی که بر هر کدام نوشته شده، می توان دریافت که در هر مرحله یک جعبه به آخر ردیف رفته است. در این گونه سوالات نیز در حقیقت از روش دوره تناوب استفاده شده است؛ زیرا در آن ها الگویی مدام تکرار می شود. از این رو هنگام رویارویی با این سوالات نیز می توان با روش گفته شده به آسانی به جواب رسید.

  • سوالات مربوط به توان

نکته مهم این که هرگاه با توان چه در مبحث ریاضی و چه در هوش مواجه شدید، برای سهولت کار بهتر است آن ها را همپایه کنید. همچنین فاکتور گرفتن، امری بدیهی اما مهم است که ممکن است گاهی در حل این سوالات نادیده گرفته شود.

یکی دیگر از نکات مهم در حل سوالات هوش و به ویژه سوالات مهارت های عددی، این است که سوالاتی که متن طولانی تری دارند، لزوما دشوار تر نیستند. بلکه برخلاف ظاهری که دارند با روش های آسان و به سرعت حل می شوند. برای مثال دانشگاه آتاتورک در سال اخیر سوالات طولانی مطرح کرده است که بر اساس تجربه داوطلبان اگر وقت اجازه دهد، می توان آن ها را به آسانی پاسخ داد. در نتیجه از این گونه سوالات به سرعت و بدون فکر عبور نکنید.

جمع بندی

برای حل سوالات هوش آزمون یوس ترکیه باید علاوه بر قدرت تجزیه و تحلیل به برخی از مباحث ریاضی پایه واقف باشید. این سوالات در حقیقت ترکیبی هستند است ریاضی و منطق. علاوه بر دقت در حل آن ها باید مهارت این را داشته باشید که صورت سوال را به درستی درک کنید و با دانسته های خود به آن پاسخ دهید. در این نوشته کوشیدیم اهمیت متن سوالات مهارت های عددی آزمون یوس را روشن کنیم و نکات مهم درمورد حل سوالات مربوط به مباحث فاکتوریل، دوره تناوب و توان را برشماریم.

شما نیز برای آشنایی بیشتر با حل سوالات هوش می توانید وارد سایت یونی لند شوید و در قالب فیلم های آموزشی رایگان مبحث « TR-YOS| هوش|مهارتهای عددی |جلسه چهارم » را مشاهده کنید و از نکات مهم بررسی شده، بهره ببرید.

توجه: یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
8:30 الی 22
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟

مقالات پیشنهادی

یونی لند مجموعه ایست که با هدف ارائه آموزش های تخصصی یوس برای همه علاقمندان در سراسر ایران، آموزش های خود را آغاز کرده است.