برترین دانشگاه های ترکیه : دلایل محبوبیت ترکیه برای مهاجران تحصیلی

building-with-domes-turrets_1122-1137
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print

آن چه در این متن می خوانید: دلایل محبوبیت ترکیه برای مهاجران تحصیلی برخی از برترین دانشگاه های ترکیه برخی از سیستم ها در رتبه بندی دانشگاه های ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی که در ترکیه تحصیل می کنند از سال تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ روند رو به رشد قابل توجهی داشته است. به ویژه برترین دانشگاه های ترکیه هر ساله پذیرای تعداد بسیاری از دانشجویان داخلی و خارجی هستند. اخیرا ۶۵۰۰۰۰ دانشجوی خارجی در ترکیه تحصیل می کنند. این مسئله نشان از تبدیل شدن این کشور به یک مقصد آموزشی برای دانشجویان خارجی دارد. از جمله انگیزه های افراد برای تحصیل در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– امکان تحصیل نسبتا ارزان و با کیفیت در ترکیه

– امکان دریافت کمک هزینه های تحصیلی (این کمک هزینه ها مورادی چون شهریه تحصیل و خوابگاه˓ بیمه سلامت و هزینه های مسافرت را پوشش می دهد)

علاوه بر این˓ موقعیت جغرافیایی ویژه ترکیه سبب شده است این کشور مقصد اولیه ای برای دوستداران تحصیل و اشتغال در اروپا باشد. جاذبه های گردشگری و فرهنگی ترکیه از دیگر عوامل محبوبیت این کشور در میان مهاجران تحصیلی به آن محسوب می شوند.

با توجه به موارد ذکر شده اگر چه انتخاب ترکیه به عنوان مقصد تحصیلی معقول به نظر می سد اما سوال مهم دیگری همچنان باقیست! دانشگاه های ترکیه به لحاظ آموزشی در چه جایگاهی هستند؟ آیا دانشگاه های ترکیه در میان برترین دانشگاه های جهان یا منطقه حضور دارند؟ برترین دانشگاه های ترکیه کدامند؟ در ادامه قصد داریم برترین دانشگاه های ترکیه را به شما معرفی کنیم.

دانشگاه های ترکیه

بیش از ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آن ها توسط دولت این کشور اداره می شوند یا به عبارتی دانشگاه های ملی این کشور محسوب می شوند. در میان دانشگاه های ترکیه دانشگاه های نوپا و تازه تاسیسی وجود دارند که برخی از آنان بر جذب دانشجویان بین المللی تمرکز کرده اند. دانشگاه های ملی و خصوصی در ترکیه از پیمان Bologna Agreement پیروی می کنند. به موجب این پیمان برنامه های آموزشی در این کشور بر اساس استانداردهای کشورهای اروپایی برنامه ریزی و اجرا می شوند. همچنین بسیاری از دانشگاه های ترکیه عضو برنامه Erasmus+ هستند. این برنامه تبادل دانشجویان بین المللی را امکان پذیر می سازد. در ادامه برخی از برترین دانشگاه های ترکیه را به شما معرفی خواهیم کرد.

برترین دانشگاه های ترکیه

از میان دانشگاه های ترکیه ۱۰ دانشگاه در لیست QS World university Rankings® ۲۰۱۹  به چشم می خورند. در این لیست برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۹ حضور دارند. همچنین نام ۴۵ دانشگاه ترکیه در لیست QS University Ranking: EECA به چشم می خورند. این لیست در سطح چند کشور عضو Emerging Europe (شامل کشورهای جمهوری چک˓ یونان˓ مجارستان˓ لهستان˓ روسیه و ترکیه) و Central Asia یا آسیای مرکزی در سال ۲۰۱۹ بررسی و منتشر شده است. برترین دانشگاه های ترکیه عموما در شهرهای آنکارا و استانبول واقع شده اند.

برترین دانشگاه های ترکیه

۱) Middle East Technical University (METU)

در میان برترین دانشگاه های ترکیه حتما نام این دانشگاه را خواهید یافت. این دانشگاه در پایتخت ترکیه˓ آنکارا˓ واقع شده است. دانشگاه METU در سال ۲۰۱۹ جایگاه هشتم در لیست برترین های EECA را از آن خود کرده است. این دانشگاه در سال ۱۹۵۶ و با تمرکز بر علوم اجتماعی و طبیعی تاسیس شده است. امروزه این دانشگاه حدود ۳۱۰۰۰ دانشجو دارد که بیشتر آنان دانشجویان مبادله ای هستند که برای یک ترم و یا یک سال به این دانشگاه می پیوندند. در سال حدود ۱/۵ میلیون تقاضا برای تبادل دانشجو در این دانشگاه ثبت می شود. به دلیل تقاضای بالا این دانشگاه تنها از میان ۱/۵ درصد دانشجویان برتر متقاضی پذیرش می نماید. زبان آموزش در دانشگاه METU انگلیسی است.

برترین دانشگاه های ترکیه

۲) Bogazici University

در رتبه بندی QS World university Rankings® سال ۲۰۱۸ این دانشگاه در شمار ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت. همچنین در رتبه بندی اخیر EECA این دانشگاه در رتبه دهم برترین دانشگاه های حاضر در این رتبه بندی ایستاد.  دانشگاه Bogazici در سال ۱۸۶۳با نام Robert College تاسیس شد. این دانشگاه اولین دانشگاه آمریکایی است که در خارج از آمریکا بنا شده است. دانشگاه Bogazici درشهر استانبول واقع شده است. زبان آموزش در این دانشگاه همچون دانشگاه METU انگلیسی است و این دانشگاه ارتباط بسیار نزدیکی با سیستم آموزش دانشگاهی کشور آمریکا دارد.

برترین دانشگاه های ترکیه

۳) Koc University

نام دیگری که در لیست برترین دانشگاه های ترکیه خواهید یافت Koc است. این دانشگاه در سال ۱۹۹۳ در استانبول بنا شده است. دانشگاه Koc در رتبه بندی اخیر EECA جایگاه دوازدهم را از آن خود کرد. نام این دانشگاه برگرفته از نام سرمایه گذار و بنیانگذار این دانشگاه˓ Vehbi Koc است. دانشگاه Koc به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های ترکیه تجربه یادگیری در سطح کلاس جهانی فراهم می کند. این دانشگاه در سطوح کارشناسی˓کارشناسی ارشد و دکتری برنامه های جامع و متنوعی ارائه می دهد. در حال حاضر حدود ۶۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه به تحصیل مشغول اند. این دانشگاه ماموریت خود را تربیت و پرورش دانشجویان شایسته ترکی به عنوان افرادی که قابلیت های بین المللی دارند˓ خلاقانه˓ مستقل و هدفمند فکر می کنند و رهبران مطمئنی هستند توصیف می کند.

برترین دانشگاه های ترکیه

۴) Bilkent University

دانشگاه Bilkent در جایگاه چهاردهم رتبه بندی EECA در سال ۲۰۱۹ قرار دارد. نام دانشگاه Bilkent برگرفته از عبارت ترکی “bilim kenti” به معنای “شهر یادگیری و دانش” است. دانشگاه Bilkent اولین دانشگاه غیر انتفاعی در ترکیه است و در سال ۱۹۸۴ توسط Ihsan Dogramaci در آنکارا تاسیس شد. این دانشگاه دارای بزرگترین کتابخانه علمی کشور ترکیه است. دانشگاه Bilkent یک دانشگاه پیشرو در تحقیق است و در حال حاضر حدود ۱۳۰۰۰ دانشجو در آن تحصیل می کنند. بیشتر این دانشجویان˓ از خارج از ترکیه و به عبارتی دانشجویان بین المللی هستند.

برترین دانشگاه های ترکیه

۵) Sabanci University

یکی دیگر از برترین دانشگاه های ترکیه Sabanci است. دانشگاه Sabanci واقع در شهر استانبول در رتبه بندی EECA درسال ۲۰۱۹جایگاه هجدهم را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه که یکی از دانشگاه های جوان ترکیه محسوب می شود فعالیت خود را از پاییز ۱۹۹۹ آغاز کرد. هم اکنون حدود ۴۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. در گروه مهندسی و علوم طبیعی دانشگاه Sabanci و همچنین گروه هنر و علوم اجتماعی این دانشگاه رشته های متنوعی در سطوح کارشناسی˓ کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ارئه می شود. حدود چهل و دو درصد دانشجویان این دانشگاه در سطح کارشناسی تحصیل می کنند که برخی از آنان کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند.

در این مقاله به دلایل محبوبیت ترکیه به عنوان مقصدی برای مهاجران تحصیلی پرداختیم. سپس از دانشگاه های ترکیه و سیستم های رایج رتبه بندی دانشگاه ها در این کشور سخن گفتیم. در پایان نیز پنج دانشگاه از میان برترین دانشگاه های ترکیه را به شما معرفی کردیم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با پنج دانشگاه ذکر شده دارید با ارسال نظراتتان ما را مطلع سازید. همچنین در صورت تمایل به آشنایی با سایر دانشگاه های برتر ترکیه می توانید با ارسال نظر خود ما را آگاه کنید. ما در مجموعه یونی لند قصد داریم همه چیز درباره تحصیل در ترکیه را اختیار شما قرار دهیم. از معرفی کشور ترکیه و برترین دانشگاه های آن تا برگزاری کلاس آنلاین یوس ۲۰۲۱ جهت آموزش و موفقیت شما عزیزان در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه. کافی است با ما همرا ه باشید و با ارسال نظرات خود ما را از دغدغه هایتان مطلع کنید.

اشتراک در خبرنامه سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها

معرفی دانشگاه مدیپول استانبول
تحصیل در ترکیه
زینب

معرفی دانشگاه مدیپول استانبول

نام دانشگاه İstanbul Medipol Üniversitesi موقعیت دانشگاه شهر استانبول رنکینگ جهانی بر اساس نشریه THE ۱۰۰۱+ مورد تایید وزارت علوم ایران خیر شهریه رشته های محبوب ۲۰۲۲-۲۰۲۱ معماری: ۶.۲۵۰ دلار

مشاهده متن کامل مقاله
معرفی دانشگاه چوکوروا ترکیه
تحصیل در ترکیه
زینب

معرفی دانشگاه چوکوروا ترکیه

نام دانشگاه Çukurova Üniversitesi موقعیت دانشگاه شهر آدانا رنکینگ جهانی بر اساس نشریه THE ۱۰۰۱+ مورد تایید وزارت علوم ایران بله شهریه رشته های محبوب ۲۰۲۲-۲۰۲۱ مهندسی مکانیک: ۳۳۲۳ لیر

مشاهده متن کامل مقاله
معرفی دانشگاه کارابوک ترکیه
تحصیل در ترکیه
زینب

معرفی دانشگاه کارابوک ترکیه

نام دانشگاه Karabük Üniversitesi موقعیت دانشگاه شهر کارابوک رنکینگ جهانی بر اساس نشریه THE ۱۰۰۰ – ۸۰۱ مورد تایید وزارت علوم ایران بله شهریه رشته های محبوب ۲۰۲۱-۲۰۲۰ دانشکده معماری:

مشاهده متن کامل مقاله

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم