بهترین دانشگاه های ترکیه ۲۰۲۲ : دلایل محبوبیت ترکیه برای مهاجران تحصیلی

building-with-domes-turrets_1122-1137
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print

آن چه در این متن می خوانید: دلایل محبوبیت ترکیه برای مهاجران تحصیلی برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه برخی از سیستم ها در رتبه بندی دانشگاه های ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی که در ترکیه تحصیل می کنند از سال تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ روند رو به رشد قابل توجهی داشته است. به ویژه بهترین دانشگاه های ترکیه هر سال پذیرای تعداد بسیاری از دانشجویان داخلی و خارجی هستند. اخیرا ۶۵۰۰۰۰ دانشجوی خارجی در ترکیه تحصیل می کنند. این مسئله نشان از تبدیل شدن این کشور به یک مقصد آموزشی برای دانشجویان خارجی دارد. از جمله انگیزه های افراد برای تحصیل در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– امکان تحصیل نسبتا ارزان و با کیفیت در ترکیه

– امکان دریافت کمک هزینه های تحصیلی (این کمک هزینه ها مورادی چون شهریه تحصیل و خوابگاه، بیمه سلامت و هزینه های مسافرت را پوشش می دهد)

علاوه بر این˓ موقعیت جغرافیایی ویژه ترکیه سبب شده تا این کشور مقصد اولیه ای برای دوستداران تحصیل و اشتغال در اروپا باشد. جاذبه های گردشگری و فرهنگی ترکیه از دیگر عوامل محبوبیت این کشور در میان مهاجران تحصیلی به آن محسوب می شوند.

با توجه به موارد ذکر شده اگر چه انتخاب ترکیه به عنوان مقصد تحصیلی معقول به نظر می رسد، اما سوال مهم دیگری همچنان باقیست! دانشگاه های ترکیه به لحاظ آموزشی در چه جایگاهی هستند؟ آیا دانشگاه های ترکیه در میان برترین دانشگاه های جهان یا منطقه حضور دارند؟ برترین دانشگاه های ترکیه کدامند؟ در ادامه قصد داریم بهترین دانشگاه های ترکیه را به شما معرفی کنیم.

دانشگاه های ترکیه

بیش از ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آن ها توسط دولت این کشور اداره می شوند یا به عبارتی دانشگاه های ملی این کشور هستند. در میان دانشگاه های ترکیه دانشگاه های نوپا و تازه تاسیسی وجود دارند که برخی از آنان بر جذب دانشجویان بین المللی تمرکز کرده اند. دانشگاه های ملی و خصوصی در ترکیه از پیمان Bologna Agreement پیروی می کنند. به موجب این پیمان برنامه های آموزشی در این کشور بر اساس استانداردهای کشورهای اروپایی برنامه ریزی و اجرا می شوند. همچنین بسیاری از دانشگاه های ترکیه عضو برنامه Erasmus+ هستند. این برنامه تبادل دانشجویان بین المللی را امکان پذیر می سازد. در ادامه برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه را به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین دانشگاه های ترکیه

بر اساس آخرین رنکینگ های اعلام شده توسط QS World university Rankings نام ۹ دانشگاه ترکیه در میان ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا در سال ۲۰۲۲ به چشم می خورد. بسیاری از دانشگاه های ترکیه امکان تبادل دانشجو با سایر دانشگاه های برتر اروپا را برای دانشجویان خود فراهم می کنند. دانشجویانی که از دانشگاه های برتر این کشور فارغ التحصیل می شوند، افرادی با توانایی و سطح علمی بالایی هستند که می توانند در بهترین مراکز مشغول به کار شوند.

دانشگاه آرتوکلوی ماردین (Mardin Artuklu University) +شهریه 2021
مطلب پیشنهادی

بهترین دانشگاه های ترکیه که دارای رتبه جهانی کمتر از ۱۰۰۰ در رنکینگ QS سال ۲۰۲۲ هستند، به ترتیب عبارتند از:

  1. دانشگاه کوچ
  2. دانشگاه سابانچی
  3. دانشگاه فنی خاورمیانه
  4. دانشگاه بیلکنت
  5. دانشگاه بغازیچی
  6. دانشگاه فنی استانبول
  7. دانشگاه آنکارا
  8. دانشگاه حاجت تپه
  9. دانشگاه استانبول

همچنین دانشگاه های آنادولو، اگه، قاضی، آیدین استانبول، بیلگی استانبول و دانشگاه ازمیر نیز در این فهرست دارای رتبه زیر ۱۲۰۰ هستند. در این مقاله شما را با ۵ دانشگاه برتر ترکیه در سال ۲۰۲۲ آشنا خواهیم کرد.

بهترین دانشگاه های ترکیه : دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ، رتبه اول در بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه کوچ سال ۱۹۹۳ در شهر استانبول بنا شده است. این دانشگاه در حال حاضر بهترین دانشگاه ترکیه است و بهترین امتیازها را در رتبه بندی جهانی دانشگاه ها دارد. انتشار مقالات علمی و تحقیقاتی فراوان در زمانی کوتاه از سوی این دانشگاه، مهم ترین علت کسب این افتخارات و امتیازها بوده است. این دانشگاه در معتبرترین رتبه بندی که از سوی وبسایت QS منتشر می شود، دارای رتبه جهانی ۵۲۰-۵۱۱ است.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه ۲۰۲۲
نام دانشگاه Koç Üniversitesi
موقعیت دانشگاه شهر استانبول
رنکینگ جهانی بر اساس وبسایت QS ۵۱۱-۵۲۰
مورد تایید وزارت علوم ایران بله
شهریه رشته های محبوب   
وبسایت دانشگاه ku.edu.tr

دانشگاه کوچ جزء دانشگاه های رتبه الف در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱ است. همچنین این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز هست. پذیرش این دانشگاه تنها از طریق آزمون های ست (SAT) و ACT صورت می گیرد. پذیرش این دانشگاه به صورت انتخابی است و بهترین ها پذیرش می شوند. دانشگاه نیز برای دانشجویان برتر که نمرات خوبی دارند، کمک هزینه های مختلفی در نظر گرفته است.

سطح علمی این دانشگاه بسیار بالاست و حدود ۳۰ درصد از اساتید آن از دانشگاه های اروپا و امریکا دعوت شده اند. این دانشگاه بالاترین رتبه در میان بهترین دانشگاه های ترکیه را داراست. فارغ التحصیلان دانشگاه کوچ هیچ گونه نگرانی بابت امنیت شغلی خود نخواهند داشت. این دانشگاه عضو معاهده اراسموس و بولونیاست. به این ترتیب دانشجویان می توانند به راحتی در بهترین دانشگاه های اروپا و امریکا ادامه تحصیل دهند.

رتبه دوم بهترین دانشگاه های ترکیه : دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی، دومین دانشگاه برتر ترکیه

این دانشگاه که یکی از دانشگاه های جوان ترکیه محسوب می شود، فعالیت خود را از پاییز ۱۹۹۹ آغاز کرد. در رتبه بندی معتبر QS دانشگاه سابانجی دارای رتبه ۵۵۰-۵۴۱ است. این مرکز، از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه است که در ۴۰ کیلومتری مرکز شهر استانبول قرار دارد. می توان گفت تقریبا ۹۰ درصد از فارغ التحصیلان سابانجی، کمتر از مدت یک سال وارد بازار کار می شوند.

انواع فاند و راه های دریافت بورس تحصیلی خارج از کشور
مطلب پیشنهادی
رنکینگ دانشگاه های ترکیه ۲۰۲۲
نام دانشگاه Sabancı Üniversitesi
موقعیت دانشگاه ۴۰ کیلومتری مرکز شهر استانبول
رنکینگ جهانی بر اساس وبسایت QS ۵۴۱-۵۵۰
مورد تایید وزارت علوم ایران بله
شهریه رشته های محبوب  
وبسایت دانشگاه sabanciuniv.edu

دانشگاه سابانجی یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه در زمینه ارائه امکانات سکونت را بر اساس ظرفیت دانشگاه است. زبان اصلی تدریس در این دانشگاه، انگلیسی است. به همین علت یکی از قوانین پذیرش دانشگاه سابانجی، شرکت در آزمون زبان انگلیسی است. این دانشگاه نیز از برنامه های تبادل دانشجو پیروی کرده و دانشجویان فرصت تحصیل در دانشگاه های سایر کشورهای اروپا و امریکا را خواهند داشت.

دانشگاه فنی خاورمیانه : سومین دانشگاه برتر ترکیه

دانشگاه فنی خاورمیانه، رتبه سوم بهترین دانشگاه های ترکیه

در فهرست دانشگاه های برتر ترکیه حتما نام دانشگاه فنی خاورمیانه یا METU را خواهید دید. این دانشگاه در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران، جزء دانشگاه های دسته الف است. دانشگاه فنی خاورمیانه در سال ۱۹۵۶ در شهر آنکارا، با تمرکز بر علوم اجتماعی و طبیعی تاسیس شد. این دانشگاه بر اساس معتبرترین رنکینگ جهانی دانشگاه ها، جایگاه ۵۶۰-۵۵۱ را در میان دانشگاه های برتر دنیا دارد.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه ۲۰۲۲
نام دانشگاه Orta Doğu Teknik Üniversitesi
موقعیت دانشگاه شهر آنکارا
رنکینگ جهانی بر اساس وبسایت QS ۵۵۱-۵۶۰
مورد تایید وزارت علوم ایران بله
شهریه رشته های محبوب  
وبسایت دانشگاه metu.edu.tr

در سال حدود ۱/۵ میلیون تقاضا برای تبادل دانشجو در دانشگاه فنی خاورمیانه ثبت می شود. به دلیل تقاضای بالا، این دانشگاه تنها از میان ۱/۵ درصد دانشجویان برتر متقاضی پذیرش می کند. زبان آموزش در دانشگاه METU انگلیسی است. بخش بزرگی از این دانشگاه به خوابگاه های دانشجویی اختصاص یافته است. این دانشگاه یکی از دانشگاه های رقابتی و پرطرفدار کشور ترکیه است. هر ساله تقریبا یک سوم از متقاضیانی که بالاترین نمره را در آزمون ها کسب کرده اند، در دانشگاه فنی خاورمیانه ادامه تحصیل می دهند.

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت، چهارمین دانشگاه برتر ترکیه

در آخرین رتبه بندی جهانی QS در سال ۲۰۲۲ دانشگاه بیلکنت در جایگاه ۶۰۰-۵۹۱ قرار گرفته است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است که در شهر آنکارا قرار دارد. دانشگاه Bilkent در سال ۲۰۱۲ بهترین دانشگاه خصوصی در خاورمیانه شناخته شد. این دانشگاه در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱ نیز همچون سال های قبل در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران قرار گرفته است.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه ۲۰۲۲
نام دانشگاه Bilkent Üniversitesi
موقعیت دانشگاه شهر آنکارا
رنکینگ جهانی بر اساس وبسایت QS ۵۹۱-۶۰۰
مورد تایید وزارت علوم ایران بله
شهریه رشته های محبوب  
وبسایت دانشگاه bilkent.edu
آزمون یوس در ایران
مطلب پیشنهادی

Bilkent از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه است. این دانشگاه با بسیاری از دانشگاه های کشورهای اروپا، امریکا و آسیا تبادل دانشجو دارد. دانشگاه بیلکنت مجهز به بزرگترین کتابخانه علمی کشور ترکیه است. بیشتر دانشجویان Bilkent از دانشجویان بین المللی هستند. تمامی متقاضیان تحصیل در دانشگاه بیلکنت باید در آزمون ALES شرکت کنند. این آزمون دو بار در سال برگزار می شود و حداقل نمره قبولی در آن برای تحصیل در دانشگاه بیلکنت ۵۵ است.

دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیجی، رتبه پنجم بهترین دانشگاه های ترکیه

در رتبه بندی QS World university Rankings® سال ۲۰۱۸ این دانشگاه در شمار ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت. همچنین در رتبه بندی اخیر EECA این دانشگاه در رتبه دهم برترین دانشگاه های حاضر در این رتبه بندی ایستاد.  دانشگاه Bogazici در سال ۱۸۶۳با نام Robert College تاسیس شد. این دانشگاه اولین دانشگاه آمریکایی است که در خارج از آمریکا بنا شده است. دانشگاه Bogazici درشهر استانبول واقع شده است. زبان آموزش در این دانشگاه همچون دانشگاه METU انگلیسی است و این دانشگاه ارتباط بسیار نزدیکی با سیستم آموزش دانشگاهی کشور آمریکا دارد.

در این مقاله به دلایل محبوبیت ترکیه به عنوان مقصدی برای مهاجران تحصیلی پرداختیم. سپس از دانشگاه های ترکیه و سیستم های رایج رتبه بندی دانشگاه ها در این کشور سخن گفتیم. در پایان نیز پنج دانشگاه از میان برترین دانشگاه های ترکیه را به شما معرفی کردیم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با پنج دانشگاه ذکر شده دارید با ارسال نظراتتان ما را مطلع سازید. همچنین در صورت تمایل به آشنایی با سایر دانشگاه های برتر ترکیه می توانید با ارسال نظر خود ما را آگاه کنید. ما در مجموعه یونی لند قصد داریم همه چیز درباره تحصیل در ترکیه را اختیار شما قرار دهیم. از معرفی کشور ترکیه و برترین دانشگاه های آن تا برگزاری کلاس آنلاین یوس ۲۰۲۱ جهت آموزش و موفقیت شما عزیزان در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه. کافی است با ما همرا ه باشید و با ارسال نظرات خود ما را از دغدغه هایتان مطلع کنید.

 

اشتراک در خبرنامه سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نوشته ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید