بوت کمپ زمستانی یونی لند آغاز شد!

021-91305905

TR-YOS|ریاضی|توان

TR-YOSریاضی

فهرست مطالب

مبحث توان در آزمون یوس YOS

مباحث آزمون یوس از سه بخش کلی ریاضی، هوش و هندسه تشکیل می شود. کسب مهارت لازم در این مباحث و کسب مهارت لازم در نکات مربوط به تست زدن می توانند موفقیت شما را در این آزمون تضمین کنند. هر کدام از بخش های یاد شده، خود، از مباحث دیگری تشکیل می شود. مبحث توان در ریاضیات یکی از موضوعاتی است که در بسیاری از سوالات آزمون یوس به صورت مستقیم و غیر مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد. به بیان دیگر، هدف برخی از سوالات، سنجش مهارت و سواد شما در زمینه مبحث توان نیست؛ اما لازمه حل کردن آن ها تسلط به این مبحث است.

حدود 45% از آزمون یوس را سوالات ریاضی تشکیل می دهند؛ در نتیجه با تسلط بر مباحث مرتبط با توان می توانید به تعداد قابل قبولی از سوالات این آزمون پاسخ دهید.

توان در معادلات نمائی

یکی از مباحث ریاضی ای که بدون توان قابل یادگیری نیست، مبحث «معادلات نمائی» است. شما باید با مبحث توان آشنایی کامل داشته باشید و مفهوم آن را به خوبی درک کنید تا بتوانید معادلات نمائی را هم به طور کامل یاد بگیرید. در ادامه، ابتدا چند قانون درباره معادلات نمائی را به شما خواهیم گفت و در ادامه نمونه هایی از این معادلات را به کمک مبحث توان حل خواهیم کرد.

مبحث توان

بسیاری از تکنیک های فرآیند حل کردن معادلات نمائی با تکنیک های معادلات جبری یکسان است. البته در معادلات نمائی معمولا ترکیبی از این تکنیک ها وجود دارد. جمع کردن یا تفریق کردن از هر دو سمت معادله، ضرب کردن یا تقسیم کردن هر سمت بر عددی یکسان، فاکتور گیری، مربع کردن هر دو سمت و… بخشی از مهارت ها و تکنیک های حل این معادلات است.

چند مورد از قوانین مربوط به توابع نمایی که نیاز به یادگیری توان دارند عبارتند از:

مبحث توان

 

 

 

 

 

 

شیوه های حل معادله نمایی

معادلات نمائی گاه ظاهر ساده ای دارند؛ اما در بسیاری از مواقع هم ظاهر غلط انداز آن ها، سختی زیادی را به شما القا می کند. در خصوص حل این معادلات، لازم است که در ابتدا نوع آن ها را با توجه به پایه تشخیص دهید. در ادامه، دو نوع معادلات نمائی را با ذکر مثال توضیح خواهیم داد.

  • حل معادله نمایی با پایه مشابه

برای آشنایی با معادله نمائی با پایه مشابه به زبان ساده، اگر a ثابت غیر صفر باشد، از قضیه زیر کمک گرفته می شود.

حل معادله نمایی با پایه مشابه

 

 

 

 

 

 

 

هنگامی که پایه ها با هم یکسان هستند، باید توان ها نیز یکسان شوند.

برای مثال اگر تصمیم به حل معادله زیر دارید،

حل معادله نمایی با پایه مشابه

 

 

 

در ابتدا خواهید دید که پایه های معادله با هم یکسان هستند. همانطور که اشاره کردیم، نتیجه خواهیم گرفت که توان ها هم یکسان باید باشند. در این حالت باید معادله میان توان ها را که عبارت زیر است، حل کنید.

حل معادله نمایی با پایه مشابه

 

 

 

در نهایت نیز پس از حل معادله راستی آزمایی آن را فراموش نکنید.

حل معادله نمایی با پایه مشابه

 

 

 

  • حل معادله نمایی با پایه غیر مشابه

حال اگر پایه ها یکسان نباشد، ممکن است بترسید و تصور کنید که حل معادله کار دشواری است. امیدتان را از دست ندهید و فراموش نکنید که یکی از مهم ترین نکات برای کسب موفقیت در هر آزمونی از جمله یوس نترسیدن و استرس نداشتن است. در مواجهه با سوال، آرامش خودتان را حفظ کنید و سپس سوال را با دقت بخوانید. دانش خود را مرور کنید و با آرامش و البته در نظر داشتن زمان به سوال پاسخ دهید. گاه ظاهر بعضی سوال ها گیج کننده یا استرس زا است؛ اما حل آن بسیار راحت تر از آن چیزی است که می ‌بینید.

در بسیاری از سوالات آزمون یوس، پایه های معادله با هم یکسان نیستند؛ اما مرتبط اند. در چنینن حالتی تسلط بر مبحث توان به کارتان می آید. معادله زیر را در نظر بگیرید.

حل معادله نمایی با پایه غیر مشابه

 

 

 

پایه های این معادله یکسان نیستند؛ اما توان هایی از دو هستند. به این ترتیب، معادله را بر اساس مراحل زیر انجام دهید.

حل معادله نمایی با پایه غیر مشابه

 

 

 

 

 

 

 

راستی آزمایی پاسخ نهایی تان را فراموش نکنید.

حل معادله نمایی با پایه غیر مشابه

 

 

 

برای آشنایی بیشتر با سوالات آزمون یوس و کارکرد های یادگیری مبحث توان در این آزمون، می توانید از آموزش ریاضی یوس ۲۰۲۴ کمک بگیرید. این دوره آموزشی که هم به صورت آنلاین و هم حضوری برگزار می شود، صفر تا صد مباحث ریاضی آزمون یوس، از جمله مبحث توان را در بر می گیرد. به بیان دیگر، حتی اگر بسیار مبتدی هستید نیز می توانید از چنین آموزشی بهره مند شوید؛ زیرا این دوره حتی مباحث بدیهی را هم شامل می شود. البته بهتر است ابتدا مهارت های ریاضی خود را در حد ریاضی متوسطه اول تقویت کنید.

این دوره آموزشی 150 ساعت آموزش را در بر می گیرد که ویدیو های آن ضبط می شوند. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد قبولی در آزمون یوس دانشگاه های ترکیه را دارید، حتما در ساعات مقرر چه به صورت حضوری و چه آنلاین، سر کلاس ها حاضر شوید. عدم حضور شما در کلاس ها به امید ویدیو های ضبط شده، انگیزه تدریس بهتر را از مدرس می گیرد. ضمن اینکه شما را از فضای رقابتی ای که می تواند رقابت سازنده ای برایتان ایجاد کند، دور می کند.

جمع بندی

کسب مهارت در حل سوالات ریاضیات می تواند تاثیر چشمگیری بر شانس قبولی شما در آزمون یوس داشته باشد. یکی از مباحث مهمی که می تواند به موفقیت شما کمک زیادی بکند، مبحث توان است. مبحث توان در بسیاری از مباحث و مهارت های ریاضی کاربرد دارد. برای مثال معادلات نمائی یکی از آن ها است. در این مطلب سعی کردیم تا علاوه بر آشنایی شما با کاربرد مبحث توان در این معادلات، مثال هایی برایتان ذکر کنیم. در نهایت به شما پیشنهاد می دهیم که از دوره های آموزشی و حل نمونه سوالات یوس سال های قبل غافل نشوید.

توجه: یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
8:30 الی 22
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟

مقالات پیشنهادی

یونی لند مجموعه ایست که با هدف ارائه آموزش های تخصصی یوس برای همه علاقمندان در سراسر ایران، آموزش های خود را آغاز کرده است.