021-91305905

TR-YOS|ریاضی|نامعادله درجه۱|جلسه اول

TR-YOSنامعادله-درجه1

فهرست مطالب

مبحث نامعادلات در ریاضی آزمون یوس

آزمون یوس (YOS) ترکیه این روز ها به دریچه امیدی برای دانش آموزان ایرانی کنکوری تبدیل شده است. دریچه ای که نه تنها فرصت تحصیل در رشته مورد علاقه تان را فراهم می کند، بلکه کیفیت زندگی تان را هم در همه ابعاد آن تغییر می دهد. تحصیل در یک دانشگاه باکیفیت در کشور دیگر رویای وسوسه انگیزی است که می تواند هر دانش آموزی را ترغیب به شرکت در آزمون یوس کند. اما هرگز فراموش نکنید که این رویا ها بدون تلاش و زحمت به دست نمی آید. اگر تصمیم گرفته اید که در آزمون یوس موفق شوید، در درجه اول به فکر تقویت تست ریاضی تان باشید. یکی از مباحث ریاضی آزمون یوس مبحث نامعادلات است. مبحثی که در ریاضی1 با آن آشنا شده اید و به همین دلیل هم با اندکی تلاش می توانید امتیاز سوالات آن را دریافت کنید.

حتما با مبحث معادله به اندازه کافی آشنا هستید. مبحث معادله نیز از مباحثی است که با تسلط بر آن به تعداد زیادی از سوالات آزمون یوس می توانید پاسخ دهید. دو عبارت که میان آن ها علامت تساوی دیده می شود، معادله است. حال، نامعادلات چیستند؟ در ادامه مروری کوتاه بر نامعادلات خواهیم کرد تا این مبحث برایتان یادآوری شود.

مبحث نامعادلات چیسـت؟

اگر در یک معادله جای نماد تساوی را با یکی از نماد های نامساوی تغییر دهیم، با یک نامعادله رو به رو خواهیم بود. منظورمان از نماد های نامساوی، علامت کمتری، بیشتری، کمتر یا مساوی و بیشتر یا مساوی است.

نامعادلات نیز دقیقا مانند معادلات بر حسب درجه یا کسری، رادیکالی، مثلثاتی و… بودن تقسیم بندی می شوند. تسلط بر هر کدام از آن ها می تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

برای اینکه جواب یک نامعادله یک مجهولی درجه اول را به دست آوریم، باید نامعادله را ساده کنیم. این ساده کردن باید به صورتی انجام شود که در یک سمت آن، متغیر نامعادله با ضریب یک و در سمت دیگر، عددی ثابت قرار داشته باشد. حال ممکن است این پرسش پیش بیاید که چه طور می‌ توان یک نامعادله را ساده کرد؟ برای ساده کردن یک نامعادله باید اعداد یا عباراتی را با دو طرف تساوی جمع و یا در دو طرف تساوی ضرب کنیم.

اگر قصد داریم که از ضرب استفاده کنیم، باید حواسمان باشد که اگر دو طرف نامعادله را در یک عدد منفی ضرب کردیم، جهت نامعادله عوض می ‌شود.

TR-YOS|ریاضی|نامعادله درجه1|جلسه اول

نمونه سوال نامعادله

سوال:  جواب نامعادله زیر را به دست آورید.

مبحث نامعادلات

 

 

برای حل این نامعادله باید آن را به گونه ای ساده کنیم که x با ضریب 1 در یک طرف قرار بگیرد. با آگاهی به این قاعده کلی نامعادلات، ابتدا دو طرف نامعادله را با عدد 4- جمع می کنیم.

مبحث نامعادلات

 

 

بر این اساس، جواب نامعادله برابر است با مجموعه تمام اعداد حقیقی کوچک تر از یک.

در نهایت جواب نامعادله را می توانیم به صورت زیر نشان دهیم:

مبحث نامعادلات

 

 

آنچه در مثال بخش بالا ذکر کردیم، تنها یک مثال از دنیای بزرگ نامعادلات است. داوطلبان شرکت در آزمون یوس با انواع مختلفی از نامعادلات در این آزمون مواجه خواهند شد؛ اما همانطور که گفتیم فراموش نکنید که این مبحث، مبحث سختی نیست. به علاوه این نکته که دانش آموزان در زمان تحصیلشان در مدارس ایران با این مبحث در ریاضی 1 (متوسطه اول) آشنا شده اند.

آنچه سبب می شود تا داوطلبان حتی در مباحث بسیار پر تکرار مانند نامعادله هم موفق نشوند؛ قطعا تمرین کم است. حل سوالات مختلف مهم ترین راهکار پیروزی و موفقیت در آزمون یوس است.

دوره آموزش ریاضی یوس مجموعه یونی لند، فرصتی را فراهم کرده است که دانش آموزان از پایه و ابتدا مباحث مهم ریاضی برای آزمون یوس را یاد بگیرند. این آموزش ها هم به صورت حضوری و هم آنلاین برگزار می شود. مباحث این دوره آموزشی به گونه ای تنظیم شده است که برای همه افرادی که می‌ خواهند از آزمون TR-YOS و آزمون‌ های یوس دانشگاه‌ های ترکیه نتیجه بگیرند، مفید واقع شود.

سطح آموزشی این دوره صفر تا صد است. به این معنی که از مبتدی شروع به آموزش می شود و حتی مطالب بدیهی هم گفته می شود؛ پس اصلا جای نگرانی نیست. فقط کافی است تا داوطلب پیش نیاز لازم برای حضور در این دوره را داشته باشد. پیش نیاز حضور نیز آشنایی با ریاضیات 1 (متوسطه اول) است.

دوره آموزش ریاضی یوس یونی لند شامل خدمات زیر می شود:

  • 150 ساعت آموزش حضوری و آنلاین
  • ویدیوی ضبط شده جلسات به صورت حفاظت شده
  • 2 جلد کتاب آموزشی اختصاصی یونی‌ لند
  • کلاس رفع اشکال
  • گروه VIP رفع اشکال

یک داوطلب باید بداند که تنها با حضور در کلاس های آموزشی نمی تواند بر مبحث نامعادلات مسلط شود؛ بلکه همانطور که اشاره کردیم تمرین راه اصلی پیروزی است. برای تمرین، حل نمونه سوالات آزمون های یوس سال های قبل همیشه راه مناسبی است. حل نمونه سوالات هم تمرین است هم روش خوبی برای اینکه داوطلب بداند در آزمون های سال های پیش از کدام نوع نامعادلات سوال بیشتری مطرح شده است.

برای حل نمونه سوالات هم کارشناسان مجموعه یونی لند با در نظر گرفتن رفاه حال داوطلبان، آزمون های یوس سال‌ های گذشته دانشگاه‌ های مختلف ترکیه را جمع آوری کرده اند و در اختیار دانش آموزان قرار می دهند.

استفاده از این نمونه سوالات نیاز به پرداخت هزینه ندارد و رایگان است. برای دانلود رایگان محصول، ثبت نام در سایت مجموعه یونی لند لازم است.

جمع بندی

ریاضیات آزمون یوس به مانند هر آزمون دیگری مباحث مختلفی را در بر می گیرد. یکی از این مباحث که اتفاقا خیلی هم سخت نیست مبحث نامعادلات است. دانش آموزان ایرانی داوطلب یوس در ریاضیات 1 دوره مدرسه شان با این مبحث آشنا شده اند. از همین رو هم با کمی تلاش می توانند به سوالات نامعادله در یوس پاسخ دهند. در این مطلب سعی کردیم تا یادآوری و مرور کوتاهی بر مبحث نامعادله و مخصوصا ریاضی-نامعادله-درجه1 داشته باشیم و به اهمیت آن در آزمون یوس بپردازیم. مجموعه یونی لند با تهیه دوره های آموزشی گوناگون در کنار داوطلبان خواهد بود تا گام به گام به موفقیت نزدیک تر شوند.

توجه: یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
8:30 الی 22
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟

مقالات پیشنهادی

یونی لند مجموعه ایست که با هدف ارائه آموزش های تخصصی یوس برای همه علاقمندان در سراسر ایران، آموزش های خود را آغاز کرده است.