021-91305905

دانشگاه ییلدیز تکنیک (Yildiz Technical University) که معمولا به صورت اختصار با عنوان YTU یا Yıldız شناخته می‎‌شود، یک دانشگاه فنی برجسته در حوزه مهندسی، علوم طبیعی و علوم اجتماعی است. دانشگاه ییلدیز تکنیک یکی از قدیمی‌‎ترین موسسات آموزشی عالی و دانشگاه‎‌های ترکیه است. پردیس مرکزی دانشگاه در منطقه بکیتاش (Beşiktaş) قرار دارد.

آشنایی با دانشگاه ییلدیز تکنیک

موسسه آموزش عالی ییلدیز تکنیک

این دانشگاه ۱۰ دانشکده فنی، ۳ مدرسه حرفه‌‎ای و ۲ موسسه آموزش عالی دارد. دانشگاه فنی Yıldız تاریخی برجسته و خاص دارد که این تاریخ به سال ۱۹۱۱ باز می‎‌گردد. YTU به عنوان Kondüktör mekteb-I âlisi (مدرسه آموزش عالی آموزش) تاسیس شد تا بتواند به افسران علمی که در بخش کارهای عمومی شهرداری فعالیت داشته‌‎اند، کمک کند. برنامه درسی این مدرسه براساس “Ecole de Conducteur” مدل سازی شده بود و وابسته به وزارت کار عمومی بود. در سال ۱۹۹۲ نام این موسسه آموزش عالی به Nafia Fen Mektebi تغییر پیدا کرد.. پس از افزایش امکانات عمومی دانشگاه، دستوری مبنی بر بسته شدن نافیا فن مکتبی و ایجاد یک مدرسه فنی برای تامین نیروی کار ارائه شد.

در دوره اولیه، ۱۹۴۳- ۱۹۴۲ این دانشگاه شامل بخش‌‎های مدنی، مکانیکی، فنی و مهندسی بود. سپس بخش برق و معماری به آن افزوده شد. پس از آن این موسسه آموزشی به عنوان یک موسسه تحقیقاتی در سال ۱۹۶۹ راه اندازی شد. در نهایت، دانشگاه ییلدیز تکنیک نام نهایی خود را در سال ۱۹۹۲ دریافت کرد. در حال حاضر، این دانشگاه به چهار دانشکده مهندسی تحت عنوان دانشکده برق و الکترونیک، دانشکده معماری، دانشکده مکانیکی و شیمیایی متالورژی و دانشکده اقتصاد و علوم اداری تقسیم شده است. این دانشگاه جزء دانشگاه‌‎های دولتی شهر استانبول است. در ادامه شما را بیشتر با این دانشگاه و شرایط تحصیل در آن آشنا می‌کنیم.

دانشکده‌‎های دانشگاه ییلدیز تکنیک

موسسه آموزش عالی ییلدیز تکنیک با هدف ارتقای آموزش دانشگاه‌های ترکیه راه اندای شده است. امروزه این مجموعه شامل مدارس و دانشکده‌های مختلفی است تا دانشجویان بین‌المللی و بومی بتوانند با آسودگی خاطر نسبت به تحصیل در این دانشکده‎ تصمیم‌گیری نمایند. از جمله این دانشکده‌ها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

رشته‌های تحصیلی دانشگاه ییلدیز تکنیک

حالا که با دانشکده‌‎های دانشگاه ییلدیز تکنیک آشنا شده‌‎اید، احتمالا می‌خواهید بدانید چه رشته‌های تحصیلی پرطرفداری در این دانشگاه ارائه می‌شود. از جمله رشته‌های تحصیلی متنوع ارائه شده در دانشگاه ییلدیز تکنیک می‌‎توان به موارد ذیل اشاره کرد:

امکانات رفاهی دانشگاه ییلدیز تکنیک

دانشگاه ییلدیز تکنیک دارای بخش‎‌های متنوعی همچون محوطه و پردیس دانشگاهی، کتابخانه و خوابگاه، وای فای و اینترنت رایگان، سالن کنفرانس، مرکز سلامت، تئاتر و مرکز تفریحی فرهنگی، باشگاه و ورزشگاه، انجمن دانشجویی، استخر، رستوران و کافی شاپ است. دانشگاه فنی Yıldız در کل حدود ۵۵ باشگاه دانشجویی دارد که کلیه این باشگاه‎‌ها توسط دانش آموزان YTU تشکیل شده‌‎اند.

همچنین بخوانید:
دانشگاه کوچ + شهریه 2022، معرفی رشته ها

دانشجویانی در این باشگاه‌‎ها شرکت کرده و به ارتقای وضعیت اجتماعی و فرهنگی دانشگاه کمک می‌‎کنند. آن‌ها به ارتقا و برگزاری رویدادها و جشنواره‌های مختلف علمی، هنری و فرهنگی کمک می‌کنند.

این دانشگاه سعی در بهبود وضعیت مذهبی و دینی دانشجویان خود دارد. به همین علت، دانشجویان مذهبی می‎‌توانند در انجمن‎‌ها و جلسات مذهبی متناسب با نیازهای خود شرکت کنند. همچنین، اتاق‎‌هایی مخصوص نماز و عبادت نیز برای دانشجویان تعبیه شده تا آن‌ها بتوانند به راحتی امور دینی و مذهبی خود را ادا کنند. در ضمن، دانشگاه ییلدیز تکنیک کارتی تحت عنوان کارت Iett برای دانشجویان خود در نظر گفته است. دانشجویان متناسب با نیاز خود می‌‎توانند از این کارت برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

شرایط دریافت پذیرش و تحصیل در دانشگاه ییلدیز تکنیک

به دلیل اینکه موسسه آموزش عالی ییلدیز تکنیک یکی از دانشگاه‌های دولتی و برتر ترکیه است، برای قبولی و پذیرش در این دانشگاه نیازمند قبولی در آزمون‎ ورودی این دانشگاه هستید. از جمله این آزمون‌‎ها می‌‎توان به آزمون YOS یا SAT اشاره کرد. پس از قبولی در آزمون و مصاحبه و ارائه مدارک مورد نیاز دانشگاه می‌توانید تحصیلات خود را در این دانشگاه معتبر و معروف آغاز کنید.

مدارک لازم:

از جمله مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه ییلدیز تکنیک می‎توان به مدرک زبان، مدرک شناسایی شخصی و مدارک تحصیلی به همراه ترجمه آن‌ها اشاره کرد. از جمله مدارک زبان معتبر در دانشگاه‌های ترکیه می‌توان به مدرک تومر یا تافل اشاره کرد.

 مدارک شخصی معمولا شامل پاسپورت، یک قطعه عکس، شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه آن‌ها به زبان انگلیسی یا ترکی است. از مدارک تحصیلی می‌‎توان به ریز نمرات دوره دبیرستان یا دانشگاه، امتیازات تحصیلی خاص همچون قبولی در آزمونی علمی و یا وزشی و هنری اشاره کرد.

 به این ترتیب، مدارک مورد نیاز را به درستی فراهم خواهید کرد. و حتما مدارک فارسی را به زبان انگلیسی یا ترکی ترجمه کرده و برای دانشگاه ارسال نمایید. در ضمن، در صورت نیاز به قبولی در آزمون خاصی باید در آن شرکت کرده و قبول شوید. بدین صورت، می‎توانید تحصیلات خود را در دانشگاه ییلدیز تکنیک آغاز کنید.

شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه ییلدیز تکنیک

شهریه دانشگاه ییلدیز تکنیک برای دانشجویان بین الملل مقطع کارشناسی حدودا ۷۰۰ دلار یا ۳۰۰ لیر ترکیه است. البته، این هزینه در مقاطع بالاتر افزایش پیدا می‎کند. در ضمن، فراموش نکنید هزینه تحصیل در رشته‎های مختلف متغیر است.

همچنین، از آنجایی که موسسه آموزش عالی ییلدیز تکنیک در شهر استانبول واقع شده است، هزینه زندگی دانشجویی بیشتر از شهرهای کوچک خواهد بود. اما خوشبختانه به دلیل وجود قابلیت کار در حین تحصیل برای دانشجویان بین الملل آنها می‎توانند آسانتر از این شرایط به نفع خود و برای کسب درآمد بهره ببرند.

تحصیل در دانشگاه ییلدیز تکنیک

به عنوان سخن پایانی باید گفت امیدواریم اطلاعات لازم و ضروری در رابطه با تحصیل در موسسه آموزش عالی ییلدیز تکنیک را کسب کرده باشید. شما براساس این داده‌‎ها و اطلاعات می‎‌توانید نسبت به تحصیل در ترکیه اقدام نمایید.

همچنین، می‎‌توانید از مجموعه یونی لند برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره استفاده کنید.  و شماره تماس آن ۰۲۱۲۲۸۱۳۵۱۹ است. حتما برای کسب اطلاعات بیشتر از مجموعه سایت یونی لند از موارد فوق برای برقراری تماس استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *