021-91305905

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) یکی از دانشگاه های برتر ترکیه واقع در شهر آنکاراست که در رتبه بالایی قرار دارد. این دانشگاه در سال 1954 تاسیس شد و فعالیت خود را از سال 1958 آغاز کرد. دانشگاه دولتی حاجت تپه بهترین دانشگاه ترکیه از نظر پژوهشی محسوب می شود. همچنین از نظر آموزش، تنوع بالای رشته ها و فعالیت های ملی از دانشگاه های مشهور این کشور است. دانشجویان این مرکز پس از فارغ التحصیلی می توانند به راحتی از دانشگاه های اروپایی و امریکایی اپلای بگیرند. در این مقاله مهم ترین مطالبی که درباره این دانشگاه باید بدانید، برای شما گردآوری شده است.

آشنایی با دانشگاه حاجت تپه

رتبه دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه معتبر حاجت تپه در سال 2019 در بین دانشگاه های آسیای مرکزی و اروپای شرقی رتبه 33 را کسب کرده است. همچنین بر اساس رتبه بندی تایمز نیز در سال 2019 در رتبه 501 تا 600 جهانی قرار گرفت. این دانشگاه ملی مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران بوده و مدارک آن مورد ارزشیابی واقع می شوند. شایان ذکر است که دانشگاه حاجت تپه در جدول اعتبارسنجی 2022-2021 وزارت علوم در بین دانشگاه های رتبه الف (ممتاز) قرار گرفته است.

دانشکده های دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه دولتی حاجت تپه علاوه بر موسسات، مدارس عالی، مراکز تحقیقاتی و پردیس های دانشگاهی، از 16 دانشکده با عناوین زیر برخوردار است:

رشته های تحصیلی در دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه در زمینه هنر، تکنولوژی و علوم جزء دانشگاه های برتر و معتبر ترکیه است و دانشجویان زیادی را در رشته های مختلف، جذب می کند. تعدد بالای رشته های تحصیلی در این دانشگاه و سطح علمی بالای آن، باعث گرایش بیشتر دانشجویان ایرانی به این مرکز شده است. از جمله رشته های تحصیلی که این دانشگاه ارائه می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکانات رفاهی دانشگاه ملی حاجت تپه

دانشگاه معتبر حاجت تپه دارای امکانات گوناگون تفریحی، ورزشی، آموزشی و تحقیقاتی است. استادیوم، سالن های ورزشی مجهز، استخر، مراکز تحقیقاتی، کتابخانه مرکزی، آزمایشگاه های مدرن، اداره پست، مرکز بهداشت، مجتمع خوابگاهی مجهز، بانک های مختلف، رستوران و کافی شاپ، گالری های هنری متنوع و کتابخانه مخصوص علوم پزشکی برخی از امکانات بیشمار این دانشگاه است که در اختیار دانشجویان قرار دارد.

علاوه بر امکانات رفاهی و تفریحی، ارتباطات گسترده بین المللی دانشگاه نیز شرایط مفیدی را برای دانشجویان آن فراهم کرده است. دانشجویان دانشگاه دولتی حاجت تپه پس از فارغ التحصیلی یا در سال آخر تحصیل براساس برنامه های انتقال دانشجویی اراسموس و بولونیا می توانند به دانشگاه های اروپایی و امریکایی انتقالی بگیرند. همچنین این دانشگاه به طور مستقیم با دانشگاه هاروارد امریکا نیز در ارتباط است.

همچنین بخوانید:
معرفی دانشگاه سابانجی ترکیه + شهریه 2022-2021

شرایط دریافت پذیرش و تحصیل در دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه از دو طریق اقدام به جذب دانشجو می کند. اولین راه شرکت در آزمون SAT و کسب حداقل نمره 1200 در این آزمون است. برای رشته پزشکی بایستی حداقل نمره شما 1500-1450 باشد. تنها آزمون مورد قبول این دانشگاه، آزمون ست (SAT) است. برای آشنایی بیشتر با این آزمون می توانید به مقاله «آزمون ست، پلی به سوی دانشگاه های ترکیه» مراجعه کنید.

روش بعدی برای آن دسته از افرادی است که تمایلی به شرکت در آزمون ورودی ندارند. این افراد باید معدل دیپلم و پیش دانشگاهی (نظام قدیم) و یا معدل دیپلم (نظام جدید) آنها حداقل 18 باشد تا اجازه درخواست پذیرش را داشته باشند.

همچنین این دانشگاه بنابر شرایطی اقدام به پذیرش دانشجوی بورسیه نیز می کند. زمان ثبت نام برای بورسیه دانشگاه معمولا از اواخر دی تا اوایل اسفند است. برای اطلاع از زمان دقیق آن باید به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید.

بورسیه دانشگاه دولتی حاجت تپه

همان گونه که گفتیم از اواخر دی ماه تا اوایل اسفند، بازه زمانی است که برای ثبت نام بورسیه دانشگاه حاجت تپه فرصت دارید. برای ثبت نام باید به سایت ترکیه بورسلاری مراجعه کرده و درخواست خود را همراه با مدارک خواسته شده ارسال کنید. به هنگام ثبت درخواست در این سایت به موارد زیر توجه داشته باشید:

  1. بارگذاری ترجمه معدل و ریزنمرات دبیرستان.
  2. در نوشتن انگیزه نامه حتما از افراد کاربلد راهنمایی بگیرید.
  3. چنانچه دارای مقاله، اختراع، کتاب و یا هر نکته مثبتی در رزومه خود هستید، حتما ذکر کنید.
  4. دارا بودن مدرک زبان معتبر مانند تومر، تافل و یا آیلتس تاثیر مثبتی در پذیرش شما دارد.

مدارک لازم برای ثبت نام

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام برای رشته های مختلف این دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. بنابراین بهترین راه مراجعه به سایت دانشگاه و مطالعه مدارک رشته مورد نظرتان است. اما مدارک پایه ای و اصلی جهت اخذ پذیرش در این دانشگاه عبارتند از:

  1. فرم درخواست پذیرش
  2. ترجمه معتبر مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان ترکی یا انگلیسی
  3. ترجمه معتبر ریزنمرات دوره متوسطه و پیش دانشگاهی به زبان ترکی یا انگلیسی
  4. مدرک معتبر آزمون تافل یا آیلتس
  5. فیش واریز هزینه درخواست پذیرش

شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه حاجت تپه

شهریه رشته های مختلف برای یک سال تحصیلی در سایت رسمی این دانشگاه درج شده که می توانید به آن مراجعه کنید. در ادامه شهریه برخی از رشته های این دانشگاه در 2021-2020 را فهرست کرده ایم. این دانشگاه برای سال تحصیلی 2022-2021 نیز همین جدول شهریه را منتشر کرده است. اما امکان تغییر شهریه ها نیز وجود دارد که در این صورت، دانشگاه جدول فعلی را آپدیت خواهد کرد.

تحصیل در دانشگاه حاجت تپه

از آنجا که دانشگاه حاجت تپه یکی از دانشگاه های برتر ترکیه است که در رتبه الف اعتبارسنجی وزارت علوم ایران نیز قرار دارد، دانشجویان ایرانی بسیاری تمایل به اخذ پذیرش و تحصیل در این دانشگاه را دارند. این دانشگاه از سطح علمی بالایی برخوردار بوده و در ارتباط مستقیم با دانشگاه هاروارد آمریکاست. امکانات رفاهی و تفریحی متنوع و بسیار زیاد، عامل مهم دیگری است که باعث شده تحصیل در این دانشگاه آرزوی بسیاری از افراد باشد.

همچنین بخوانید:
معرفی دانشگاه 19 ماییس ترکیه + شهریه 2022-2021

اگر شما نیز رویای تحصیل در ترکیه را دارید، باید بدانید که رسیدن به این رویا دور از دسترس نیست. تنها کافی است به خود و توانایی هایتان ایمان داشته باشید. در صورت نیاز می توانید راهنمایی های لازم در این زمینه را از کارشناسان ما در یونی لند نیز دریافت کنید. ما راه را به شما نشان داده و در این مسیر کنار شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *