بغازیچی(Boğaziçi Üniversitesi)
نگاه کلی به

معرفی دانشگاه بغازیچی ترکیه + شهریه | ۲۰۲۲-۲۰۲۱

 • شماره تماس

  +90 212 359 54 00

 • نام دانشگاه

  بغازیچی(Boğaziçi Üniversitesi)

 • وب سایت

  http://www.boun.edu.tr/

 • نوع دانشگاه

  دولتی

 • رنکینگ جهانی

  501

 • رنکینگ ملی

 • شهر

  استانبول

 • نحوه پذیرش

  YOS

 • مورد تایید وزارت علوم

 • مورد تایید وزارت بهداشت

معرفی دانشگاه بغازیچی ترکیه + شهریه | ۲۰۲۲-۲۰۲۱

بغازیچی

دانشگاه بغازیچی یکی از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه می باشد. تاسیس این دانشگاه به سال 1863 در شهر استانبول باز می گردد. در حال حاضر این دانشگاه بیش از 17 هزار دانشجو دارد.

دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi) یکی از دانشگاه هایی است که متقاضیان بین المللی زیادی دارد. ترکیه با نرخ تحصیل ۹۴.۲ درصد، دومین کشور جهان است که می‌توان برای گذراندن دوره آموزش عالی به آن مهاجرت کرد. دلایل زیادی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه وجود دارد. وجود بی­شمار جاذبه‌های طبیعی و معنوی، در کنار امکانات پیشرفته‌ی شهرها، ترکیه را به یکی از پر قدرتمندترین مراکز جذب دانشجو از سراسر دنیا تبدیل کرده است. در این مطلب قصد داریم به معرفی یکی دیگر از دانشگاه های ترکیه واقع در شهر دوست داشتنی استانبول بپردازیم. پس اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، با ما همراه باشید.

معرفی دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi) در سال ۱۸۶۳ با عنوان Robert College، اولین کالج آمریکایی بود که خارج از مرزهای ایالات متحده تأسیس شد. بعدها در سال ۱۹۷۱ به دانشگاه Boğaziçi، یک مرکز تحقیقات عمومی نخبه در ترکیه تبدیل شد. تا به امروز نیز سنت تعلیم هنرهای آزاد به زبان انگلیسی را حفظ کرده است.

از آن زمان به بعد، برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد این مرکز آموزشی گسترش یافت و پردیس‌های جدیدی به آن اضافه شد. در حال حاضر، دانشگاه بغازیچی که بعضاً «دانشگاه بسفر» نیز نامیده می‌شود، یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در ترکیه با بهترین دوره ها در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در زمینه علوم طبیعی و اجتماعی، علوم انسانی، مهندسی، آموزش و علوم کاربردی است.

این دانشگاه با داشتن دانشکده‌های کلاس جهانی، آزمایشگاه‌ها و تجهیزات درجه یک و پردیس‌های دانشگاهی نفس‌گیر، یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه و مورد توجه بسیاری از دانشجویان این کشور و مناطق اطراف است. تعداد کل دانشجویان بغازیچی به بیش از ۱۷ هزار نفر و تعداد فارغ‌التحصیلان آن به ۴ هزار نفر می‌رسد.

مأموریت و هدف دانشگاه بغازیچی

مأموریت دانشگاه بغازیچی، پرورش دانش در سطح جهانی و آموزش افرادی است که به استانداردهای اخلاقی احترام می‌گذارند. این افراد از نظر زیست محیطی آگاه هستند و می‌توانند انتقادی بیندیشند. درنهایت با اعتماد به نفس بالا و شخصیتی که به لحاظ علمی و فرهنگی شکل گرفته، در مشاغلی چون مؤسسات دانشگاهی و در بخش‌های دولتی یا خصوصی، همه‌کاره، خلاق و موفقیت آفرین هستند.

همچنین تولید اندیشه، علم و تکنولوژی جهانی در خدمت بشریت و ایفای نقش پیشگام در تشویق گسترش علم، فرهنگ و هنر در سراسر جامعه از دیگر مأموریت‌های این دانشگاه است.

دانشگاه بغازیچی چند پردیس دانشگاهی دارد

بیشتر ساختمان‌های این دانشگاه در پردیس جنوبی (South Campus) آن واقع شده‌اند و قلعه تاریخی Rumelihisar مرز این پردیس با شرق است. این محوطه، قدیمی‌ترین ساختمان‌های دانشگاه بغازیچی را در برمی‌گیرد.

پردیس شمالی (North Campus)، پردیس هیسار (Hisar Campus) و پردیس اوچاکساوار (Uçaksavar Campus) که امکانات آن‌ها به تازگی گسترش یافته، در فاصله چند قدم از پردیس جنوبی واقع شده‌اند. پردیس Kandilli، محل استقرار رصدخانه، در سمت آسیایی تنگه بسفر است. پردیس Saritepe، نزدیک کیلیوس در ساحل دریای سیاه، ۳۴ کیلومتر با پردیس جنوبی فاصله دارد.

پردیس جنوبی دانشگاه بغازیچی (South Campus)

گروه‌های دانشگاهی پردیس جنوبی در بخش‌های زیر مستقر شده‌اند:

 • تالار واشبرن (بخش‌های علوم سیاسی و مدیریت بازرگانی دانشکده علوم اقتصادی و اداری FEAS)
 • تالار اندرسون (دانشکده هنر و علوم-FAS )
 • تالار پرکینز (بخش‌های مهندسی عمران، صنایع و مکانیک دانشکده مهندسی)
 • تالار اسلون (بخش‌های روانشناسی و جامعه‌شناسی FAS)
 • ساختمان Natuk Birkan (بخش اقتصاد FEAS و دپارتمان زبان و ادبیات ترکی FAS)
 • ساختمان دانشکده زبان‌های خارجی (واحد انگلیسی پیشرفته و زبان‌های مدرن)

همچنین پردیس جنوبی دارای دو خوابگاه، تالار هملین (Hamlin Hall) و تالار تئودوروس (Theodorus Hall) و همچنین برخی امکانات خدماتی از جمله بیمارستان، مرکز دانشکده لژ کندی (Kennedy Lodge)، موزه میراث فرهنگی دانشگاه (Cultural Heritage Museum) و مرکز فیلم میتات علم (Mithat Alam) است.

پردیس شمالی دانشگاه بغازیچی (North Campus)

کتابخانه عبدالله کوران (Abdullah Kuran Library) واقع در این پردیس، کتابخانه اصلی دانشگاه بغازیچی است. ساختمان علوم و مهندسی شامل آزمایشگاه‌ها، دفاتر کارکنان دانشگاهی، اتاق‌های سمینار و بخش‌های فیزیک، شیمی، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک و مهندسی هسته‌ای است.

دیگر ساختمان‌های مهم پردیس شمالی شامل چهار خوابگاه بزرگ، تالار جدید (New Hall)، یک کتاب‌فروشی و دفاتر و کلاس‌های الحاقی دانشکده زبان‌های خارجی است.

پردیس هیسار (Hisar Campus)

پردیس Hisar با مساحت ۷.۹۴۲ متر مربع، مشرف به تنگه بسفر و پل فاتح سلطان، یکی از پردیس­های تازه‌ساخت دانشگاه بغازیچی است. دانشکده علوم کاربردی، انستیتوی علوم محیطی، بیش از ۲۰ کلاس درس، ۳ آمفی‌تئاتر و یک کافه‌تریا و همچنین یک استخر شنای سرپوشیده و یک سالن ورزشی در محوطه دانشگاه واقع شده است.

پردیس اوچاکساوار (Uçaksavar Campus)

پردیس اوچاکساوار نیز شامل تسهیلات اسکان برای اعضای هیئت‌ علمی و همچنین دو خوابگاه برای دانشجویان دانشگاه بغازیچی است. یک مجموعه ورزشی با استادیوم و سالن ورزشی کاملاً مجهز به همراه مرکز یادگیری طولانی مدت (BUYEM) و فرهنگسرای گارانتی (Garanti Cultural Center) نیز در این پردیس واقع شده‌اند.

پردیس کندیلی (Kandilli Campus)

این محوطه، محل استقرار رصدخانه Kandilli است که در سال ۱۸۶۸ ساخته و بعدها در سال ۱۹۸۲ بخشی از دانشگاه شد. یک موسسه تحقیقات زلزله نیز به این پردیس اضافه شد. انستیتوی مهندسی پزشکی و انستیتوی فیزیک نظری BU-TUBİTAK نیز در پردیس کندیلی واقع شده‌اند.

پردیس سری تپه (Saritepe Campus)

پردیس سری تپه با مساحت ۱.۲۷۲.۶۰۰ متر مربع در ساحل دریای سیاه واقع شده است. این پردیس در سال ۱۹۸۵ توسط وزارت آموزش ملی در اختیار دانشگاه بغازیچی قرار گرفت. در این پردیس تعدادی خوابگاه‌های دانشجویی، مسکن اعضای هیئت علمی، کلاس‌های دانش آموزان مدرسه مقدماتی انگلیسی، دفاتر و یک کتابخانه وجود دارد. یک هتل کوچک و دو کافه­تریا نیازهای ساکنان را تأمین می‌کنند.

رتبه‌بندی دانشگاه بغازیچی

بغازیچی که از برترین دانشگاه های ترکیه به شمار می‌آید، در رتبه‌بندی جهانی World University Rankings سال ۲۰۲۱، رتبه ۶۰۱ امین دانشگاه جهان را از آن خود کرد. این عدد در سال ۲۰۱۹ معادل ۵۰۱ جهانی بود. این رنکینگ بررسی می‌کند که دانشگاه چقدر ایده جدید تولید کرده، اعتبار آن در سرتاسر جهان چقدر است و تا چه حد در زمینه‌های علمی و دانشگاهی حرف برای گفتن دارد.

همچنین در رتبه‌بندی QS World University Rankings که یکی از برترین رنکینگ‌های بین‌المللی است و میزان محبوبیت و عملکرد دانشگاه را در سراسر جهان برآورد می‌کند، رتبه ۶۵۱ را به دست آورد. رتبه این دانشگاه در سال ۲۰۱۹ معادل ۵۷۱ برآورد شده بود.

دانشکده‌های دانشگاه بغازیچی

دانشکده هنر و علوم دانشگاه بغازیچی

در این دانشکده رشته‌های شیمی، تاریخ، زبان شناسی، ریاضیات، زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک، فلسفه، فیزیک، روانشناسی، جامعه‌شناسی، مطالعات ترجمه و تفسیر، زبان و ادبیات ترکی و زبان‌ و ادبیات غربی تدریس می‌شود.

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

در این دانشکده رشته‌های اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل تدریس می‌شود.

دانشکده آموزش دانشگاه بغازیچی

در این دانشکده رشته‌های آموزش کامپیوتر و فناوری، علوم تربیتی، آموزش زبان خارجی، آموزش ابتدایی، علوم دبیرستان و ریاضیات تدریس می‌شود.

دانشکده مهندسی

رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک در دانشکده مهندسی دانشگاه بغازیچی تدریس می‌شود.

دانشکده علوم کاربردی

در دانشکده علوم کاربردی، رشته‌های تجارت بین‌الملل، سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت و اداره گردشگری تدریس می‌شود.

دانشکده زبان‌های خارجه

و آخرین مورد، همان‌طور که از نام آن پیداست، دانشکده زبان‌های خارجه است. در این بخش از دانشگاه بغازیچی زبان‌های خارجه شامل ترکی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، چینی، ژاپنی، روسی، عربی، لاتین، فارسی، یونانی، ارمنی و کره‌ای تدریس می‌شود.

امکانات رفاهی دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی امکانات رفاهی، فرهنگی و تفریحی متنوعی را برای دانشجویان خود فراهم می کند تا آنها در فضایی آرام و مفرح به مطالعات و تحقیقات خود بپردازند. برخی از این امکانات را در ادامه عنوان می کنیم.

امکانات مسکونی دانشگاه بغازیچی

 • خوابگاه‌هایی با ظرفیت ۳۷۵۹ دانشجو
 • اسکان در اتاق‌ها (خوابگاه‌های مردانه، خوابگاه‌های زنانه، ۲ خوابگاه در پردیس کیلیوس و ۲ خوابگاه در پردیس شمالی)
 • واحدهای آپارتمانی

کتابخانه‌های دانشگاه بغازیچی

کتابخانه دانشگاه بغازیچی دارای ۴۸۱.۶۱۶ جلد کتاب، ۷۹.۹۲۱ ژورنال و روزنامه الکترونیکی، ۳.۲۵۶.۰۲۱ کتاب الکترونیکی، ۶۲۰ ژورنال چاپی و ۱۹۴ پایگاه داده تعاملی و ۲.۲۸۳ کتاب نوشته شده با الفبای بریل و کتاب صوتی است. روزانه تقریباً ۴.۵۰۰ محقق و دانشجو از این کتابخانه بازدید می‌کنند.

خدمات پزشکی دانشگاه بغازیچی

مرکز بهداشت اصلی BU در پردیس جنوبی این دانشگاه واقع شده است. این مرکز آماده ارائه خدمات بهداشتی به کلیه دانشجویان، کارگران دانشگاه و اعضای هیئت علمی است. خدمات این مرکز به‌طور رایگان به همه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کارشناسی از جمله دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود.

امکانات ورزشی دانشگاه بغازیچی

از امکانات ورزشی این مجموعه می‌توان به برنامه جامع ورزشی شامل فوتبال، بسکتبال، والیبال، تنیس و قایقرانی اشاره کرد. همچنین در طول سال تحصیلی مسابقات و نمایشگاه‌هایی برگزار می‌شود. در پردیس جنوبی یک استخر روباز برای استفاده همه دانشجویان احداث شده است. در کنار همه‌ی این‌ها، یک مجموعه ورزشی شامل زمین فوتبال، پیست و یک سالن ورزشی با تمام تجهیزات آموزشی در پردیس اوچاکسوار وجود دارد.

خدمات دانشجویی دانشگاه بغازیچی

BÜREM مرکز مشاوره دانشجویان دانشگاه بغازیچی است. این مرکز به دانشجویان خود خدمات مختلفی از جمله مشاوره فردی و گروهی ارائه می‌دهد. دانشجویان باید به BUREM مراجعه کرده و فرم درخواست را پر کنند تا به آن‌ها یک وقت ملاقات داده شود. برای برخورداری از خدمات مشاوره‌های خصوصی، داشتن سطح متوسط زبان انگلیسی الزامی است.

مدارک لازم برای درخواست ثبت‌نام

 • یک کپی برابر اصل از مدرک تحصیلی که به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه شده باشد
 • نتایج آزمونSAT (65 امتیاز؛ ریاضی ۳۵.۵) یا نتایج آزمون YSYS (از ۴۶۰ امتیاز به بالا)
 • ریزنمرات مدرسه همراه با مهر و تائید
 • کپی گذرنامه
 • بیانیه انگیزه: متنی که در آن علت تمایل خود به شرکت در این دانشگاه را توضیح می‌دهید. این متن نباید بیشتر از ۳۰۰ کلمه باشد.
 • فهرستی از دوره‌هایی که قصد دارید در آن‌ها شرکت کنید (حداقل دو دوره). لطفاً توجه داشته باشید که این لیست صرفاً جهت درخواست است و کلاس‌های اصلی در همان ابتدای ترم به هنگام ثبت نام تعیین می‌شوند.
 • یک برگ توصیه نامه
 • رسید پرداخت هزینه درخواست

و شرایط زبان برای همه دانشجویان ورودی، شامل موارد زیر است:

 • افراد غیر انگلیسی باید مهارت خود در زبان انگلیسی را با مدارک TOEFL یا IETLS اثبات کنند. حداقل نمره تافل برای آزمون روی کاغذ معادل ۵۵۰ به علاوه TWE5، برای آزمون کامپیوتری معادل ۲۱۳ به علاوه TWE 4.5 و برای آزمون اینترنتی معادل ۷۹ به علاوه TWE 24 است. حداقل نمره IELTS برای پذیرش در این دانشگاه معادل ۶.۵ است.

برای کسب آگاهی بیشتر درباره آزمون ورودی این دانشگاه می توانید به مقاله آزمون یوس دانشگاه بغازیچی مراجعه کنید.

شهریه دانشگاه بغازیچی در سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۰

شهریه رشته های مختلف متناسب با نوع رشته، مقطع تحصیلی، زبان تدریس و… متفاوت است. همچنین این شهریه ها هر سال تغییر کرده و جدول جدیدی از سوی دانشگاه منتشر می شود. آنچه در این مقاله آمده، مربوط به سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ است.

شهریه دانشجویان با تابعیت ترکیه

دانشجویان (با تابعیت جمهوری ترکیه) مادامی که تحصیل خود را در دوره مورد انتظار به پایان برسانند، از پرداخت هزینه معاف هستند. اما شهریه دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که تا پایان دوره تحصیلی مورد انتظار فارغ‌التحصیل نشده باشند، عبارت است از:

 • دانشکده آموزش – دوره ۵ ساله: دانشجویان ترم یازدهم یا بعد از آن ۱۵۴ لیر به ازای هر ترم
 • دانشکده آموزش – دوره ۴ ساله: دانشجویان ترم نهم یا بعد از آن ۱۵۴ لیر به ازای هر ترم
 • دانشکده هنر و علوم: دانشجویان ترم نهم یا بعد از آن ۱۵۴ لیر به ازای هر ترم
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری: دانشجویان ترم نهم یا بعد از آن ۱۷۰ لیر به ازای هر ترم
 • دانشکده مهندسی: دانشجویان ترم نهم یا بعد از آن ۲۱۰ لیر به ازای هر ترم
 • دانشکده علوم کاربردی: دانشجویان ترم نهم یا بعد از آن ۱۰۳ لیر به ازای هر ترم

شهریه دانشجویان خارجی – مقطع کارشناسی

 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری: ۵۹۴۰ لیر به ازای هر ترم
 • دانشکده علوم کاربردی: ۵۹۴۰ لیر به ازای هر ترم
 • دانشکده آموزش: ۵۹۴۰ لیر به ازای هر ترم
 • دانشکده هنر و علوم (برنامه‌های علمی): ۱۱۸۸۰ لیر به ازای هر ترم
 • دانشکده هنر و علوم (برنامه‌های علوم اجتماعی): ۱۱۸۸۰ لیر به ازای هر ترم
 • دانشکده مهندسی: ۱۱۸۸۰ لیر به ازای هر ترم

شهریه دانشجویان خارجی – مقطع کارشناسی ارشد

 • ترم پاییز: ۲۹۷۰ لیر
 • ترم بهار: ۲۹۷۰ لیر

راه‌های ارتباطی یونی لند

یونی لند، بهترین آموزش‌های دروس دانشگاهی و مهندسی و دوره‌های ویژه دانشگاه و کنکور ارشد را ارائه‌ می‌دهد. همچنین اگر قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت یونی لند به نشانی https://uniland.ir/ مراجعه کنید یا با تلفن‌های ۰۲۱۲۲۸۱۲۵۱۹ و ۰۲۱۹۱۳۰۵۹۰۴ تماس بگیرد.

تحصیل در دانشگاه بغازیچی

مهم‌ترین انگیزه‌هایی که سالانه دانشجویان را از سراسر جهان به سوی کشور ترکیه می‌کشاند، تحصیل نسبتاً ارزان و باکیفیت در دانشگاه های ترکیه، با امکان بورسیه تحصیلی است. همچنین کمک هزینه ماهیانه، پوشش هزینه‌های خوابگاه و شهریه، بیمه درمانی و پرداخت هزینه‌های سفر از جانب برخی از دانشگاه‌های این کشور نیز از جمله امکانات این دانشگاه هاست.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه بغازیچی را دارید یا به هر دلیلی به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد این دانشگاه هستید، امیدواریم در این مقاله پاسخ جزئی‌ترین سؤالات خود در مورد را یافته باشید. در پایان چنانچه سوالی در رابطه با دانشگاه بغازیچی یا اطلاعات جالبی از این دانشگاه دارید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذاید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید