دنکلیک ترکیه

چگونه برای دنکلیک ترکیه درخواست دهیم؟

اشتراک گذاری:

اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید، اول از همه باید مدارک تحصیلی فعلی خود را به تایید آن کشور برسانید. در کشور های مختلف فرایند های متفاوتی برای معادل سازی مدارک تحصیلی طی می شود. افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، باید فرآیند دنکلیک ترکیه را پشت سر بگذارند. دنکلیک در واقع معادل سازی مدارک تحصیلی است که خارج از ترکیه اخذ شده اند. هر دانش آموز یا دانشجویی که قصد تحصیل در ترکیه را دارد، ابتدا باید مدارک خود را با دنکلیک معادل سازی کند. در این مقاله درمورد دنکلیک و نحوه انجام آن توضیح خواهیم داد.

دنکلیک ترکیه چیست؟

دنکلیک ترکیه

دنکلیک در ترکیه در واقع به معادل سازی مدارک تحصیلی همچون کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد گفته می شود که در خارج از کشور ترکیه اخذ شده اند. فرآیند دنکلیک به طور کلی برای همه افراد یکسان است. زیرا تمامی فرآیند های مربوط به معادل سازی مدارک تحت نظر شورای آموزش عالی ترکیه یعنی YÖK انجام می شود. افراد خارجی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را در ترکیه دارند، باید ابتدا برای دنکلیک ترکیه اقدام کنند.

چرا باید برای دنکلیک درخواست دهید؟

درخواست دنکلیک شامل یک سری از فرآیند ها است که توسط دولت و سازمان های مرتبط ترکیه بررسی می شود. در فرآیند دنکلیک مدارک شما از جمله کاردانی، لیسانس و فوق لیسانس به تایید این کشور می رسد. دلیل درخواست دنکلیک، تحصیل در این کشور است. اگر قصد دارید که در ترکیه تحصیل کنید، باید مدارک خود را معادل سازی کنید؛ زیرا ثبت نام در موسسات آموزشی ترکیه از جمله مدارس و دانشگاه ها تنها با مدارک تحصیلی دریافت شده در ترکیه یا مدارک تحصیلی تایید شده توسط YÖK معتبر است.

البته دنکلیک ترکیه توسط وزارت آموزش و پرورش ترکیه نیز به تایید می رسد. برای دنکلیک مدارک خود باید با وزرات آموزش و پرورش ترکیه تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. بعد از این که مدارک شما به تایید سازمان های مربوطه ترکیه برسد، نامه ای رسمی توسط مقامات ترکیه برای شما صادر می شود که در آن مدارک و دوره های دبیرستانی و دانشگاهی شما به تایید رسیده است و معادل مدارک تحصیلی ترکیه در نظر گرفته می شود.

پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشگاه های ترکیه به موفقیت دانش آموزان در دوره دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم نیاز دارد. از این رو یکی از مدارک اجباری برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه، داشتن دیپلم است.

نحوه طی کردن فرآیند دنکلیک ترکیه

نحوه طی کردن فرآیند دنکلیک ترکیه

برای به اتمام رساندن دنکلیک ترکیه باید این مراحل را طی کنید:

 • گام اول

در صورتی که خارج ترکیه هستید، باید به سفارت ترکیه در ایران مراجعه کنید. اما اگر در ترکیه هستید، کار برای شما آسان تر است. تنها کافی است به دفاتر آموزش ملی استانی ترکیه بروید.

 • گام دوم

بعد از گام اول، شما باید یک درخواست برای معادل سازی ارسال کنید. این درخواست از طریق پورتال e-denklik انجام می شود. شما از طریق این پورتال با ارسال درخواست خود یک وقت ملاقات می گیرید. بعد از گرفتن وقت ملاقات برای دنکلیک ترکیه باید در زمان مشخص شده به سفارت یا مراکز آموزشی این کشور مراجعه کنید تا بتوانید گواهینامه دنکلیک را دریافت کنید. در حین درخواست شما باید عکس مدارک خود را در سایت بارگذاری کنید و در زمان مراجعه به سفارت اصل آن ها را با خود به همراه داشته باشید.

 • گام سوم

در گام سوم برای دنکلیک باید مدارک مورد نیاز را برای معادل سازی به سفارت ارائه دهید. قبل از ارائه مدارک باید فرم درخواست و پوشه مدارک را به همراه داشته باشید.

در صورتی که از شهروندان ترکیه باشید، تنها به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی صفحه پاسپورت همراه با عکس
 • کپی صفحات مهر شده پاسپورت که تاریخ ورود و خروج را نشان می دهد.

با این حال برای دنکلیک ترکیه برای اتباع خارجی، به مدارک زیر نیاز است:

 • اصل و کپی مجوز اقامت ترکیه یا ویزای تحصیلی
 • اصل و کپی صفحه پاسپورت همراه با عکس

دقت داشته باشید که تاریخ مدارکی که ارائه می دهید نباید منقضی شده باشد. در صورتی که هنوز فارغ التحصیل نشده اید، باید اصل و کپی کارنامه را با ریز نمرات آخرین نمره دریافتی خود به سفارت ترکیه تحویل دهید. اما اگر فارغ التحصیل هستید، اصل و مدرک تحصیلی و ریز نمرات کفایت می کند. بعد از ارائه مدارک، فرآیند دنکلیک ترکیه به پایان می رسد. در صورتی که مشکلی پیش نیاید، مدارک بعد از مدتی به تایید خواهند رسید.

توصیه می کنیم که فرآیند دنکلیک را قبل از ورود خود به ترکیه انجام دهید؛ زیرا برای ثبت نام در دانشگاه به آن نیاز خواهید داشت. در صورتی که زمان کافی برای دنکلیک ندارید، توصیه می کنیم که از قبل یک وقت قرار آنلاین بگیرید تا بتوانید بعد از ورود به خاک ترکیه فورا مدارک خود را معادل سازی کنید.

دانشگاه های ترکیه ممکن است در موارد خاص بدون دنکلیک ترکیه شما را ثبت نام کنند. اما این ثبت نام موقتی است و در صورتی که مدارک دنکلیک شده خود را تا زمان مشخص شده به دانشگاه تحویل ندهید، ثبت نام شما لغو می شود و از حضور در کلاس های درس تا زمان ارائه مدارک دنکلیک شده محروم می مانید.

دنکلیک ترکیه-3

نکات مهم

 • مدارک تحصیلی معادل سازی شده درست به اندازه پاسپورت برای ثبت نام در دانشگاه مهم است.
 • در صورتی که در ترکیه به سر می برید، فرآیند دنکلیک از طریق اکثر دفاتر محلی وزارت در سامانه قابل انجام است. اما اگر در خارج از ترکیه هستید، باید به سفارت این کشور مراجعه کنید.
 • برای دنکلیک مدارک بهتر است که اوایل روز به دفتر مراجعه کنید.
 • گاهی اوقات به اصل مدارک نیاز است. به همین دلیل توصیه می کنیم که حتما رسید ارسال اصل مدارک را از افسران دفتر دریافت کنید.
 • مدرک تحصیلی شما قبل از ارائه باید به تایید وزارت آموزش و پرورش و وزارت امور خارجه یا سفارت خانه رسیده باشد.

جمع بندی

فرقی نمی کند که قصد تحصیل در چه کشور خارجی ای را دارید، اولین مدرکی که برای ثبت نام در دانشگاه ها و مدارس خارجی باید ارائه دهید، مدرک معادل سازی شده است. هر کشوری قوانین خاص خود را برای معادل سازی مدارک تحصیلی دارد و در ترکیه به معادل سازی مدارک تحصیلی دنکلیک گفته می شود. با مدارک معادل سازی شده شما می توانید فرآیند ثبت نام خود را در دانشگاه ها و مدارس این کشور آغاز کنید. برای آشنایی بیشتر در این مقاله درمورد این که دنکلیک ترکیه چیست توضیح دادیم.

فهرست مطالب

مطالب مرتبط