دانشگاه گالاتاسرای (Galatasaray University)، انتخابی هوشمندانه برای تحصیل در ترکیه است و پلی میان شرق و غرب به‌حساب می‌آید. دانشگاهی که فرصت‌هایی طلایی در اختیار محصلان و فارغ‌التحصیلانش می‌گذارد. در ابتدا خوب است که اندکی تاریخچه این دانشگاه را مرور کنیم و پس از آن نکات طلایی تحصیل در آن را ارائه دهیم.

دانشگاه‌ گالاتاسرای در سال ۱۹۹۲ و با توافق رئیس‌جمهور وقت فرانسه و رئیس‌جمهور وقت ترکیه تأسیس شد. گالاتاسرای درواقع یکی از نمادهای اصلی ارتباطات بادوام ترکیه و فرانسه است. به همین دلیل است که این دانشگاه به تنها دانشگاهی در ترکیه تبدیل شده است که دروس در آن به زبان فرانسوی نیز تدریس می‌شوند.

در دانشگاه گالاتاسرای می‌توانید به سه زبان ترکی، ‌ انگلیسی و فرانسوی تحصیل کنید. ازآنجایی‌که این دانشگاه عضو معاهده‌های بولونیا و اراسموس است؛ می‌توانید از آن به‌عنوان سکویی برای ادامه مهاجرت به امریکا و اروپا نیز استفاده کنید. اما بزرگ‌ترین مزیت تحصیل در این دانشگاه ارتباطاتی است که با کشور فرانسه دارد. فارغ‌التحصیلان گالاتاسرای می‌توانند برای کار یا ادامه تحصیل به کشور فرانسه بروند. از طرفی، ‌ هرساله بر طبق برنامه تبادل دانشجوی Erasmus صد دانشجو از این دانشگاه به دانشگاه‌های کشور فرانسه اعزام می‌شوند.

در این دانشگاه پنج دانشکده مدیریت و اقتصاد، حقوق، ارتباطات، هنر و علوم و فنی و مهندسی وجود دارد. این دانشگاه همچنین دارای چندین مرکز تحقیقاتی و دو مؤسسه است. در این دانشگاه حدود ۲۰۰ استاد تدریس می‌کنند و به طور میانگین ۲۵۰۰ دانشجو به تحصیل می‌پردازند.

نام دانشگاهگالاتاسرای
موقعیت مکانیاستانبول ترکیه
نوع دانشگاهخصوصی
تأییدیه وزارت علوم ایرانندارد
رنکینگ ملی۵۶ از بین ۱۷۵ دانشگاه
رنکینگ جهانی۳۱۴۵ از بین ۱۴۱۳۱ دانشگاه

نحوه پذیرش در دانشگاه گالاتاسرای

شرایط تحصیل در دانشگاه گالاتاسرای برای اکثر علاقه‌مندان پیچیدگی خاصی ندارد. اگرچه ممکن است بسته به مقطع تحصیلی و ملیت متقاضیان این شرایط کمی متفاوت باشد. به‌طورکلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه باید در آزمون SAT شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از این آزمون می‌توانید به مطلبی که در یونی‌لند دررابطه‌با آن منتشر شده است مراجعه کنید.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت دانشگاه گالاتاسرای باید در آزمون GMAT شرکت کنید و درصورتی‌که قصد تحصیل در دوره کارشناسی ارشد رشته‌ای غیر از مدیریت را دارید نیز باید در آزمون GRE شرکت کنید. نمره‌ای که کسب می‌کنید نباید از حداقل انتظار دانشگاه پایین‌تر باشد.

البته، دانشگاه گالاتاسرای به معدل دیپلم نیز اهمیت زیادی می‌دهد. افرادی که در سال آخر دبیرستان معدلی کمتر از ۱۲ کسب کرده باشند امکان تحصیل در این دانشگاه را ندارند. مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در این دانشگاه شامل مدرک دیپلم و ریزنمرات آنها به همراه ترجمه رسمی، پاسپورت، مدرک تمکن مالی و پر کردن فرم‌پذیرش می‌شوند.

رنکینگ دانشگاه گالاتاسرای

بر طبق دسته‌بندی‌های سال ۲۰۲۳، این دانشگاه در رتبه ۳۱۴۵ جهانی، ۱۰۰۲ آسیا، ۵۶ ترکیه و ۱۴ استانبول قرار دارد. تعداد مقالات منتشر شده از دانشگاه گالاتاسرای بوده‌اند که در این دسته‌بندی مورد سنجش قرار گرفته‌اند. این دانشگاه در حوزه‌های مختلف عملکرد متفاوتی داشته است.

در میان حوزه‌های مختلف پژوهشی دانشگاه گالاتاسرای در حوزه تجارت و پژوهش دررابطه‌با مدیریت زنجیره تأمین بهترین عملکرد را داشته است. پس از آن در حوزه مهندسی و بعد از آن در علوم کامپیوتر (که بیشتر بر مطالعات بر هوش مصنوعی تمرکز داشته است) توانسته عملکرد خوبی داشته باشد. در سطوح بعدی به ترتیب حوزه‌های پژوهشی علوم‌انسانی و ریاضیات قرار گرفته‌اند.

هزینه تحصیل در دانشگاه گالاتاسرای

هزینه تحصیل در دانشگاه گالاتاسرای

برای برآورد هزینه تحصیل در دانشگاه گالاتاسرای  باید توجه کنید که به‌طورکلی تحصیل در ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر مقرون‌به‌صرفه‌تر است. بااین‌حال باید از حداقل تمکن مالی خود اطمینان داشته باشید و با برنامه‌ریزی صحیح وارد این دانشگاه شوید. ازآنجایی‌که دامنه رشته‌هایی که در این دانشگاه ارائه می‌شود بسیار گسترده است، هزینه تحصیل در آنها نیز در بازه گسترده‌ای قرار می‌گیرد. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه گالاتاسرای از ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار است.

هزینه تحصیل در دانشکده مهندسی این دانشگاه برای تمام رشته‌ها ۳۰۰۰ لیر در سال است. در دانشکده علوم اقتصادی و مدیریت و نیز دانشکده حقوق میزان شهریه دریافتی از دانشجویان تقریباً ۲۵۰۰ لیر در سال است.

در صورت تحصیل در دانشکده ادبیات هزینه تحصیل در دانشگاه گالاتاسرای چیزی در حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ لیر در سال خواهد بود. تحصیل در دانشکده ارتباطات نیز سالانه چیزی در حدود ۲۰۰۰ لیر هزینه خواهد داشت.

علاوه بر این، مهم است که متقاضیان هزینه‌های زندگی در ترکیه را نیز مدنظر قرار دهند. برای گذران امور زندگی در این کشور باید حداقل ۳۰۰ و حداکثر ۸۰۰ دلار در ماه هزینه کنید. البته، ‌ دانشجویان گالاتاسرای امکان انجام کار دانشجویی را نیز دارند و به کمک آن می‌توانند هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند.

معرفی دانشکده‌ های دانشگاه گالاتاسرای

دانشگاه گالاتاسرای باوجود برخورداری از پنج دانشکده طیف گسترده‌ای از رشته‌ها را برای علاقه‌مندان فراهم کرده است. همین مسئله باعث شده است که شرایط تحصیل در دانشگاه گالاتاسرای برای طیف وسیعی از متقاضیان فراهم باشد. در ادامه به طور مختصر به معرفی این دانشکده‌ها خواهیم پرداخت.

دانشکده مدیریت و اقتصاد

این دانشکده در سال ۱۹۹۴ در دانشگاه گالاتاسرای آغاز به فعالیت کرد. از همان سال دروس به زبان ترکی و فرانسوی در آن تدریس می‌شدند. اقتصاد، بازرگانی، علوم سیاسی و روابط بین‌المللی از رشته‌هایی هستند که در این دانشکده تدریس می‌شوند.

دانشکده حقوق

در دانشگاه گالاتاسرای، دانشکده حقوق بیشتر از هر دانشکده‌ای به آموزش به زبان فرانسوی تأکید دارد. درصورتی‌که متقاضیان به زبان فرانسه تسلط نداشته باشند دانشگاه برای آنها به مدت یک سال دوره‌های آموزش زبان فرانسه برگزار می‌کند تا قبل از ورود به رشته حقوق کاملاً با این زبان آشنایی پیدا کرده باشند.

در این دانشکده رشته حقوق، به جز در مواردی که مربوط به قوانین ترکیه می‌شود، به زبان فرانسه تدریس می‌شود؛ بنابراین در برخی موارد می‌توان یکی از شرایط تحصیل در دانشگاه گالاتاسرای را تسلط به زبان فرانسوی به‌حساب آورد. از طرفی، در این دانشکده زبان انگلیسی‌زبان دوم به‌حساب می‌آید و تسلط نسبی به آن نیز موردنیاز است. درصورتی‌که مایل به کسب اطلاعات بیشتر دررابطه‌با تحصیل در رشته حقوق در ترکیه هستید می‌توانید این مقاله‌ که در یونی‌لند منتشر شده است را مطالعه کنید.

معرفی دانشکده های دانشگاه گالاتاسرای

دانشکده مهندسی

شرایط تحصیل در دانشگاه گالاتاسرای در رشته‌های مهندسی می‌تواند تمام متقاضیان را راضی نگه دارد. تدریس به سه زبان ترکی، فرانسوی و انگلیسی در این دانشکده در کنار اساتید مجربی که دارد باعث شده است که هر ساله تعداد زیادی دانشجو برای تحصیل در آن اقدام کنند. اساتید در این دانشکده سعی بر این دارند که دانشجویانی خلاق، نوآور و به‌روز به جامعه جهانی تحویل دهند.

دانشکده ارتباطات

این دانشکده که در سال ۱۹۹۴ افتتاح شد تابه‌حال یکی از پرافتخارترین دانشکده‌های دانشگاه گالاتاسرای بوده است. در این دانشکده نیز مانند دانشکده حقوق فقط یک‌رشته تدریس می‌شود و همین مسئله نشان از این دارد که مدیران این دانشگاه تمرکز  زیادی را برای ارتقاء سطح علمی این دانشکده گذاشته‌اند.

دانشکده هنر و علوم

این دانشکده در سال ۱۹۹۸ افتتاح شد و به‌صورت تدریجی رشد کرد. اولین گروهی که در این در این دانشکده شروع به فعالیت کرد گروه فلسفه بود. یک سال پس از آن گروه جامعه‌شناسی اضافه شد و در سال ۲۰۰۴ گروه زبان‌شناسی و زبان‌های خارجی افزوده شدند. در نهایت و آخر از همه نیز در سال ۲۰۰۶ گروه ریاضیات در این دانشکده شروع به فعالیت کرد.

معرفی رشته‌ های دانشگاه گالاتاسرای

همان‌طور پیش‌تر اشاره شد، این دانشگاه پنج دانشکده دارد که اساتید مجرب در آن به آموزش علوم مختلف می‌پردازند. در دانشکده حقوق این دانشگاه می‌توانید به تحصیل در رشته حقوق بپردازید. در دانشکده هنر و علوم می‌توانید به تحصیل در رشته‌های جامعه‌شناسی، فلسفه، زبان‌شناسی، زبان و ریاضیات بپردازید. در دانشکده ارتباطات رشته کارشناسی ارتباطات ارائه می‌شود و در دانشکده اقتصاد و مدیریت رشته‌های مدیریت بازرگانی، ‌ مدیریت عمومی، اقتصاد و دارایی و روابط بین‌المللی تدریس می‌شوند. در دانشکده مهندسی نیز رشته‌های مهندسی صنایع و مهندسی کامپیوتر ارائه می‌شوند.

امکانات دانشگاه گالاتاسرای

دانشگاه گالاتاسرای که در یکی از زیباترین شهرهای ترکیه، استانبول، ساخته شده است علاوه بر این که خود در موقعیت بسیار خوب جغرافیایی شهر قرار گرفته از امکانات و امتیازات بسیار جذاب و کاملی برخوردار است. در این دانشگاه مکان‌هایی برای استراحت و هم‌نشینی دانشجویان ساخته شده است که فضایی امن و آرام برای اوقات فراغت آنها فراهم می‌کند. وجود کتابخانه‌ای مجهز در این دانشگاه به دانشجویان اجازه می‌دهد که برای مطالعه و پژوهش از محیطی مناسب بهره‌مند باشند.

این دانشگاه همچنین از لحاظ امکانات ورزشی نیز بسیار کامل است و در حوزه‌های گسترده‌ای امکان فعالیت دانشجویان را فراهم کرده است. علاقه‌مندان می‌توانند از سالن‌های فوتبال، فوتسال، والیبال، بسکتبال و تنیس استفاده کنند. همچنین امکان انجام برخی ورزش‌های ساحلی نیز در این دانشگاه وجود دارد.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه گالاتاسرای

موقعیت جغرافیایی دانشگاه گالاتاسرای

دانشگاه گالاتاسرای در محله اورتاکوی و خیابان سیراگان واقع شده است. این منطقه یکی از زیباترین مناطق استانبول است. دانشگاه گالاتاسرای در کنار تنگه بسفر ساخته شده است و به همین دلیل دانشجویان گالاتاسرای امکان استفاده از تفریحات و ورزش‌های ساحلی را دارا هستند.

از طرفی، این دانشگاه در نزدیکی ایستگاه‌های اتوبوس، سوپرمارکت‌ها و مراکز خرید، رستوران‌های متعدد، چندین هتل و پارکی زیبا قرار گرفته است. اکثر نقاط شهر نسبت به این دانشگاه در فاصله مناسبی قرار دارند و مهم‌تر از همه این که تمام امکانات موردنیاز دانشجویان در محله‌های اطراف دانشگاه وجود دارد. نه فقط برای دانشگاه و دانشجویانش، بلکه برای توریست‌هایی که هرساله از این مناطق دیدن می‌کنند.

جمع‌بندی

باتوجه‌به توضیحاتی که از شرایط تحصیل در دانشگاه گالاتاسرای داده شد و امکانات و امتیازهایی که این دانشگاه در اختیار دانشجویانش می‌گذارد می‌توانیم آن را یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در ترکیه به‌حساب آوریم.

با تحصیل در این دانشگاه می‌توانید موقعیت‌های شغلی و تحصیلی فراوانی برای خود در ترکیه، اروپا و امریکا فراهم کنید. گالاتاسرای نه‌تنها آینده‌ای درخشان، بلکه دوران تحصیلی به‌‌یاد‌ماندنی برای شما رقم خواهد زد و تحصیل در ترکیه را در ذهن شما حک خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت این دانشگاه به آدرس gsu.edu.tr مراجعه کنید.