تا 60 درصد تخفیف | تخفیف های ویژه عید یونی لند را از دست ندید!

021-91305905

دانشگاه های دولتی ترکیه

فهرست مطالب

دانشگاه-های-دولتی-ترکیه-2

گزیده مقاله

در این مطلب درباره دانشگاه های دولتی ترکیه می خوانید. ملزومات˓ شهریه˓ مزیت ها و برخی امکانات و قوانین 2021 نیز در این مطلب آمده است.

ترکیه به عنوان نقطه اتصال شرق و غرب همواره مقصدی محبوب برای تحصیل یا گردش به شمار می رود. برای دانشجویان بین المللی تحصیل در ترکیه را می توان جذاب˓ مهیج و متفاوت توصیف کرد.

نزدیکی ترکیه به آسیا و اروپا این کشور را به مقصد ارجح تری برای دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. پیش تر در یونی لند به معرفی دانشگاه های خصوصی ترکیه پرداختیم. در این مطلب قصد داریم به دانشگاه های دولتی ترکیه و برخی ویژگی های تحصیل دراین دانشگاه ها بپردازیم.

مزایای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه

آموزش عالی در ترکیه تفاوت زیادی با آن چه در اروپا می توان تجربه کرد ندارد. دانشگاه های این کشور از جمله دانشگاه های دولتی آن تلاش می کنند مطابق استانداردهای کشورهای اروپایی پیش بروند. برخی از مزیت هایی که تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه برای دانشجویان بین المللی به همراه دارد عبارت اند از:

آموزش به زبان انگلیسی

ترکیه جزء کشورهایی است که آموزش به زبان انگلیسی نیز در آن ارائه می شود. این مسئله در انتخاب ترکیه به عنوان مقصد تحصیلی در میان دانشجویان بین المللی بسیار موثر است. این آموزش در سه مقطع کارشناسی˓ کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود.  

هزینه مناسب

اگر چه دانشگاه های دولتی ترکیه از کیفیت بسیار خوبی برخوردارند˓ تحصیل در این دانشگاه ها هزینه بسیار کمتری نسبت به تحصیل در کشورهای اروپایی دارد.

اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی

دیگر مزیت تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه را می توان دریافت کمک هزینه تحصیلی عنوان کرد. دانشگاه های دولتی ترکیه هر ساله کمک هزینه های مختلفی را برای دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند. ترکیه برای سال ۲۰۲۱ نیز کمک هزینه های متفاوتی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. کمک هزینه ۲۰۲۱ ترکیه هزینه هایی چون شهریه تحصیل˓ شهریه خوابگاه˓ بیمه سلامت˓ و هزینه ورود و خروج دانشجویان به ترکیه را پوشش می دهد.

امکان تحصیل در دانشگاه های مطرح اروپا و جهان

به علاوه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه مزیت چشمگیر دیگری را برای دانشجویان بین المللی به همراه دارد. اغلب دانشگاه های ترکیه در برنامه های مختلف تبادل دانشجو عضویت دارند. این عضویت موجب می شود دانشجویان بین المللی بتوانند در دانشگاه های مطرح اروپایی و دیگر نقاط جهان به کسب تجربه و دانش بپردازند. بنابراین ترکیه می تواند آغاز مسیر تحصیل دانشجویان بین المللی در سایر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی باشد.

دانشگاه های دولتی ترکیه

ملزومات تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه ویژه دانشجویان بین المللی

چنان چه تمایل به تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه دارید پیش از هر چیز لازم است از مقطع دبیرستان فارغ التحصیل شده باشید. همچنین در صورتی که سال آخر خود در مقطع دبیرستان را می گذرانید می توانید برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه اقدام کنید.

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر خود شرکت کنند و پذیرفته شوند. توجه داشته باشید که هر دانشگاه در ترکیه آزمون ویژه خود را برگزار می کند. این آزمون که یوس (YOS) نام دارد دانش افراد را در سه بخش ریاضی˓ هندسه و هوش ارزیابی می کند.

جهت مطالعه کامل درباره آزمون یوس اینجا کلیک کنید.

 برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه نیز ممکن است آزمون ست (SAT) را از متقاضیان بپذیرند. آزمون ست در واقع آزمون ورودی دانشگاه های آمریکا است. این آزمون نیز دانش افراد را در بخش های خواندن˓ نوشتن˓ ریاضی و بخش اختیاری انشاء مورد ارزیابی قرار می دهد.

جهت مطالعه کامل درباره آزمون ست اینجا کلیک کنید.   

بنابراین برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه می بایست در آزمون ورودی این دانشگاه ها شرکت کنید. تاریخ برگزاری آزمون های ورودی˓ هزینه آزمون و همه اطلاعات مربوطه را می توانید در سایت دانشگاه مورد نظرتان مشاهده کنید. همچنین سایر مدارک مورد نیاز اعم از شهریه تحصیل˓ خوابگاه و مدارک مورد نیاز دیگر جهت ثبت نام خود را می توانید در سایت دانشگاه مشاهده کنید.

لازم به ذکر است به دلیل این که زبان آموزش در دانشگاه های دولتی ترکیه ترکی و انگلیسی است افراد باید در سطح قابل قبولی در یکی از این دو زبان (بسته به رشته و دانشگاه مورد نظر خود) باشند. البته در برخی دانشگاه های دولتی ترکیه در ابتدای سال تحصیلی کلاس هایی جهت آموزش زبان انگلیسی یا ترکی برای دانشجویان جدید الورود برگزار می گردد. اطلاعات مربوطه در این زمینه را نیز می توانید در سایت دانشگاه مورد نظر خود بیابید.

دانشجویان بین المللی پس از دریافت نامه پذیرش خود در دانشگاه مورد نظرشان می بایست جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنند.

دانشگاه های دولتی ترکیه

شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه

شمار دانشگاه های دولتی ترکیه امروزه به بیش از ۱۰۰ دانشگاه می رسد. این دانشگاه ها بنابر اهداف خود در همه یا برخی از رشته ها و مقاطع خود در کنار زبان ترکی˓ زبان انگلیسی را نیز به عنوان زبان آموزش خود پذیرفته اند. شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه در صورتی که زبان آموزش آن ها انگلیسی باشد مقداری بیشتر است. به طور کلی میانگین هزینه تحصیل با در نظر گرفتن زبان آموزش در دانشگاه های دولتی ترکیه به شرح زیر است:

▪ مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی: ۱۵۰۰ – ۴۵۰ دلار در سال

▪ مقطع کارشناسی به زبان ترکی: ۷۵۰ – ۲۴۰ دلار در سال

▪ مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی: ۹۰۰ – ۶۰۰ دلار در سال

▪ مقطع کارشناسی ارشد به زبان ترکی: ۶۰۰ – ۳۰۰ دلار در سال

▪ مقطع دکتری به زبان انگلیسی: ۸۰۰ – ۵۰۰ دلار در سال

شهریه هر دانشگاه می تواند با سایر دانشگاه ها اندکی متفاوت باشد. بنابراین افراد به هنگام تصمیم برای انتخاب رشته خود می بایست به سایت دانشگاه مورد نظرشان مراجعه کنند و میزان شهریه تحصیلی خود را مشاهده نمایند.

دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به پیش بینی مبالغ دیگری برای زندگی در ترکیه نیز نیاز دارند. برای مثال آن ها می بایست مبالغی را جهت اسکان خود˓ خرید کتاب و سایر هزینه ها در نظر بگیرند. برای مثال هزینه های زیر میانگین سرمایه لازم برای موارد فوق می باشند:

▪ هزینه یک ماه زندگی در ترکیه: ۵۰۰ – ۳۵۰ دلار

▪ هزینه یک ترم کتاب و امور اداری: ۱۵۰ – ۱۰۰ دلار

▪ هزینه یک سال بیمه سلامت:  ۷۰ – ۴۰ دلار

مسلما افراد در صورتی که در خوابگاه های دانشجویی اسکان بیابند هزینه کمتری متحمل خواهند شد. در غیر این صورت می توانند بر اساس سرمایه خود تصمیم به اجاره آپارتمان و … بگیرند.

دانشگاه های دولتی ترکیه

 دانشگاه های دولتی ترکیه؛ پزشکی

ترکیه همواره مقصد محبوبی برای دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل پزشکی بوده است. دانشگاه های دولتی ترکیه در کنار برخی دانشگاه های خصوصی در این کشور برنامه های آموزشی مختلفی در زمینه پزشکی ارائه می دهند. اهمیت ترکیه به عنوان یکی از مقاصد گردشگری سلامت در کنار امکان ارائه آموزش ها به زبان انگلیسی و آموزش نوین ترکیه را به گزینه ای مناسب برای تحصیل پزشکی بدل کرده است. شماری از دانشگاه های ترکیه برنامه های آموزشی متفاوتی را در زمینه پزشکی ارائه می دهند. لیست زیر شامل برخی دانشگاه های دولتی ترکیه است که برنامه های آموزشی در زمینه پزشکی ارائه می دهند.

دانشگاه استانبول (Istanbul University): دانشگاه دولتی

▪ دانشگاه انکارا (Ankara University): دانشگاه دولتی

دانشگاه آتاتورک (Ataturk University): دانشگاه دولتی

دانشگاه اگه (Ege University): دانشگاه دولتی

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University): دانشگاه دولتی

دانشگاه کاتب چلبی (Katip Celebi University): دانشگاه دولتی

دانشگاه سلیمان دمیرل (Suleyman Demirel University): دانشگاه دولتی

دانشگاه قاضی (Gazi University): دانشگاه دولتی

دانشگاه های دولتی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ۲۰۲۱ – ۲۰۲۰

علاقه مندان به تحصیل رشته های پزشکی در ترکیه اغلب تمایل دارند در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل کنند. تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران این امکان را فراهم می کند که دانشجویان پس از اتمام تحصیل در ترکیه به ایران بازگردند و مشغول به کار شوند. اما دو نکته بسیار مهم در این زمینه وجود دارد:

▪ دانشجویان ایرانی که در رشته های پزشکی در دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه تحصیل می کنند باید در همان دانشگاه فارغ التحصیل شوند. پیش تر این امکان وجود داشت که دانشجویان پس از مدتی تحصیل به ایران بازگردند و در ایران فارغ التحصیل شوند اما اخیرا این امکان وجود ندارد.

▪ دانشجویان ایرانی با وجود این که در دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه تحصیل کرده اند پس از بازگشت به ایران مدرک آنان مورد ارزشیابی قرار می گیرد. این دانشجویان می بایست ۲ سال در ایران نیز تحصیل کنند و چند مرحله آزمون را پشت سر بگذرانند. در صورت موفقیت در این آزمون ها مدرک آنان در ایران معتبر می باشد و می توانند در ایران مشغول به کار شوند. برای مطالعه بیشتر به مقاله تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه مراجعه کنید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در سال ۲۰۲۱ – ۲۰۲۰ در ترکیه عبارت اند از:

مورد تایید در رشته های پزشکی:

دانشگاه کوچ (Koc University): دانشگاه خصوصی

دانشگاه استانبول (Istanbul University): دانشگاه دولتی

▪ دانشگاه انکارا (Ankara University): دانشگاه دولتی

▪ دانشگاه آتاتورک (Ataturk University): دانشگاه دولتی

▪ دانشگاه اگه (Ege University): دانشگاه دولتی

▪ دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University): دانشگاه دولتی

مورد تایید فقط در رشته دندان پزشکی:

▪ دانشگاه کاتب چلبی (Katip Celebi University): دانشگاه دولتی

▪ دانشگاه سلیمان دمیرل (Suleyman Demirel University): دانشگاه دولتی

▪ دانشگاه قاضی (Gazi University): دانشگاه دولتی

دانشگاه های دولتی ترکیه

لیست دانشگاه های دولتی ترکیه

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره شد بیش از ۱۰۰ دانشگاه دولتی در ترکیه وجود دارد. برخی از این دانشگاه ها در سطح جهانی خوبی نیز قرار دارند. شماری از دانشگاه های دولتی ترکیه که از سطح علمی خوبی برخوردارند در زیر فهرست شده است. جهت مشاهده لیست کامل دانشگاه های دولتی ترکیه می توانید اینجا کلیک کنید.

دانشگاه بغازیچی استانبول

▪ دانشگاه فنی خاور میانه آنکارا

دانشگاه استانبول

دانشگاه فنی استانبول

▪ دانشگاه اگه ازمیر

دانشگاه آنکارا

▪ دانشگاه قاضی آنکارا

▪ دانشگاه فنی ییلدیز استانبول

دانشگاه مرمره

▪ دانشگاه سلیمان دمیرل

▪ دانشگاه آتاتورک

▪ دانشگاه فنی کارادنیز   

▪ دانشگاه آنادولا

▪ دانشگاه حاجت تپه

▪ دانشگاه اگه

در این مطلب به دانشگاه های دولتی ترکیه پرداختیم. ملزومات تحصیل در این دانشگاه ها به همراه شهریه تقریبی تحصیل در ترکیه را نیز عنوان کردیم. همچنین برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه در زمینه پزشکی و تمام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه را نام بردیم. در پایان نیز لیستی از دانشگاه های دولتی ترکیه را برای علاقه مندان تحصیل در ترکیه قرار دادیم.

همان طور که مطالعه کردید  تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه مزیت های مشترکی با دانشگاه های خصوصی آن  دارد؛ همانند اعطای کمک هزینه تحصیلی و امکان تحصیل در دانشگاه های برتر اروپا.  اما مزیت اختصاصی تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به صرفه بودن تحصیل در این دانشگاه ها است. در صورتی که بتوانید در دانشگاه های دولتی ترکیه پذیرش بگیرید و همچنین موفق به دریافت کمک هزینه تحصیلی نیز شوید می توانید یک تجربه تحصیل لذت بخش را در ترکیه تجربه کنید.

تلاش خواهیم کرد تا در مقالات آتی در یونی لند به دیگر جنبه های مهم تحصیل در ترکیه بپردازیم. با یونی لند همراه باشید و سوالات و دغدغه های خود را با ما در میان بگذارید.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

سلب مسئولیت

یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی

یونی لند

یونی لند | افقی نو در آموزش

تلفن های تماس: 

02191305905  |  02188836534  |  02188836617

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.