021-91305905

در این مطلب قصد داریم به معرفی یکی دیگر از دانشگاه های خصوصی برتر ترکیه بپردازیم. مطالعه این مطلب را به علاقه مندان تحصیل در ترکیه˓ به ویژه علاقه مندان به تحصیل در رشته های فنی و مهندسی پیشنهاد می کنیم.

دانشگاه بیلکنت (Bilkent)

نام دانشگاه Bilkent برگرفته از عبارت ترکی “bilim kenti” به معنای “شهر یادگیری و دانش” است. دانشگاه بیلکنت به عنوان یکی از موسسات آموزش عالی پیشرو در سطح بین المللی شناخته می شود. این دانشگاه در سال ۱۹۸۴ به عنوان اولین موسسه آموزش عالی خصوصی˓ غیر انتفاعی در ترکیه ساخته شد.

در حال حاضر دانشگاه بیل‌کند میزبان ۱۳۰۰۰ دانشجو است. این دانشجویان در ۲۹ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و ۵۸ رشته تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. ۶۳ درصد از دانشجویان دانشگاه بیلکنت از کمک هزینه تحصیلی بهره مند هستند.

دانشگاه بیلکنت

دانشکده های دانشگاه بیلکنت

دانشکده های دانشگاه بیلکنت عبارت اند از:

▪ دانشکده مهندسی

▪ دانشکده هنر˓ طراحی و معماری

▪ دانشکده اقتصاد˓ علوم اجرایی و اجتماعی

▪ دانشکده حقوق

▪ دانشکده علوم

▪ دانشکده موسیقی و هنرهای نمایشی

▪ دانشکده ادبیات و علوم انسانی

▪ دانشکده مدیریت بازرگانی (بیزنس) 

▪ و دانشکده آموزش

زبان آموزش و جایگاه پژوهش در دانشگاه بیلکنت

زبان آموزش در دانشگاه بیلکنت انگلیسی است. ۷۶۰ عضو هیئت علمی که یک چهارم آنان را افراد بین المللی از ۳۴ کشور مختلف تشکیل می دهند در این دانشگاه حضور دارند. ثبت نام دانشجویان بین المللی و دانشجویان مبادله ای (از ۶۷ کشور) در این دانشگاه رو به افزایش است.

یکی از مهم ترین شاخصه هایی که استاندارد بالای آموزش در دانشگاه بیلکنت را تایید می کند حضور فعالانه اساتید آن در امر پژوهش است. آن ها در کلاس های مدرن و آزمایشگاه های به روز با دانشجویان در تعامل هستند. همچنین دانشگاه بیلکنت همواره به دنبال تکنولوژی های پژوهشی و آموزشی به روز است. علاوه بر این دانشگاه بیلکنت در امر پژوهش از پیشتازان است.

کتابخانه دانشگاه بیلکنت بزرگ ترین کتابخانه آکادمیک در ترکیه است. این کتابخانه علاوه بر گردآوری مجموعه ای عظیم از کتاب ها˓ دسترسی مجازی به کتاب ها˓ مجلات و پایگاه های اطلاعات را برای اعضای هیئت علمی و دانشجویان خود فراهم کرده است.

خوابگاه و پردیس های دانشگاه بیلکنت

خوابگاه های دانشگاه بیلکنت محیطی امن و آرام را برای اسکان بیش از ۴۰۰۰ دانشجو فراهم می کند. همچنین پردیس های این دانشگاه از جوی پویا و سرزنده برخوردارند. حدود ۱۰۰ باشگاه دانشجویی در این دانشگاه در زمینه های مختلفی نظیر موسیقی˓ عکاسی˓ شطرنج و کار داوطلبانه فعال هستند. محوطه ای به مساحت ۵۰۰ هکتار به سالن های ورزش˓ مراکز تناسب اندام˓ باشگاه های ورزشی مختلف و استخر اختصاص داده شده است. ارکست سمفونی مشهور بیلکنت نیز در طول سال تحصیلی هر هفته اجرا دارد. همچنین رادیو بیلکنت برنامه های ترکیبی ترکی و بین المللی اجرا می کند و بانی بسیاری از فعالیت های دانشگاه است.

دانشگاه بیلکنت˓ واقع در پایتخت ترکیه˓ آنکارا˓ قطب فعالیت های آموزشی˓ اجتماعی و فرهنگی است.

پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت در مقاطع مختلف تحصیلی پذیرای دانشجویان بین المللی است. پیش از اشاره به شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی ذکر یک نکته در رابطه با مهارت زبان دانشجویان این دانشگاه خالی از لطف نیست.

همچنین بخوانید:
معرفی دانشگاه آکدنیز + شهریه 2021

مهارت زبان

همان طور که اشاره شد زبان آموزش در دانشگاه بیلکنت انگلیسی است. تمامی متقاضیان تحصیل در این دانشگاه می بایست مهارت زبان خود را به اثبات برسانند. در صورتی که مهارت آنان پایین تر از استاندارد مشخص شده باشد باید در کلاس های آموزش زبان دانشگاه شرکت کنند. افرادی که در رشته های ترجمه و ترجمه شفاهی پذیرفته شده اند باید علاوه بر زبان انگلیسی به زبان فرانسه نیز مسلط باشند. این افراد نیز در صورتی که دانش زبان فرانسه آن ها قابل قبول نباشد می بایست در کلاس های آموزش زبان فرانسه دانشگاه ثبت نام کنند.

پذیرش دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی

دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل در دانشگاه بیلکنت باید در دفتر دانشجویان بین المللی این دانشگاه ثبت نام به عمل بیاورند. آزمون های ملی˓ بین المللی و دیپلم های متفاوتی برای بررسی صلاحیت کاندیدهای ثبت نام شده لحاظ خواهد شد. یکی از آزمون های مورد قبول برای پذیرش در این دانشگاه آزمون ست (SAT) است. برای اطلاع بیشتر از آزمون های مورد قبول دانشگاه بیلکنت اینجا کلیک کنید.

پذیرش دانشجویان بین المللی تحصیلات تکمیلی

در پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی هر دانشکده معیارهای جداگانه ای را در نظر گرفته است. برخی از معیارهای مشترک میان همه دانشکده ها عبارت اند از:

▪ همه متقاضیان می بایست در آزمون ALES که هر سال یک بار توسط OSYM برگزار می شود شرکت کنند و نمره قبولی بدست بیاورند.

▪ دانشجویان بین المللی و ترکی که در مقطع کارشناسی در خارج از ترکیه فارغ التحصیل شده اند می توانند به جای آزمون ALES در یکی از آزمون های GRE ˓ GMAT یا هر آزمون نوشتاری دیگر شرکت کنند.

▪ همه افراد باید در مهارت گفتاری و نوشتاری زبان انگلیسی روان و مسلط باشند.

برای مشاهده معیارهای قیق هر دانشکده می توانید به سایت دانشگاه بیلکنت مراجعه کنید.

دانشجویان انتقالی

دانشجویان واجد شرایطی که در سایر دانشگاه ها مشغول به تحصیل هستند می توانند برای مدتی به دانشگاه بیلکنت بپیوندند. به این منظور علاقه مندان می توانند با دفتر ثبت نام دانشگاه تماس حاصل نمایند.

یکی از شروط لازم برای پذیرش دانشجویان انتقالی مهارت زبان انگلیسی آنان است.

برنامه های تبادل دانشجو

دانشگاه بیلکنت با چندین دانشگاه مطرح اروپا و جهان برنامه تبادل دانشجو دارد. این برنامه ها امکان آموزش و تجربه یک فرهنگ جدید را برای دانشجویان این دانشگاه به ارمغان می آرود. آن چه در برنامه های تبادل دانشجوی دانشگاه بیلکنت جالب توجه است ثبات هزینه های تحصیل و خوابگاه است. به این معنا که دانشجویانی که برای تحصیل به دانشگاه های اروپا و یا هر نقطه دیگر پذیرفته می شوند همان هزینه ای را پرداخت می کنند که در دانشگاه بیلکنت پرداخت می کرده اند و نه بیشتر!

همچنین به تعدادی از دانشجویان برجسته برنامه Erasmus (یکی از برنامه های تبادل دانشجو) ماهانه مبلغی تخصیص داده می شود.

به منظور اطلاع از جزئیات برنامه Erasmus و دیگر برنامه های تبادل دانشجو می توانید اینجا کلیک کنید.

دانشگاه بیلکنت

کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی

به منظور اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی دانشگاه بیلکنت شرایط آنان از چند نظر مورد بررسی قرار می گیرد. برخی از این شاخص ها عبارت اند از: نمرات دوره دبیرستان˓ نمره آزمون های ملی و بین المللی˓ گزینش های برنامه آموزشی و دیگر معیارهای آکادمیک.

همچنین بخوانید:
معرفی کامل دانشگاه اوزیگین + شهریه 2021

کمک هزینه های تحصیلی دانشگاه بیلکنت به صورت کامل و یا درصدهای مختلف از جمله ۲۰˓ ۴۰˓ ۶۰ و ۸۰ قابل تخصیص هستند. همچنین امکان پرداخت کمک هزینه اسکان برای تعدادی از دانشجویان برجسته بین المللی وجود دارد.

افرادی که کمک هزینه تحصیلی بیلکنت را دریافت می کنند در طول زمان تحصیل خود نیز باید نمرات استاندارد و مشخص شده ای کسب کنند. همچنین در صورت تخلف انظباطی کمک هزینه دانشجویان ممکن است کاهش و یا به طور کلی قطع شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینجا کلیک کنید.

رتبه بندی جهانی دانشگاه بیلکنت

QS World Ranking 2021

551 – 560

The Times Higher Education World University 2020

501 – 600

رتبه بندی جهانی رشته های تحصیلی دانشگاه بیلکنت

(QS WUR By Subject Ranking 2020)

مطالعات مدیریت و تجارت

۲۵۰ – ۲۰۱

مهندسی برق و الکترونیک

۲۵۰ – ۲۰۱

علوم مواد

۳۰۰ – ۲۵۱

مهندسی مکانیک

۳۰۰ – ۲۵۱

مهندسی و تکنولوژی

۲۹۵

اقتصاد و اقتصاد سنجی

۳۵۰ – ۳۰۱

علوم کامپیوتر و سیستم های اطلاعاتی

۳۵۰ – ۳۰۱

علوم اجتماعی و مدیریت

۳۳۴

فیزیک و نجوم

۴۰۰ – ۳۵۱

شیمی

۴۰۰ – ۳۵۱

هنر و علوم انسانی

۴۵۰ – ۴۰۱

ریاضیات

۵۰۰ – ۴۵۱

علوم زیست

۵۵۰ – ۵۰۱

در این مطلب با دانشگاه بیلکنت به عنوان یکی از برترین دانشگاه های خصوصی در ترکیه آشنا شدیم. چنان چه علاقه مند به تحصیل در ترکیه هستید با یونی لند همراه باشید. ما تلاش می کنیم اطلاعات مورد نیاز شما را فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *