بوت کمپ زمستانی یونی لند آغاز شد!

021-91305905

چرا ترکیه؟

  • موقعیت جغرافیایی: اوراسیایی (اروپایی-آسیایی)

  • پایتخت: آنکارا

  • مهم‌ترین شهرها: استانبول، ازمیر، بورسا، آدانا، قاضی آنتپ، آنتالیا، قونیه و قیصریه

  • آب و هوا: مناطق ساحلی آب و هوای نسبتا معتدل و مناطق داخلی آب و هوای قاره‌ای

  • حکومت: جمهوری ریاستی (مبتنی بر قانون اساسی)

  • دین: اسلام (اهل سنت)

  • زبان رسمی: ترکی

  • واحد پول: لیر (TRY) (ŧ)

  • پیش شماره تلفن: ۹۰+

همه ما می‌دانیم که انتخاب‌های بسیاری برای مقصد مهاجرت پیش رویمان قرار دارد، اما آن‌چه دایره این انتخاب‌ها را برای ما محدود می‌کند شرایط خودمان است. پیش فرض ما از نگارش این محتوا این است که شما با توجه به شرایط فردی خود ترکیه را مناسب‌ترین مقصد برای مهاجرت خود می‌دانید؛ چرا که مسلما کشورهای بسیار بهتری در جهان برای مهاجرت وجود دارد و ما به دنبال مقایسه ترکیه با سایر کشورها نیستیم. هدف ما این است که با اشاره به واقعیت ترکیه و مقایسه شرایط تحصیلی آن با کشورمان شواهدی به شما ارائه دهیم که بتواند در تصمیم‌گیری نهایی به شما کمک کند.

در سال ۲۰۲۲ حدودا ۲۵۵ هزار دانشجوی بین المللی ترکیه را به عنوان مقصد مهاجرت انتخاب کرده‌اند. دلایلی چون سیستم آموزشی منطبق بر استانداردهای اروپایی، شرایط تحصیلی آسان، هزینه تحصیل مناسب، عدم نیاز به ویزا، نزدیک بودن ترکیه و شباهت فرهنگی آن با ایران و بسیاری از امتیازات دیگر مانند امکان افتتاح حساب بین المللی و … سبب این استقبال بوده‌اند. اگر شما نیز به دنبال بررسی شرایط ترکیه و  کسب آگاهی درباره این کشور هستید در ادامه با ما همراه باشید.

دانشجوهای بین المللی ترکیه

ترکیه، پلی برای مهاجرت به اروپا

ترکیه را می‌توان چهارراهی مهم دانست که از جهات مختلف به اروپای غربی، خاورمیانه و آسیا منتهی می‌شود.  در واقع ترکیه در محل اتصال اروپا و آسیا قرار دارد. قرار گرفتن در این جایگاه باعث ایجاد روابط بسیار خوب این کشور و کشورهای اروپایی شده است. الگوبرداری مناسب ترکیه از کشورهای اروپایی در زمینه‌های مختلف به ویژه علمی، سیستم آموزشی این کشور را ارتقا بخشیده و دانشگاه‌های ترکیه  را در رده برترین‌های منطقه و جهان قرار داده است.

بنابر اعلام timeshighereducation در سال ۲۰۲۳، ۱۳ دانشگاه ترکیه دارای رتبه کمتر از ۱۰۰۰ در جهان بوده‌اند. لیست این دانشگاه‌ها را می‌توانید در جدول لینک زیر ببینید.

علاوه‌براین، بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه با کشورهای اروپایی پیمان‌نامه‌هایی امضا کرده‌اند که به موجب آن دانشجویان این دانشگاه‌ها می‌توانند بخشی از دوران تحصیل خود را در دانشگاه‌های اروپا بگذرانند. مهم‌ترین پیمان‌نامه‌های موجود میان دانشگاه‌های ترکیه و کشورهای اروپایی و سایر کشورهای پیشرو «پیمان بولونیا» و «پیمان اراسموس» نام دارند. مسلم است که تحصیل در دانشگاه‌هایی با رنکینگ جهانی بسیار خوب و عضو پیمان، علاوه‌بر غنی کردن رزومه افراد، آن‌ها را  به عضوی از شبکه بین المللی تبدیل و مهاجرت ثانویه آنان از ترکیه به کشورهای اروپایی و سایر کشورهای توسعه‌یافته در دنیا را هموارتر می‌کند.

عدم نیاز به ویزا

همان‌طور که می‌دانید، برای ورود به کشورهای مختلف و با توجه به هدف خود ممکن است نیاز به ارائه ویزا داشته باشید. در این میان ایرانیان برای اقامت در ترکیه به مدت ۹۰ روز و با هدف گردشگری نیاز به ارائه ویزا ندارند. شما به عنوان یک فرد ایرانی می‌توانید بدون نیاز به ویزا به مدت ۳ ماه متوالی و ۶ ماه غیر متوالی در خاک ترکیه باشید. به عبارت دیگر لازم است به ازای هر ۳ ماه اقامت در ترکیه ۶ ماه در ایران باشید. تنها شرط لازم برای این مدت اقامت، داشتن پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه است.

وجود این امکان برای افرادی که قصد مهاجرت دارند و به‌ویژه والدین عزیز بسیار مهم است. ممکن است تمایل داشته باشید مقصد نهایی خود را بدون طی کردن پروسه دریافت ویزا و صرف هزینه، پیش از مهاجرت بررسی کنید. روابط بین ایران و ترکیه به ‌سادگی این فرصت را برای شما فراهم کرده است. همچنین، نگرانی والدین درباره امنیت فرزندشان، تمایل آنان برای رفت و آمد و رفع بعد انکارناپذیر مهاجرت یعنی دلتنگی، از این طریق قابل حل است.

توجه داشته باشید که در مدت اقامت ۹۰ روز خود در ترکیه نمی توانید به تحصیل یا کار بپردازید و برای هر کدام از این موارد لازم است ویزای ویژه‌ای داشته باشید. برای مثال، برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه لازم است ویزای تحصیلی داشته باشید. دریافت این ویزا تنها زمانی امکان‌پذیر است که در یکی از دانشگاه‌های ترکیه پذیرفته شده باشید و از دانشگاه نامه پذیرش دریافت کرده باشید. در این صورت می‌توانید با ارائه این نامه پذیرش و سایر مدارک لازم به مراجع مربوطه ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید. مدت زمان ویزای تحصیلی با توجه به سنوات تحصیل تعیین می‌شود و برای رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است.

مقایسه رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه و ایران

برخلاف تصور شما بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در مقایسه با دانشگاه‌های ایران رنکینگ بالاتری دارند. در سال 2022، از میان 10 دانشگاه برتر ترکیه و ایران در رشته پزشکی، 8 دانشگاه به ترکیه و تنها 2 دانشگاه به ایران تعلق دارد. دانشگاه علوم پزشکی تهران جایگاه سوم و دانشگاه علوم پزشکی مشهد جایگاه دهم را در میان این 10 دانشگاه بدست آورده‌اند.

همچنین، از 10 دانشگاه برتر ترکیه و ایران در زمینه مهندسی کامپیوتر 8 دانشگاه به ترکیه و 2 دانشگاه به ایران تعلق دارد. دانشگاه شریف رتبه هفتم و دانشگاه تهران رتبه نهم را در میان این 10 دانشگاه از آن خود کرده‌اند.

آزمون‌های وردی آسان‌تر برای ورود به دانشگاه

اصلی‌ترین آزمون برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه در مقطع کارشناسی و رشته‌های پزشکی آزمون یوس (YӦS) نام دارد. این آزمون تنها از سه درس ریاضی، هندسه و هوش تشکیل شده است و فقط اتباع غیر ترک در آن شرکت می‌کنند. غالب مباحث یوس در درس ریاضی و هندسه همان مباحثی هستند که در پایه دوم متوسطه در ایران آموزش داده می‌شود. بنابراین، افرادی که پایه ریاضی آن‌ها در مدارس ایران خوب است شانس بالایی برای پذیرفته شدن در این آزمون دارند.

آزمون یوس به دو صورت متمرکز (توسط سازمان سنجش ترکیه) و مستقل (توسط دانشگاه‌های ترکیه) برگزار می‌شود. بنابراین افراد در طول یک‌سال تحصیلی فرصت دارند بیش از یک مرتبه در آن شرکت کنند.

برای شرکت در آزمون yos محدودیت سنی وجود ندارد و افراد با داشتن مدرک دیپلم و یا به شرط تحصیل در پایه دوازدهم می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

خوب است بدانید برای شرکت در آزمون یوس ترکیه نیاز به ارائه مدرک زبان ندارید و می‌توانید در هنگام ثبت‌نام در آزمون، زبان مورد نظر خود را که غالبا زبان ترکی یا زبان‌های دیگر چون انگلیسی، عربی و … انتخاب کنید.

برای کسب اطلاعات کامل درباره آزمون yos گام بعدی مسیر (شرایط تحصیل در ترکیه) را بخوانید.

کاربران عزیز، یونی‌لند در حال حاضر به صورت اختصاصی در زمینه آموزش و خدمات تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی و رشته‌های پزشکی فعالیت می‌کند. بنابراین مطالبی که در این وبسایت می‌خوانید مربوط به این مقطع تحصیلی است.

شهریه مناسب دانشگاه‌های ترکیه

توان اقتصادی همیشه یکی از تاثیرگذارترین فاکتورها در تصمیم‌گیری درباره موارد مختلف است؛ به ویژه هنگامی که صحبت به تحصیل در خارج از کشور می‌رسد. اختلاف ارزی کم ایران و ترکیه این امکان را به شما می‌دهد که با پرداخت شهریه‌ای معقول در یک سیستم آموزشی اروپایی تحصیل کنید.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه، خواه دانشگاه دولتی باشد خواه خصوصی، مستلزم پرداخت شهریه است. تفاوت شهریه این دو نوع دانشگاه در این است که واحد پرداخت شهریه در دانشگاه‌های دولتی، لیر و در دانشگاه‌های خصوصی، دلار است.

برای این که بتوانید ارزیابی شفافی از هزینه تحصیل خود داشته باشید خوب است نگاهی به شهریه یک رشته بیاندازیم. رشته پزشکی پرطرفدارترین رشته برای تحصیل ایرانیان در ترکیه است. همچنین، این رشته گران‌ترین رشته تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه است. شهریه سالانه رشته پزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در حال حاضر حداقل ۴۰۰۰۰ لیر و حداکثر ۱۸۰۰۰۰ لیر است. این شهریه در دانشگاه‌های خصوصی حداقل ۱۰۰۰۰ دلار و حداکثر ۲۸۰۰۰ دلار در سال است. چنان‌چه قصد تحصیل دندانپزشکی در ترکیه دارید هزینه شما تقریبا نصف هزینه تحصیل در رشته پزشکی است. علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های مهندسی، هنری و علوم انسانی می‌توانند بدون تردید رشته دلخواهشان در دانشگاه‌های ترکیه را انتخاب کنند؛ زیرا شهریه تحصیل در این رشته‌ها غالبا بین ۱۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ لیر است.

مبنای اعلام این شهریه‌ها، شهریه تحصیلی اعلام شده در سال ۲۰۲۳-۲۰۲۲ می‌باشد. همزمان با اعلام شهریه‌های جدید این محتوا بروزرسانی خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه، تفاوت و شهریه آن‌ها می‌توانید گام‌های زیر را دنبال کنید.

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران

برای برخی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی وجود دانشگاه‌های مورد تایید در یک کشور فاکتوری مهم محسوب می‌شود. تحصیل در دانشگاه های مورد تایید به دانشجویان بین المللی امکان می‌دهد پس از اتمام تحصیل برای اشتغال یا ادامه تحصیل به کشور زادگاه خود بازگردند.

در سال 2023 در مجموع 17 دانشگاه در ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران اعلام شدند. همچنین، 42 دانشگاه در ترکیه در سال 2023 مورد تایید وزارت علوم ایران اعلام شده‌اند. بنابراین، در صورتی که تمایل دارید در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران در ترکیه تحصیل کنید، انتخاب‌های نسبتا زیادی پیش روی شما قرار دارد.

امکان افتتاح حساب بین المللی

این روزها توان اقتصادی و کیفیت زندگی همه ما تحت تاثیر مستقیم قیمت دلار قرار گرفته است و تامین لحظه‌ای آن به علت نداشتن امکان افتتاح حساب دلاری در ایران چالش‌هایی را برای افراد به‌وجود آورده است. این در حالی است که در ترکیه می‌توانید حساب دلاری یا یورویی داشته باشید و با دریافت credit card یا debit card به راحتی خرید یا انتقال وجه داشته باشید. داشتن یک حساب بین المللی در ترکیه به شما کمک می‌کند در دراز مدت پس‌انداز کنید و نگران تبدیل لحظه‌ای دارایی خود یا نگهداری از آن نباشید.

برای افتتاح حساب بین‌ المللی در ترکیه پس از مقیم شدن و یا پیش از آن می‌توانید به بانک‌ها یا موسسات حقوقی مهاجرتی مراجعه کنید و پس از تهیه مدارک لازم نسبت به افتتاح حساب اقدام نمایید.

آب و هوا

اگرچه ترکیه را نمی‌توان مانند ایران کشوری چهارفصل دانست اما برتری آب و هوایی آن نسبت به ایران در آلودگی کمتر هوا است. به گزارش خبرگزاری ایسنا کلان شهر تهران در دی‌ماه سال 1401 با شاخص آلودگی 165 جزو آلوده‌ترین شهرهای جهان است و متاسفانه در سال‌های اخیر این آلودگی رو به افزایش بوده است. این در حالی است که آلودگی استانبول یه عنوان یکی از کلان شهرهای منطقه و ترکیه نسبت به تهران کمتر است و در طول سال‌های اخیر با کاهش آلودگی روبرو بوده است.

از نظر اقلیمی، ترکیه به علت قرار گرفتن میان چند کوه و دریا دارای چند خرده اقلیم است. به‌طور‌کلی نواحی ساحلی ترکیه دارای آب و هوای معتدل و نواحلی داخلی دارای آب و هوای قاره‌ای هستند. آب و هوای قاره‌ای سبب شده است که زمستان‌های ترکیه سرد و تابستان‌ها گرم و خشک باشد.

اخذ شهروندی ترکیه

اقامت دائم و شهروندی ترکیه

یکی از فرصت‌هایی که با تحصیل در ترکیه می‌توانید بدست آورید اقامت دائم این کشور است. برای دریافت اقامت دائم ترکیه لازم است حداقل 5 سال در ترکیه زندگی کنید و 1 سال پایانی این 5 سال را به کار مشغول شوید. به عبارت دیگر، پیش از اتمام تحصیل اقامت دانشجویی خود را به اقامت کاری تبدیل کنید. با داشتن اقامت دائم ترکیه می‌توانید آزادانه کار و تحصیل کنید و از بسیاری از مزایای شهروندی ترکیه، به‌جز داشتن پاسپورت این کشور بهره‌مند شوید.

اخذ شهروندی ترکیه از طرق مختلفی امکان پذیر است که رایج‌ترین آن در میان ایرانیان خرید ملک است. شما می‌توانید با خرید ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار شهروندی ترکیه را دریافت کنید. این نوع از سرمایه‌گذاری در ترکیه منجر به اعطای شهروندی به شخص سرمایه‌گذار، همسر و فرزندان زیر 18 سال او خواهد شد. با دریافت شهروندی ترکیه می‌توانید همچون یک فرد ترک در این کشور زندگی کنید و از حقوق و مزایای یکسان برخوردار شوید. برای اطلاع از تمامی شرایط اخذ اقامت دائم و شهروندی ترکیه به دفاتر حقوقی مهاجرتی مراجعه کنید.

تجربه زندگی در اتمسفری گرم و دلچسب

بدون شک تجربه زندگی در شهرها و کشورهای مختلف از ارزشمندترین تجربه‌های زندگی انسان است. تجربه زندگی در کشور زیبای ترکیه و مردمان خونگرم آن یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های شما خواهد بود. کشوری که با تلفیق مدرنیته و سنت فضایی متنوع و پویا ایجاد کرده است و افراد می‌توانند با هر دین و پوششی در کنار یکدیگر زندگی و پیشرفت کنند.

همچنین، وجود امکانات رفاهی و تفریحی متنوع در سطح شهرهای ترکیه پاسخ‌گوی هر نیاز و سلیقه‌ای است؛ از ناوگان حمل و نقل گسترده و با کیفیت آن تا روزهای دل‌انگیز و شب‌های زنده.

اکنون که با برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در ترکیه آشنا شدید خوب است درباره شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی آشنا شوید. در گام بعدی می‌توانید ارزیابی کنید که آیا واجد شرایط تحصیل در ترکیه هستید یا خیر.

به مشاوره نیاز دارید؟

فرم زیر را تکمیل کنید، تا در اولین فرصت کارشناسان ما با شما تماس بگیرند و به سوالات تان پاسخ دهند. اگر درخواست مشاوره در زمان اداری ثبت شوند، معمولا ظرف کمتر از چند ساعت با شما تماس می گیریم. همچنین می توانید، با شماره 02191305905 داخلی 1 نیز تماس حاصل فرمایید.