دانشگاه باهچه شهیر (bahcesehir university) از محبوب ‌ترین، معتبرترین و در زمره برترین دانشگاه‌ های بین ‌المللی واقع در استانبول ترکیه است. امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاه باغچه شهیر تحصیل در این دانشگاه را به آرزوی بسیاری از دانشجویان تبدیل کرده است.

در کنار بی ‌شمار جاذبه تاریخی و مدرن که سالانه میلیون‌ها گردشگر و مهاجر را به سوی استانبول روانه می‌کند، یکی دیگر از مهم‌ترین دلایلی که اتباع خارجی از دروازه‌های این شهر عبور می‌کنند، تحصیل در دانشگاه های این شهر است. در این مقاله به طور کامل با دانشگاه باهچه شهیر، بخش ‌های آن و شرایط اخذ پذیرش در آن آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

دانشگاه باهچه شهیر (Bahcesehir) در ترکیه

دانشگاه باهچه شهیر در سال 1998 با مجوز شورای ملی ترکیه در استانبول تأسیس شد و با موقعیت مکانی منحصر به ‌فرد و برخورداری از قدرت بین ‌المللی، عنوان یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌ های ترکیه را به خود اختصاص داد. به همین دلایل این دانشگاه جزء اولین انتخاب های دانشجویان است. این دانشگاه با شعار «یک دانشگاه جهانی در قلب استانبول» به فعالیت خود ادامه می‌ دهد.

آشنایی-با-دانشگاه-باهچه-شهیر

باغچه شهیر یکی از بهترین دانشگاه ‌های خصوصی ترکیه محسوب می‌شود. همچنین از معدود دانشگاه ‌های ترکی است که کلیه سخنرانی ‌های آن لزوماً به زبان انگلیسی انجام می‌شود. از این رو برای دانشجویان متقاضی، داشتن سطح بالایی از مهارت انگلیسی یک اولویت مهم است.

دانشگاه باهچه شهیر تقریباً 200 شریک بین ‌المللی دارد که یکی از آنها هاروارد است. 17،048 دانشجو که از این تعداد 10137 دانشجوی کارشناسی و 4716 دانشجوی کارشناسی ارشد هستند، در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشکده‌های دانشگاه باهچه شهیر

باهچه شهیر استانبول 9 دانشکده دارد که شامل دانشکده حقوق، دانشکده اقتصاد، علوم اداری و اجتماعی، دانشکده ارتباطات، دانشکده معماری و طراحی، دانشکده مهندسی و علوم طبیعی، دانشکده علوم بهداشتی، دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، به ‌علاوه یک مدرسه زبان، دو آموزشگاه حرفه‌ای و چهار مؤسسه آموزش تحصیلات تکمیلی است.

باغچه شهیر چهار پردیس اصلی دارد که در بشیکتاش شمالی، بشیکتاش جنوبی، گالاتا و گوزنپه واقع شده‌اند. لازم به ذکر است که هر چهار منطقه از بهترین مناطق ترکیه به شمار می‌آیند.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه باهچه شهیر

برخی از پر طرفدارترین رشته ‌هایی که دانشجویان می‌ توانند در دانشگاه باهچه شهیر انتخاب و تحصیل کنند عبارت ‌اند از:

رتبه‌بندی دانشگاه باهچه شهیر

رنکینگ دانشگاه در سال 2020-2019 در سطح بین ‌المللی معادل 1933 و در سطح ملی (در ترکیه) عدد 54 اعلام شد. این در حالی است که در سال 2021-2020 دانشگاه باهچه شهیر خود را به رده 1001+ دانشگاه معتبر در رنکینگ THE رساند. رتبه این دانشگاه در سطح کشور  13 و در آسیا بین 301 تا 350 برآورد شد.

مزیت-های-تحصیل-در-دانشگاه-باهچه-شهیر

مزایای تحصیل در دانشگاه باهچه شهیر

تحصیل در دانشگاه باهچه شهیر صرفاً مختص شهروندان ترکیه نیست. این دانشگاه معتبر با امکانات و تسهیلات فراوان، آغوش خود را به روی تمامی دانشجویان از هر جای دنیا باز کرده و از همه به گرمی استقبال می ‌کند. مزایای تحصیل در این دانشگاه به دو دسته امکانات آموزشی و رفاهی تقسیم می ‌شوند.

همچنین بخوانید:
معرفی دانشگاه کارادنیز تکنیک + شهریه 2022-2021

امکانات آموزشی دانشگاه باهچه شهیر

در دانشگاه باهچه شهیر این امکان برای دانشجویان فراهم است تا با مطرح‌ترین دانشگاه‌ های آمریکا و اروپا تبادل داشته باشند و از دانش آنها استفاده کنند. همچنین امکان ادامه تحصیل دانشجویان در بهترین مراکز آموزشی سطح جهان در شهرهایی چون برلین، واشنگتن، باتومی، کیف، تورنتو و… و شرکت در دوره ‌های آموزشی در مراکز معتبر برای دانشجویان مهیاست. ترکیه برای دانشجویان خارجی امکان بورسیه و فاند دولتی (۲۵ تا ۵۰ درصد) و کمک ‌هزینه تحصیلی را در نظر گرفته است.

به عنوان آخرین مزیت نیز، این دانشگاه امکان گذراندن برنامه های تخصصی در کنار مباحث تحصیلی را در مقاطع و رشته های مختلف برای دانشجویان ممکن ساخته است.

امکانات رفاهی دانشگاه باهچه شهیر

شهریه-برخی-رشته-های-دانشگاه-باهچه-شهیر

شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه باهچه شهیر

پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه باهچه شهیر

پذیرش دانشجویان در دانشگاه باهچه شهیر استانبول طی سه مرحله انجام می ‌شود که لازم است در هر مرحله، تمام نکات ذکر شده رعایت شود:

  1. مطالعه الزامات و شرایط ثبت درخواست: قبل از هر کاری، سری به وب‌ سایت دانشگاه زده و نگاهی به اطلاعات بروشورها در مورد دانشکده ‌ها و رشته ‌های مختلف بیندازید.
  2. درج اطلاعات خود در فرم اخذ پذیرش: در این بخش، فرم درخواست به صورت آنلاین و از راه دور توسط داوطلبان پر می‌ شود. به‌علاوه مدارک موردنیاز ثبت‌نام از جمله مدرک دیپلم، ریز نمرات، رزومه، عکس، پاسپورت معتبر، انگیزه نامه، نمره آزمون زبان، گواهی آزمون‌ های ورودی دانشگاه و… باید در وب ‌سایت بارگذاری شود. (نتیجه بررسی مدارک توسط دانشگاه طی دو هفته به داوطلب اطلاع داده می‌ شود).
  3. پرداخت وجه و تکمیل فرایند ثبت ‌نام: در نهایت داوطلب جهت تکمیل فرایند ثبت نام وجهی به عنوان پیش پرداخت به حساب دانشگاه باهچه شهیر واریز و رسید آن را ارسال می ‌کند.

پس از ارسال فرم درخواست، اگر دانشگاه با درخواست دانشجو موافقت کند، پذیرش او را توسط ایمیل اطلاع می‌ دهد. این ایمیل حاوی پاره‌ای از توضیحات به علاوه شماره حساب دانشگاه است که به منظور تکمیل ثبت نام، باید مبلغی به عنوان شهریه ترم اول به حساب مذکور واریز شود.

شهریه رشته های مختلف بر اساس نوع رشته، مدت تحصیل، مقطع تحصیلی و عوامل دیگری هر سال تعیین و توسط وبسایت دانشگاه اطلاع رسانی می شود. از آنجا که این شهریه ها هر سال تغییر می کنند، بهتر است برای اطلاع دقیق تر به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید. ما نیز در ادامه شهریه سالانه برخی از رشته های دانشگاه باهچه شهیر در سال تحصیلی 2022-2021 را ذکر می کنیم.

همچنین بخوانید:
دانشگاه اقتصاد ازمیر + شهریه 2021
تحصیل-در-دانشگاه-باهچه-شهیر

تحصیل در دانشگاه باهچه شهیر

در این مقاله سعی کردیم دانشگاه باهچه شهیر استانبول را طوری معرفی کنیم که حتی برای افرادی که تاکنون نام این دانشگاه را نشنیده بودند، سؤالی بی‌جواب باقی نماند. از دانشکده‌ ها و رشته ‌های این دانشگاه محبوب در قلب استانبول گرفته تا شرایط اخذ پذیرش در آن، همه را مورد بررسی قرار دادیم.

اگر شما هم اطلاعات بیشتری در مورد دانشگاه باغچه شهیر دارید یا قصد دارید برای تحصیل در آن اقدام کنید، دانسته‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید در قسمت تحصیل در ترکیه سایت یونی لند، مقالات معرفی سایر دانشگاه های ترکیه را نیز مشاهده کنید.