همه چیز پیرامون آزمون یوس متمرکز (TR YOS)

آزمون یوس 2022

از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ آزمون یوس، آزمون ورودی دانشگاه‌های دولتی ترکیه، به صورت غیرمتمرکز و توسط دانشگاه‌های مختلف ترکیه برگزار شده‌است. امروز مورخ ۴ آذرماه ۱۴۰۰ خبری مبنی بر برگزاری آزمون متمرکز یوس ۲۰۲۳ توسط سازمان YOK ترکیه اعلام شد. علاقه مندان شرکت در آزمون یوس، به ویژه متقاضیان یوس ۲۰۲۳ پیرامون این موضوع با سوالاتی روبرو شدند.  

در حالی که بسیاری از افراد متمرکز شدن آزمون یوس ۲۰۲۳ را عاملی بر کاهش شانس قبولی در یوس ۲۰۲۳ تلقی می‌کنند، این اتفاق می‌تواند موجب برقرای عدالت محسوس در سیستم ارزیابی و گزینش ترکیه شود. در نتیجه، متمرکز شدن آزمون یوس ۲۰۲۳ برای آن دسته از افرادی که حقیقتا تلاش می‌کنند اتفاق مثبتی خواهد بود. به علاوه، آزمون TR-Yos ابعاد دیگری نیز دارد که پیشنهاد می‌کنیم به لایو منتشر شده در پیج اینستاگرام یونی لند به نشانی uniland_yos مراجعه کنید.

بنابر بخشنامه جدید سازمان YOK، آزمون متمرکز یوس ۲۰۲۲ در کشورهای مورد تایید شورای آموزش عالی ترکیه برگزار خواهد شد.

همچنین، پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی، حقوق و آموزش فقط از طریق آزمون متمرکز یوس ۲۰۲۲ امکان پذیر خواهد بود.

به علاوه، این آزمون به زبان‌های ترکی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و عربی برگزار خواهد شد.

در این بخشنامه اشاره‌ای به زمان برگزاری آزمون متمرکز یوس ۲۰۲۲ و مباحث این آزمون نشده است.

شما می‌توانید پیرامون متمرکز شدن آزمون  یوس ۲۰۲۲ با کارشناسان مجموعه یونی لند در ارتباط باشید.

مقاله پیشنهادی: آزمون یوس (YOS) ترکیه چیست؟ از ثبتنام تا قبولی!

در ادامه ترجمه بخشنامه سازمان YOK با موضوع آزمون متمرکز یوس ۲۰۲۲ آمده است. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آزمون متمرکز یوس 2022

بخشنامه جدید سازمان YOK ترکیه در خصوص پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در سال ۲۰۲۲ (،TR-YOS)

آزمون یوس دانشجویان خارجی آخرین بار در سال ۲۰۱۰ توسط ÖSYM (سازمان سنجش ترکیه) برگزار گردید و پس از آن فرآیند تامین دانشجویان بین المللی به دانشگاه‌های ترکیه واگذار شد.

به طور کلی، فرآیند جذب دانشجویان بین المللی به این شیوه مورد استقبال دانشگاه‌های ما قرار گرفته و در این مدت، از طرف دانشگاه‌های مختلف با برنامه‌های کاربردی اجرا شده است.

در برگزاری آزمون یوس توسط دانشگاه‌های مختلف کشور، شروط اجرای آزمون و قبول دانشجو از خارج از کشور به عهده دانشگاه‌ها گذاشته شده بود. برخی از دانشگاه‌ها پذیرش دانشجویان را براساس ریز نمرات دیپلم، در نظر گرفتن معدل، پذیرش بدون آزمون و پذیرش دانشجویانی که آزمون‌ها را در خارج از کشور گذرانده‌اند، انجام داده‌اند.

از نظر دانشگاه‌های مختلف آزمون‌هایی که برگزار شده‌اند، از نظر کاربردی و سنجش و ارزیابی  یکسان نیستند و مورد سوال قرار گرفته‌اند. علاوه بر این، آشنا نبودن دانشگاه‌های ما با روال کشورهای مختلف باعث ایجاد مشکلاتی از جمله مشکلات دیپلماتیک و مشکلاتی در سیستم آموزش عالی ترکیه شده‌است.

 بنابراین، وزارت کشور، وزارت امور خارجه، وزارت آموزش و پرورش و ترک‌های خارج از کشور و جوامع وابسته به ریاست، ÖYSM، بنیاد فرهنگی ترکیه، موسسه یونس امره و نمایندگان دانشگاه‌ها، شروط پذیرش دانشجویان خارج از کشور را با تصمیمات گروه مطالعاتی و موسسات، مطابق با امکانات امروزی و با استفاده از تکنولوژی و مطابق با قوانین ارزیابی و سنجش برگزاری آزمون در آموزش‌های عالی به منظور تحقق اهداف دانشجویان بین‌المللی، با در نظر گرفتن برنامه‌ای استاندارد و رعایت کیفیت، به شرح زیر اعلام می‌دارند:

آزمون متمرکز یوس 2022

مفاد مهم آزمون متمرکز یوس ۲۰۲۲

  1. از سال ۲۰۲۲ آزمون مورد قبول برای پذیرش دانشجوی بین‌المللی  MYÖS است و توسط ÖYSM  اجرا می گردد.
  2. کلیه کسانی که تحصیلات متوسطه را در موسسات آموزش متوسطه خارج از کشور در حال تحصیل و یا فارغ التحصیل هستند شامل MYÖS هستند. افراد با ملیت بیگانه، شهروندان جمهوری ترکیه، شهروندان KKTC و دارندگان کارت آبی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.
  3. تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، حقوق، آموزش و مهندسی فقط از طریق نتیجه آزمون MYÖS امکان پذیر است. بنابر اعلام شورای آموزش عالی، برای تحصیل در این رشته ها، امتیاز پایه MYÖS و یا بالاترین امتیازی که داوطلبان کسب کرده‌اند، مورد نیاز است.
  4. برای رشته‌هایی غیر از موارد ذکر شده در شماره ۳ نیز نتیجه MYÖS ،ABITUR ،SAT، آزمون‌های سراسری کشورها و ریز نمرات دیپلم دبیرستان قابل قبول است. به علاوه، موسسات آموزش عالی خارج از کشور باید مورد تایید شورای آموزش عالی باشند.
  5. دانش آموزانی که در چارچوب سهمیه پذیرش دانشجوی خارجی در موسسات آموزش عالی ثبت نام کرده‌اند با توجه به موارد ذکر شده در گزینه ۳ می‌توانند انتقالی بین سازمانی و داخلی در مقاطع کاردانی و کارشناسی موسسات آموزش عالی و یا انتقال بین برنامه‌ها، انتقال اعتباری بین شعبه‌های کوچک و موسسه اقدام کنند. علاوه بر شرایط مندرج نتایج MYÖS  نیز بررسی می‌گردد.
  6. کشورهای محل برگزاری MYÖS با تایید شورای آموزش عالی انتخاب خواهند شد.
  7. این آزمون به زبان‌های ترکی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و عربی برگزار خواهد شد.
  8. محدوده آزمون از طرف شورای آموزش عالی برای سنجش نتایج یادگیری پایه تعیین می‌گردد.
  9.    الف) افرادی که سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۲ در موسسات آموزش متوسطه در ترکیه ثبت نام خواهند کرد؛ شهروندان KKTC، شهروندانی که از TC خارج شده‌اند و دارنگان کارت آبی با اتباع خارجی، به استثنای مدارس سفارت و موسسات آموزش خصوصی بین‌المللی در سیستم MOBIS برای ورود به موسسات آموزش عالی فقط به آزمون  YKS  نیاز دارند.

ب) افرادی که قبل از سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۲ برای ثبت نام یا فارغ التحصیلی در موسسات آموزش متوسطه اقدام کرده‌اند؛ شامل شهروندانی که از TC  خارج شده‌اند و دارنگان کارت آبی و اتباع خارجی، به استثنای مدارس سفارت و افرادی که در موسسات آموزش خصوصی بین‌المللی در سیستم MOBIS  آموزش دیده‌اند، در آزمون YÖS 2025 در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند با YÖS و YKS در موسسات آموزش عالی پذیرفته شوند.

برای این دسته افراد ورود به موسسات آموزش عالی در سال ۲۰۲۶ فقط با آزمون YKS  امکان پذیر است.

۱۰. فارغ التحصیلان دبیرستان در ترکیه که از شهروندی جمهوریت ترکیه خارج شده‌اند، دارندگان کارت آبی، مدارس سفارت کشورمان و کسانی که در سیستم MOBIS  عضو هستند و فارغ التحصیلان موسسات آموزش خصوصی بین المللی و ملیت‌های بیگانه برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به قبولی در آزمون‌های SAT، ABITUR، YKS، MYÖS و آزمون های سراسری کشور ها و ریز نمرات دیپلم دبیرستان نیاز دارند.

آزمون متمرکز یوس 2022

آمادگی یونی لند برای آزمون متمرکز یوس ۲۰۲۲

با توجه به اعلام احتمال متمرکز شدن آزمون یوس ۲۰۲۲ طی ماه‌های گذشته، مجموعه یونی لند با برنامه‌ریزی آموزشی مناسب، دانش‌پذیران خود را برای شرکت در آزمون متمرکز یوس ۲۰۲۲ آماده کرده است. برای دریافت مشاوره در این خصوص می‌توانید با مشاوران یونی لند از طریق شماره ۵۹۰۵ ۹۱۳۰ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

اشتراک در خبرنامه سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نوشته ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید