هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟ بررسی هزینه زندگی و میزان درآمد در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟ بررسی هزینه زندگی و میزان درآمد در کانادا
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print

زندگی و تحصیل در کانادا چقدر هزینه می‌خواهد؟

با وجود دانشگاه های برتر و استاندارد بالای زندگی نسبت به کشورهای مانند انگلیس و ایالات متحده، هزینه تحصیل در کانادا کمتر است. همین امر یکی از مهم‌ترین دلایل دانشجویان بین المللی برای انتخاب ادامه تحصیل در کانادا  است. از جمله مواردی دیگری که سبب افزایش میزان تمایل به ادامه تحصیل در کانادا شده، وجود بورسیه های متفاوت تحصیلی و اجازه کار همراه با تحصیل است که به پوشش بخشی از هزینه ها کمک می‌کند.

اگر شما نیز قصد اپلای کردن و اخذ پذیرش تحصیلی دارید و در حال بررسی برای انتخاب مقصد مناسب هستید؛ خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی در اختیار شما می گذارد.

شانس اقامت بعد از تحصیل در کانادا سبب می‌شود تحصیل در این کشور یکی از بهترین و ارزانترین سرمایه گذاری ها برای داشتن آینده شغلی و زندگی با استاندارد بالا در نظر گرفته شود.

عمده هزینه تحصیل در کانادا را می توان در دو بخش مورد بررسی قرار داد:

۱- هزینه تحصیل در کانادا ( شهریه )

۲- هزینه زندگی

شهریه تحصیل در دانشگاه های کانادا

شهریه دانشگاه های کانادا نسبت به شهریه دانشگاه های کشورهایی چون انگلستان، امریکا و استرالیا به طور چشمگیری کمتر است.

به طور میانگین شهریه مدارس و دانشگاه ها برای هر سال بین ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار است.

شهریه در مقطع کارشناسی از ۱۴۰۰۰ دلار شروع شده و رشته های علوم انسانی نسبت به رشته های مهندسی شهریه کمتری دارند. شایان ذکر است شهریه مقطع کارشناسی ارشد از مقطع کارشناسی کمی گرانتر و بسته به رشته شما متفاوت خواهد بود.

شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی

متوسط شهریه دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی در سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته برای دانشجویان بومی به طور متوسط ۵/۲% کاهش و برای دانشجویان بین‌المللی به طور متوسط ۷/۶% افزایش داشته است.

در سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی به طور متوسط تقریباً 29.7 هزار دلار کانادا (معادل ۲۲.۵ هزار دلار آمریکا) در سال است. دوره‌های هنر و علوم انسانی کم‌هزینه‌تر هستند و هزینه تحصیل در کانادا برای رشته‌های مهندسی و پزشکی بالاتر است (به طور متوسط حدود ۳۳ هزار دلار کانادا (۲۵ هزار دلار آمریکا) در سال).

شهریه دوره‌های کسب و کار و مدیریت از متوسط پایین تر و حدود ۲۹۷۰۰ دلار کانادا (۲۱۷۰۰ دلار آمریکا) هستند.

شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

متوسط هزینه تحصیل در کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز در سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته برای دانشجویان بومی به طور متوسط ۵/۴% کاهش و برای دانشجویان بین‌المللی به طور متوسط ۴/۴% افزایش داشته است.

انواع فاند و راه های دریافت بورس تحصیلی خارج از کشور
مطلب پیشنهادی

مانند سایر کشورها، در کانادا نیز دوره‌های مدیریت ارشد اجرایی (EMBA) بیشترین شهریه را دارند؛ به طور متوسط حدود ۶۶.۷ هزار دلار کانادا (۵۰.۵ هزار دلار آمریکا). شهریه دوره‌های معمولی MBA در این سال تحصیلی به طور متوسط حدود ۳۹ هزار دلار کانادا (۲۹.۵ هزار دلار آمریکا) است.

راه های تأمین هزینه تحصیل در کانادا

راه‌های مختلفی برای تأمین هزینه تحصیل در کانادا وجود دارد. دریافت کمک هزینه مالی تحت عنوان فاند برای دستیاری آموزشی و دستیاری پژوهشی، بورسیه‌های تحصیلی و فلوشیپ‌ها، دوره‌های کارورزی با حقوق و کار دانشجویی در داخل یا بیرون از دانشگاه، مهم‌ترین راه‌های تأمین هزینه تحصیل در کانادا هستند. این درآمدها می‌توانند تمام یا بخشی از هزینه تحصیل در کانادا را پوشش دهند.

۱-  دستیاری Assistantship

دستیاری تحصیلات تکمیلی Graduate Assistantship یا GA در کانادا به دو دسته دستیاری آموزشی Teaching Assistantship یا TA و دستیاری پژوهشی Research Assistantship  یا RA تقسیم می‌شود. این نوع فاند یا کمک هزینه معمولاً از طریق مکاتبه با اساتید دانشگاه به دانشجویان تعلق می‌گیرد. این کمک‌های مالی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) اعطا می‌شوند.

  • دستیار آموزشی یا دستیار تدریس

دستیار آموزشی یا Teaching Assistant یا Teacher Assistant (TA) که گاهی به آن Education Assistant (EA)   نیز گفته می‌شود، مسئولیت کمک به استاد در زمینه‌های آموزشی را دارد. مهم‌ترین وظیفه اکثر دستیاران آموزشی، کار به عنوان دستیار تدریس است یا چیزی که در ایران بیشتر با نام استاد حل تمرین می‌شناسیم.

  • دستیار پژوهشی

دستیار پژوهشی یا Research Assistant (RA) مسئولیت کمک به استاد در زمینه‌های پژوهشی را دارد. این موقعیت‌ها معمولاً برای شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی تعریف شده است که از بیرون دانشگاه تأمین مالی می‌شوند.

۲-  بورسیه های تحصیلی کانادا

بورسیه های تحصیلی یا scholarship که به دانشجویان بین المللی در کانادا اعطا می‌شوند، یکی از شناخته‌شده‌ترین روش‌های تأمین هزینه تحصیل در کانادا هستند. شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی کانادا، در دانشگاه های مختلف متفاوت است؛ بنابراین باید شرایط دریافت این بورسیه ها یا جوایز دانشجویی (student awards)  را در مورد هر دانشگاه بررسی کرد.

اکثر بورسیه های تحصیلی در کانادا بر پایه شایستگی (Merit-based)  هستند و مبنای این شایستگی معمولاً نمرات درسی می‌باشد. مبلغ برخی از بورسیه ها بیشتر و رقابت برای دریافت آن‌ها شدیدتر است. معمولاً فرایند درخواست برای این بورسیه ها پیچیده تر و طولانی‌تر است.

۳-  فلوشیپ ها

دوره‌های فلوشیپ یا fellowship لزوماً همراه با کمک مالی نیستند؛ اما در اکثر موارد کمک مالی را نیز شامل می‌شوند. فلوشیپ در واقع یک موقعیت مناسب برای کارهای پژوهشی در یک دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی است و به فرد اجازه استفاده از امکانات آزمایشگاهی و… را می‌دهد.

۴-  دوره های کارورزی با حقوق در کانادا

دوره‌های کارورزی با حقوق Co-operative  یا به طور خلاصه Co-op در کانادا، ترکیبی از تحصیل و کار در حوزه تخصصی رشته تحصیلی هستند. در این دوره‌های کارورزی، آنچه به صورت نظری در کلاس‌های درس می‌آموزید را در عمل به کار خواهید گرفت و مهارت‌های ارزشمندی را برای کار پس از تحصیل فرا خواهید گرفت. نکته جالب در مورد این دوره‌ها، پرداخت حقوق ( دستمزد) به کارورزان است.

i20 ، گواهی صلاحیت برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا
مطلب پیشنهادی

این دوره‌های کارورزی، تجربه و سابقه کاری بسیار مفیدی برای شما و امتیاز بزرگی در رزومه‌تان محسوب می‌شوند. همچنین این دوره‌ها فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط با افرادی است که در حوزه تخصصی شما فعالیت می‌کنند که می‌تواند در آینده به شما در پیدا کردن کار کمک کند.

۵- کار دانشجویی در کانادا

دانشجویان برای تأمین هزینه تحصیل در کانادا، می‌توانند بدون برگه اجازه کار یا Work Permit (ورک پرمیت) مشغول به کار شوند. متوسط حقوق کارهای دانشجویی نیمه‌وقت در کانادا حدود ۱۸ دلار در ساعت گزارش شده است.

کار دانشجویی در داخل دانشگاه  (on campus)

طبق قانون کانادا، تمام دانشجویانی که به طور تمام وقت در کانادا تحصیل می‌کنند، می‌توانند بدون محدودیت در داخل دانشگاه کار کنند.

در داخل دانشگاه کارهای مختلفی برای دانشجویان وجود دارد: امور کتابخانه‌ها، دانشکده‌ها، دپارتمان‌ها و…. ممکن است بتوانید در زمینه تحصیلی خود نیز کار کنید. دانشجویانی که نیاز مالی دارند، شانس بالاتری برای کسب این موقعیت‌های کاری دارند.

کار دانشجویی در خارج از دانشگاه  (off campus)

طبق قانون کانادا، تمام دانشجویانی که به طور تمام وقت در مؤسسات آموزشی مورد تأیید designated learning institution یا DLI برای دوره‌های ۶ ماه به بالا (که همراه با مدرک هستند) تحصیل می‌کنند، می‌توانند بدون نیاز به اجازه کار، خارج از دانشگاه کار کنند.

  • در حین ترم‌های تحصیلی، دانشجویان اجازه انجام کار نیمه وقت در خارج از دانشگاه تا ۲۰ ساعت در هفته را دارند.
  • در تعطیلات تابستانی، زمستانی و… دانشجویان اجازه انجام کار تمام وقت در خارج از دانشگاه را دارند.

هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا

یکی از موارد بسیار مهم پس از اپلای و اخذ پذیرش برای دانشجویان بین المللی متقاضی ادامه تحصیل، آگاهی از هزینه های زندگی و هزینه تحصیل در کانادا است. آگاهی از هزینه ها در کشور کانادا، این امکان را به دانشجویان می‌دهد تا بتوانند برنامه ریزی های لازم برای تامین هزینه های جاری زندگی در طول مدت زمان اقامت تحصیلی در کشور کانادا را داشته باشند.
در این مقاله قصد داریم تا به بررسی هزینه های زندگی دانشجویی و هزینه تحصیل در کانادا بپردازیم.

هزینه های اقامت و زندگی دانشجویی در کشور کانادا متغیر بوده و به شهر محل اقامت و نوع زندگی فرد بستگی دارد. بر اساس برآورد دولت کانادا، دانشجویان بین المللی در این کشور سالیانه ۱۰ هزار دلار هزینه را می‌بایست صرف اجاره منزل و سایر هزینه های جانبی کنند.
چنانچه شما قصد آوردن خانواده خود به کانادا را داشته باشید، می‌بایست هزینه های مربوط به آن‌ها را پوشش دهید. به عنوان مثال، چنانچه قصد دارید همسر خود را به کانادا بیاورید، سالیانه ۶۵۰۰ تا ۷ هزار دلار کانادا برای پوشش هزینه های همسر خود در نظر بگیرید.

آزمون یوس دانشگاه استانبول
مطلب پیشنهادی

بر اساس قوانین کشور کانادا، کودکان ۶ تا ۱۸ سال می‌بایست برای تحصیل در مدارس این کشور ثبت نام کنند. شما باید کلیه هزینه های تحصیل فرزندان را نیز متقبل شوید. اگرچه هزینه های زندگی در کشور کانادا تا حدودی بالاتر از سایر کشورها است، اما میزان درآمد نیز بالاتر است.
اگر بخواهیم به صورت میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کشور کانادا را برای یک فرد عنوان کنیم ماهانه مبلغی در حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا را باید در نظر داشت. هزینه زندگی در کشور کانادا اگر با اقامت در این کشور همراه باشد افزایش قابل توجهی داشته و سالانه مبلغی در حدود ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار کانادا را شامل می‌شود.

البته هزینه زندگی و تحصیل در کانادا با در نظر گرفتن عوامل متعددی قابل تغییر است و به دلیل شرایط کاری مناسب دانشجویان، این امکان را دارند تا ۲۰ ساعت در هفته را به کار دانشجویی در کانادا بپردازند تا از این طریق هزینه زندگی و هزینه تحصیل در کانادا را تا حدودی تامین نمایند.

میزان درآمد در کانادا

اولین قدم در محاسبه هزینه های زندگی در کشور کانادا، محاسبه درآمد در آن کشور است. در سال ۲۰۱۹ اقتصاد کانادا این‌گونه گزارش می‌دهد که متوسط درآمد در کانادا نسبت به سال گذشته ۱۴% افزایش داشته است. با توجه به اینکه کانادا کشوری انگلیسی زبان و مهاجر پذیر است تقاضا سمت این کشور جهت کاریابی روندی افزایشی داشته است. پیش‌بینی می‌شود کشور کانادا در سال ۲۰۲۰ شرایط مهاجرت مهاجرین را آسان‌تر کند.

بر اساس آخرین آمار به دست آمده، میانگین درآمد در کانادا سالانه ۳۸۰۰۰$ (دلار کانادا) می باشد.


طبقه بندی
میانگین درآمد ساعتی ۲۰۱۹ میانگین درآمد ساعتی ۲۰۱۸ میانگین درآمد ساعتی ۲۰۱۶
مردان $۲۷.۵۳ $۲۷.۲۹ $۳۱.۲۵
زنان $۲۳.۹۸ $۲۳.۵۵ $۲۱.۹۰
کارمندان تمام وقت $۲۷.۲۱ $۲۶.۹۱ $۲۴.۹۶
کارمندان نیمه وقت $۱۸.۴۰ $۱۷.۹۳ $۱۶.۶۸

میانگین حقوق و درآمد در کانادا چقدر است؟

با در نظر داشتن هزینه های زندگی  در کانادا یکی دیگر از موارد مهم میزان دریافتی شما از کارفرما در کانادا است.

باید به این نکته توجه داشته باشید که بسته به استان محل سکونت و نوع کارفرما و البته میزان تلاش و همت خودتان، میزان دستمزد فرق می‌کند. درآمد برخی از شغل ها برای شما در لیست زیر آورده شده است.

میانگین حقوق سالیانه (دلار کانادا) عنوان شغلی با درآمد بالا میانگین حقوق سالیانه (دلار کانادا) عنوان شغلی با درآمد پایین
۱۱۷.۰۰۰-۳۷۵.۰۰۰ پزشکان متخصص ۲۲۰۰۰-۴۱۰۰۰ اپراتور چرخ خیاطی
۵۳۰۰۰-۲۱۳۰۰۰ دندان‌پزشک ۲۰۰۰۰-۲۶۰۰۰ آشپز فست فود
۵۸۰۰۰-۳۱۰۰۰۰ پزشک خانواده ۲۱۰۰۰-۲۹۰۰۰ صندوقدار
۴۸۰۰۰-۱۴۶۰۰۰ وکیل ۲۱۰۰۰-۲۸۰۰۰ ظرف‌شویی
۳۰۸۰۰۰-۳۹۶۰۰۰ قاضی فدرال ۲۰۰۰۰-۴۲۰۰۰ متصدی بار
۷۵۰۰۰-۱۴۱۰۰۰ مدیران ارشد تولید، حمل‌ونقل و ساخت و ساز ۲۱۰۰۰-۲۹۰۰۰ گارسون رستوران
۷۸۰۰۰-۱۳۰۰۰۰ مدیران ارشد مالی و ارتباطات ۲۱۰۰۰-۳۲۰۰۰ کارگر ایستگاه خدمات و پمپ بنزین
۴۶۰۰۰-۱۳۰۰۰۰ تحلیلگر مالی ۲۲۰۰۰-۳۰۰۰۰ کارگر سرو مواد غذایی
۶۸۰۰۰-۱۷۲۰۰۰ مدیران مهندسی ۲۱۰۰۰-۳۳۰۰۰ کارگر کمک آشپزخانه
۳۵۰۰۰-۱۴۶۰۰۰ خلبان هواپیما ۲۱۰۰۰-۳۷۰۰۰ پرستار بچه و بزرگ‌سال

هزینه اجاره خانه و سکونت در کانادا چقدر است؟

فرقی ندارد که شما برای مهاجرت به کجای دنیا اقدام می‌کنید؛ مسئله اجاره و یافتن سرپناه همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه های افرادی که در جای دیگری ساکن می‌شوند خواهد بود، به طوری که حدود ۳۵ الی ۵۰ درصد بودجه شما را به خود اختصاص خواهد داد. و بخش مهمی از هزینه تحصیل در کانادا را به خود اختصاص می دهد.

تست هوش کنکور ترکیه
مطلب پیشنهادی

هزینه اجاره آپارتمان در برخی مناطق کشور کانادا یکسان است. شهرهای تورنتو و ونکوور در این دسته قرار می‌گیرند. هزینه اجاره آپارتمانی تک خوابه با توجه به اینکه در حومه شهر باشد هزینه‌ای متفاوت در بر خواهد داشت. هزینه اجاره یک آپارتمان در مرکز شهر از ۸۵۰$ تا ۲۳۰۰$ (دلار کانادا) متفاوت است. در صورتی که این واحد مسکونی در حومه شهر باشد، اجاره بهای آن در بازه ۷۰۰$ تا ۱۵۰۰$ (دلار کانادا) قرار خواهد گرفت.

هزینه اجاره یک خانه (تقریبا با ۳ اتاق) برای یک خانواده در مرکز شهرهای کشور کانادا در حدود  1300$ تا ۳۶۰۰$ (دلار کانادا) در ماه متغیر است. در صورتی که فردی به همراه خانواده خود در حومه شهر زندگی کند، اجاره ماهیانه محل سکونت آن‌ها در حدود ۱۱۰۰$ تا ۲۷۰۰$ (دلار کانادا) خواهد بود. این هزینه جدا از هزینه هایی است که هر فرد باید به عنوان هزینه انرژی پرداخت کند.

برای خرید ملک در کانادا افراد باید هزینه های بسیار زیادی را پرداخت کنند و به همین دلیل است که بسیاری از شهروندان کشور کانادا اقدام به خرید ملک نمی‌کنند. به طور متوسط هزینه خرید یک مترمربع ملک مسکونی در مرکز شهرهای کانادا حدود ۶۱۰۰$ (دلار کانادا) است و این هزینه برای خرید ملک در حومه شهرهای این کشور در حدود ۴۱۰۰$ (دلار کانادا) خواهد بود.

جدول های زیر هزینه های اجاره مسکن را در سه شهر بزرگ کانادا نشان می‌دهد.

میانگین هزینه ماهیانه اجاره در مونترال ۱ میانگین هزینه ماهیانه اجاره در تورنتو میانگین هزینه ماهیانه اجاره در کلگری
۱۱۰۰ آپارتمان بزرگ ۱۷۰۰ آپارتمان بزرگ ۱۴۰۰ آپارتمان بزرگ
۸۶۰ آپارتمان متوسط ۱۴۰۰ آپارتمان متوسط ۱۱۰۰ آپارتمان متوسط
۶۴۰ آپارتمان کوچک ۱۱۰۰ آپارتمان کوچک ۸۹۰ آپارتمان کوچک
۵۵۰ خوابگاه دانشجویی ۶۰۰ خوابگاه دانشجویی ۴۶۳ خوابگاه دانشجویی
۳۸ اینترنت ۴۱ اینترنت ۴۶ اینترنت

سایر مصارف هزینه تحصیل در کانادا به شرح زیر است (آپریل ۲۰۱۹)

یک لیتر شیر ۱ تا ۳   دلار کانادا
یک قرص نان ۲ تا ۳/۵ دلار کانادا
یک کیلو برنج ۲/۵ تا ۵ دلار کانادا
یک کیلو سینه مرغ ۱۰ تا ۱۵ دلار کانادا
یک کیلو گوشت ۹ تا ۲۰ دلار کانادا
بطری آب معدنی ۵/۱ لیتری ۱/۲۵ تا ۳ دلار کانادا
یک کیلو سیب ۳ تا ۵ دلار کانادا
یک کیلو سیب زمینی ۴ تا ۵ دلار
شانه ۱۲ عددی تخم مرغ ۲/۵ تا ۴ دلار کانادا
یک لیتر بنزین ۹۳ سنت تا ۱/۳ دلار کانادا
یک وعده غذایی در رستوران ارزان ۱۵ تا ۲۵ دلار کانادا
وعده غذایی در رستوران مک دونالد ۸ تا ۱۰ دلار کانادا
قبوض آب و برق (ماهیانه) ۸۰ تا ۳۰۰ دلار کانادا
اینترنت ۵۵ تا ۱۰۰ دلار کانادا
حمل‌ونقل عمومی ۸۹ تا ۹۸ دلار کانادا
هزینه تلفن همراه ۲۰ تا ۱۲۰ دلار کانادا
بهداشت و درمان ۱۳۰ تا ۳۲۵ دلار کانادا
مهدکودک ماهیانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار کانادا
تفریح ۳۵ تا ۷۵ دلار کانادا
پوشاک ۵۰ تا ۲۰۰ دلار کانادا

اشتراک در خبرنامه سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نوشته ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید