مهندسی برق گرایش الکترونیک

مهندسی برق گرایش الکترونیک
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print

مهندسی برق گرایش الکترونیک یکی از رشته های برق است. رشته برق به‌دلیل جذابیتی که دارد در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده و افراد نخبه زیادی جذب این رشته جذاب شده‌اند. خوشبختانه دانشگاه‌های معتبر ایران اکثر گرایش‌های رشته برق را راه‌اندازی کرده‌اند که باعث‌شده امروزه رشته برق ایران از نظر علمی در دنیا رتبه مناسبی پیدا کند.

در سال‌های اخیر که تکنولوژی بسیار پیشرفت کرده باعث‌شده که هر مبحث وارد یک حوزه وسیعی شود و برای تحقیقات تخصصی و عمیق‌تر نیاز بوده که رشته برق به زیرمجموعه‌های کوچک‌تر تبدیل شود که امروزه رشته برق یکی از رشته‌هایی است که در بین رشته‌های مهندسی بیشترین گرایش را داشته که هر گرایش در یک مبحث جدا و تخصصی فعالیت می‌کند.

در این مقاله شما را با رشته مهندسی برق گرایش الکترونیک آشنا و درباره بازار کار و ضرایب درسی و تمام اطلاعات این گرایش، با شما سخن خواهیم‌گفت.

معرفی مهندسی برق گرایش الکترونیک

مهندسی برق گرایش الکترونیک؛ یکی از رشته‌های صنعتی مادر است که اکثر فناوری‌هایی که امروزه‌ مورد استفاده بشر قرار می‌گیرد را شامل می‌شود؛ یعنی از تلویزیون خانه‌ شما که کالایی نسبتاً رایج محسوب می‌شود تا مریخ‌نوردی که در ناسا به کار گرفته می‌شود با علم الکترونیک مرتبط است. کشور ما نیز اگر می‌خواهد در عرصه این علم پراهمیت به جایگاهی مناسب دست یابد، باید به صورتی برنامه‌ریزی پایه‌های این رشته در میان محصلان محکم شود.

مهندسی برق الکترونیک (Electronic engineering) یکی از گرایش‌های رشته برق محسوب می‌شود که می‌توان از آن به‌عنوان زیربنا و بیس تمام گرایش‌های رشته برق نام برد. رشته الکترونیک به معرفی و تشریح کامل مدارهای الکترونیکی مختلف مانند تلفن همراه، لپ‌تاپ، کامپیوتر و دیگر سیستم‌های پیشرفته می‌پردازد. دانشجو در طول مدت تحصیل رشته الکترونیک با اصول طراحی تمام مدارهای الکترونیک و نحوه کارکرد آن‌ها آشنا می‌شود.

درواقع الکترونیک علمی است که به بررسی حرکت الکترون در خلأ، در مواد رسانا یا نیمه‌رسانا و اثرات و کاربردهای آن می‌پردازد. با توجه به این تعریف، مهندس الکترونیک درزمینهٔ ساخت قطعات الکترونیک و کاربرد آن در مدارها فعالیت می‌کند. البته متأسفانه به علت عدم توانایی رقابت در بازار با برند‌های مشهور موجود، در ایران درسطح وسیع تولید قطعات الکترونیکی صورت نمی‌گیرد. به عبارت ساده تمام تجهیزات الکترونیکی که در اطراف ما وجود دارد توسط متخصصان الکترونیک طراحی و ساخته‌شده و می‌توان رشته الکترونیک را به علم طراحی مدارهای مختلف که با ولتاژ و جریان کم کار می‌کنند تلقی کرد.

گرایش الکترونیک به دو زیرمجموعه عمده تقسیم می‌شود. بخش اول میکروالکترونیک است که شامل علم مواد، فیزیک الکترونیک، طراحی و ساخت قطعات از ساده‌ترین آن‌ها تا پیچیده‌ترین آن‌ها است. بخش دوم نیز مدار و سیستم نامیده می‌شود و هدف آن طراحی و ساخت سیستم‌ها و تجهیزات الکترونیکی با استفاده از قطعات ساخته‌شده توسط متخصصان میکروالکترونیک است.

آشنایی با گرایش کارشناسی ارشد مهندسی فضای سبز
مطلب پیشنهادی

البته امروزه رشته الکترونیک نیز به دلیل گسترده‌شدن به گرایش‌های مختلفی مانند الکترونیک هواپیمایی، الکترونیک و مخابرات دریایی، الکترونیک مدار مجتمع، الکترونیک افزاره‌های میکرونانو الکتریک و الکترونیک دیجیتال تبدیل‌شده که هرکدام به ارائه یکی از مباحث تخصصی حوزه الکترونیک می‌پردازد.

مهندسی برق گرایش الکترونیک

ضرورت وجودی و نیاز کشور

بسیاری از محصولات و خدمات در جامعه نوین امروزی بر پایه عملکرد مهندسین الکترونیک طراحی، تولید و مورداستفاده قرار می‌گیرد. الکترونیک نوین استفاده از سیستم‌های پیچیده را در تمامی زمینه‌های مهندسی، تولید و ساخت فراهم کرده است.

هدف از ارائه دوره کارشناسی ارشد الکترونیک، آموزش و کسب مهارت دانشجویان در جنبه‌های ‌عملی و نظری طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های الکترونیکی است. به‌گونه‌ای که مهندسین الکترونیک قادر به طراحی و تولید تجهیزات الکترونیک موردنیاز صنایع کشور بوده یا سیستم‌های موجود را تجزیه‌وتحلیل نموده و ارتقاء دهند.

کسب مهارت‌های لازم به‌همراه دانش فنی و قدرت خلاقیت و ابتکار است که مسیرهای شغلی فراوانی را فراروی فارغ‌التحصیلان این رشته قرار می‌دهد.

آینده شغلی، بازار کار و فرصت‌های استخدامی مهندس برق

مهندسان برق با توجه به گرایش‌های تحصیلی خود می‌توانند در نیروگاه‌ها، انواع کارخانه‌ها (سیمان، خودروسازی، ذوب‌آهن) سازمان‌های حوزه مخابراتی، صنایع نظامی و دفاعی و در بخش دولتی یا خصوصی مشغول به کار شوند.

البته بنا به گفته متخصصان زمینه‌های زیادی برای کارآفرینی در شغل مهندسی برق و راه‌اندازی کسب‌وکار مستقل وجود دارد. یک مهندس برق توانمند و ماهر می‌تواند با بررسی و شناخت نیازهای کشور در حوزه صنعت برق و مخابرات، در جهت رفع آنها اقدام کند.

در کل با توجه به اهمیت زیاد و رو به رشد بودن این صنعت در کشور پیش‌بینی می‌شود، روند استخدام مهندسان برق روبه افزایش بوده و به نسبت سایر مشاغل بازار کار خوبی داشته باشد. البته این به شرطی است که افراد جویای کار، افرادی توانمند و متخصص باشند.

گرایش‌های مهندسی برق گرایش الکترونیک در کارشناسی ارشد

در کارشناسی ارشد الکترونیک به ۳ گرایش شامل: مدار مجتمع که البته به آن آنالوگ نیز می‌گویند، افزاره‌ میکرونانو ‌الکترونیک یا نیمه‌هادی و در نهایت گرایش دیجیتال تقسیم می‌شود:

۱-گرایش افزاره‌ میکرونانو الکترونیک: این گرایش در مورد دیزاین قطعه‌ها و المان‌های الکترونیکی مانند قطعه‌های حساس به نور، ترانزیستورها و … می‌باشد. به‌عبارت‌دیگر در این گرایش بیشتر به استفاده از ویژگی‌های مواد و نیمه‌هادی‌ها به‌منظور تولید قطعه‌های اساسی و پایه‌ای پرداخته می‌شود.

به‌عنوان یک استفاده مهم و بسیار عالی از عملکردی که این گرایش ارائه می‌دهد، می‌توان به MEMS(دانش تولید نانوافزارهای اسمارت الکترونیکی می‌باشد) اشاره کرد. صنایع میکروالکترونیک ازلحاظ تجاری بسیار پربهره می‌باشند. به‌صورتی که در سال‌های اخیر حدود ۱۱ درصد از تولید ناخالص جهانی را شامل می‌شود. کشورهای پیشرفته جهان در زمینه‌ الکترونیک تکنولوژی‌های سطح پائین تولیدی خود را به سایر کشورها انتقال می‌دهند و به اینصورت شتاب خود را در مسیر پیشرفت حفظ می‌کنند.

مهندسی برق گرایش کنترل
مطلب پیشنهادی

۲-گرایش مدارهای مجتمع: در این زیرشاخه از الکترونیک بیشتر اهتمام بر روی مدار‌های مجتمع انجام می‌گیرد؛ یعنی به‌وسیله‌ قطعه‌‌هایی که از قبل ساخته‌شده‌اند، مدارهای الکترونیکی ساخته می‌شود. در این مورد با توجه به ویژگی‌های هر قطعه مانند خازن یا ترانزیستور یا هر قطعه الکترونیکی دیگر به وارسی المان‌های مختلف آن در مدارهای IC می‌پردازند.

۳- گرایش دیجیتال: این شاخه شامل سیستم‌های دیجیتال و دیزاین سخت‌افزار می‌شود. در این زیرشاخه نیز برای انجام مرحله‌ی طراحی از زبان‌های برنامه‌نویسی ویژه‌ای بهره گرفته می‌شود که مهم‌ترین و معروف‌ترین آن‌ها زبان برنامه‌نویسی VHDL می‌باشد. از این زبان به‌منظور دیزاین مدارها و سیستم‌های دیجیتال در مقیاسی بزرگ و در ابعادی بسیار کوچک استفاده می‌شود.

چگونگی مهندسی برق گرایش الکترونیک

 

مباحثی که دانشجویان با آن آشنا می‌شوند:

**آشنایی و نحوه کارکرد عناصر الکترونیکی همانند دیودها، ترانزیستورها، آنالیر مدارها و آنالیز سیستم‌های الکترونیکی.

**آشنایی با میکروپروسرها

**آشنایی با نرم‌افزارهای طراحی و تجزیه مدارات الکترونیک.

**آشنایی با فیزیک ادوات.

علاقه‌مندان برای تحصیل در این گرایش در دانشگاه‌های سراسری می‌توانند پس از پذیرش در رشته مهندسی برق و پس از گذراندن دروس پایه به انتخاب گرایش الکترونیک بپردازند. در دانشگاه‌های آزاد نیز علاقه‌مندان می‌توانند به انتخاب گرایش الکترونیک پرداخته و در آن تحصیل کنند.

دروس مهندسی برق گرایش الکترونیک

تعداد کل واحدها: ۱۴۰ واحد

دروس عمومی: ۲۲ واحد

دروس پایه: ۲۶ واحد

دروس اصلی: ۵۱ واحد

دروس تخصصی الزامی: ۲۳ واحد

دروس اختیاری: ۱۴ واحد

دروس تخصصی انتخابی: ۶ واحد

دروس پایه رشته مهندسی برق گرایش الکترونیک

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
ریاضی عمومی ۱ و ۲ ۶ فیزیک ۱ و ۲ ۶
معادلات دیفرانسیل ۳ برنامه‌نویسی کامپیوتر ۳
محاسبات عددی ۲ آمار و احتمالات مهندسی ۳
آزمایشگاه فیزیک ۱ و ۲ ۲ جمع ۲۶
کارگاه عمومی ۱

دروس عمومی رشته مهندسی برق گرایش الکترونیک

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس از دروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت‌بدنی ۱ ۱
یک درس از دروس تاریخ و تمدن اسلامی ۲ تربیت‌بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ دانش خانواده و جمعیت ۲

 

دروس اصلی رشته مهندسی برق گرایش الکترونیک

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
اقتصاد مهندسی ۳ زبان تخصصی ۲
نقشه‌کشی مهندسی ۱ کارگاه برق ۱
ریاضیات مهندسی ۳ آشنایی با مهندسی برق ۱
مدارهای الکتریکی ۱ و ۲ ۵ سیگنال‌ها و دستگاه‌ها ۳
سیستم‌های کنترل خطی ۳  الکترومغناطیس ۳
الکترونیک ۱ و ۲ ۴ اصول سیستم‌های مخابراتی ۳
سیستم‌های دیجیتال ۱ و ۲ ۶ تحلیل سیستم‌های انرژی الکتریکی ۱ ۳
آز ماشین‌های الکتریکی ۱ ۱ آزمایشگاه مدارهای الکتریکی و اندازه‌گیری ۱
آز الکترونیک ۱ آز سیستم‌های کنترل خطی ۱
آزمایشگاه سیستم‌های دیجیتال ۱ و ۲ ۲ ماشین‌های الکتریکی ۱ و ۲ ۴
مهندسی مکانیک خودرو
مطلب پیشنهادی

روس تخصصی الزامی رشته مهندسی برق گرایش الکترونیک

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
پروژه کارشناسی ۳ کارآموزی ۲
مدارهای مخابراتی ۳ الکترونیک ۳ ۳
طراحی سیستم‌های ریزپردازنده‌ای ۳ مدارهای پالس و دیجیتال ۳
فیزیک الکترونیک ۳ آز الکترونیک ۳ ۱
آز مدارهای پالس و دیجیتال ۱ آز مدارهای مخابراتی ۱
آز الکترونیک صنعتی ۱

 

دروس تخصصی انتخابی رشته مهندسی برق گرایش الکترونیک

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
الکترونیک صنعتی ۳ فیلتر و سنتز ۳
شبکه‌های مخابراتی ۳ مدارهای مجتمع GMOS ۳
پردازش سیگنال‌های دیجیتال ۳ طراحی سیستم‌های دیجیتال  ۳
فیزیک مدرن ۳

مشکلات پیش‌روی گرایش الکترونیک در کشور

ازجمله پیشنهاد‌هایی که متخصصان رشته الکترونیک، برای پیشرفت هرچه بیشتر این گرایش در کشور ما ارائه داده‌اند، ایجاد یک سری آزمایشگاه‌‌های الکترونیک مدرن و به‌روز است. با توجه به ارتباط تنگاتنگ این گرایش با صنعت، اهمیت اجرای این فرآیند بیش‌ازپیش احساس‌‌ می‌شود؛ اما همانند سایر گرایش‌ها، مشکلاتی جهت اجرای این فرآیند در کشور ما وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌‌‌ها می‌پردازیم.

متأسفانه در کشور ما، مشکلات فراوانی در زمینه‌‌های گوناگون پیش‌روی داوطلبان گرایش الکترونیک قرار دارد. همانند تولید دستگاه با اقتباس از یک نمونه اولیه (مهندسی معکوس) و نیز تأمین هزینه ساخت دستگاه با مشتری مجازی، ازجمله مشکلات حوزه تولید گرایش الکترونیک هستند.

رشته کارشناسی ارشد مهندسی برق- الکترونیک،  گرایش ارشد مدارهای مجتمع الکترونیک

دانشگاه ارومیه دانشگاه اصفهان دانشگاه بیرجند دانشگاه بناب
دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی کرمان دانشگاه تربیت دبیر دانشگاه تربیت مدرس دانشگاه تبریز
دانشگاه تهران دانشگاه جامع امام حسین (ع) دانشگاه حکیم سبزواری دانشگاه تفرش
دانشگاه زنجان دانشگاه سمنان دانشگاه رازی دانشگاه شاهد
دانشگاه شهید چمران دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر کرمان دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه شهید مدنی دانشگاه صنعتی بابل دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی دانشگاه صنعتی سهند دانشگاه صنعتی شاهرود
دانشگاه صنعتی شیراز دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه صنعتی قم دانشگاه صنعتی کرمانشاه
دانشگاه صنعتی مالک اشتر دانشگاه صنعتی همدان دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) دانشگاه علم و صنعت
دانشگاه غیرانتفاعی البرز دانشگاه غیرانتفاعی شیخ بهایی دانشگاه غیرانتفاعی امام رضا (ع) دانشگاه غیرانتفاعی علامه محدث نوری
دانشگاه غیرانتفاعی صنعتی سجاد دانشگاه گیلان دانشگاه لرستان دانشگاه غیرانتفاعی علوم و فنون مازندران
دانشگاه فردوسی دانشگاه کاشان دانشگاه کردستان دانشگاه گلستان

رشته کارشناسی ارشد مهندسی برق گرایش الکترونیک 

دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی کرمان دانشگاه تفرش دانشگاه تربیت مدرس دانشگاه تبریز
دانشگاه تهران دانشگاه جامع امام حسین (ع) دانشگاه حکیم سبزواری دانشگاه رازی
دانشگاه سیستان و بلوچستان دانشگاه سمنان دانشگاه شیراز دانشگاه شاهد
دانشگاه صنعتی شاهرود دانشگاه شهید چمران دانشگاه صنعتی مالک اشتر دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه صنعتی بابل دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دانشگاه صنعتی خواجه نصیر دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دانشگاه صنعتی شیراز دانشگاه صنعتی کرمانشاه دانشگاه صنعتی سهند دانشگاه صنعتی شریف
دانشگاه کردستان دانشگاه گلستان دانشگاه لرستان دانشگاه گیلان
دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی دانشگاه ارومیه دانشگاه علم و صنعت
از کارشناسی تا دکتری مهندسی مکانیک
مطلب پیشنهادی

 

رشته کارشناسی ارشد مهندسی برق – الکترونیک، گرایش ارشد سیستم‌های الکترونیک دیجیتال

دانشگاه تهران دانشگاه زنجان دانشگاه شهید بهشتی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه علم و صنعت دانشگاه گیلان

اشتراک در خبرنامه سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نوشته ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید