اگه به فکر تحصیل در ترکیه تو رشته های تاپی مثل پزشکی هستی، این دوره نیمه فشرده، میتونه تو را به هدفت برسونه!

معرفی دانشگاه مرسین ترکیه + شهریه | ۲۰۲۲-۲۰۲۱

معرفی دانشگاه مرسین ترکیه
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
نام دانشگاه Mersin Üniversitesi
موقعیت دانشگاه شهر مرسین
رنکینگ جهانی ۱۱۶۰
مورد تایید وزارت علوم ایران خیر
وبسایت دانشگاه mersin.edu.tr

دانشگاه مرسین ترکیه

دانشگاه مرسین از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه است که در سال ۱۹۹۲ در استان تاسیس شد. این دانشگاه حدود ۲۵۰۰۰ دانشجو، ۱۴۰۵ هیات علمی و تعدادی کادر علمی خارجی و مهمان دارد. دانشگاه ملی مرسین دارای امکانات تحقیقاتی و ورزشی در مرکز شهر مرسین و دیگر شهرهای این استان است.

در سال ۲۰۰۵ منطقه توسعه فناوری مرسین (تکنوسکوپ) ایجاد شد و با ایجاد یک همکاری بین بخش‌ های تحقیق و توسعه دانشگاه و صنعت، با هدف توسعه فن ‌آوری ‌های جدید که می ‌تواند مستقیماً به تولید صنعتی تبدیل شود، مشارکت ایجاد کرد.

آشنایی با دانشگاه مرسین

دانشگاه مرسین با قانون شماره ۳۸۳۷ که در ۳ ژوئیه ۱۹۹۲ توسط شورای عالی ملی ترکیه تصویب شد، تاسیس شده و فعالیت خود را از ۱۰ نوامبر ۱۹۹۲ شروع کرد. در سال تحصیلی ۱۹۹۳-۱۹۹۴، این دانشگاه با پذیرش دانشجو در دانشکده هنر و علوم، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده علوم اقتصادی و اداری، دانشکده فنی و دانشکده گردشگری و هتل ‌داری، فعالیت خود را آغاز کرد.

از زمان تأسیس، تعداد دانشکده ‌های این مرکز به ۱۶ مورد، تعداد کالج‌ های آن به ۷ مورد، تعداد هنرستان ها به ۱۱ مورد، موسسات ۵ مورد و تعداد مراکز تحقیقاتی آن به سی و چهار مورد افزایش پیدا کرد. دانشگاه دولتی  مرسین دارای امکانات تحقیقاتی و ورزشی بسیار مناسبی بوده و یکی از مشهورترین دانشگاه‌ های ترکیه است.

مرسین در دسته دانشگاه‌ های دولتی طبقه ‌بندی می‌ شود. این دانشگاه یک سال تحصیلی آکادمیک از سپتامبر تا آوریل / مه دارد و زبان اصلی تدریس در آن ترکی است.

دانشکده‌ های دانشگاه مرسین

دانشگاه مرسین رشته های تحصیلی بسیار زیادی را ارائه می دهد. رشته ‌های پرطرفدار آن پزشکی و پیراپزشکی، مهندسی و رشته‌ هایی مانند طراحی لباس است که به ترتیب در دانشکده پزشکی، مهندسی و هنرهای زیبا ارائه می شود. از دیگر دانشکده‌ های این دانشگاه می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده آبزی پروری
 • دانشکده معماری
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده علوم و ادبیات
 • دانشکده معارف اسلامی
 • دانشکده دریایی
 • دانشکده جهانگردی
 • دانشکده تربیت بدنی
 • دانشکده آموزش فنی تارسوس

شرایط پذیرش در دانشگاه دولتی مرسین

شرایط پذیرش در دانشگاه مرسین ترکیه

برای اقدام به دریافت پذیرش از سوی دانشگاه مرسین نیاز به ارائه مدارکی است که در ادامه آن ها را ذکر می کنیم:

 • نمره قبولی در آزمون ورودی yos یا آزمون sat.
 • مدرک زبان ترکی
 • اسکن اصل مدارک شناسایی
 • اسکن گذرنامه
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • ریز نمرات تحصیلی
 • اسکن اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه معتبر
 • اسکن عکس پرسنلی ۴*۴

پیش از این مطالبی با عنوان نمونه سوالات آزمون یوس در یونی لند قرار گرفته که برای آشنایی با محتوای این آزمون می توانید به آن مراجعه کنید.

آزمایشگاه ‌های دانشگاه مرسین

۴۱ آزمایشگاه رایانه در کلیه دانشکده‌ ها و مدارس دانشگاه مرسین و ۱۹۴۰ کامپیوتر در این آزمایشگاه ‌ها وجود دارد. دانشجویان این دانشگاه علاوه بر برنامه‌ های درسی، می‌توانند از آزمایشگاه‌ های رایانه ای پخش شده در تمام واحدهای دانشگاهی به صورت رایگان بهره‌ مند شوند.

آزمایشگاه های مورد استفاده در فعالیت‌ های آموزشی و پژوهشی تقریباً در هر شاخه فرصت ‌های کاربردی و پژوهشی گسترده ای را در اختیار محققان قرار می ‌دهند. در مجموع ۲۲۵ آزمایشگاه و ۴۴ کارگاه مجهز به فناوری پیشرفته در این دانشگاه هست و دائماً هم از نظر فضا و هم تجهیزات فنی در حال توسعه هستند. در آزمایشگاه زبان آموزشگاه حرفه ای مرسین، دوره های عمومی و پیشرفته انگلیسی به تمامی دانشجویان آموزش داده می ‌شود.

کتابخانه های دانشگاه مرسین

خدمات کتابخانه شامل یک کتابخانه مرکزی با مساحت ۳۰۰۰ مترمربع، کتابخانه شعبه یونی‌ شهیر با ۸۰۰ مترمربع و سالن دسترسی اطلاعات با ۴۰۰ مترمربع، در کل با مساحت ۴۲۰۰ مترمربع و ظرفیت نشستن ۲۹۴ نفر فراهم است. سرویس ‌های کتابخانه ای نیز با استراحتگاه های اینترنتی رایگان متشکل از ۳۰۶ رایانه متصل به اینترنت وجود دارد.

فعالیت های IT

فن‌آوری ‌های اینترنتی، که عناصر ضروری زندگی روزمره و دنیای علم هستند، به طور فعال در دانشگاه مرسین استفاده می ‌شود. امکانات شبکه داخلی و اینترنت با ۳،۶۰۰ کامپیوتر در همه دانشکده های این دانشگاه استفاده می ‌شود.

دانشجویان و اعضای هیئت علمی این دانشگاه می ‌توانند از ftp، نامه الکترونیکی، سیستم اسکن اسناد کتابخانه و خدمات رادیویی از طریق اینترنت بهره مند شوند. دانشجویان این امکان را دارند که از طریق سیستم اطلاعات دانشجویی (OBS) در اینترنت ثبت نام کنند و نمرات خود را مشاهده نمایند. اعضای هیئت علمی نیز امکان تایید ثبت نام و وارد کردن نمرات را دارند. سیستم اطلاعات پرسنل (PBS) برنامه ای است که در آن همه پرسنل دانشگاه می‌ توانند اطلاعات شخصی و اطلاعات کارکنان را دنبال کنند.

امکانات ورزشی دانشگاه مرسین

دانشگاه دولتی مرسین، که متعهد به حمایت از ورزش و ورزشکاران و همچنین فعالیت‌ های آموزشی و تربیتی است، موفقیت ‌های بسیاری را در سراسر جهان به دست آورده است. دانشجویان و مدرسین آن تاکنون موفق شده اند در رشته های مختلف ورزشی مانند تکواندو، بسکتبال، فوتبال، والیبال، بدمینتون، تنیس، تیراندازی با کمان و دو میدانی در کشور ترکیه و کل جهان مدال ‌هایی کسب کنند.

خوابگاه دانشگاه مرسین

خوابگاه های دانشگاه مرسین

در مرسین، خوابگاه هایی متعلق به دانشگاه، موسسه اعتباری و موسسات خصوصی وجود دارد. علاوه بر خدمات صبحانه و شام، خدمات حمل و نقل رایگان به پردیس‌ های دانشگاه نیز ارائه می ‌شود. یک خوابگاه دانشجویی ۲۰۰ تختخوابی نیز در هنرستان حرفه ای گلنار وجود دارد.

خدمات بهداشتی

Medico Social واحد بهداشتی مستقر در پردیس Çiftlikköy به عنوان اولین مرکز کاربردی برای مشکلات بهداشتی دانشجویان دانشگاه مرسین فعالیت می‌ کند. این واحد با ۱ پزشک خانواده، ۳ پزشک عمومی، ۳ دندانپزشک، ۲ پرستار و ۱ تکنسین آزمایشگاهی خدمات ارائه می ‌دهد. همچنین دارای ۳ واحد درمان دندانپزشکی با ظرفیت کامل و آزمایشگاه هایی است که می ‌توانند هر نوع آنالیز تشخیصی و پزشکی را انجام دهند.

درخواست دانشجویان و کارکنانی که به واحد بهداشت مراجعه می‌ کنند توسط پزشکان ارزیابی می ‌شود و درمان‌ ها انجام می ‌شود، در صورت نیاز بیماران به بیمارستان ‌ها که واحد بالاتری است ارجاع داده می ‌شوند.

خدمات سالن غذاخوری

همه پردیس ‌ها و واحدهای دانشگاه مرسین، روزانه و از روی برنامه ۴ نوع غذا را به عنوان نهار ارائه می ‌دهند. غذاهای طبخ شده در آشپزخانه مرکزی در پردیس Çiftlikköy به دانشکده ها، مدارس و هنرستان‌ های مناطق توزیع می ‌شود.

آشپزخانه مرکزی و سالن غذاخوری واقع در پردیس Çiftlikköy به طور متوسط روزانه ۱۳ هزار پرس غذا ارائه می‌ دهد. ۹ سالن با ۱۰۷۹ میز در کافه تریا با گواهینامهOHSAS ،HACCP ، ISO 9001-2000 و TSE وجود دارد. کلیه خدمات تولید و توزیع غذا توسط آشپزها و پرسنل مجرب و زیر نظر مهندس تغذیه انجام می‌ شود.

 

سالن اجتماعات

سالن‌های کنفرانس و جلسات بسیاری در ظرفیت‌ های مختلف برای فعالیت ‌های علمی، اجتماعی و فرهنگی وجود دارد. علاوه بر سالن‌ های موجود در دانشکده ها و کالج ‌ها، سالن ‌های پردیس Çiftlikköy نیز نیازهای شهر و همچنین دانشگاه را برآورده می ‌کنند.

دانشگاه مرسین

سخن پایانی

دانشگاه مرسین یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است که در مرکز شهر مرسین قرار دارد. این دانشگاه تعداد زیادی از رشته های تحصیلی را پوشش می ‌دهد و امکانات و خدمات خوبی را به دانشجویان عرضه می‌کند. از طرفی از سابقه تحصیلی و ورزشی بسیار خوبی نیز بهره ‌مند است.

اشتراک در خبرنامه سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید