نگاه کلی به

دانشگاه شیراز ( معرفی برترین دانشگاه های کشور )

  • شماره تماس

  • نام دانشگاه

  • وب سایت

  • نوع دانشگاه

  • رنکینگ جهانی

  • رنکینگ ملی

  • شهر

  • نحوه پذیرش

  • مورد تایید وزارت علوم

  • مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه شیراز ( معرفی برترین دانشگاه های کشور )

دانشگاه شیراز ( معرفی برترین دانشگاه های کشور )

دانشگاه شیراز (ارم) یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران است که در سال ۱۳۲۵ تأسیس شد. جالب است بدانید معمار و سازنده این دانشگاه شخصی به نام مینورو یاماساکی بوده و این شخص مرکز تجارت جهانی را نیز طراحی و پیاده‌سازی کرده است.

 

دانشگاه شیراز اولین دانشگاه دارای هیئت‌مدیره ایران به شمار می‌رود. این دانشگاه از حیث میزان سخت‌گیری و آموزش فشرده یکی از ۱۰دانشگاه برتر و مهم کشور محسوب می‌شود و دانشجویان باید تلاش بسیاری برای ادامه تحصیل و معدل بالا انجام دهند. این دانشگاه از جهت امکانات رفاهی و ورزشی برای دانشجویان و کارکنان خود یکی از برترین دانشگاه‌های کشور است.دانشگاه شیراز دارای خوابگاه‌هایی با امکانات بالا و کیفیت مناسبی برای دانشجویان خود است که ازنظر امکانات سکونتی و رفاهی دانشجویان دچار مشکلی نخواهند بود.  دانشگاه شیراز  شامل دانشکده‌هایی است که به معرفی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم :

 

دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز

شیراز از ادوار گذشته و طولانی مهد علم و ادب و زادگاه بزرگان شعر و ادب پارسی بوده و ازاین‌جهت همیشه زبانزد همه ایرانیان بوده است و همین امر و احساس نیاز به شناخت و برسی ادبیات پارسی و سایر ملل در شهر پرافتخاری چون شیراز دلیلی برساخت دانشکده ادبیات و علوم انسانی در این دانشگاه شد. این دانشکده در سال ۱۳۳۳ بانام دانشکده ادبیات و علوم تأسیس و با عنوان ادبیات و زبان فارسی و انگلیسی شروع به فعالیت نمود و تقریباً ۸ سال بعد به دو بخش زبان و ادبیات فارسی و زبان و ادبیات انگلیسی بانام( بخش زبان‌هاى خارجى و زبانشناسى)تفکیک شد و سپس با دو گرایش در مقطع کارشناسی و پنج گرایش در کارشناسی ارشد به فعالیت خود ادامه داد.

زبان آموزش در این مقاطع به‌جز کارشناسى ارشد فرهنگ و زبان‌هاى باستانى و آموزش زبان فارسى به غیرفارسی‌زبانان، زبان انگلیسى است.  این دانشگاه در سال ۱۳۴۲ درزمینه تاریخ به جذب دانشجو پرداخت. رشته زبان و ادبیات عربی نیز در مهرماه ۱۳۸۱ در بخش زبان و ادبیات فارسی تأسیس شد و از همان سال در دور کارشناسی دانشجو پذیرفت. این دانشکده با ۵ گروه آموزشی و ارائه ۶ دوره کارشناسی، ۱۲ دوره کارشناسی ارشد و ۸ دوره دکتری، هم‌اینک جزو دانشگاه‌های پیشرو در کشور محسوب می‌شود.

گروه‌های آموزشی:

زبان و ادبیات فارسی

زبان‌های خارجی و زبان‌شناسی

تاریخ

زبان و ادبیات عربی

 

دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز

دامپزشکی‌ علم‌ شناخت‌ بیماری‌های‌ دامی‌ اعم‌ از بیماری‌های‌ مشترک‌ بین‌ انسان‌ و حیوان‌ یا بیماری‌های‌ خاص‌ دام‌، پیشگیری‌ از بیماری‌ها، معالجه‌ بیماری‌ها و همچنین‌ علم‌ تغذیه‌ انسان‌ و دام‌ است. برای بررسی این امر مهم و آموزش و مطالعه دقیق و صحیح این موضوع به مرکزی با امکانات کافی و لازم نیاز بود پس با توجه به این موضوع دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز از مهرماه سال ۱۳۴۸ با جذب ۸ دانشجو و ۱ عضوِ هیئت‌علمی، فعالیت‌های علمی خود را آغاز کرد و دومین دانشکدۀ دامپزشکی در ایران، بعد از دانشکدۀ دامپزشکیِ تهران بود.

این دانشکده در حال حاضر با فضایی بالغ‌بر ۱۰۵ هکتار، علاوه بر پذیرش دانشجو در مقطع دکترای حرفه‌ای و عمومیِ دامپزشکی و کارشناسیِ ارشد فیزیولوژیِ دامپزشکی؛ در ۱۷ رشتۀ دکترای تخصصی به تربیت نیروهای متخصص اهتمام دارد. این دانشکده در سال ۱۳۷۸، نخستین مجلۀ دامپزشکی ایران را تحت عنوان «مجلۀ تحقیقات دامپزشکی» منتشر ساخت و در سال ۱۳۸۱ موفق به اخذ و دریافت درجۀ علمی ـ پژوهشی شد.

بخش های دانشگاه شیراز

دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه شیراز

فناوری‌های نوین و نانو فناوری یکی از سریع‌ترین فناوری‌های علمی پیشرفته امروز است. نانو فناوری علم، مهندسی و فناوری پردازش در مقیاس نانومتر و تولید اجزای مختلف توسط کنترل اندازه و شکل است. با توجه به پیشرفت سریع علم در این مبحث نیاز مبرمی به وجود مکان‌هایی تخصصی برای برسی و تحصیل این رشته وجود دارد با این انگیزه، دانشکدۀ فناوری‌های نوین دانشگاه شیراز، باهدف ایجاد رشته ـ گرایش‌های بین‌رشته‌ای و انجام پژوهش‌های کاربردی در حوزۀ فناوری‌های نوین، در سال ۱۳۸۸ تأسیس شد. رشته کارشناسی ارشد نانو مهندسی شیمی در دانشکده فناوری‌های نوین اولین رشته جهت تحصیل دانشجویان و علاقه‌مندان در این دانشکده بود و به‌زودی رشت‌های بیشتری برای دانشجویان در این دانشکده ارائه خواهد شد.

 

دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز

شاید بتوان مهندسی مکانیک را یکی از جامع‌ترین رشته‌های مهندسی دانست که همه علوم و فنون را برای تولید، تبدیل و استفاده از انرژی و تبدیل حرکت آن‌ها به کار می‌گیرد. با توجه به موضوع و اهمیت مهندسی مکانیک در جامعه و عرصه علم و دانش از گذشته نیاز به وجود دانشکده‌ای تخصصی در این زمینه بوده است. دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز ، در سال ۱۳۴۳ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی آغاز به کارکرد و پس‌ازآن در سال ۱۳۴۸، اولین دوره دانشجویان کارشناسی ارشد را پذیرفت. پذیرش دانشجو در دوره دکتری به زمان قبل از انقلاب برمی‌گردد و پس از انقلاب در سال ۱۳۷۰ در دوره دکتری شروع به پذیرش دانشجو کرد.

این دانشکده دارای چهار بخش مهندسی مکانیک جامدات؛ مهندسی مکانیک حرارت و سیالات؛ مهندسی انرژی – هوافضا و مهندسی هسته‌ای است. این دانشکده در مقطع کارشناسی در دو گرایش مکانیک جامدات و حرارت و سیالات و در مقطع کارشناسی ارشد در پنج گرایش مکانیک، طراحی کاربردی، مکانیک، تبدیل انرژی؛ هوافضا، آئرودینامیک؛ هسته‌ای، رآکتور و هسته‌ای، پرتو پزشکی و در مقطع دکتری در گرایش‌های مکانیک طراحی کاربردی؛ مکانیک ،حرارت و سیالات؛ هوافضا، آئرودینامیک؛ هسته‌ای ـ رآکتور و هسته‌ای، پرتو پزشکی دانشجو می‌پذیرد. دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز هم‌اکنون  دارای ۳۵ نفر عضو هیئت‌علمی فعال است.

 

گروه‌های آموزشی:

مهندسی مکانیک جامدات

مهندسی مکانیک حرارت و سیالات

مهندسی هوافضا

مهندسی هسته‌ای

دانشکده شیراز

دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی

دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی دانشگاه شیراز  در سال ۱۳۸۲، تحت عنوان دانشکده علوم اجتماعی در مجموعه دانشگاه شیراز و در قالب ۳ بخش بنام‌های اقتصاد، علوم اجتماعی، مدیریت و حسابداری شروع به کارکرد و در سال ۱۳۸۴ به دانشکده «اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی» تغییر نام داد. در سال ۱۳۸۵، بخش مدیریت و حسابداری در قالب ۲ بخش مجزا فعالیت خود را ادامه دادند و هم‌اکنون این دانشکده با ۴ بخش مشغول به فعالیت است.

گروه‌های آموزشی این دانشکده:

اقتصاد

مدیریت

جغرافیا

حسابداری

جامعه‌شناسی و برنامه‌ریزی اجتماعی

بخش مدیریت جهانگردی

 

دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی

علوم تربیتی را می‌توان رشته‌ای میان‌رشته‌ای تعریف نمود به‌گونه‌ای که تلفیقی از رشته‌های فلسفه، روانشناسی ، جامعه‌شناسی، آمار، اقتصاد و مدیریت، است. با توجه به گسترده بودن این موضوع رشته‌ای و نبود دانشکده مستقل در دانشگاه شیراز، این دانشکده در سال ۱۳۵۶ و تحت عنوان دانشکدۀ علوم تربیتی تأسیس شد. این دانشکده در نخستین سال تأسیس، اقدام به پذیرش ۳۰ دانشجو در هرکدام از ۷ رشتۀ تحصیلیِ آموزش ادبیات فارسی، آموزش ادبیات انگلیسی، آموزش علوم اجتماعی، آموزش فیزیک، آموزش شیمی، آموزش زیست‌شناسی و آموزش ریاضی و ۴۰ دانشجو در رشتۀ علوم تربیتی کرد.

 

دانشکده کشاورزی

یکی از دلایل عمده ایجاد دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز را می‌توان وجود اراضی بسیار مرغوب و باارزش برای امر کشاورزی و بهینه‌سازی روش‌های استفاده از این منابع با علوم بروز و صحیح دانست. دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز یکی از اولین دانشکده‌های کشاورزی دانشگاه شیراز و ایران است که در سال ۱۳۳۴ با ۲۹ دانشجو کار خود را آغاز کرد. در حال حاضر این دانشکده دارای ۱۶ بخش و مرکز است: مهندسی آب، اقتصاد کشاورزی، ترویج و آموزش کشاورزی، علوم باغبانی، علوم خاک، زراعت و اصلاح نباتات، علوم دامی، علوم و صنایع غذایی،گیاه‌پزشکی، مهندسی بیوسیستم، مهندسی منابع طبیعی و محیط‌زیست، بیوتکنولوژی همکاری بسیار خوب با سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با علوم کشاورزی و انجام طرح‌های تحقیقاتی از شاخص‌های اصلی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز است.

 

دانشکده هنر و معماری

دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز در سال ۱۳۷۳ با پذیرش ۲۵ نفر دانشجو در مقطع کاردانی در محل دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز  فعالیت خود را آغاز کرد. اما با توجه به مشکلات بسیاری ازجمله کمبود مکان در این دانشکده و فعالیت‌های بالای این رشته، در مهرماه ۱۳۷۵ به دانشکده مهندسی منتقل و  به‌صورت زیرمجموعه‌ای از آن دانشکده فعالیت کرد. در مهرماه سال ۱۳۷۷ دانشکده به‌طور رسمی مستقل گردید و  بخش‌های آموزشی و معاونت‌های مختلف آموزشی و دانشجویی – فرهنگی  در این دانشکده شکل گرفت و به‌صورت مستقل به فعالیت خود ادامه داد. از شهریور سال ۱۳۷۹، این دانشکده به محلی که در گردشت معدلی آباد احداث گردیده منتقل‌شده است و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 

دانشکده الهیات و معارف اسلامی

بخش الهیات و معارف اسلامی، در سال ۱۳۶۲ در دانشکده ادبیات و علوم انسانی تشکیل شد، اما علی‌رغم فعالیت‌های بالای این بخش و افزودن رشته‌های تحصیلی در سال۱۳۷۴در بخش معارف و الهیات همچون رشته‌های فلسفه و کلام اسلامی، علومِ قرآن و حدیث و… که هدف آن ارتقای دانش الهیاتی دانشجویان در دانشگاه بود، این بخش فاقد مکانی جدا برای انجام فعالیت‌های خود بود. با تلاش‌های فراوان مسئولین سرانجام در سال ۱۳۹۲ دانشکده الهیات و معارف اسلامی تأسیس و به کار خود ادامه می‌دهد. در حال حاضر این دانشکده دارایِ ۵۷ عضو رسمی و حق‌التدریس است که در سه بخش مشغول به کارند. این دانشکده دارای حدود ۳۵۰ دانشجو، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است و در هر نیم سال به بیش از ۷۵۰۰ دانشجویِ کارشناسی در قالب ۱۴ واحدِ درسی، دروس عمومی ارائه می‌دهد.

دانشکده های شیراز

گروه‌های آموزشی:

معارف اسلامی

فلسفه و کلام اسلامی

علوم قرآن و فقه

 

دانشکده علوم

دانشکده علوم دانشگاه شیراز  در سال ۱۳۳۴، فعالیت‌های مستمر علمی ـ پژوهشی خود را شروع کرد. این دانشکده همواره باهدف آموزش هرچه بهتر دانشجویان و ارتقاء کیفیت وظایف خود کوشش کرده است. این دانشکده یکی از بزرگ‌ترین دانشکده‌های دانشگاه شیراز است و همچنین یکی از دانشکده‌های باکیفیت در بحث آموزش است و این امر را می‌توان در بخش‌هایی همچون دانشجویان برتر و انتخاب اساتید برتر از این دانشکده متوجه شد.دانشکده علوم دانشگاه شیراز از ۶ بخش (گروه) آموزشی، شامل، آمار، فیزیک، شیمی، ریاضی، زیست‌شناسی و زمین‌شناسی تشکیل‌شده‌ است. تمامیِ دانشجویان دانشگاه شیراز دروس پایه خود را ازجمله ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، آمار و آزمایشگاه‌های مربوط به آن‌ها را در این دانشکده می‌گذرانند.

 

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

مهندسی برق زیرمجموعه‌ای از مهندسی است که به مطالعه و کاربردهای مرتبط با الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می‌پردازد. با توجه به پیشرفت علم و دانش درزمینه برق می‌توان به اهمیت این رشته مهندسی پی برد می‌توان مهندسی برق را به دو قسمت عمده تقسیم کرد: بررسی و طراحی دستگاه‌های انتقال و تبدیل انرژی الکتریکی یا بررسی و طراحی دستگاه‌های الکترونیکی برای پردازش و انتقال اطلاعات، نظیر رایانه‌ها، سامانه‌های مخابراتی، مدارهای مجتمع، رادارها و نظایر آن. به‌بیان‌دیگر، مهندسان برق از الکتریسیته یا برای انتقال انرژی و یا برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کنند. با توجه به پیشرفت مبحث برق و الکتریسیته در سراسر جهان و استفاده از ابزار و فناوری‌های برقی ، یکی از رشته‌های مهم و اصلی را می‌توان رشته مهندسی کامپیوتر را نام برد،کامپیوتر یکی از پرکاربردترین ابزار در جامعه است و با توجه به این موضوع رشته مهندسی کامپیوتر یکی از مهم‌ترین رشته‌ها به شمار می‌آید.

با توجه به اهمیت این دو رشته مهندسی در جامعه ،دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه شیراز در سال ۱۳۷۸ متشکل از بخش‌های: مخابرات و الکترونیک، قدرت و کنترل و مهندسی و علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات افتتاح شد. بخش مهندسی برق این دانشکده قدیمی‌ترین بخش دانشکده بوده و اولین بخش مهندسی برق ایران است که قبل از سال ۱۳۵۷ در مقطع دکترا دانشجو گرفت. امکان گذراندن دوره فوق دکترا در این بخش از سال ۱۳۹۶ محیا شده است.

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر شیراز

گروه‌های آموزشی:

مهندسی و علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

مهندسی مخابرات و الکترونیک

مهندسی قدرت و کنترل

مهندسی و علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

مهندسی مخابرات و الکترونیک
مهندسی قدرت و کنترل

 

دانشکده مهندسی مواد و عمران

دانشکده مهندسی مواد و عمران دانشگاه شیراز در سال ۱۳۴۳ در محل دانشکده مهندسی شماره ۱ تأسیس گردید. این دانشکده درگذشته شامل بخش‌های مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، نفت و گاز، مهندسی راه، ساختمان و محیط‌زیست، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مواد و مهندسی هسته‌ای بوده است. در حال حاضر این دانشکده شامل بخش مهندسی راه، ساختمان و محیط‌زیست و همچنین بخش مهندسی مواد بوده و سایر بخش‌ها به دانشکده‌های مجزایی تفکیک ‌شده‌اند .این دانشکده مهندسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی پذیرای دانشجویان است.

 

دانشکده حقوق و علوم سیاسی

با توجه به تنش‌های موجود در جامعه و اتفاقات و موضوعات روزمره در بین افراد یک جامعه و گاها اتفاقات و موضوعات رخ داده بین افراد با سازمان‌ها یا سازمان‌ها با یکدیگر و… نیاز به شناخت قوانین و برسی قوانین و حقوق هر شخص یا هر سازمان برای رفتاری صحیح  وجود دارد. با توجه به وجود موضوعاتی این‌چنینی در جامعه وجود رشته‌ای که به شناخت این قوانین بپردازد بسیار احساس می‌شود. این رشته در جامعه ازاین‌جهت دارای اهمیت است که قواعد و مقرراتی را که بر روابط میان اشخاص حاکم است ، بررسی می‌نماید.

دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز باهدف پرورش و تربیت دانشجویان علاقه‌مند درزمینهٔ مای حقوق در سال ۱۳۵۶ تحت عنوانِ دانشکده حقوق، در مجموعه دانشگاه شیراز و در قالب یک بخش بنام حقوق شروع به کارکرد. در سالِ ۱۳۷۲، اولین دوره کارشناسیِ ارشد گرایش حقوقِ عمومی و حقوق خصوصی با پذیرش دانشجو شروع شد و بعدازآن در سال ۱۳۷۵، یک گرایش جدید بنام «حقوق بین‌الملل» به مجموعه گرایش‌های کارشناسیِ ارشد این رشته اضافه شد. در سال ۱۳۸۱، رشته علوم سیاسی در این دانشکده، تأسیس و دانشکده بنام «دانشکده حقوق و علوم سیاسی» تغییر نام یافت. از بهمن سال ۱۳۹۲، این دانشکده موفق به راه‌اندازی مقطع دکترای حقوق خصوصی و حقوق جزا و جرم‌شناسی شد.

گروه‌های آموزشی این دانشکده:

حقوق

حقوق جزا و جرم‌شناسی

حقوق خصوصی و اسلامی

حقوق عمومی

حقوق بین‌الملل

علوم سیاسی

 

دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز

مهندسی شیمی دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز، یکی از اولین بخش‌های مهندسی شیمی کشور به شمار می‌رود. این گروه علمی از سال ۱۳۴۶ علاوه بر مقطع کارشناسی شروع به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد کرده است. این دانشکده به دلیل ارتباطات بسیار خوب و قوی با دانشگاه‌های مطرح دنیا درزمینه های شیمی و.. و همچنین انجام پروژه بزرگ صنعتی و پالایشگاهی و وجود اساتید بسیار قوی و مجرب در مباحث شیمی و فعالیت‌های صنعتی، توانسته است خود را به‌عنوان قطب  پالایش نفت و گاز  کشور شناخته می‌شود هم‌اکنون یکی از اهداف این قطب علمی طرح راه‌اندازی و تجهیز دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز است که در اسفندماه ۱۳۸۰ به تصویب رسیده و مراحل اجرایی آن در سال ۱۳۸۷ به اتمام و از سال ۱۳۸۸ به پایان رسیده و آمادۀ پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف است.

با پایان کار ساخت این دانشکده که در ساختمانی با زیربنای ۲۰۰۰۰ مترمربع و در محل دانشکده مهندسی شماره ۲ از سوی شرکت ملی گاز ایران است؛ رشته‌های مهندسی نفت گرایش ـ مخازن؛ حفاری؛ بهره‌برداری؛ اکتشاف و رشته مهندسی شیمی گرایش شبیه‌سازی و کنترل فرآیند، راه‌اندازی خواهند شد. از سال ۱۳۹۱ این دانشکده موفق به راه‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی نفت، گرایش مخازن هیدروکربنی و گرایش‌های محیط‌زیست و پلیمر به مقطع کارشناسی ارشد مهندسی شیمی اضافه شد همچنین این دانشکده در رشته مهندسی شیمی گرایش فرآوری و انتقال گاز نیز از سال ۱۳۹۳ اقدام به پذیرش دانشجو کرده است.

 

گروه‌های آموزشی:

مهندسی شیمی

مهندسی نفت

مهندسی گاز

 

دانشکده آموزش‌های الکترونیکی(مجازی)

با توجه به پیشرفت روزافزون فنّاوری و علم کامپیوتر و همچنین  فراگیر شدن شبکه اینترنت در سراسر دنیا بسیاری از کشورهای پیشرو درزمینه‌ی ارتباط از راه دور، در حال ایجاد و راه‌اندازی دانشگاه‌ها و کلاس‌های مجازی یا توسعه نظام‌های سنتی خود هستند. یادگیری الکترونیک، به دلیل مزایای ویژه‌ای از قبیل قابل‌استفاده بودن در تمام ساعات شبانه‌روز، کاهش زمان هدررفته،  کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری، ایجاد انگیزه در دانشجویان، جذب اساتید و نیروی انسانی زبده و متخصص موردنیاز از سراسر دنیا و..می‌تواند یکی از بهترین روش‌های آموزش باشد. با توجه گفته‌های اخیر می‌توان گفت دانشگاه‌های آموزش‌های الکترونیکی محل مناسبی برای ظهور و بروز استعدادها، خلاقیت و نوآوری‌ها خواهند بود. با نگاهی به مزایای دستگاه‌های آموزش مجازی در سراسر دنیا، دانشگاه شیراز فعالیت دانشکده آموزش‌های الکترونیکی خود را از بهمن سال ۱۳۸۲ تحت عنوان مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه شیراز آغاز کرد و در بهمن ۱۳۸۵ اولین فارغ‌التحصیل خود را در رشته کارشناسی ناپیوسته کنترل و ابزار دقیق با اعطای مدرک دانشگاه شیراز داشته است و در سال ۱۳۸۷  این موسسه به دانشکده آموزش‌های الکترونیکی تبدیل شد و به‌عنوان مرکزی فعال در امر آموزش‌های الکترونیکی کشور با داشتن ۳ بخش (حقوق، برق، کامپیوتر و فناوری اطلاعات) و ۱۵ رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد با بیش از ۴۰۰۰ دانشجو و امکانات طراحی‌شده توانایی این را دارد که کل ایران و منطقه خاورمیانه را ازنظر آموزش به روش الکترونیکی تحت پوشش قرار دهد.

 

واحد بین‌الملل دانشگاه شیراز

واحد پردیس بین‌الملل دانشگاه شیراز در بهمن‌ماه ۱۳۸۳ شروع به کار نمود. در ابتدا این واحد تنها با ۳ کلاس و ۷ استاد راه‌اندازی شد اما در طی این سال‌ها این واحد آموزشی رشد قابل چشم‌گیری داشته و پیشرفت بسزایی در راستای جذب دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری داشت است. هم‌اکنون این واحد با ۱۰۳ رشته –گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و ۵۵ رشته- گرایش در مقطع دکتری به کار خود ادامه می‌دهد. لازم به ذکر است انتقال یا مهمان شدن پذیرفته‌شدگان این  واحد امکان‌پذیر نیست.

پردیس دانشگاه شیراز دارای سه ساختمان پیشرفته و مجهز به مرکز کامپیوتر، سالن همایش و سالن مطالعه بوده و در بهترین منطقه شهر شیراز واقع‌شده است. همچنین دانشجویان پذیرفته‌شده در این واحد از امکانات آزمایشگاهی، کتابخانه‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی آنلاین دانشگاه شیراز بهره‌مند می‌گردند. رشته‌ها و تعداد واحدهای هر رشته، مطابق با محتوای آموزشی و تعداد واحدهای همان رشته در دانشگاه شیراز است. تدریس دروس هر رشته در این واحد آموزشی توسط استادان دانشگاه شیراز انجام می‌پذیرد. در راستای ارتباط گستره با مشاغل در بخش خصوصی و دولتی و افزایش سطح علمی و مهارتی شاغلین، دوره‌های MBA و DBA در تمامی رشته‌های دانشگاهی توسط پردیس بین‌الملل دانشگاه شیراز برگزار می‌گردد. دوره MBA مخفف عبارت (Master of Business Administration) برای کسانی طراحی‌شده است که خواستار پیشرفت و ترقی در شغل خود به‌صورت حرفه‌ای و از طریق کسب دانش و بینش در مورد حوزه کاری خود هستند. مدرک MBA ازجمله معتبرترین مدارک آموزش عالی در جهان به شمار می‌رود به‌طوری‌که در بسیاری از سازمان‌های بزرگ و پیشروی جهان، پسته‌ای مدیریت عالی مستلزم گذراندن موفقیت‌آمیز این دوره‌ها است.

در راستای گسترش آموزش عالی و ایجاد فرصت‌های بیشتر برای دانش‌پژوهانی که خواستار ادامه تحصیلات هستند، پردیس بین‌الملل دانشگاه شیراز با بهره‌گیری حداکثری از توان علمی موجود و برجسته‌ترین اساتید اقدام به برگزاری دوره عالی mba کسب‌وکار می‌نماید. البته لازم به ذکر است رشته مدیریت کسب‌وکار mba در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه شیراز ارائه می‌گردد و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای ادامه تحصیل در این رشته می‌توانند دانشگاه شیراز را مورد انتخاب خود قرار دهند.

دانشکده ادبیات و علوم انسانی

دانشگاه علوم پزشکی

مقدمات اولیه ایجاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تأسیس آموزشگاه عالی بهداری در سال ۱۳۲۵ برای تربیت متخصصین در طی دوره‌های چهارساله شکل گرفت؛ اما این آموزشگاه عالی بهداری در سال ۱۳۲۸ به دانشکده پزشکی تبدیل‌شده و در کنار سایر دانشکده‌های دانشگاه شیراز شروع به کار نمود. در سال ۱۳۳۲ آموزشگاه عالی پرستاری نمازی به‌عنوان دومین مجموعه آموزش و تربیت متخصصین پزشکی تشکیل شد که این آموزشگاه در سال ۱۳۵۵ به دانشکده پرستاری ارتقاء یافت.

پس از ایجاد این دو دانشکده در مراحل بعد سایر دانشکده‌های علوم پزشکی تشکیل شدند و با توجه به تصویب لایحه تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به‌منظور اســتفاده بهتر و بهینه‌تر از امکانات پزشــکی در جهت تأمین و تعمیم بهداشــت، درمان، آموزش و پژوهش، دانشــگاه علوم پزشکی شیراز از دانشــگاه شیراز جدا گردید و از سال ۱۳۷۳ با ادغام ســازمان‌های منطقه‌ای بهداشـت و درمان اسـتان‌ها در دانشــگاه‌های علوم پزشــکی، این دانشــگاه تحت عنوان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان فارس ایجاد گردید. اکنون این دانشگاه دارای ۱۰ دانشکده در جهت آموزش و تربیت متخصصین و پزشکان جهت ارائه خدمات درمانی است و همچنین با مراکز و بیمارستان‌هایی ازجمله: درمانگاه‌ شهید مطهری، درمانگاه امام رضا (ع)، بیمارستان‌های نمازی، شهید فقیهی، حافظ، چمران، خلیلی، حضرت علی‌اصغر (ع)، شهید دستغیب، سوانح سوختگی، حضرت زینب (س)، ابن‌سینا، اعصاب و روان استاد محرری، دارای ارتباط مستقیم جهت کارآموزی و تکمیل کادر پزشکی و پرستاری است.

 

دانشکده‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز

۱- دانشکده بهداشت ۲- دانشکده توان‌بخشی ۳- دانشکده تغذیه و علوم غذایی ۴- دانشکده پزشکی ۵- دانشکده پیراپزشکی ۶- دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه (س) ۷- دانشکده داروسازی ۸- دانشکده دندانپزشکی ۹- دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی ۱۰- دانشکده علوم و تحقیقات و فناوری‌های نوین پزشکی. این دانشگاه علاوه بر کیفت بالا در بحث آموزش پزشکی و پرستاری از امکانات و شرایط تفریحی و ورزشی خوب و بالایی برخوردار است. ازجمله امکانات ورزشی این دانشگاه می‌توان به زمین چمن فوتبال، سالن ورزشی چندمنظوره، اتاق شطرنج، سالن بدن‌سازی در خوابگاه‌های دانشجویی، استخر روباز در دانشکده‌های پزشکی و بیمارستان نمازی، سالن کشتی و باشگاه سوارکاری (در حال احداث) اشاره کرد. علاوه بر امکانات ورزشی و تفریحی مناسب، این دانشگاه دارای خوابگاه‌های مناسب و بسیار مجهزی برای تمامی دانشجویان ارائه است که دارای رتبه بالایی درزمینه ارائه خدمات رفاهی و خوابگاهی در میان دانشگاه‌های ایران است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید