021-91305905

دانشگاه سابانجی (Sabanci)؛ معرفی برترین دانشگاه های ترکیه

فهرست مطالب

دانشگاه سابانجی 1

گزیده مقاله

در این نوشتار درباره دانشگاه سابانجی استانبول می خوانید. این دانشگاه در شمار برترین دانشگاه های خصوصی ترکیه قرار دارد.

تحصیل در یک دانشگاه خوب خواسته بسیاری از ماست. تحصیل در یک دانشگاه خوب علاوه بر تضمین دانش افراد می تواند دروازه ای برای ورود موفق به بازار کار و یا ادامه تحصیل باشد. به همین منظور تحقیق درباره برترین دانشگاه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مطلب قصد داریم  یکی دیگر از برترین دانشگاه های ترکیه را به علاقه مندان تحصیل در این کشور معرفی کنیم. با معرفی دانشگاه سابانجی (Sabanci) همراه یونی لند باشید.

دانشگاه سابانجی (Sabanci)

دانشگاه سابانجی در سال ۱۹۹۶ توسط گروه سابانجی در استانبول تاسیس شد. اگر چه این دانشگاه اولین سال تحصیلی خود را در سال ۱۹۹۹ آغاز نمود. دانشگاه سابانجی یک دانشگاه خصوصی است و در مقاطع مختلف تحصیلی دانشجو می پذیرد.

در حال حاضر حدود ۴۲۰۱ نفر در مقطع کارشناسی و ۹۶۷ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. به ازای هر ۱۸ دانشجو یک عضو هیئت علمی (تمام وقت) در دانشگاه سابانجی وجود دارد.

 همچنین بیش از ۶۹ درصد دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی از کمک هزینه مالی برخوردار هستند.

حدودا ۱۳ برنامه آموزشی در مقطع کارشناسی˓ ۴۶ برنامه آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۵ برنامه آموزشی در مقطع دکتری در دانشگاه سابانجی ارائه می شود.

دانشگاه سابانجی

دانشکده های دانشگاه سابانجی

به طور کلی دانشکده های این دانشگاه عبارت اند از:

▪ دانشکده مهندسی و علوم طبیعی

▪ دانشکده هنر و علوم اجتماعی

▪ دانشکده بازرگانی سابانجی (Sabanci Business School)

زبان آموزش و جایگاه پژوهش در دانشگاه سابانجی

زبان آموزش در این دانشگاه خصوصی ترکیه انگلیسی است. البته در مواردی استثناء وجود دارد. چنان چه قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید می بایست زبان آموزش هر رشته را به دقت بررسی کنید.

 به طور کلی از آن جایی که زبان آموزش غالب در این دانشگاه انگلیسی است امکان حضور افراد از ملیت های متفاوت وجود دارد. این امر سبب یادگیری در فضایی مهیج همراه با انتقال تجربیات فرهنگی و آموزشی ارزشمندی خواهد بود.

دانشگاه سابانجی نیز مانند بسیاری از دانشگاه های برتر دنیا اهمیت ویژه ای برای پژوهش قائل است. میزان پزوهش های به ثمر رسیده و بودجه ای که این دانشگاه برای امر پژوهش اختصاص داده است بویژه در سال های اخیر قابل توجه بوده است.  

خوابگاه و پردیس های دانشگاه سابانجی

خوابگاه دانشگاه سابانجی دارای ظرفیتی قریب به ۳۰۰۰ دانشجو است. هزینه اقامت دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی در این خوابگاه به شرح زیر است:

▪ اقامت در یک اتاق چهار نفره به مدت یک سال: ۱۳۱۲۵ لیر ترکیه (برای هر نفر)

▪ اقامت در یک اتاق دو نفره به مدت یک سال: ۱۷۵۰۰ لیر ترکیه (برای هر نفر)

دانشجویان و کارکنان این دانشگاه ترکیه می توانند از غذای سالم و با کیفیتی که در این دانشگاه تهیه می شود بهره ببرند. یک سالن غذا خوری در با ظرفیت ۹۰۰ صندلی در University Center وجود دارد. در این مرکز هر روزه صبحانه˓ ناهار و شام سرو می شود. همچنین دانشجویان می توانند بر اساس یک منوی استاندارد حق انتخاب داشته باشند. به علاوه   vending machine ( ماشین های خودکاری که با انداختن پول در آن می توانید جنس مورد نظرتان را تهیه کنید) های متعددی در خوابگاه و دانشکده ها در دسترس دانشجویان است.

دانشگاه سابانجی در محوطه ای به وسعت ۱۱۹۰۷۰۵ متر مربع واقع شده است. این محوطه دارای یک دریاچه طبیعی˓ یک دریاچه مصنوعی و امکانات آموزشی و تفریحی مختلف است. همچنین امکانات و خدمات درمانی در تمامی روزهای هفته برای رفاه حال دانشجویان فراهم است.

پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشگاه سابانجی

این دانشگاه خصوصی پذیرای دانشجویان بین المللی است. دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه در صورتی که واجد شرایط باشند می توانند در سابانجی تحصیل کنند.

پذیرش در مقطع کارشناسی

دانشگاه سابانجی لیستی از آزمون های بین المللی و منطقه ای مورد پذیرش خود را اعلام کرده است. در جدیدترین لیست منتشر شده از سوی این دانشگاه نام آزمون های زیر درج شده است:

▪ دیپلم دبیرستان های ترکیه

آزمون ست (SAT)

▪ آزمون ACT

▪ آزمون GCE

▪ آزمون Abitur

▪ دیپلم دبیرستان های ایران و برخی از کشورهای دیگر

همان طور که ملاحظه می کنید مدرک دیپلم متقاضیان ایرانی مورد قبول دانشگاه سابانجی است. متقاضیان ایرانی در صورتی که از دیگر صلاحیت های تعیین شده برخوردار باشند می توانند در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند. همچنین براساس موفقیت تحصیلی افراد امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی وجود دارد.

شهریه سالانه تحصیل برای تمامی رشته ها در مقطع کارشناسی ۱۹۵۰۰۰ دلار آمریکا است. این هزینه شامل کلاس های آموزش زبان انگلیسی نیز می باشد.

دانشگاه سابانجی

پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه سابانجی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز از میان دانشجویان بین المللی دانشجو می پذیرد. هر دانشکده معیارهای خود را برای پذیرش دانشجویان اعمال می کند. برای مثال یکی از مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشکده مهندسی داشتن مدرک زبان معتبر نظیر TOFEL است. برای آگاهی بیشتر می توانید از این صفحه دیدن نمایید.

میزان شهریه ها در دانشگاه سابانجی هر ساله تعیین می شود و برای رشته های مختلف متغیر است. بنابراین در صورتی که تصمیم به تحصیل در این دانشگاه دارید می بایست پیش از اقدام از هزینه ها مطلع شوید.

برنامه های تبادل دانشجو

به واسطه تحصیل در دانشگاه سابانجی می توانید در دانشگاه های خوبی در خارج از ترکیه تحصیل کنید. برای مثال امکان تحصیل در کشورهایی نظیر آمریکا˓ کانادا˓ فرانسه˓ آلمان˓ ایتالیا˓ روسیه و بسیاری از کشورهای دیگر فراهم است.

همچنین دانشگاه سابانجی دانشجویان دیگر کشورها را نیز می پذیرد. دانشجویان کشورهای دیگر نیز در صورتی که واجد شرایط باشند می توانند به مدت معین در دانشگاه سابانجی تحصیل کنند.

کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی

همه دانشجویانی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه سابانجی ثبت نام می کنند به منظور تخصیص کمک هزینه تحصیلی بررسی می شوند. طبیعی است که تعداد محدودی سهمیه وجود دارد و رقابت شدید است. بنابراین تنها افراد واجد شرایط می توانند از این کمک بهره ببرند.

 به طور کلی سه نوع کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی تعلق می گیرد؛ کمک هزینه ۲۵˓ ۵۰ و ۱۰۰ درصد.

دانشجویان پدیرفته شده در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری سابانجی امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی دارند. این کمک هزینه بر اساس سابقه تحصیلی افراد تعیین می شود و میزان و مدت آن بر اساس تصمیم هیئت ژوری تعیین خواهد شد.

دانشگاه سابانجی

رتبه بندی جهانی دانشگاه سابانجی

QS World Ranking 2021

521 – 530

 The Time Higher Education World University 2021

401 – 500

رتبه بندی رشته های تحصیلی دانشگاه سابانجی

مهندسی مکانیک

۳۰۰ – ۲۵۱

علوم بازرگانی و مدیریت

۳۵۰ – ۳۰۱

علوم کامپیوتر و سیستم های اطلاعاتی

۴۰۰ – ۳۵۱

علوم اقتصاد و اقتصاد سنجی

۴۰۰ – ۳۵۱

علوم اجتماعی و مدیریت

۴۵۰ – ۴۰۱

مهندسی برق و الکترونیک

۴۵۰ – ۴۰۱

ریاضیات

۵۰۰ – ۴۵۱

مهندسی و تکنولوژی

۵۰۰ – ۴۵۱

در این نوشتار به معرفی دانشگاه سابانجی پرداختیم. این دانشگاه در شمار برترین دانشگاه های خصوصی ترکیه قرار دارد. در صورت نیاز به هرگ.نه اطلاعات بیشتر با ما در یونی لند در تماس باشید.

uniland_yos@
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
uniland_yos@
پیج ما را در تلگرام دنبال کنید

سلب مسئولیت

یونی لند در تلاش است، محتواهای مفید و صحیحی به کاربران ارائه دهد، با این حال برای اقدام به مهاجرت تحصیلی، این محتواها به تنهایی نباید ملاک قرار بگیرد. کاربر باید از دانشگاه یا هر ارگان مربوطه دیگری اطلاعات مورد نیاز را کسب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی

یونی لند

یونی لند | افقی نو در آموزش

تلفن های تماس: 

02191305905  |  02188836534  |  02188836617

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.