نگاه کلی به

دانشگاه تبریز سماد

  • شماره تماس

  • نام دانشگاه

  • وب سایت

  • ایمیل

  • رنکینگ جهانی

  • رنکینگ ملی

  • شهر

  • نحوه پذیرش

  • مورد تایید وزارت علوم

  • مورد تایید وزارت بهداشت

فهرست مقاله

دانشگاه تبریز سماد

دانشگاه تبریز سماد

در این مقاله قرار است از دانشگاه تبریز سماد و امکانات آن حرف بزنیم. دانشگاه تبریز یک سامانه ورود برای دانشجویان در سایت خود طراحی کرده که نام این سامانه، سماد است. سماد به معنای سامانه مدیریت امور دانشجویی است.

آدرس دانشگاه تبریز سماد به صورت زیر است.

دانشگاه تبریز سماد:  http://samad-ma.tabrizu.ac.ir/index.rose

آموزش عالی در ایران از دیر باز وجود داشته است. از دوره هخامنشیان تا دوران ساسانیان و همچنین بعد از این دوران نیز ادامه داشته که در رشته های خدمات دولتی، تحصیلات عالیه در رشته حقوق و رشته هایی چون پزشکی، حساب، جغرافیا، موسیقی، ستاره شناسی و علوم نظامی نیز تدریس می شد.

در دوران ساسانیان دانشگاه بزرگ جندی شاپور به عنوان مرکز جهانی برای جویندگان علم از نقاط گوناگون جهان محسوب می شد. علم دوستان از تمام نقاط جهان برای تحصیل در رشته هایی از قبیل فلسفه، ستاره شناسی، الهیات، حقوق و پزشکی به این دانشگاه روی می آوردند.

رشیدی به عنوان بزرگترین و ارزشمند ترین مجموعه آموزشی جهان اسلام در تبریز ایجاد گردید. در مرکز آموزش عالی ربع رشیدی انواع علوم، تدریس می شد. علومی که در این مجموعه آموزش داده می شد، شامل: دارالشفا، دارالسیاده، مسجد، کتابخانه، ضربخانه سکه، خانقاه، دارالصنایع و کارخانه های نساجی و کاغذسازی بود.

مراغه  دارای بزرگترین رصدخانه جهان در آن زمان بود که در آنجا دانشمندان از مناطق مختلف جهان نه تنها در ستاره شناسی بلکه در سایر علوم مرتبط با آن به تحقیق و پژوهش مشغول بودند و در کتابخانه آن حدود چهارصد هزار جلد کتاب وجود داشت.

دانشگاه تبریز سماد یک دانشگاه دولتی

دانشگاه تبریز یک دانشگاه دولتی دراستان آذربایجان شرقى شهر تبریز است و در سال ۱۳۲۶ تاسیس شده است. این دانشگاه کار خود را با دو دانشکده ادبیات و پزشکی آغاز کرد و اکنون با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، ۱۰پژوهشکده و گروه پژوهشی، ۵ قطب علمی، بیش از ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی ،۲۴۰۰۰ نفر دانشجو و ۱۰۰۰ نفر پرسنل اداری، در ۲۰۹ رشته دکتری تخصصی، ۳۲۲ رشته کارشناسی ارشد، ۱۶۴ رشته کارشناسی و ۴ رشته کاردانی مشغول تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص تلاش دارد.

دانشگاه تبریز سراسری تا امروز موفق به انتشار ۱۶۰۴۷ مقاله علمی در نشریات شده است. دانشگاه تبریز صاحب امتیاز و ناشر ۲۲ مجله تخصصی بوده و تا کنون ۲۹ همایش توسط دانشگاه تبریز برگزار شده است.

دانشگاه تبریز با برخورداری از امکانات بالای علمی و با داشتن آزمایشگاه های بسیار مجهز در حوزه های مختلف جز بهترین داشنگاه های کشور ایران محسوب می شود. بیشتر از ۳۰۰ هزار جلد کتاب فیزیکی، هشتصدهزار کتاب دیجیتالی، بیش از ۲۵ نشریه علمی و پژوهشی و اشتراک مجلات معتبر الکترونیکی و چاپی دنیا در خدمت دانشجویان  است.

دانشگاه تبریز سماد یک دانشگاه دولتی

علاوه بر این دانشگاه تبریز در عرصه بین المللی نیز بسیار پویا بوده و با دانشگاه کشورهای مختلف جهان از جمله فرانسه، ایتالیا، آلمان، ژاپن، ترکیه، آذربایجان، تاجیکستان، قبرس، تایلند و… بیش تر از ۵۰ قرارداد و تفاهم نامه همکاری امضاء نموده و در اتحادیه های بزرگ بین المللی حضور فعالی دارد.

معرفی دانشگاه بیلگی استانبول (İstanbul Bilgi Üniversitesi) + شهریه | 2022-2021
مطلب پیشنهادی

این دانشگاه تلاش بسیار زیادی در گسترش آموزش عالی در منطقه شمالغرب کشور نیز داشته و خدمات ارزنده ای انجام داده است. منشا دانشگاه های محقق اردبیلی، مراغه و بناب از داشنگاه تبریز بوده و هم اکنون در شهرهای مرند، اهر و میانه دارای دانشکده اقماری بوده و در منطقه آزاد تجاری ارس نیز درای پردیس بین المللی است.

وسعت دانشگاه تبریز ۶۰۰ هکتار بوده که دارای، فضای سبز بسیار دلنشین و بیش از ۵۰ هزار درخت در محیطی آرامش بخش است. دانشگاه تبریز به عنوان یک دانشگاه مادر پذیرای علاقه مندان به علم از سراسر کشور است.

مرکز بهداشت و مشاوره دانشگاه سماد تبریز

یکی از امکانات دانشگاه تبریز سراسری، مرکز بهداشت و مشاوره این دانشگاه است. مرکز بهداشت این دانشگاه سراسری در سال ۱۳۳۰ با هدف ارائه خدمات بهداشتی به دانشجویان کار خود را شروع کرد. در سال ۱۳۷۵ با هدف ارتقاء بهداشت روانی دانشجویان، ارائه خدمات مشاوره ای به خدمات این مرکز نیز افزوده شد. همچنین این مرکز در سال  1380 به عنوان دو مرکز با نام های مرکز بهداشت دانشجویان و مرکز مشاوره دانشجویی معرفی و تفکیک شد.

در حال حاضر این مراکز خدماتی همچون ویزیت، مشاوره، تجویز دارو، و … به دانشجویان ارائه می دهد. این دانشگاه با داشتن چهار خوابگاه دانشجویی، چهارسالن غذاخوری، بازارچه دانشجویی، خشکشویی، نانوایی، بانک، فروشگاه تعاونی مصرف و بوفه در بیشتر دانشکده ها و امکانات دیگر، محیطی دلنشین را فراهم آورده است تا دانشجویان بدون فکر کردن به  دغدغه تامین مایحتاج ضروری زندگی، با خیالی راحت به کسب علم و دانش بپردازند.

از امکانات دیگر دانشگاه سراسری تبریز می توان به  موزه  تاریخ و فرهنگ ایران واقع در ساختمان کتابخانه مرکزی دانشگاه اشاره کرد. این موزه در سال ۱۳۲۸ در یکی از سالن های دانشکده ادبیات افتتاح گردید.موزه  تاریخ و فرهنگ ایران بعد از موزه ایران ملی که در سال ۱۳۱۶ تاسیس شده است، دومین موزه رسمی کشور محسوب می شود.      

فعالیت این موزه در حوزه باستان شناسی و مردم شناسی بوده و اموال فرهنگی موجود در این موزه حاصل کاوش های باستان شناسی کشور که از طریق سازمان میراث فرهنگی کشور که از بدست آمده، می باشد.

این موزه به دو بخش باستان شناسی که شامل ادوار پیش از تاریخ و دوران تاریخی و دوران اسلامی بوده و تالاری نیز به بخش سکه و مهر و بخش مردم شناسی نیز که شامل بخش جنگ افزارهای قدیمی، بخش بافته و فرش و بخش کتابت شامل قطعات خط و کتب خطی و چاپ سنگی و اسناد قدیمی اختصاص یافته است.

دانشگاه فردوسی مشهد (معرفی برترین دانشگاه های کشور)
مطلب پیشنهادی

ورزش همیشه برای سلامتی و نشاط دانشجویان بسیار مهم است. به همین دلیل تربیت بدنی دانشگاه تبریز از جایگاه ویژه ای برخوردار است. در دانشگاه تبریز سماد ، اماکن ورزشی با تجهیزات بسیار مجهز همانند مجموعه سالن چند منظوره با ظرفیت چهار هزار نفر، سالن های تنیس روی میز، شظرنج، سونا و جکوزی، سنگ نوردی و …از امکانات این دانشگاه هستند.

علاوه بر این استادیوم دانشگاه سراسری تبریز که از امکاناتی همچون : زمین چمن با ظرفیت ده هزار نفر، سالن کشتی،  ژیمناستیک، پیست دومیدانی، سالن ورزش های رزمی،  زمین اسکیت روباز، پیست دوچرخه سواری و زمین چمن مصنوعی بر خوردار است.

دانشگاه تبریز سماد دانشکده عمران

دانشکده عمران سماد زیر مجموعه دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تبریز سماد است که در سال ۱۳۳۷ با رشته مهندسی راه و ساختمان تاسیس شد. دانشکده فنی و مهندسی عمران نیز تا سال ۱۳۸۲ زیر مجموعه دانشکده فنی به شمار می رفت.

این دانشکده با داشتن سابقه بیش از ۵۰ سال که سرتاسر آن افتخار بوده و با داشتن اساتید مجرب و بهره گیری از دانش روز و تحقیقات علمی در راستای اهداف علمی و پژوهشی کشور و تربیت نیروی انسانی متخصص و کار آمد، سهم به سزایی در ساخت و توسعه علمی و فنی کشور ایفا می کند.

در سال ۱۳۸۲ دانشکده فنی به سه دانشکده تفکیک شد و دانشکده عمران دانشگاه تبریز سماد با ۵ گروه به طور کاملا تخصصی شکل گرفت.

هدف اصلی دانشکده عمران دانشگاه تبریز سماد که مرکزی برای فراگیری علوم در سطوح بالا و جدید است، در وهله ی اول خدمت به کشور در راستای توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین مشارکت در توسعه اجتماعی از طریق انتقال فناوری های به روز و جدید است. به طور کلی این دانشکده علاوه بر اینکه محیطی مناسب برای دانشجویان دوره های کاردانی و چشم انداز دانشکده عمران تبدیل شدن به یکی از دانشکده های برجسته و مطرح از نظر آموزشی و پژوهشی در سطح جهان است.

این دانشکده همواره با حرکت به سوی چشم انداز ترسیم شده، به دلیل مهیا کردن فرصت های تحصیلی متنوع، نوآوری ها، انجام پژوهش های علمی معتبر، مشارکت در توسعه صنعتی و پرورش جامعه علمی خلاق و فعال پیشرو در کشور است.

دانشگاه سماد تبریز

هم ترین اهداف دانشگاه تبریز سماد دانشکده عمران:

– همکاری در بر طرف کردن مسائل بین المللی

– کمک به پرورش جامعه پایدار در آینده

– ایجاد فرصت شغلی برای نسل جوان

– طرح های نوآورانه در علوم جدید

دانشگاه تبریز دانشکده برق

دانشگاه آکسارای + توضیحات کامل + شهریه
مطلب پیشنهادی

اولین قدم ها برای ساخت این دانشکده در سال ۱۳۴۷ تحت عنوان گروه مهندسی برق در دانشکده فنی سابق جذب در رشته فوق لیسانس مهندسی برق شروع به کار کرد و در همین راستا اقدام به جذب دانشجو نمود.

هم اینک دانشکده برق دانشگاه تبریز سماد در رشته های  مهندسی برق (گرایش های قدرت، الکترونیک، مخابرات، کنترل، مهندسی پزشکی)، مهندسی کامپیوتر و فن آوری اطلاعات (IT) فعالیت می کند، این گروه در طی سالیان با افزایش نیروهای علمی خود توانست گرایش های مختلف مهندسی برق را در دانشکده فنی تاسیس کرده و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو بپذیرد.

در سال ۱۳۸۱ گروه مهندسی برق به ساختمان جدید نقل مکان یافت که در سال ۱۳۸۲ نیز همزمان با اخذ مجوز برای رشته مهندسی کامپیوتر فناوری اطلاعات و تفکیک دانشکده فنی به دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر تغییر نام یافت. در حال حاضر در این دانشکده ۲۷ نفر تکنسین، کارشناس، کارمند مشغول به فعالیت هستند.

در حال حاضر این دانشکده با  داشتن قریب به ۱۸۰۰ دانشجو، جز یکی از بزرگترین دانشکده های دانشگاه تبریز محسوب می شود. این دانشکده با داشتن اساتید با تجربه و به‌ کمک دانش روز و تحقیقات علمی گسترده به صورت کاملا تخصصی، در راستای اهداف علمی وپژوهشی کشور و تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد همواره روند رو به رشدی داشته و گام های بلندی در این عرصه برداشته است.

  دانشگاه تبریز سماد dba

DBA مخفف عبارت Doctorate of Business Administration است برگردانده شده است. DBA یا دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار مخفف عبارت Doctor of Business Administration که به فارسی دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار بوده که مقطعی بالاتر از ارشد مدیریت کسب و کار یا MBA محسوب می‌شود.

دانشکده اقتصاد دانشگاه تبریز در مهرماه سال ۱۳۶۹ با پذیرش ۲۵ دانشجو در رشته اقتصاد و با دو نفر هیات علمی به شکل رسمی فعالیت خود را آغاز نمود. در سالیان بعد این گروه با گسترش رشته اقتصاد به گرایش اقتصاد بازرگانی فعالیت علمی و پژوهشی خود را گسترش داد. این گسترش گروه همراه با افزایش تعداد دانشجویان و استخدام اعضای هیات علمی جدید همراه بود.

توسعه دانشکده اقتصاد دانشگاه تبریز سماد با ایجاد مقاطع تحصیلات تکمیلی در سال ۱۳۷۷ ادامه پیدا کرد و پس از برگزاری موفقیت آمیز دوره کارشناسی ارشد، در سال ۱۳۸۲ در دوره کارشناسی ارشد علوم اقتصادی نیز دانشجو پذیرفت. از سال ۱۳۸۵ با ایجاد کردن رشته مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی ارشد و مدیریت جهانگردی در مقطع کارشناسی، بخش مدیریت گروه اقتصاد نیز فعالیت خود را آغاز کرد. این دانشکده در حال حاضر دارای ۲۶ عضو هیات علمی است که از این تعداد ۷ نفر دارای رتبه استادی، ۱۳ نفر دانشیاری و ۶ نفر دارای رتبه استادیاری است.

مهم ترین اهداف دانشگاه تبریز سماد

دانشگاه تبریز سماد mba

دانشگاه تبریز mba در سال ۱۳۸۴ و با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی گرایش بازرگانی بین الملل و MBA گرایش استراتژی تاسیس شد. گروه مدیریت به شکل رسمی درسال ۱۳۹۲ با ایجاد گروه مستقل در دانشکده اقتصاد، مدیریت و بازرگانی که هم اکنون به دانشکده اقتصاد و مدیریت نام خود را تغییر داده است، آغاز به کار کرد.

دانشگاه یزد (معرفی برترین دانشگاه های کشور )
مطلب پیشنهادی

گروه مدیریت همواره در تلاس است تا به شکل ایده آل به پرورش نیروی انسانی بپردازد تا در جهت پاسخگویی به تقاضای بازار کار کرده است. دانشگاه تبریز  mba با پذیرش بالاترین تعداد دانشجو و ارائه آموزش های  در حد توان توانسته است با کیفیت توانسته، گامی موثر در جهت ارتقاء کیفیت بهبود و مدیریت بنگاه های اقتصادی ایفا کند. این دانشکده در برنامه توسعه خود، به ایجاد رشته گرایش های مختلف مدیریت در مقطع دکتری پرداخته و همچنین با گسترش دادن ظرفیت خود در حوزه مالی، حسابداری و منابع انسانی در اولویت قرار دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print

کلیه حقوق این سایت متعلق به یونی لند می باشد. هرگونه کپی برداری و تکثیر دوره های آموزشی آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید