رشته طراحی داخلی در ترکیه

تحصیل طراحی داخلی در ترکیه + شرایط پذیرش، هزینه تحصیل

اشتراک گذاری:

در این مقاله به بررسی مهم‌ترین اطلاعات مربوط به تحصیل طراحی داخلی در ترکیه می‌پردازیم و با برترین دانشگاه‌های ترکیه در این رشته آشنا می‌شویم. همچنین در مورد مسائلی مانند هزینه‌ها، مزایا و سایر نکات مرتبط با تحصیل طراحی داخلی در این کشور نیز صحبت خواهیم‌کرد و به نوعی پاسخگوی سوالات متداول شما متقاضان عزیز خواهیم‌ بود.

درباره طراحی داخلی

شناخت کلی رشته مورد‌علاقه‌تان، گام اول در انتخاب مسیر ادامه تحصیل است. بنابراین خوب است بدانید که شما در طول دوره کارشناسی طراحی داخلی به سامان‌دهی و طراحی فضاهای داخلی به صورت تئوری و عملی می‌پردازید.

طراحی داخلی آمیزه‌ای از علم و هنر است که با ترکیب اصول زیبایی‌شناسی، انسان‌شناسی و ارگونومی، محیطی را فراهم می‌کند که به بهبود شرایط زندگی کمک خواهد‌کرد. این رشته با استفاده از خلاقیت، حساسیت بصری و همچنین عناصر فنی به عملکرد و کیفیت رو به رشد فضاهای داخلی کمک می‌کند. طراحی داخلی با رشته‌های مشابهی مانند طراحی گرافیک، طراحی صنعتی و معماری منظر نیز مرتبط است.

چرا تحصیل در ترکیه

ترکیه یکی از کشور‌های پیشگام در طراحی داخلی است. مردم ترکیه توجه زیادی به ظرافت طراحی‌های داخلی دارند و اهمیت ویژه‌‌ای به هماهنگی جنبه‌های فنی طراحی و انتخاب متریال مناسب برای فضاهای مختلف می‌دهند. دانشگاه‌های ترکیه نیز در تلاش هستند که تمامی امکانات را برای دانشجو‌یان فراهم کنند تا آنها بتوانند دانش تئوری و عملی خود را در آینده و در بستر شغلی‌شان به‌کار‌گیرند. علاوه بر این دلایل پر‌رنگ دیگری نیز وجود دارد که هرساله بر شمار دانشجویان متقاضی تحصیل طراحی داخلی در ترکیه می‌افزاید:

شهریه مقرون به صرفه

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه بسیار مقرون‌‌به‌صرفه است. به طوری که مبلغ شهریه در دانشگاه‌های ترکیه بسیار کمتر از متوسط آن در کشور‌هایی مانند بریتانیا، ایالات متحده، کانادا، استرالیا یا چین است.

هزینه پایین زندگی در ترکیه

از محل اقامت گرفته تا غذا، حمل‌و‌نقل، تفریح و سفر همه هزینه‌های زندگی در ترکیه به طرز شگفت‌انگیزی پایین هستند. شما با بودجه ماهانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو می‌توانید به راحتی در ترکیه زندگی کنید.

بورسیه های تحصیلی متعدد

نکات مثبت تحصیل در ترکیه به شهریه کم و هزینه‌های پایین زندگی ختم نمی‌شود. وجود طیف گسترده‌ای از انواع بورسیه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی نیز یکی دیگر از دلایل قانع‌کننده برای انتخاب ترکیه به عنوان مقصدی در راستای ادامه تحصیل است.

ترکیه محل تلاقی فرهنگ اروپا و آسیا

ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی خود به عنوان پلی بین اروپا و آسیا شناخته شده ‌است. این ویژگی منحصر‌به‌فرد منجر به ایجاد یک محیط چند فرهنگی با سنت‌ها، غذا‌ها و آداب و رسوم مختلف و بسیار متنوع شده ‌است. اگر می‌خواهید بهترین‌های هر دو سوی جهان را تجربه کنید، ترکیه بهترین انتخاب است.

تاریخ باستان و بناهای قدیمی

برای کسانی که علاقه‌مند به تاریخ و تمدن‌های قدیمی هستند، زندگی و تحصیل در ترکیه مانند یک رویا خواهد بود. در این کشور، بناها و مکان‌های باستانی زیادی وجود دارند، مکان‌هایی که بدون شک بازدید از آنها برای یک دانشجوی طراحی داخلی پر از درس و ایده خواهد‌بود.پ

شرایط تحصیل طراحی داخلی در ترکیه

شرایط تحصیل طراحی داخلی در ترکیه

پذیرش در دانشگاه‌های دولتی ترکیه به گذراندن آزمون Yös  «ترکی» یا آزمون  SAT«آمریکایی» بستگی دارد، علاوه بر این، ارائه ریز نمرات دبیرستان و داشتن حداقل معدل (که از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است) نیز الزامی است. با این حال، همیشه باید به وب سایت دانشگاه مورد نظر‌تان مراجعه کنید تا مطمئن شوید که الزامات دقیق برای پذیرش در آن دانشگاه به چه صورت تعریف شده است.

تحصیل طراحی داخلی در ترکیه بدون آزمون

از دیگر خوبی‌های تحصیل در ترکیه این است که دانشگاه‌های خصوصی این کشور برای تحصیل طراحی داخلی در ترکیه بدون آزمون نیز شرایطی را در نظر گرفته‌اند. طبق این ضوابط، متقاضیان موظف به داشتن مدرک زبان و ارائه مدرک دیپلم دبیرستان با حداقل معدل ۵۰ درصد هستند. البته همچنان پیشنهاد می‌کنیم که برای دریافت اطلاعات بیشتر حتما به وب‌سایت این دسته از دانشگاه‌ها مراجعه یا با کارشناسان یونی لند مشورت کنید.

شرایط معدل تحصیل طراحی داخلی در ترکیه

ورود به برخی از دانشگاه‌ها نیاز به داشتن معدل مشخصی دارد و همانطور که انتظار می‌رود، در دانشگاه‌های دولتی، برای ثبت درخواست دریافت بورسیه، متقاضیان باید معدل بالاتری داشته باشند. در‌حالی‌که قبولی در دانشگاه‌‌های خصوصی به داشتن معدلی بالاتر از ۵۰ درصد در کارنامه دبیرستان نیاز ندارد.

هزینه تحصیل طراحی داخلی در ترکیه

هزینه‌های تحصیل طراحی داخلی در ترکیه در مقایسه با سایر کشورها، در دسته هزینه‌های متوسط طبقه‌بندی می‌شود. این هزینه‌ها معمولا در دانشگاه‌های خصوصی بین ۴۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار است و اگر بورسیه داشته باشید کمتر نیز خواهد بود.

برترین دانشگاه‌ های طراحی داخلی ترکیه

نزدیک به ۲۰۰ دانشگاه در شهر‌های بزرگ و کوچک ترکیه وجود دارد که می‌توانید برای انتخاب دانشگاه مورد نظرتان به بررسی آن‌ها بپردازید. بیشتر این دانشگاه‌ها دارای ساختمان‌ها و محوطه‌های دانشگاهی نسبتاً مدرنی هستند؛ همچنین چندین دانشگاه در ترکیه وجود دارد که به طور مداوم در رتبه‌بندی جهانی QS، در فهرست ۱۰۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند.

در این میان، برترین دانشگاه های طراحی داخلی ترکیه عبارتند از: دانشگاه کادیر هاس، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه بیلگی استانبول، دانشگاه اوزیغین، دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه یدیتپه، دانشگاه ایشیک، دانشگاه نیشانتاشی، دانشگاه کولتور، دانشگاه دوغوش، دانشگاه گلیسیم، دانشگاه آتلیم، دانشگاه آیدین استانبول، دانشگاه ایستینیه، دانشگاه بیکنت، دانشگاه باشکنت و دانشگاه بیکوز.

تحصیل طراحی داخلی در ترکیه به زبان ترکی

بسیاری از دانشگاه‌ها در ترکیه رشته طراحی داخلی را ارائه می‌دهند اما به طور کلی دانشگاه‌هایی که این تخصص را به زبان ترکی ارائه می‌دهند عبارتند از: دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه نیشانتاشی، دانشگاه کولتور، دانشگاه دوغوش، دانشگاه گلیسیم، دانشگاه آتلیم، دانشگاه آیدین استانبول، دانشگاه ایستینیه، دانشگاه بیکنت، دانشگاه باشکنت و دانشگاه بیکوز.

تحصیل طراحی داخلی در ترکیه به زبان انگلیسی

تحصیل طراحی داخلی در ترکیه به زبان انگلیسی

اگر تصمیم دارید طراحی داخلی در ترکیه را به زبان انگلیسی بیاموزید، باید ثابت کنید که مهارت‌های زبانی شما برای شرکت در کلاس‌ها و درک سخنرانی‌ها به اندازه کافی خوب است. بنابراین برای درخواست تحصیل طراحی داخلی در ترکیه به زبان انگلیسی باید مدرکی ارائه دهید که خوب بودن مهارت‌های زبانی شما را تایید کند. این مدارک در اغلب دانشگاه‌های ترکیه پذیرفته می‌شوند: آکادمیک  PTE، آیلتس، تافل، C1 Advanced یا C2 Proficiency

برترین دانشگاه‌ های انگلیسی زبان طراحی داخلی در ترکیه

ترکیه دانشگاه‌های زیادی دارد که برنامه های آموزشی‌شان به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و در نتیجه مناسب برای همه دانشجویان متقاضی از سراسر جهان هستند. دانشگاه‌هایی که طراحی داخلی در ترکیه را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند عبارتند از: دانشگاه کادیر هاس، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه بیلگی استانبول، دانشگاه اوزیغین، دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه یدیتپه، دانشگاه ایشیک، دانشگاه نیشانتاشی و دانشگاه کولتور.

مدت زمان لازم برای دریافت مدرک کارشناسی طراحی داخلی در ترکیه

تحصیل طراحی داخلی در ترکیه چهار سال طول می‌کشد. البته در صورتی که دانش‌جو در حین تحصیل در این رشته مدرک زبان (ترکی) را دریافت نکرده باشد، یک سال دیگر که به عنوان «سال آمادگی زبان» شناخته می‌شود نیز به این دوره اضافه خواهد شد.

فرصت های شغلی طراحی داخلی در ترکیه

چشم انداز شغلی برای طراحان داخلی بهتر از همکاران معمار آنها است. از آنجایی که فضای محدودی در داخل شهرها وجود دارد در نتیجه سفارشات برای بازسازی فضا‌های موجود رایج‌تر شده است.از آنجایی که هم موسسات و شرکت‌های دولتی و هم نهاد‌های خصوصی پس از فارغ التحصیلی با شما همکاری خواهند‌کرد، گزینه‌های کاری شما به عنوان یک طراح داخلی بسیار وسیع و متنوع هستند. همچنین سفارشات نیز می‌توانند بسیار متفاوت از یکدیگر باشند و از نورپردازی برای یک اتاق نشیمن تا طراحی فضای داخلی یک موزه را شامل شوند.

آیا تحصیل طراحی داخلی در ترکیه سخت است؟

به طور کلی تحصیل در رشته طراحی داخلی مستلزم این است که دانشجو دارای آمیزه‌ای از درک هنر و تجسم اجسام و فضا باشد و بتواند به خوبی و به نوعی خلاقانه، طرح‌هایی منحصر‌به‌فرد و درخشان را ارائه بدهد. طرح‌هایی که در عین خاص بودن متناسب با ذائقه و خواست افراد جامعه نیز باشند. می‌توان گفت که تحصیل طراحی داخلی در ترکیه کار سختی نیست و فقط به علاقه و اشتیاق کافی برای طی کردن مسیر یادگیری نیاز دارد.

تحصیل طراحی داخلی در ترکیه

سخن پایانی

بهبود سریع کیفیت آموزش عالی در ترکیه، فراهم بودن بستر مناسب برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی، در دسترس بودن ملزومات آموزش تئوری و عملی، حضور اساتید برتر در زمینه‌های هنری و علمی و البته معتبر بودن مدارک تحصیلی این کشور در سطح جهانی، تحصیل طراحی داخلی در ترکیه را به انتخابی دور از تردید تبدیل کرده است. ما نیز در یونی‌لند بر اساس تجارب اندوخته خود سعی بر آن داریم که با ارائه برنامه‌های فرد به فرد، شما را در مسیر سفر تحصیلی‌تان برای رسیدن به این مقصد ایده‌آل یاری دهیم.

فهرست مطالب

مطالب مرتبط